§ 5. - Szczegółowe warunki i sposób pobierania próbek do badań oraz postępowania z próbkami pobranymi w ramach urzędowej kontroli pasz.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2007.2.14

Akt utracił moc
Wersja od: 8 stycznia 2007 r.
§  5.
1.
Próbki z nieopakowanej paszy w postaci stałej pobiera się w ten sposób, że partię dzieli się w miarę możliwości na równe części, których liczba odpowiada minimalnej liczbie pobieranych próbek pierwotnych, o której mowa w § 4 ust. 1, a następnie pobiera się co najmniej jedną próbkę pierwotną z każdej z tych części.
2.
Próbki z partii przemieszczanej (załadunek lub rozładunek), nieopakowanej paszy w postaci stałej pobiera się przy użyciu zainstalowanych w przewodach sond mechanicznych lub przez zanurzenie narzędzi do pobierania próbek w strumieniu paszy, z całej głębokości i szerokości tego strumienia.
3.
Z partii opakowanej paszy w postaci stałej, płynnej albo półpłynnej pobiera się co najmniej jedną próbkę pierwotną bezpośrednio z każdego opakowania lub pojemnika albo w trakcie ich opróżniania.
4.
Pobieranie próbek pierwotnych z partii opakowanej, płynnej albo półpłynnej, jednorodnej lub możliwej do ujednorodnienia paszy obejmuje:
1)
wymieszanie zawartości opakowania lub pojemnika, z którego będą pobierane próbki pierwotne;
2)
pobranie próbek pierwotnych bezpośrednio z opakowania lub pojemnika albo w trakcie ich opróżniania.
5.
W przypadku partii opakowanej, płynnej albo półpłynnej, nieulegającej ujednorodnieniu paszy:
1)
próbki pierwotne pobiera się bezpośrednio z różnych poziomów opakowania lub pojemnika lub w trakcie ich opróżniania, przy czym pierwszą frakcję odrzuca się;
2)
całkowita objętość próbek pierwotnych nie powinna być mniejsza niż 10 l.
6.
Jeżeli pobiera się próbki pierwotne z opakowanej albo nieopakowanej paszy w celu kontroli zawartości substancji niepożądanych lub substancji, które mogą być rozmieszczone niejednolicie, w szczególności takich jak aflatoksyny, sporysz, rącznik pospolity oraz crotalaria, to:
1)
partię dzieli się w miarę możliwości na równe części, zwane dalej "częściami partii", których liczba odpowiada minimalnej liczbie próbek zbiorczych, o której mowa w § 6 ust. 2;
2)
liczbę pobieranych próbek pierwotnych rozdziela się możliwie równo na wszystkie części partii;
3)
próbki pierwotne pobiera się z każdej części partii;
4)
próbki pierwotne pobrane z różnych części partii nie mogą być łączone, a próbki pierwotne pobrane z jednej części partii łączy się przez ich staranne wymieszanie w celu otrzymania próbki zbiorczej;
5)
masa próbek pierwotnych pobranych z jednej części partii nie powinna być mniejsza niż 4 kg.
7.
Dla bloku lub lizawki o masie:
1)
większej niż kilogram - próbkę pierwotną stanowi odcięta część bloku lub lizawki;
2)
nie większej niż kilogram - próbkę pierwotną stanowi jeden blok albo jedna lizawka.