Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Straż Graniczna.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1928.37.349

Akt utracił moc
Wersja od: 1 listopada 1932 r.

Rozdział  I.

Przepisy ogólne.

Stosunek służbowy oficerów i szeregowych Straży Granicznej zawiązuje się z chwilą doręczenia pisma nominacyjnego.

Objęcie służby następuje w dniu, wyznaczonym przez władzę przyjmującą w piśmie nominacyjnem.

Przyjęty do służby winien zgłosić się do przełożonego, wymienionego w piśmie nominacyjnem, który stwierdza objęcie służby na piśmie nominacyjnem i w aktach osobowych, odbierając zarazem od przyjętego przysięgę w następującem brzmieniu:

"Przysięgam Panu Bogu Wszechmogącemu na powierzonem mi stanowisku pożytek Państwa Polskiego oraz dobro publiczne mieć zawsze przed oczyma, władzy zwierzchniej Państwa Polskiego wierności dochować, obowiązki swe gorliwie i sumiennie w potrzebie z narażeniem życia spełniać, rozkazy i polecenia przełożonych wiernie wykonywać, tajemnicy urzędowej dotrzymać, przepisów prawa strzec pilnie, wszystkich obywateli kraju w równem mając zachowaniu.

Tak mi, Panie Boże, dopomóż".

W razie niezgłoszenia się w oznaczonym czasie przyjęcie do służby (nominacja) traci ważność, o ile przyjęty w ciągu dni 15 od terminu oznaczonego w piśmie nominacyjnem (art. 16 ust. 1) nie usprawiedliwi zwłoki.

Czas służby liczy się od dnia rzeczywistego jej objęcia (art. 16).

W razie bezpośredniego przejścia ze służby państwowej, unormowanej innemi przypisami, zalicza się do czasu służby w rozumieniu ust. 1 czas służby poprzedniej, o ile był on zaliczony według przepisów, normujących odnośny rodzaj służby.

Dla każdego oficera i szeregowego Straży Granicznej prowadzi się wykaz służbowy, który jest szczegółowym opisem przebiegu służby. Wykaz służbowy jest urzędowem stwierdzeniem okoliczności, mających wpływ na wymiar uposażenia, pensji emerytalnej oraz zaopatrzenia wdowiego lub sierocego.

Wykaz służbowy dla oficerów oraz tych szeregowych Straży Granicznej, którzy są na etacie Komendy prowadzi Komenda Straży Granicznej, dla pozostałych szeregowych zaś - przełożeni bezpośrednio podlegli Komendantowi Straży Granicznej.

Wzór wykazu służbowego, jako też szczegółowe przepisy co do jego wypełniania i prowadzania ustala Minister Skarbu w porozumieniu z Prezesem Rady Ministrów.

Komenda Straży Granicznej dla wszystkich oficerów Straży Granicznej prowadzi listę starszeństwa dla każdego stopnia.

Zasady ustalania starszeństwa i sposób prowadzenia listy starszeństwa określi rozporządzenie Ministra Skarbu.

Wszyscy oficerowie i szeregowi Straży Granicznej podlegają corocznie kwalifikacji.

W tym celu właściwi przełożeni Straży Granicznej wypełniają co rok listy kwalifikacyjne. O ile ogólna ocena kwalifikacyjna jest ujemna (niedostateczna), należy ją z urzędu podać do wiadomości oficera i szeregowego Straży Granicznej.

Przepisy o sposobie kwalifikowania ustala rozporządzenie Ministra Skarbu wydane w porozumieniu z Prezesem Rady Ministrów.

Oficerowie i szeregowi stanu czynnego sił zbrojnych państwa, przydzieleni do Straży Granicznej, zachowują posiadany charakter osób wojskowych stanu czynnego, przynależność do swych korpusów osobowych i oddziałów macierzystych sił zbrojnych państwa, oraz zachowują wszelkie uprawnienia i obowiązki osób wojskowych odnośnych kategoryj i stopni.

Szeregowym służby czynnej zalicza się czas, spędzony w służbie granicznej, na poczet obowiązkowej służby czynnej.

Komendant Straży Granicznej, będący oficerem stanu czynnego, korzysta w stosunku do oficerów i szeregowych sił zbrojnych, przydzielonych do Straży Granicznej, z praw dowódcy wojskowego.

5 Art. 16 zmieniony przez art. 1 pkt 2 rozp. z mocą ustawy z dnia 7 października 1932 r. (Dz.U.32.89.749) zmieniającego nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 1 listopada 1932 r.
6 Art. 18 zmieniony przez art. 1 pkt 3 rozp. z mocą ustawy z dnia 7 października 1932 r. (Dz.U.32.89.749) zmieniającego nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 1 listopada 1932 r.
7 Art. 19:

- zmieniony przez obwieszczenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 listopada 1928 r. o sprostowaniu błędów (Dz.U.28.94.835).

- zmieniony przez art. 1 pkt 4-6 rozp. z mocą ustawy z dnia 7 października 1932 r. (Dz.U.32.89.749) zmieniającego nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 1 listopada 1932 r.

8 Art. 20:

- zmieniony przez obwieszczenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 listopada 1928 r. o sprostowaniu błędów (Dz.U.28.94.835).

- zmieniony przez art. 1 pkt 7 rozp. z mocą ustawy z dnia 7 października 1932 r. (Dz.U.32.89.749) zmieniającego nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 1 listopada 1932 r.

9 Art. 21 zmieniony przez art. 1 pkt 8 i 9 rozp. z mocą ustawy z dnia 7 października 1932 r. (Dz.U.32.89.749) zmieniającego nin. rozp. z mocą ustawy z dniem 1 listopada 1932 r.
10 Art. 22 zmieniony przez obwieszczenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 7 listopada 1928 r. o sprostowaniu błędów (Dz.U.28.94.835).