Straż Pocztowa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1946.59.323

Akt utracił moc
Wersja od: 17 listopada 1946 r.

DEKRET
z dnia 17 października 1946 r.
O Straży Pocztowej.

Na podstawie ustawy z dnia 3 stycznia 1945 r. o trybie wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 1, poz.1) - Rada Ministrów postanawia, a Prezydium Krajowej Rady Narodowej zatwierdza, co następuje:

Pocztowa Służba Ochronna Ministerstwa Poczt i Telegrafów otrzymuje nazwę Straży Pocztowej.

Do zakresu działania Straży Pocztowej należy:

1)
ochrona przed przestępczą działalnością, skierowaną przeciw interesom i majątkowi państwowego przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf i Telefon";
2)
pełnienie pocztowej służby wartowniczej i konwojowej;
3)
współdziałanie z organami wojskowymi, bezpieczeństwa publicznego i strażami publicznymi w dziedzinie ochrony mienia pozostającego w administracji Ministra Poczt i Telegrafów.

Przy wykonywaniu czynności służbowych, o ile zachodzą warunki przewidziane w art. 150 § 2 i 167 kodeksu postępowania karnego, przysługuje Straży Pocztowej prawo zatrzymania i przeprowadzenia rewizji u osób podejrzanych o przestępstwa, o jakich mowa w art. 2 pkt 1 niniejszego dekretu, z zachowaniem przepisów art. 150 § 2, 151 i 167-169 kodeksu postępowania karnego.

Organom Straży Pocztowej służy prawo posiadania broni palnej oraz prawo użycia broni tej w przypadkach i w sposób, w jakich uprawnienia te przysługują Milicji Obywatelskiej.

Organ Straży Pocztowej uprawniony jest do użycia broni palnej w celu odparcia rzeczywistego i bezprawnego napadu lub zamachu, zagrażającego bezpośrednio jego życiu, życiu osób trzecich albo mieniu pocztowemu, jeżeli odparcie takiego napadu lub zamachu innymi środkami jest niemożliwe, a zwłoka grozi niebezpieczeństwem.

Użycie broni palnej może nastąpić tylko po jednorazowym ostrzeżeniu, a jeżeli ze względu na okoliczności ostrzeżenie takie jest niemożliwe, użycie broni palnej może nastąpić tylko wówczas, gdy wszelka zwłoka grozi bezpośrednim niebezpieczeństwem życiu pracownika pocztowego lub osób trzecich albo naraziłaby na bezwzględną utratę mienia pocztowego.

Funkcjonariuszów Straży Pocztowej powołuje Minister Poczt i Telegrafów spośród pracowników pocztowych.

Wewnętrzną organizację, przepisy służbowe tudzież rodzaj uzbrojenia Straży Pocztowej ustali instrukcja, wydana przez Ministra Poczt i Telegrafów w porozumieniu z Ministrem Bezpieczeństwa Publicznego.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Ministrowi Poczt i Telegrafów w porozumieniu z Ministrem Bezpieczeństwa Publicznego.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.