Rozdział 3 - Test umiejętności - Staż adaptacyjny i test umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu regulowanego rzeczoznawcy w zakresie jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2017.488

Akt obowiązujący
Wersja od: 7 marca 2017 r.

Rozdział  3

Test umiejętności

§  11. 
Test umiejętności obejmuje:
1)
test pisemny, składający się nie więcej niż z 60 pytań,
2)
test praktyczny, polegający na wykonaniu czynności mających na celu sprawdzenie umiejętności

- z zakresu zawodu regulowanego.

§  12. 
1. 
Test umiejętności opracowuje i przeprowadza komisja egzaminacyjna, zwana dalej "komisją", powoływana przez organ prowadzący postępowanie.
2. 
W skład komisji wchodzi od trzech do pięciu osób, które ukończyły studia wyższe i posiadają wiedzę teoretyczną oraz co najmniej 5-letnie doświadczenie zawodowe z zakresu zagadnień objętych przedmiotem testu umiejętności.
3. 
Przewodniczącego komisji wyznacza organ prowadzący postępowanie spośród członków komisji.
§  13. 
1. 
Miejsce i termin odbywania testu umiejętności oraz wysokość opłaty za przeprowadzenie testu umiejętności wyznacza organ prowadzący postępowanie, o czym zawiadamia wnioskodawcę na piśmie, co najmniej na 21 dni przed wyznaczonym terminem przeprowadzenia testu.
2. 
Test umiejętności trwa nie dłużej niż 360 minut, w tym test pisemny - nie dłużej niż 120 minut.
3. 
O wyniku testu pisemnego decyduje liczba uzyskanych punktów, przy czym za każdą prawidłową odpowiedź przyznaje się 1 punkt, a za każdą nieprawidłową odpowiedź lub brak odpowiedzi - 0 punktów.
4. 
Do testu praktycznego mogą przystąpić osoby, które uzyskały z testu pisemnego co najmniej 70% punktów.
5. 
Kryteria oceny testu pisemnego są umieszczane na arkuszu testu.
6. 
O wyniku części praktycznej decyduje liczba uzyskanych punktów, przy czym każdy z członków komisji przyznaje od 0 do 5 punktów.
7. 
Test praktyczny uważa się za zdany w przypadku uzyskania przez wnioskodawcę co najmniej 70% punktów.
§  14. 
1. 
Z przeprowadzonego testu umiejętności komisja sporządza protokół, który zawiera co najmniej:
1)
datę i miejsce przeprowadzenia testu umiejętności;
2)
imiona i nazwiska członków komisji;
3)
imię i nazwisko osoby, która przystąpiła do testu umiejętności;
4)
wynik testu umiejętności;
5)
podpisy członków komisji.
2. 
Komisja przekazuje wyniki testu umiejętności wnioskodawcy i organowi prowadzącemu postępowanie, w terminie 3 dni od dnia sporządzenia protokołu, o którym mowa w ust. 1.
§  15. 
1. 
Wnioskodawca wnosi opłatę za przeprowadzenie testu umiejętności, na rachunek organu prowadzącego postępowanie, co najmniej na 3 dni przed ustalonym terminem przeprowadzenia testu umiejętności.
2. 
Opłata, o której mowa w ust. 1, jest ustalana przez organ prowadzący postępowanie i obejmuje rzeczywiste wydatki ponoszone na przeprowadzenie testu umiejętności, w tym wydatki związane z przygotowaniem testu umiejętności i powołaniem komisji oraz wydatki na wynagrodzenie członków komisji.
3. 
Opłata, o której mowa w ust. 1, nie może być wyższa niż 5% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" na podstawie art. 20 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2016 r. poz. 887, 1948, 2036 i 2260 oraz z 2017 r. poz. 2 i 38), za rok poprzedzający rok przeprowadzenia testu umiejętności.
4. 
Warunkiem przystąpienia do testu umiejętności jest okazanie przez wnioskodawcę dowodu opłaty, o której mowa w ust. 1.
5. 
Opłata, o której mowa w ust. 1, stanowi dochód budżetu państwa.
§  16. 
1. 
W przypadku nieprzystąpienia do testu umiejętności przez wnioskodawcę w wyznaczonym terminie z usprawiedliwionej przyczyny, organ prowadzący postępowanie wyznacza kolejny termin przeprowadzenia tego testu.
2. 
Nieprzystąpienie do testu umiejętności przez wnioskodawcę w wyznaczonym terminie bez usprawiedliwionej przyczyny uważa się za odstąpienie od testu umiejętności. Ponowne przystąpienie do testu umiejętności wymaga złożenia nowego oświadczenia o wyborze testu umiejętności.
3. 
Oceny przyczyny nieprzystąpienia do testu umiejętności przez wnioskodawcę w wyznaczonym terminie dokonuje organ prowadzący postępowanie, kierując się zasadami określonymi w przepisach o usprawiedliwianiu nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.
4. 
Wnioskodawca, który z usprawiedliwionej przyczyny nie może przystąpić do testu umiejętności w wyznaczonym terminie, może złożyć wniosek do organu prowadzącego postępowanie o:
1)
zaliczenie wniesionej opłaty na poczet testu umiejętności wyznaczonego w innym terminie lub
2)
zwrot wniesionej opłaty na rachunek bankowy wskazany w tym wniosku.
5. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 4, składa się najpóźniej w terminie 3 dni od dnia, w którym ustąpiła przyczyna usprawiedliwiająca nieprzystąpienie do testu umiejętności. Wniosek złożony po terminie pozostawia się bez rozpoznania.
6. 
Organ prowadzący postępowanie rozpatruje wniosek, o którym mowa w ust. 4, w terminie 14 dni od dnia wpływu tego wniosku.
7. 
Zwrot wniesionej opłaty następuje w terminie 14 dni od dnia pozytywnego rozpatrzenia wniosku, o którym mowa w ust. 4.
8. 
W przypadku określonym w ust. 5 decyduje data stempla pocztowego.
9. 
W przypadku gdy test umiejętności nie odbył się z przyczyn leżących po stronie organu prowadzącego postępowanie, opłata, o której mowa w § 15 ust. 1, podlega zwrotowi na rachunek bankowy wskazany przez wnioskodawcę, w terminie 14 dni od dnia wyznaczonego terminu przeprowadzenia testu umiejętności.
§  17. 
1. 
Wnioskodawca, który nie zdał testu umiejętności, może ponownie przystąpić do tego testu, nie wcześniej niż po upływie 30 dni od dnia przeprowadzenia niezdanego testu umiejętności.
2. 
Do ponownego przystąpienia do testu umiejętności stosuje się przepisy ust. 1 oraz § 11-16.