Rozdział 8 - Postępowanie w sprawie świadczeń i ich wypłata. - Świadczenia z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1983.30.144 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 19 czerwca 2002 r.

Rozdział  8

Postępowanie w sprawie świadczeń i ich wypłata.

1. 
Jednorazowe odszkodowanie z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu albo śmierci przysługuje:
1) 29
 (utracił moc),
2) 30
 pracownikom nie uspołecznionych zakładów pracy i członkom ich rodzin - od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
2. 
Za zakład pracy, od którego przysługuje odszkodowanie uważa się:
1)
w razie wypadku przy pracy - zakład zatrudniający pracownika w czasie wypadku przy pracy,
2)
w razie choroby zawodowej - zakład zatrudniający pracownika w czasie, kiedy stwierdzono stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu. Jeżeli w czasie pracy w tym zakładzie pracownik nie był narażony na powstanie lub nawrót choroby zawodowej, świadczenia te przysługują od ostatniego zakładu pracy, w którym narażenie takie występowało.

Renty inwalidzkie i renty rodzinne przysługują od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a osobom objętym przepisami o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników kolejowych i ich rodzin - od kolejowych jednostek organizacyjnych właściwych do spraw rent.

Świadczenia wyrównawcze i odszkodowanie za przedmioty utracone lub uszkodzone wskutek wypadku przy pracy przysługują od zakładu pracy, o którym mowa w art. 32 ust. 2.

1. 
Świadczenia przyznaje się na wniosek pracownika, a w razie śmierci pracownika lub rencisty - na wniosek członków rodziny uprawnionych do tych świadczeń.
2. 
Wniosek może zgłosić w imieniu uprawnionego również jego pełnomocnik lub przedstawiciel związku zawodowego.

Ustalenie okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy oraz stwierdzenia choroby zawodowej następuje w trybie określonym przepisami wydanymi na podstawie art. 231 Kodeksu pracy.

Stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu oraz jego związek z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową ustalają komisje lekarskie do spraw inwalidztwa i zatrudnienia. Komisje te ustalają również inwalidztwo oraz jego związek z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, a także związek śmierci pracownika lub rencisty z takim wypadkiem lub chorobą.

Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych oraz Minister Zdrowia i Opieki Społecznej określają w porozumieniu z Ministrem Finansów w drodze rozporządzenia:

1)
szczegółowe zasady orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu oraz tryb postępowania przy orzekaniu tego uszczerbku,
2)
szczegółowe zasady i tryb wypłacania świadczeń określonych w art. 9, 12, 15 i 30.
1. 
Spory o świadczenia przysługujące od zakładów pracy rozpatrują organy właściwe do rozstrzygania sporów ze stosunku pracy.
2. 
Spory o świadczenia przysługujące od Zakładów Ubezpieczeń Społecznych oraz od właściwych do spraw zaopatrzenia emerytalnego kolejowych jednostek organizacyjnych podlegają rozpatrzeniu w trybie określonym dla rozpatrywania odwołań od decyzji w sprawach emerytur i rent.

 (skreślony).

29 Z dniem 19 czerwca 2002 r. art. 32 ust. 1 pkt 1 został uznany za niezgodny z art. 2 i art. 32 Konstytucji RP, wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 24 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.78.713).
30 Z dniem 19 czerwca 2002 r. art. 32 ust. 1 pkt 2 został uznany za niezgodny z art. 2 i art. 32 Konstytucji RP w części, w której ogranicza odpowiedzialność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych tylko do pracowników nieuspołecznionych zakładów pracy i członków ich rodzin, wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 24 kwietnia 2002 r. (Dz.U.02.78.713).
31 Art. 40 skreślony przez art. 4 pkt 3 ustawy z dnia 24 maja 1990 r. o zmianie niektórych przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym (Dz.U.90.36.206) z dniem 1 stycznia 1990 r.