Rozdział 12 - Nadzór nad radami narodowymi i ich organami - System rad narodowych i samorządu terytorialnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1988.26.183 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1990 r.

Rozdział  12

Nadzór nad radami narodowymi i ich organami

Celem nadzoru nad radami narodowymi i ich organami jest zapewnienie przestrzegania przez nie przepisów Konstytucji, niniejszej ustawy i innych ustaw oraz realizacji polityki Państwa.

 

1.
Prezydent Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej sprawuje zwierzchni nadzór nad działalnością rad narodowych.
2.
Prezydent Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej:
1)
rozpatruje sprawozdania rad narodowych, ocenia ich działalność oraz udziela im ogólnych wytycznych,
2)
wskazuje na sposoby wykonania zadań, dążąc do upowszechnienia dobrych doświadczeń,
3)
udziela metodycznej pomocy radom narodowym, zwłaszcza w zakresie społeczno-organizacyjnej działalności rad,
4)
kontroluje zgodność działania rad narodowych z ustawami i zawiesza lub uchyla uchwały rad narodowych sprzeczne z prawem lub niezgodne z zasadniczą linią polityki Państwa,
5)
rozstrzyga sprawy sporne między wojewódzkimi radami narodowymi,
6)
czuwa nad prawidłowością wyboru członków prezydium i powoływania komisji rad narodowych,
7)
może zarządzić zwołanie nadzwyczajnej sesji rady narodowej.

 

1.
Prezydent Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej czuwa nad zgodnością innych aktów prawnych z niniejszą ustawą, jak również nad poszanowaniem samodzielności i samorządności rad narodowych przez inne organy państwowe, w szczególności w toku realizowania przez te organy uprawnień kontrolnych, nadzorczych i kierowniczych wobec organów rad narodowych.
2.
Stwierdziwszy niezgodność aktu prawnego z przepisami niniejszej ustawy, a zwłaszcza zasadami samodzielności i samorządności rad narodowych, Prezydent Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej zwraca się do organu, który wydał akt prawny, o usunięcie niezgodności.

 

1.
W razie rażącego i powtarzającego się naruszania Konstytucji lub ustaw przez radę narodową, Prezydent Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej może radę narodową rozwiązać i zarządzić nowe wybory.
2.
Jeżeli rażącego i powtarzającego się naruszenia ustaw dopuszcza się prezydium rady narodowej, Prezydent Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej może rozwiązać prezydium rady narodowej, polecając wybór nowego prezydium.

Prezydent corocznie informuje Sejm o problemach wynikających ze sprawowanego przez niego nadzoru nad radami narodowymi.

1.
Wojewódzkie rady narodowe sprawują nadzór nad radami narodowymi stopnia podstawowego, stosując odpowiednio art. 141 ust. 2.
2.
W miastach będących jednostkami podziału terytorialnego stopnia podstawowego podzielonych na dzielnice nadzór nad dzielnicowymi radami narodowymi sprawują miejskie rady narodowe tych miast w zakresie ustalonym w ust. 1.
1.
Nadzór nad działalnością terenowych organów administracji państwowej w dziedzinach objętych kompetencjami zdecentralizowanymi sprawuje Rada Ministrów bezpośrednio, przez Prezesa Rady Ministrów, ministra właściwego do spraw administracji oraz innych ministrów.
2.
Rada Ministrów:
1)
rozpatruje sprawozdania wojewodów i ocenia ich działalność,
2)
określa zasady realizacji zadań, w szczególności przez wykorzystanie ustawowo przewidzianych narzędzi ekonomicznych i środków prawnych.
3.
Prezes Rady Ministrów:
1)
sprawuje ogólną kontrolę zgodności z prawem działań wojewodów i wydawanych przez nich zarządzeń oraz uchyla zarządzenia niezgodne z ustawami oraz aktami wydanymi w celu ich wykonania,
2)
rozstrzyga sprawy sporne między wojewodami a ministrami.
4.
Minister właściwy do spraw administracji:
1)
zapewnia terenowym organom administracji państwowej pomoc fachową w organizacji ich pracy,
2)
sprawuje systematyczną kontrolę działalności terenowych organów administracji państwowej,
3)
rozstrzyga sprawy sporne między wojewodami,
4)
opracowuje wstępnie sprawy z dziedziny nadzoru należące do kompetencji Rady Ministrów i Prezesa Rady Ministrów oraz przedkłada projekty ich rozstrzygnięć,
5)
koordynuje nadzór ministrów nad terenowymi organami administracji państwowej o właściwości szczególnej.
5.
Ministrowie sprawując nadzór nad terenowymi organami administracji państwowej o właściwości szczególnej:
1)
udzielają im w sposób systematyczny fachowej pomocy w realizacji zadań oraz określają techniczne zasady ich wykonywania,
2)
kontrolują zgodność z prawem działań tych organów i wydawanych przez nie aktów prawnych oraz uchylają te akty w razie stwierdzenia niezgodności z ustawami oraz aktami wydanymi w celu wykonania ustaw,
3)
uchylają, zmieniają lub stwierdzają nieważność decyzji wydawanych przez te organy, stosownie do przepisów o postępowaniu administracyjnym.
1.
Rada Ministrów kieruje realizacją kompetencji określonych w art. 122 ust. 4 terenowych organów administracji państwowej bezpośrednio, przez Prezesa Rady Ministrów, ministra właściwego do spraw administracji oraz innych ministrów.
2.
Kierownictwo, o jakim mowa w ust. 1, jest sprawowane za pomocą środków wymienionych w art. 145, a ponadto:
1)
Rada Ministrów określa zadania terenowych organów administracji państwowej,
2)
Prezes Rady Ministrów ustala zasady wykonywania zadań przez wojewodów, wydaje im zarządzenia i polecenia służbowe, sprawuje kontrolę zgodności ich działań z polityką Rządu oraz uchyla zarządzenia sprzeczne z tą polityką,
3)
ministrowie wykonują w stosunku do kierowników wydziałów urzędu wojewódzkiego uprawnienia przewidziane w pkt 2.
1.
Wojewodowie i podlegli im kierownicy wydziałów sprawując nadzór i kierownictwo nad terenowymi organami administracji państwowej stopnia podstawowego stosują odpowiednio art. 145 ust. 2-5 oraz art. 146 ust. 2.
2.
W miastach będących jednostkami podziału terytorialnego stopnia podstawowego podzielonych na dzielnice nadzór i kierownictwo nad terenowymi organami administracji państwowej w dzielnicach sprawują prezydenci tych miast i podlegli im kierownicy wydziałów w zakresie ustalonym w ust. 1.
63 Art. 141 zmieniony przez art. 15 pkt 1 ustawy z dnia 29 maja 1989 r. o przekazaniu dotychczasowych kompetencji Rady Państwa Prezydentowi Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i innym organom państwowym (Dz.U.89.34.178) z dniem 19 lipca 1989 r.
64 Art. 142 zmieniony przez art. 15 pkt 1 ustawy z dnia 29 maja 1989 r. o przekazaniu dotychczasowych kompetencji Rady Państwa Prezydentowi Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i innym organom państwowym (Dz.U.89.34.178) z dniem 19 lipca 1989 r.
65 Art. 143 zmieniony przez art. 15 pkt 1 ustawy z dnia 29 maja 1989 r. o przekazaniu dotychczasowych kompetencji Rady Państwa Prezydentowi Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i innym organom państwowym (Dz.U.89.34.178) z dniem 19 lipca 1989 r.
66 Art. 143a dodany przez art. 15 pkt 9 ustawy z dnia 29 maja 1989 r. o przekazaniu dotychczasowych kompetencji Rady Państwa Prezydentowi Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i innym organom państwowym (Dz.U.89.34.178) z dniem 19 lipca 1989 r.