Rozdział 3 - Test umiejętności - Staż adaptacyjny i test umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do wykonywania medycznych zawodów regulowanych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2009.31.216

Akt utracił moc
Wersja od: 26 lutego 2009 r.

Rozdział  3

Test umiejętności

§  21.
1.
Organ prowadzący postępowanie wyznacza wnioskodawcy termin przeprowadzenia testu umiejętności, który nie może być krótszy niż 4 miesiące od dnia doręczenia wniosku.
2.
W przypadku osób zamierzających świadczyć usługi transgraniczne test umiejętności przeprowadza się w terminie 3 tygodni od dnia złożenia oświadczenia, o którym mowa w art. 30 ustawy, zwanego dalej "oświadczeniem".
3.
Organ prowadzący postępowanie przekazuje dyrektorowi CEM:
1)
wykaz osób, które będą przystępować do testu umiejętności w danym terminie w danym medycznym zawodzie regulowanym;
2)
informacje o różnicach programowych, określonych w postanowieniu, o którym mowa w § 3 ust. 1, dotyczące poszczególnych zdających;
3)
program kształcenia w danym medycznym zawodzie regulowanym obowiązujący w Rzeczypospolitej Polskiej.
4.
Informacje, o których mowa w ust. 3, organ prowadzący postępowanie przekazuje na co najmniej 90 dni przed wyznaczonym terminem testu umiejętności.
5.
W przypadku postępowania w sprawie testu umiejętności osób zamierzających świadczyć usługi transgraniczne organ prowadzący postępowanie przekazuje informacje, o których mowa w ust. 3, w terminie 3 dni od dnia otrzymania oświadczenia.
§  22.
1.
Zdający test umiejętności jest obowiązany wnieść opłatę egzaminacyjną.
2.
Dyrektor CEM ustala wysokość opłaty za test umiejętności, uwzględniając w szczególności wydatki związane z wynagrodzeniem dla osób opracowujących test umiejętności, wynagrodzeniem członków Państwowej Komisji Egzaminacyjnej, zwanej dalej "Komisją", oraz wydatki techniczno-organizacyjne.
3.
Dyrektor CEM zawiadamia zdającego o wysokości opłaty egzaminacyjnej oraz podaje numer rachunku bankowego CEM, na który powinna zostać ona wniesiona. Termin wniesienia opłaty nie może być krótszy niż 14 dni i dłuższy niż 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia. W przypadku osób zamierzających świadczyć usługi transgraniczne opłatę wnosi się w terminie 3 dni od dnia otrzymania zawiadomienia.
4.
W przypadku nieusprawiedliwionego odstąpienia od testu umiejętności opłata, o której mowa w ust. 1, nie podlega zwrotowi.
5.
Jeżeli wnioskodawca usprawiedliwi odstąpienie od testu umiejętności w terminie siedmiu dni przed wyznaczonym terminem przeprowadzenia testu umiejętności, wniesiona opłata jest zwracana, po potrąceniu kosztów poniesionych przy przygotowywaniu testu umiejętności, na wskazany przez wnioskodawcę rachunek bankowy.
6.
Wnioskodawca, który nie przystąpił do testu umiejętności z usprawiedliwionej przyczyny, nie ponosi dodatkowych kosztów z tytułu ponownego przystąpienia do testu umiejętności.
7.
W przypadku gdy test umiejętności nie odbędzie się z przyczyn leżących po stronie Komisji, wnioskodawca nie ponosi dodatkowych kosztów z tytułu ponownego przystąpienia do testu umiejętności.
8.
Opłata, o której mowa w ust. 1, stanowi dochód budżetu państwa.
§  23.
1.
Test umiejętności przeprowadza Komisja.
2.
Członków Komisji i jej przewodniczącego powołuje i odwołuje dyrektor CEM, po zasięgnięciu opinii wyrażonej przez:
1)
konsultantów krajowych właściwych dla danego medycznego zawodu regulowanego;
2)
samorządy zawodowe właściwe dla danego medycznego zawodu regulowanego;
3)
towarzystwa naukowe lub organizacje skupiające przedstawicieli danego medycznego zawodu regulowanego objętego testem umiejętności, o ile działają one w danym medycznym zawodzie regulowanym.
3.
W skład Komisji wchodzą co najmniej trzy osoby, z tego co najmniej dwie osoby wykonujące medyczny zawód regulowany objęty testem umiejętności.
4.
W zależności od liczby osób przystępujących do testu umiejętności egzamin ten przeprowadza Komisja albo wydzielone z jej składu co najmniej trzyosobowe zespoły egzaminacyjne.
5.
W przeprowadzeniu testu umiejętności nie może brać udziału osoba, która jest małżonkiem, krewnym albo powinowatym do drugiego stopnia włącznie osoby, która składa egzamin.
6.
Przewodniczący Komisji oraz jej pozostali członkowie albo członkowie zespołu egzaminacyjnego przeprowadzającego dany test umiejętności składają dyrektorowi CEM oświadczenie na piśmie, na formularzu udostępnionym przez CEM, o okoliczności wskazanej w ust. 5.
§  24.
1.
Test umiejętności opracowuje CEM.
2.
Test umiejętności jest przeprowadzany 2 razy w roku: w pierwszy piątek czerwca i pierwszy piątek grudnia każdego roku, z zastrzeżeniem § 21 ust. 2.
3.
Test umiejętności składa się z egzaminu teoretycznego albo egzaminu praktycznego bądź egzaminu teoretycznego i praktycznego.
4.
Egzamin teoretyczny jest przeprowadzany w formie ustnej albo w formie testu.
5.
Formę testu umiejętności określa dyrektor CEM po zasięgnięciu opinii przewodniczącego Komisji.
6.
Miejsca przeprowadzania testu umiejętności ustala dyrektor CEM w porozumieniu z przewodniczącym Komisji.
7.
Dyrektor CEM zawiadamia zdającego o miejscu i formie testu umiejętności na co najmniej 14 dni przed wyznaczonym terminem testu umiejętności. W przypadku osób zamierzających świadczyć usługi transgraniczne dyrektor CEM przekazuje zawiadomienie na co najmniej 3 dni przed wyznaczonym terminem testu umiejętności.
8.
Test umiejętności przeprowadza się zgodnie z regulaminem porządkowym, ustalonym przez dyrektora CEM i zatwierdzonym przez ministra właściwego do spraw zdrowia.
9.
W przypadku lekarza lub lekarza dentysty, o których mowa w art. 5c ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, test umiejętności może obejmować odpowiednio zakres Lekarskiego Egzaminu Państwowego lub Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 2 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.
10.
W przypadku lekarza lub lekarza dentysty, o których mowa w art. 16b ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, test umiejętności może obejmować zakres specjalizacyjnego egzaminu państwowego w odpowiedniej dziedzinie, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.
§  25.
1.
Zakres merytoryczny testu umiejętności opracowuje i ustala CEM w porozumieniu z konsultantem krajowym właściwym dla danego medycznego zawodu regulowanego, indywidualnie dla każdego zdającego na podstawie informacji, o których mowa w § 21 ust. 3. W przypadku gdy do testu umiejętności przystępuje dwóch lub więcej zdających, względem których zakres testu umiejętności będzie tożsamy, możliwe jest wykorzystanie tego samego testu umiejętności.
2.
Zadania egzaminacyjne są przygotowywane, przechowywane i przekazywane w warunkach uniemożliwiających ich nieuprawnione ujawnienie.
§  26.
1.
W przypadku gdy część teoretyczna egzaminu jest przeprowadzana w formie testu, składa się on z nie mniej niż 20 i nie więcej niż 50 pytań.
2.
Pytania do testu zawierają pięć odpowiedzi, z których tylko jedna może być prawidłowa. Za każde pytanie zdający może otrzymać jeden punkt.
3.
Test uważa się za złożony z wynikiem pozytywnym, jeżeli zdający uzyska co najmniej 60 % maksymalnej możliwej do uzyskania liczby punktów.
§  27.
1.
W przypadku przeprowadzania egzaminu teoretycznego w formie ustnej obejmuje on co najmniej cztery pytania egzaminacyjne.
2.
Każda odpowiedź jest oceniana odrębnie przez każdego członka Komisji albo zespołu egzaminacyjnego.
3.
Odpowiedź może zostać oceniona negatywnie, jeżeli za taką oceną opowie się co najmniej połowa składu Komisji albo zespołu egzaminacyjnego.
4.
Uzyskanie przez zdającego oceny negatywnej z którejkolwiek z odpowiedzi powoduje uzyskanie negatywnego wyniku egzaminu ustnego.
§  28.
1.
Część praktyczna testu umiejętności składa się z co najmniej czterech zadań polegających na zademonstrowaniu wybranych czynności właściwych dla danego medycznego zawodu regulowanego lub wykonaniu innych zadań potwierdzających nabycie praktycznych umiejętności niezbędnych do wykonywania danego medycznego zawodu regulowanego w Rzeczypospolitej Polskiej.
2.
Przepisy § 27 ust. 2-4 stosuje się odpowiednio.
§  29.
1.
Test umiejętności uznaje się za złożony z wynikiem pozytywnym, jeżeli zdający uzyska oceny pozytywne z każdej części wchodzącej w skład testu umiejętności.
2.
Wnioskodawcy, który złożył test umiejętności z wynikiem pozytywnym, dyrektor CEM wydaje zaświadczenie, którego kopię przekazuje organowi prowadzącemu postępowanie.
3.
Zaświadczenie jest wydawane w terminie 30 dni od dnia otrzymania kompletnej dokumentacji egzaminacyjnej. W przypadku osób zamierzających świadczyć usługi transgraniczne zaświadczenie wydawane jest w terminie 3 dni od dnia otrzymania kompletnej dokumentacji egzaminacyjnej.
§  30.
1.
Z przeprowadzonego testu umiejętności sporządza się protokół zawierający opis wykonania zadań, wchodzących w zakres egzaminu praktycznego, oraz wyniki testu umiejętności.
2.
Kopię protokołu z przeprowadzonego testu umiejętności komisja egzaminacyjna przekazuje organowi prowadzącemu postępowanie, w terminie 3 dni od dnia ustalenia wyniku.
§  31.
W przypadku nieprzystąpienia do testu umiejętności w wyznaczonym terminie albo złożenia testu umiejętności z wynikiem negatywnym, na pisemny wniosek wnioskodawcy, organ prowadzący postępowanie wydaje postanowienie o dopuszczeniu do przystąpienia do testu umiejętności w najbliższym przypadającym terminie, który jest terminem ostatecznym. Przepisy § 22 stosuje się odpowiednio.
§  32.
1.
W razie rażących uchybień formalnych w przeprowadzeniu testu umiejętności lub nieprzewidzianych sytuacji mających wpływ na przeprowadzenie testu umiejętności minister właściwy do spraw zdrowia na wniosek dyrektora CEM może unieważnić test umiejętności w całości albo w części, o której mowa w § 24 ust. 3, w danym terminie dla danego medycznego zawodu regulowanego, dla poszczególnych albo wszystkich zdających.
2.
Unieważnienie testu umiejętności albo jego części powoduje, że traktuje się odpowiednio test umiejętności albo jego część jako niebyłą. Unieważniony egzamin jest powtarzany w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia podjęcia decyzji o unieważnieniu. W przypadku unieważnienia całości testu umiejętności wszystkie jego części odbywają się w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia podjęcia decyzji o unieważnieniu.
3.
Decyzję o unieważnieniu, o którym mowa w ust. 2, minister właściwy do spraw zdrowia podejmuje w terminie 30 dni od dnia doręczenia wniosku dyrektora CEM i przekazuje ją do CEM.
4.
W przypadku osób zamierzających świadczyć usługi transgraniczne decyzję o unieważnieniu, o którym mowa w ust. 2, minister właściwy do spraw zdrowia podejmuje w ciągu 3 dni od dnia doręczenia wniosku dyrektora CEM i przekazuje ją do CEM. Unieważniony egzamin jest powtarzany w terminie nie dłuższym niż 7 dni od dnia podjęcia decyzji o unieważnieniu. W przypadku unieważnienia całości testu umiejętności wszystkie jego części odbywają się w terminie nie dłuższym niż 7 dni od dnia podjęcia decyzji o unieważnieniu.
5.
Niezwłocznie po otrzymaniu decyzji dyrektor CEM ogłasza ją na stronie internetowej oraz przesyła wnioskodawcom listem poleconym.
6.
Za powtórzony test umiejętności albo jego część nie pobiera się opłaty egzaminacyjnej.