§ 12. - Szczegółowe kryteria i tryb dokonywania oceny pracy nauczycieli zakładów poprawczych i schronisk dla nieletnich, zakres informacji zawartych w karcie oceny pracy, skład i sposób powoływania zespołu oceniającego oraz tryb postępowania odwoławczego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2018.2263

Akt utracił moc
Wersja od: 1 czerwca 2019 r.
§  12. 
1. 
Kryteria oceny pracy dyrektora zakładu obejmują:
1)
organizację pracy zakładu;
2)
współdziałanie z organami zakładu oraz zapewnienie efektywnego przepływu informacji między tymi organami;
3)
prawidłowość prowadzenia i przechowywania dokumentacji pobytu nieletniego w zakładzie, przebiegu nauczania, dokumentacji działalności wychowawczej i terapeutycznej oraz innej wymaganej dokumentacji prowadzonej w zakładzie;
4)
tworzenie warunków do realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i terapeutycznych oraz prozdrowotnych;
5)
zapewnienie bezpiecznych warunków pobytu nieletniego oraz pracowników w zakładzie i poza nim;
6)
realizację nadzoru pedagogicznego;
7)
wdrażanie działań podnoszących jakość pracy zakładu;
8)
zapewnienie nieletniemu pomocy psychologiczno-pedagogicznej i terapeutycznej;
9)
podejmowanie działań dydaktycznych, wychowawczych i terapeutycznych w zakładzie;
10)
przestrzeganie praw nieletnich i upowszechnianie wiedzy o tych prawach;
11)
wspomaganie nauczycieli w realizacji zadań oraz zapewnienie pomocy w ich doskonaleniu zawodowym;
12)
dbanie o własny rozwój zawodowy w zakresie zarządzania;
13)
współpracę ze środowiskiem lokalnym i partnerami społecznymi oraz budowanie pozytywnego wizerunku zakładu;
14)
prawidłowość dysponowania przyznanymi zakładowi środkami budżetowymi oraz pozyskanymi przez zakład środkami pochodzącymi z innych źródeł;
15)
prawidłowość wykonywania czynności w sprawach z zakresu prawa pracy w stosunku do pracowników zakładu, w tym dokonywania oceny ich pracy.
2.  5
 W przypadku realizowania przez dyrektora zakładu zajęć dydaktycznych, wychowawczych i terapeutycznych kryteria oceny pracy dyrektora obejmują także, w zależności od posiadanego stopnia awansu zawodowego, kryteria określone w § 4 ust. 1 pkt 1-4 albo w § 5, z tym że kryteriów określonych w § 4 ust. 1 pkt 5 nie stosuje się.
3. 
W przypadku nierealizowania przez dyrektora zakładu zajęć dydaktycznych, wychowawczych i terapeutycznych ocena pracy dyrektora obejmuje także kryteria określone w § 2 ust. 1 pkt 2-4, w § 4 ust. 1 pkt 2 oraz w przypadku dyrektora ze stopniem awansu nauczyciela dyplomowanego kryteria określone w § 5 pkt 2.
4. 
Oceny pracy dyrektora zakładu dokonuje Minister Sprawiedliwości po zasięgnięciu opinii rady zakładu i zakładowych organizacji związkowych działających w tym zakładzie. Minister Sprawiedliwości bierze pod uwagę także spostrzeżenia sędziego rodzinnego wykonującego nadzór nad wykonywaniem orzeczeń w sprawach nieletnich, dokonane w toku wykonywania nadzoru, złożone w formie pisemnej w postaci papierowej.
5. 
Opinie, o których mowa w ust. 4, wyraża się na piśmie.
6.  6
 Ustalanie oceny pracy dyrektora zakładu polega na ustaleniu poziomu spełniania wszystkich kryteriów oceny pracy, które dyrektor musi spełnić.
7.  7
 Przy dokonywaniu oceny pracy dyrektora zakładu przepisy § 6 ust. 1a, 1b i 2, § 7 ust. 1, § 8 i 9 stosuje się odpowiednio.
5 § 12 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia z dnia 26 kwietnia 2019 r. (Dz.U.2019.928) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2019 r.
6 § 12 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia z dnia 26 kwietnia 2019 r. (Dz.U.2019.928) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2019 r.
7 § 12 ust. 7 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. c rozporządzenia z dnia 26 kwietnia 2019 r. (Dz.U.2019.928) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 2019 r.