Rozdział 5 - Wymagania bezpieczeństwa i higieny służby podczas prowadzenia akcji ratowniczej na wysokości lub poniżej poziomu terenu oraz ćwiczeń i szkolenia na wysokości lub poniżej poziomu terenu - Szczegółowe warunki bezpieczeństwa i higieny służby strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2021.1681

Akt obowiązujący
Wersja od: 13 września 2021 r.

Rozdział  5

Wymagania bezpieczeństwa i higieny służby podczas prowadzenia akcji ratowniczej na wysokości lub poniżej poziomu terenu oraz ćwiczeń i szkolenia na wysokości lub poniżej poziomu terenu

§  87. 
1. 
Podczas prowadzenia akcji ratowniczej, ćwiczeń lub szkolenia na wysokości oraz poniżej poziomu terenu stosuje się sprzęt ochrony przed upadkiem z wysokości.
2. 
Podczas prowadzenia akcji ratowniczej, ćwiczeń lub szkolenia na wysokości oraz poniżej poziomu terenu linię wężową zabezpiecza się przed upadkiem.
§  88. 
Podczas prowadzenia akcji ratowniczej, ćwiczeń lub szkolenia na wysokości oraz poniżej poziomu terenu, w szczególności przed ich rozpoczęciem, sprawdza się stabilność, zabezpieczenie przed zmianą położenia, a także wizualnie stan techniczny konstrukcji lub urządzeń oraz ich stałych elementów służących do mocowania linek.
§  89. 
Podczas prowadzenia akcji ratowniczej, ćwiczeń lub szkolenia z kosza drabiny lub podestu roboczego podnośnika wyposaża się strażaka w sprzęt, o którym mowa w § 87 ust. 1, umożliwiający ewakuację z wysokości nie mniejszej niż maksymalny wysięg tych urządzeń.
§  90. 
1. 
Podczas używania pożarniczych drabin przenośnych:
1)
sprawia się je tak, aby w trakcie używania nie straciły stateczności;
2)
wchodzi się i schodzi przodem do drabiny.
2. 
Drabinę przystawną ustawia się w taki sposób, aby wystawała co najmniej o trzy szczeble ponad powierzchnię, na którą prowadzi.
3. 
W przypadku konieczności wejścia przez otwory w ścianach budynku ustawia się drabinę, w zależności od sytuacji, z boku lub z przodu otworu, w sposób umożliwiający bezpieczne przejście z drabiny na dolną krawędź otworu. Kierujący działaniem ratowniczym lub dowódca odcinka bojowego w uzasadnionych przypadkach podejmuje decyzję o innym ustawieniu drabiny przystawnej.
4. 
Niedopuszczalne jest opuszczanie się ślizgiem po bocznicach drabin.
§  91. 
1. 
W celu zapewnienia bezpiecznej pracy z zastosowaniem pożarniczych drabin przenośnych należy:
1)
bezwzględnie przestrzegać zasad określonych przez producenta drabin w instrukcji obsługi;
2)
uwzględnić nośność podłoża, na którym zamierza się sprawić drabinę;
3)
oczyścić teren w obrębie podstawy drabiny;
4)
sprawiać drabinę pod kątem około 75 stopni do podłoża;
5)
starannie dobierać pod kątem wytrzymałości punkty oparcia wierzchołka drabiny;
6)
podczas wchodzenia i schodzenia po drabinie przestrzegać zasady "prawa ręka - lewa noga, lewa ręka - prawa noga";
7)
zapewnić stateczność ustawienia i zabezpieczenia drabiny.
2. 
Przy prowadzeniu linii wężowej po drabinie:
1)
w czasie wchodzenia i schodzenia po drabinie umieszcza się linię wężową między nogami, przy jednoczesnym przewieszeniu prądownicy przez bark ku tyłowi;
2)
w czasie wnoszenia linii wężowej po drabinie przydziela się strażakowi jeden odcinek linii wężowej;
3)
buduje się i prowadzi linię wężową bez zasilania jej wodą;
4)
na stanowisko gaśnicze w budynku wciąga się linię wężową za pomocą linki dopiero po przejściu strażaka z drabiny do wnętrza budynku;
5)
podczas wciągania linii wężowej z prądownicą zabezpiecza się prądownicę przed możliwością odłączenia;
6)
nawodnienie linii gaśniczej następuje po zbudowaniu stanowiska gaśniczego i potwierdzeniu gotowości przez strażaka operującego prądem gaśniczym;
7)
nie zwiększa się i nie zmniejsza w sposób gwałtowny ciśnienia wody w linii wężowej.
§  92. 
Zarówno przed czynnościami ratowniczymi wykonywanymi w studniach, wykopach, podziemiach, usypiskach, jak i w trakcie tych czynności, miejsce akcji ratowniczej zabezpiecza się przed możliwością obsunięcia się lub zawalenia terenu oraz monitoruje się w tych miejscach zawartość tlenu w powietrzu i obecność gazów niebezpiecznych.