§ 13. - Szczegółowe sposoby postępowania przy zwalczaniu i zapobieganiu rozprzestrzenianiu się bakterii Clavibacter sepedonicus.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2020.2283

Akt utracił moc
Wersja od: 18 grudnia 2020 r.
§  13. 
1. 
Prawdopodobnie porażonych bakterią Clavibacter sepedonicus bulw lub roślin ziemniaka nie przeznacza się do sadzenia.
2. 
Bulwy i rośliny ziemniaka, o których mowa w ust. 1, pod nadzorem wojewódzkiego inspektora unieszkodliwia się w sposób określony w § 10 lub przeznacza się do:
1)
w przypadku bulw ziemniaka - konsumpcji po bezpośrednim dostarczeniu tych bulw ziemniaka do odbiorcy, bez konieczności przepakowywania lub przeładunku, z tym że jeżeli bulwy te zostały dostarczone w opakowaniach, to ich pakowanie powinno odbyć się w miejscu, w którym istniała możliwość unieszkodliwienia resztek tych bulw ziemniaka w sposób zapewniający, że nie istnieje ryzyko rozprzestrzenienia się bakterii Clavibacter sepedonicus, lub
2)
przemysłowego przetworzenia, bezpośrednio po dostarczeniu do zakładu przetwórczego, w przypadku gdy zakład ten dysponuje technologią unieszkodliwiania resztek powstałych w czasie przemysłowego przetwarzania zapewniającą, że nie istnieje ryzyko rozprzestrzenienia się bakterii Clavibacter sepedonicus, oraz systemem czyszczenia i dezynfekcji obejmującym co najmniej środki transportu.
3. 
W przypadku gdy w miejscu, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, jest planowane przechowywanie bulw lub roślin ziemniaka przeznaczonych do sadzenia, bulwy te lub rośliny ziemniaka izoluje się od prawdopodobnie porażonych bakterią Clavibacter sepedonicus bulw lub roślin ziemniaka lub miejsce takie wcześniej odkaża się przez oczyszczenie i dezynfekcję.
4. 
W przypadku gdy istnieje ryzyko rozprzestrzenienia się bakterii Clavibacter sepedonicus, prawdopodobnie porażone tą bakterią bulwy lub rośliny ziemniaka niszczy się pod nadzorem wojewódzkiego inspektora.
5. 
W przypadku wysadzenia bulw ziemniaka uznanych za prawdopodobnie porażone bakterią Clavibacter sepedonicus w decyzji wydanej na podstawie ustawy z dnia 13 lutego 2020 r. o ochronie roślin przed agrofagami:
1)
uznaje się także za prawdopodobnie porażone:
a)
bulwy lub rośliny ziemniaka uzyskane w wyniku uprawy prawdopodobnie porażonych bulw ziemniaka,
b)
pola lub miejsca produkcji, gdzie były wysadzone prawdopodobnie porażone bulwy ziemniaka;
2)
ustala się zasięg prawdopodobnego porażenia i możliwego rozprzestrzenienia się bakterii Clavibacter sepedonicus.
6. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 5:
1)
przy ustalaniu zasięgu:
a)
prawdopodobnego porażenia bakterią Clavibacter sepedonicus stosuje się przepisy § 7 pkt 6,
b)
możliwego rozprzestrzeniania się bakterii Clavibacter sepedonicus stosuje się przepisy § 8;
2)
na podstawie ustalonego zasięgu prawdopodobnego porażenia i zasięgu możliwego rozprzestrzenienia się bakterii Clavibacter sepedonicus, ustanawia się obszar wyznaczony, w którym będą podejmowane działania w celu zwalczania i zapobiegania rozprzestrzenianiu się tej bakterii.