Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Straż Więzienna.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.74.667

Akt utracił moc
Wersja od: 29 sierpnia 1932 r.

Rozdział  1.

Przepisy ogólne.

Stosunek służby w Straży Więziennej ma charakter publiczno-prawny.

Stosunek służbowy funkcjonarjuszów Straży Więziennej zawiązuje się z chwilą doręczenia pisma nominacyjnego.

Mianowany funkcjonarjusz Straży Więziennej obejmuje służbę w dniu, wyznaczonym w piśmie nominacyjnem, zgłaszając się do wskazanego w tem piśmie przełożonego.

Przed tym przełożonym funkcjonarjusze Straży Więziennej składają przysięgę w następującem brzmieniu:

"Przysięgam Panu Bogu Wszechmogącemu na powierzonem mi stanowisku pożytek Państwa Polskiego oraz dobro publiczne mieć zawsze przed oczyma, władzy zwierzchniej Państwa Polskiego wierności dochować, obowiązki swoje gorliwie i sumiennie spełniać, rozkazy i polecenia swych władz dokładnie wykonywać, tajemnicy urzędowej dochować, przepisów prawa strzec pilnie, wszystkich obywateli Kraju w równem mając zachowaniu. Tak mi Panie Boże dopomóż".

W razie niezgłoszenia się w oznaczonym czasie, nominacja traci moc, jeżeli zamianowany nie usprawiedliwił zwłoki w ciągu dni 15 od dnia doręczenia mu pisma nominacyjnego.

Czas służby liczy się od dnia rzeczywistego jej objęcia (art. 25 ust. 1). W razie bezpośredniego przejścia z innej służby państwowej, cywilnej lub wojskowej, czas służby w Straży Więziennej liczy się od dnia zwolnienia od poprzednich obowiązków służbowych.

Władza przełożona prowadzi dla każdego funkcjonarjusza Straży Więziennej wykaz stanu służby, który jest szczegółowym opisem przebiegu służby.

Starszeństwo służbowe funkcjonarjuszów Straży Więziennej równego stopnia ustala się na podstawie czasu służby w tym samym stopniu. Czas służby w danym stopniu liczy się od dnia mianowania na ten stopień.

W razie równego czasu służby w danym stopniu bierze się, celem ustalenia starszeństwa służbowego, kolejno pod uwagę:

a)
czas służby w bezpośrednio niższym stopniu;
b)
czas służby państwowej wogóle (cywilnej lub wojskowej), albo też czas innej służby publicznej lub pracy zawodowej, ulegającej zaliczeniu do wysługi emerytalnej;
c)
starszeństwo wieku.

Listy starszeństwa służbowego wszystkich funkcjonarjuszów Straży Więziennej prowadzi Główny Inspektor Straży Więziennej dla każdego stopnia zosobna.

Listy te należy corocznie zamykać według stanu z dnia 31 grudnia. Interesowani mogą je przeglądać i w ciągu dni 15 po przejrzeniu mogą zwrócić się w drodze służbowej o sprostowanie.