Rozdział 3 - Wycena aktywów i pasywów oraz ustalenie wyniku finansowego - Szczególne zasady rachunkowości Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1999.90.1006

Akt utracił moc
Wersja od: 24 marca 2001 r.

Rozdział  3

Wycena aktywów i pasywów oraz ustalenie wyniku finansowego

§  7.
Na dzień bilansowy aktywa i pasywa wycenia się w następujący sposób:
1)
środki pieniężne, fundusze oraz pozostałe aktywa i pasywa nie wymienione w pkt 2-5 - według wartości nominalnej,
2)
należności i zobowiązania, w tym kredyty, pożyczki, zrealizowane gwarancje i poręczenia - w kwocie wymagającej zapłaty, z uwzględnieniem odsetek od należności i zobowiązań oraz rezerw, o których mowa w § 8,
3)
nabyte wierzytelności - według ceny nabycia, z uwzględnieniem odsetek oraz rezerw, o których mowa w § 8 ust. 1,
4)
papiery wartościowe:
a)
dłużne papiery wartościowe - według aktualnej ceny sprzedaży, przy czym za cenę taką uznaje się cenę nabycia skorygowaną o naliczone na dzień bilansowy odsetki lub przypadającą na ten dzień część dyskonta,
b)
przejęte i stanowiące zabezpieczenie udzielonych przez Fundusz pożyczek - według ceny nabycia, z uwzględnieniem odpowiednio odpisów z tytułu trwałej utraty ich wartości; za trwałą utratę wartości uznaje się ponoszenie w trzech kolejnych latach przez spółkę strat nie znajdujących pokrycia w kapitałach własnych spółki lub utrzymywanie się przez okres co najmniej trzech kolejnych miesięcy kursu akcji poniżej ceny nabycia,
5)
środki trwałe, wartości niematerialne i prawne - w cenie nabycia lub koszcie wytworzenia, z uwzględnieniem odpowiednio:
a)
odpisów amortyzacyjnych (umorzeniowych) zmniejszających wartość początkową składników majątkowych do wartości księgowej netto,
b)
aktualizacji wyceny wartości początkowej środków trwałych oraz ich umorzenia na podstawie odrębnych przepisów.
§  8. 3
 
1.
W celu zabezpieczenia należności zagrożonych z tytułu udzielonych pożyczek, gwarancji, poręczeń oraz nabytych wierzytelności, tworzone są rezerwy w ciężar funduszu pomocowego, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
W celu zabezpieczenia należności zagrożonych z tytułu udzielonych pożyczek z funduszu restrukturyzacji banków spółdzielczych, tworzone są rezerwy w ciężar tego funduszu.
3.
Rezerwy na należności zagrożone inne niż określone w ust. 1 i 2 tworzone są w ciężar pozostałych kosztów działalności Funduszu.
§  9.
Wynik finansowy Funduszu, wykazywany w księgach rachunkowych oraz sprawozdaniu finansowym, powinien obejmować:
1)
przychody osiągnięte przez Fundusz w danym okresie sprawozdawczym,
2)
wynik z operacji finansowych odpowiadający różnicy pomiędzy ceną nabycia a aktualną ceną sprzedaży dłużnych papierów wartościowych.
§  10.
Wynik finansowy Funduszu na dzień bilansowy stanowi różnicę pomiędzy przychodami określonymi w § 2 ust. 1 a kosztami określonymi w § 2 ust. 2, z uwzględnieniem wyniku z operacji finansowych, zrealizowanych zysków nadzwyczajnych i strat nadzwyczajnych.
3 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 27 lutego 2001 r. (Dz.U.01.16.177) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 marca 2001 r.