Rozdział 3 - Zasiłki dzienne dla żołnierzy i ich rodzin. - Szczególne uprawnienia żołnierzy i ich rodzin.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1968.44.318

Akt utracił moc
Wersja od: 4 kwietnia 1975 r.

Rozdział  3.

Zasiłki dzienne dla żołnierzy i ich rodzin.

§  25.
1. 5
Prawo do zasiłków dziennych przysługuje pozostającym na utrzymaniu żołnierza członkom jego rodziny - za okres odbywania przez żołnierza:
1)
ćwiczeń wojskowych trwających dłużej niż jeden dzień;
2)
przeszkolenia wojskowego odbywanego w ramach wojskowego szkolenia studentów;
3)
przeszkolenia na obozie szkoleniowym albo innej służby uzasadnionej potrzebami obrony lub interesem Państwa, odbywanych w ramach wojskowego szkolenia poborowych

- jeżeli żołnierzowi temu nie przysługuje prawo do wynagrodzenia na podstawie art. 109 ust. 2 ustawy.

2.
Członkowie rodziny, z której jednocześnie więcej niż jedna osoba odbywa czynną służbę wojskową określoną w ust. 1, są uprawnieni do zasiłków dziennych tylko z tytułu odbywania służby przez jedną osobę.
3.
Przepis § 17 stosuje się odpowiednio, z tym że prawo do zasiłków dziennych nie przysługuje członkowi rodziny żołnierza, prowadzącemu gospodarstwo rolne albo zakład handlowy, przemysłowy lub rzemieślniczy - niezależnie od wysokości osiąganych dochodów.
§  26.
1.
Prawo do zasiłków dziennych przysługuje również żołnierzowi, który przed powołaniem do odbycia czynnej służby wojskowej nie był pracownikiem lub z którym stosunek pracy został rozwiązany w czasie odbywania tej służby, jeżeli po zwolnieniu ze służby jest niezdolny do pracy z powodu choroby i nie ma prawa do renty inwalidzkiej. Prawo do zasiłków dziennych przysługuje przez czas niezdolności do pracy, jednakże za okres nie dłuższy niż 90 dni od dnia zwolnienia z czynnej służby wojskowej.
2.
Przy ustalaniu wysokości zasiłków dziennych dla żołnierza uwzględnia się również członków jego rodziny (§ 25 ust. 3).
3.
Niezdolność do pracy żołnierza oraz czas trwania tej niezdolności powinny być stwierdzone zaświadczeniem zakładu społecznego służby zdrowia lub wojskowego zakładu leczniczego albo lekarza wojskowej służby zdrowia przy zastosowaniu przepisów w sprawie orzekania o czasowej niezdolności do pracy.
§  27.
1.
Podstawę ustalenia wysokości zasiłków dziennych stanowi kwota 40 zł.
2.
Zasiłki dzienne wynoszą:

1) dla jednej uprawnionej osoby - 50%,

2) dla dwóch osób - 60%,

3) dla trzech osób - 75%,

4) dla czterech osób - 85%,

5) dla pięciu i więcej osób - 100%

kwoty określonej w ust. 1.

§  28.
1.
Zasiłki dzienne przyznają i wypłacają biura gromadzkich rad narodowych oraz właściwe do spraw opieki społecznej organy prezydiów miejskich (dzielnicowych) rad narodowych oraz rad narodowych osiedli - właściwych ze względu na miejsce zamieszkania osób uprawnionych.
2.
Zasiłki dzienne przyznaje się na wniosek osób uprawnionych.
3.
Zgłoszenie wniosku powinno nastąpić najpóźniej w ciągu trzech miesięcy od dnia zwolnienia żołnierza z czynnej służby wojskowej - pod rygorem utraty prawa do zasiłków.
§  29.
1.
Podstawę do przyznania zasiłków dziennych dla członków rodziny żołnierza stanowi zaświadczenie według ustalonego wzoru, wydane przez właściwego dowódcę jednostki wojskowej.
2.
W zaświadczeniu, o którym mowa w ust. 1, określa się dzień rozpoczęcia i okres odbywania czynnej służby wojskowej (§ 25 ust. 1). W razie zwolnienia żołnierza z tej służby przed terminem określonym w zaświadczeniu dowódca jednostki wojskowej zawiadamia o tym organ określony w § 28 ust. 1.
§  30.
1.
Podstawę do przyznania zasiłków dziennych dla żołnierza zwolnionego z czynnej służby wojskowej stanowi zaświadczenie określone w § 26 ust. 3.
2.
Dzień zwolnienia żołnierza z czynnej służby wojskowej określają odpowiednie wpisy zamieszczone w jego wojskowym dokumencie osobistym.
§  31.
Prawo do zasiłków dziennych powstaje:
1)
dla członków rodziny żołnierza powołanego do odbycia czynnej służby wojskowej określonej w § 25 ust. 1 - z dniem stawienia się żołnierza do służby w określonym terminie i miejscu;
2)
dla żołnierza zwolnionego z czynnej służby wojskowej (§ 26) - od dnia orzeczenia niezdolności żołnierza do pracy, nie wcześniej jednak niż od dnia zwolnienia ze służby.
§  32.
1.
Wypłata zasiłków dziennych następuje:
1)
dla członków rodziny żołnierza odbywającego czynną służbę wojskową - po upływie każdego miesiąca odbywania przez żołnierza tej służby, a jeżeli służba nie trwała dłużej niż jeden miesiąc - po jej odbyciu;
2)
dla żołnierza zwolnionego z czynnej służby wojskowej - każdorazowo z góry za okres trwania niezdolności do pracy wskazany w zaświadczeniu (§ 26 ust. 3).
2.
Jeżeli wniosek o przyznanie zasiłków został zgłoszony po ustaniu okoliczności uzasadniających przyznanie zasiłków, nie później jednak niż w ciągu trzech miesięcy od dnia zwolnienia żołnierza z czynnej służby wojskowej - należne zasiłki wypłaca się jednorazowo.
§  33.
Zasiłki dzienne wypłaca się osobie uprawnionej. Zasiłki przypadające osobie małoletniej wypłaca się jej opiekunowi.
§  34.
W razie odbywania czynnej służby wojskowej określonej w § 25 ust. 1 pkt 3 w formacjach samoobrony, czynności dowódcy jednostki wojskowej przewidziane w § 29 wykonują komendanci oddziałów lub innych jednostek organizacyjnych formacji samoobrony.
§  34a. 6
Zasiłki dzienne, przysługujące członkom rodziny osoby podlegającej wojskowemu szkoleniu studentów w czasie odbywania przez tę osobę przeszkolenia wojskowego trwającego dłużej niż 3 miesiące, przyznają i wypłacają organy wojskowe.
5 § 25 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 5 lipca 1973 r. (Dz.U.73.29.164) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1973 r.
6 § 34a dodany przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 5 lipca 1973 r. (Dz.U.73.29.164) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 1973 r.