Rozdział 2 - Prowadzenie ksiąg rachunkowych - Szczególne zasady rachunkowości funduszy inwestycyjnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2001.149.1670

Akt utracił moc
Wersja od: 22 grudnia 2001 r.

Rozdział  2

Prowadzenie ksiąg rachunkowych

§  5.
1.
Księgi rachunkowe funduszu prowadzi się w języku polskim i walucie polskiej.
2.
Księgi rachunkowe funduszy obejmują elementy określone w art. 13 ust. 1 ustawy o rachunkowości oraz:
1)
rejestr uczestników funduszu - w przypadku funduszy inwestycyjnych otwartych oraz specjalistycznych funduszy inwestycyjnych otwartych,
2)
rejestr certyfikatów inwestycyjnych - w przypadku funduszy inwestycyjnych mieszanych, funduszy inwestycyjnych zamkniętych oraz specjalistycznych funduszy inwestycyjnych zamkniętych.
§  6.
Rejestr uczestników funduszu inwestycyjnego otwartego i specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego obejmuje w szczególności system służący do szczegółowej ewidencji kapitału wpłaconego i wypłaconego, w podziale na poszczególnych uczestników funduszu, w szczególności z określeniem:
1)
danych identyfikujących uczestnika funduszu,
2)
liczby jednostek uczestnictwa należących do uczestnika funduszu,
3)
daty nabycia, liczby i ceny nabycia jednostki uczestnictwa,
4)
daty odkupienia, liczby odkupionych jednostek oraz kwoty wypłaconej uczestnikowi funduszu za odkupione jednostki,
5)
daty oraz kwoty dochodów funduszu wypłaconych uczestnikowi,
6)
informacji o pełnomocnictwach udzielonych lub odwołanych przez uczestnika funduszu,
7)
wzmianki o zastawie ustanowionym na jednostkach uczestnictwa.
§  7.
Rejestr certyfikatów inwestycyjnych funduszu inwestycyjnego zamkniętego obejmuje w szczególności system służący do szczegółowej ewidencji kapitału wpłaconego i wypłaconego, z określeniem:
1)
daty każdej emisji, liczby oferowanych certyfikatów oraz wartości emisji,
2)
liczby certyfikatów każdej emisji wydanych uczestnikom funduszu, ceny certyfikatu oraz łącznej wartości wpłat za certyfikaty danej emisji.
§  8.
Rejestr certyfikatów inwestycyjnych funduszu inwestycyjnego mieszanego obejmuje w szczególności system służący do szczegółowej ewidencji kapitału wpłaconego i wypłaconego, z określeniem:
1)
daty każdej emisji, liczby oferowanych certyfikatów oraz wartości emisji,
2)
liczby certyfikatów każdej emisji wydanych uczestnikom funduszu, ceny certyfikatu oraz łącznej wartości wpłat za certyfikaty danej emisji,
3)
liczby certyfikatów umorzonych z mocy prawa w wyniku ich wykupienia przez fundusz, daty umorzenia, ceny wykupu certyfikatu oraz łącznej wartości wypłat za wykupione certyfikaty.
§  9.
Rejestr certyfikatów inwestycyjnych specjalistycznego funduszu inwestycyjnego zamkniętego obejmuje w szczególności system służący do szczegółowej ewidencji kapitału wpłaconego i wypłaconego, z określeniem:
1)
daty każdej emisji, liczby oferowanych certyfikatów oraz wartości emisji,
2)
liczby certyfikatów każdej emisji wydanych uczestnikom funduszu, ceny certyfikatu oraz łącznej wartości wpłat za certyfikaty danej emisji,
3)
liczby certyfikatów własnych nabytych przez fundusz w celu umorzenia, ceny oraz łącznej wartości transakcji,
4)
liczby certyfikatów własnych umorzonych i daty umorzenia.
§  10.
1.
Towarzystwo, działając jako organ funduszu, prowadzi księgi rachunkowe funduszu w taki sposób, aby było możliwe ustalenie wartości aktywów netto na każdy dzień wyceny oraz dzień bilansowy.
2.
Towarzystwo może zlecić w całości lub w części innym podmiotom upoważnionym na podstawie odrębnych przepisów wykonywanie obowiązku, o którym mowa w ust. 1.
§  11.
1.
W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się zastąpienie dowodu księgowego odpisem dowodu księgowego sporządzonym na formularzu właściwym dla danego dowodu.
2.
Dopuszcza się zastąpienie odpisu obrazem kopii dowodu (fotokopia lub kserokopia).
3.
Odpis (obraz kopii) powinien być opatrzony adnotacją "Odpis" oraz uwierzytelniony przez zamieszczenie klauzuli "Za zgodność z oryginałem" i podpisu osoby stwierdzającej zgodność wraz z datą jego sporządzenia.