Szczegółowe warunki prowadzenia działalności kantorowej oraz rodzaj fachowego przygotowania do jej wykonywania i sposób jego udokumentowania.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1999.13.116

Akt utracił moc
Wersja od: 19 lutego 1999 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 10 lutego 1999 r.
w sprawie szczegółowych warunków prowadzenia działalności kantorowej oraz rodzaju fachowego przygotowania do jej wykonywania i sposobu jego udokumentowania.

Na podstawie art. 10 ust. 6 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 160, poz. 1063) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe warunki prowadzenia przez rezydentów, z wyłączeniem banków, działalności kantorowej, zwanej dalej "działalnością",
2)
rodzaj fachowego przygotowania do prowadzenia działalności oraz sposób jego udokumentowania.
1.
Rezydenci mogą prowadzić działalność po uzyskaniu zezwolenia dewizowego Prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP), zwanego dalej "zezwoleniem".
2.
Zezwolenie udzielane jest na wniosek rezydenta, o którym mowa w § 1 pkt 1, po spełnieniu warunków, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. Nr 160, poz. 1063), zwanej dalej "ustawą".
3.
Wniosek o udzielenie zezwolenia powinien być złożony w oddziale NBP właściwym terytorialnie ze względu na miejsce, w którym działalność ma być prowadzona.
4.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 3, należy dołączyć:
1)
zaświadczenie o niekaralności za przestępstwo skarbowe, przeciwko mieniu lub inne przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, zagrożone karą pozbawienia wolności lub ograniczenia wolności, osoby ubiegającej się o zezwolenie oraz osób, które będą bezpośrednio wykonywać czynności określone we wniosku,
2)
dokumenty wskazujące na fachowe przygotowanie osób, które będą bezpośrednio wykonywać działalność określoną we wniosku.
5.
Jeżeli wniosek, o którym mowa w ust. 3, składa rezydent będący osobą prawną, przepis ust. 4 pkt 1 stosuje się odpowiednio do członków organów zarządzających i nadzorczych tej osoby.
1.
Za fachowe przygotowanie, o którym mowa w § 2 ust. 4 pkt 2, uznaje się:
1)
ukończenie kursu, w którego programie znajdowała się tematyka obejmująca przepisy związane z prowadzeniem działalności, a także zagadnienia dotyczące przeprowadzania transakcji związanych z tą działalnością, lub
2)
pracę w banku, co najmniej w okresie rocznym, na stanowisku związanym z obsługą transakcji walutowych.
2.
Dokumentami, o których mowa w § 2 ust. 4 pkt 2, są:
1)
świadectwo ukończenia kursu, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, lub
2)
świadectwo pracy w banku, o której mowa w ust. 1 pkt 2, złożone wraz z oświadczeniem o znajomości przepisów ustawy.
1.
Kantor, w którym ma być prowadzona działalność określona zezwoleniem, powinien być dostosowany do jej prowadzenia, a w szczególności powinien zapewniać bezpieczne dokonywanie transakcji.
2.
Kantor należy wyposażyć w:
1)
umieszczoną na zewnątrz, w widocznym miejscu, nazwę "kantor", ze wskazaniem dni i godzin prowadzenia działalności,
2)
tablicę informacyjną, prezentującą:
a)
wykaz skupowanych i sprzedawanych wartości dewizowych określonych zezwoleniem i będących przedmiotem obrotu oraz aktualne ceny (kursy) kupna i sprzedaży,
b)
informację o obowiązku, o którym mowa w § 6 ust. 1 pkt 4,
3)
rejestry kupowanych i sprzedawanych wartości dewizowych,
4)
formularze druków wystawianych na dowód kupna i sprzedaży wartości dewizowych będących przedmiotem obrotu, zawierające dane, o których mowa w § 6 ust. 3, lub odpowiedni program umożliwiający komputerowy wydruk takich dowodów,
5)
pieczątkę z nazwą i adresem oraz pieczątki imienne kasjerów,
6)
oryginalny, wydawany przez NBP, zaktualizowany album zagranicznych znaków pieniężnych, jeżeli przedmiotem działalności jest kupno i sprzedaż walut obcych lub pośrednictwo w ich kupnie i sprzedaży.
Przed udzieleniem zezwolenia Prezes NBP może sprawdzić przygotowanie kantoru do prowadzenia działalności, o której mowa we wniosku.
1.
Osoba, która uzyskała zezwolenie, jest obowiązana zapewnić:
1)
prowadzenie w sposób trwały i ciągły ewidencji wszystkich operacji powodujących zmianę stanu wartości w kantorze - według zasad umożliwiających w każdym momencie ustalenie aktualnego stanu kasy we wszystkich wartościach - w walucie polskiej oraz w wartościach dewizowych będących przedmiotem obrotu,
2)
bieżącą ekspozycję komunikatów NBP, zawierających informacje o walutach będących przedmiotem obrotu w kantorze,
3)
prowadzenie ciągłego kupna i sprzedaży wartości dewizowych, będących przedmiotem obrotu, w godzinach działalności kantoru,
4)
wydawanie dowodu kupna lub sprzedaży, imiennego lub na okaziciela, przy każdej transakcji kupna lub sprzedaży wartości dewizowych będących przedmiotem obrotu,
5)
z upływem każdego roku działalności aktualizowanie zaświadczeń, o których mowa w § 2 ust. 4 pkt 1 oraz w § 2 ust. 5.
2.
Ewidencja, o której mowa w ust. 1 pkt 1, jest prowadzona w następujący sposób:
1)
ewidencjonowaniu podlegają następujące dane:
a)
data operacji,
b)
określenie rodzaju operacji (kupno-sprzedaż-dekretacja księgowa),
c)
nazwa i ilość wartości będących przedmiotem operacji,
d)
cena (kurs waluty) i równowartość transakcji dewizowych w złotych,
2)
wpis do ewidencji powinien być dokonany niezwłocznie po dokonaniu transakcji.
3.
Dowody, o których mowa w ust. 1 pkt 4, zawierają:
1)
w przypadku obrotu walutą obcą:
a)
imię, nazwisko i adres klienta, a także znamiona dokumentu tożsamości, jeżeli jest to imienny dowód kupna lub sprzedaży,
b)
nazwę i kwotę sprzedanych (skupionych) wartości dewizowych,
c)
kurs waluty i równowartość transakcji w złotych,
d)
pieczątkę z oznaczeniem kantoru i datę wystawienia,
e)
pieczątkę imienną i podpis kasjera,
2)
w przypadku obrotu złotem dewizowym i platyną dewizową dowód kupna lub sprzedaży tych wartości zawierać powinien nazwę i ilość skupionych lub sprzedanych wartości dewizowych, jednostkową cenę i równowartość transakcji w złotych, a także dane wymienione w pkt 1 lit. a) oraz lit. d) i e).
1.
Każda zmiana warunków prowadzonej działalności, określonych w zezwoleniu, wymaga jego zmiany. Zmiana zezwolenia może nastąpić na wniosek złożony w oddziale NBP, o którym mowa w § 2 ust. 3.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, należy złożyć niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 14 dni od zajścia okoliczności powodujących konieczność zmiany zezwolenia.
3.
O zaprzestaniu działalności określonej w zezwoleniu należy powiadomić niezwłocznie pisemnie oddział NBP, o którym mowa w § 2 ust. 3, nie później jednak niż w terminie 7 dni od dnia jej zaprzestania.
4.
Osoba prowadząca działalność określoną w zezwoleniu z ważnych powodów może czasowo ją zawiesić, powiadamiając o tym pisemnie oddział NBP, o którym mowa w § 2 ust. 3, w terminie 7 dni od dnia zawieszenia.
5.
Pisemnego powiadomienia oddziału NBP, o którym mowa w § 2 ust. 3, wymaga też wznowienie działalności zawieszonej w trybie ust. 4, w terminie 7 dni od dnia wznowienia.
Osoby, które uzyskały zezwolenie na podstawie dotychczasowych przepisów, obowiązane są dostosować tę działalność do warunków określonych w rozporządzeniu, w terminie 30 dni od dnia jego wejścia w życie.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.