Art. 2. - Stosowanie na obszarze województwa śląskiego ustaw, dotyczących państwowej służby cywilnej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1924.21.224

Akt utracił moc
Wersja od: 10 kwietnia 1925 r.
Art.  2.

Lata służby funkcjonarjuszów państwowych w województwie śląskiem obliczane będą według następujących zasad:

Oprócz służby państwowej polskiej w województwie śląskiem, względnie na innym obszarze Państwa Polskiego, będzie mogła być zaliczona:

1)
praca w organizacjach, mających na celu przyłączenie ziem województwa śląskiego do Państwa Polskiego, nie wyłączając. organizacji wojskowych, nie wcześniej jednak niż od 1 listopada 1918 r.;
2)
służba państwowa lub samorządowa w państwach zaborczych;
3)
służba wojskowa, z wyjątkiem normalnej powszechnej powinności wojskowej oraz służby, pełnionej równocześnie z państwową służbą cywilną;
4)
praca zawodowa, o ile praca ta dała kwalifikacje i doświadczenie, uzdalniające funkcjonariusza do obecnie pełnionej służby państwowej.

Praca, wymieniona w punkcie 1, będzie mogła być zaliczona w całości, służba zaś i praca zawodowa, wymieniona w punktach 2, 3 i 4, w ilości, zależnej od uznania komisji weryfikacyjnej. Zaliczyć będzie można w ten sposób najwyżej lat 20.

Praca, wymierzona w punkcie 1, nie może być zaliczona, o ile misia miejsce w czasie służby lub pracy zawodowej, wymienionych w punkcie 2, 3 i 4, które zostały już zaliczone.

Celem ustalenia lat służby w myśl punktów 1 do 4 niniejszego artykułu utworzona zostanie przy Śląskim urzędzie wojewódzkim komisja weryfikacyjna.

Rada Ministrów ustali tryb postępowania i skład tej komisji.

Orzeczenia komisji weryfikacyjnej pozostają w mocy w razie przeniesienia funkcjonariusza do służby państwowej poza województwem śląskiem.

Przy obliczaniu lat służby funkcjonarjuszów, którzy przed przyjęciem do służby państwowej w województwie śląskiem pełnili służbą państwową na innym obszarze Państwa Polskiego, jest miarodajne zaliczenie, w czasie tej służby dokonane.