§ 4. - Stawki podatku od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń oraz zasady ustalania kwot wynagrodzeń wolnych od podatku.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1988.15.110 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1989 r.
§  4.
1.
W jednostkach gospodarczych produkujących wyroby lub świadczących usługi na eksport oraz realizujących w kraju za waluty wymienialne budownictwo lub usługi na rzecz kontrahentów zagranicznych - kwotę wynagrodzeń na cele ustalania podatku pomniejsza się o kwotę stanowiącą iloczyn równowartości od 10 do 40% kwoty wynagrodzeń wolnej od podatku (z zastrzeżeniem ust. 2) i wskaźnika relacji sprzedaży na eksport, wyrażonej w cenach transakcyjnych, do wartości produkcji sprzedanej ogółem w cenach realizacji, pomniejszonej o podatek obrotowy. W wartości produkcji sprzedanej ogółem wykazuje się wartość sprzedaży na eksport w cenach transakcyjnych. Jeżeli usługi świadczone na eksport polegają na przetworzeniu powierzonego surowca lub materiału, wartość sprzedaży eksportowej oraz wartość sprzedaży ogółem powiększa się o wartość przetworzonego surowca lub materiału ustaloną w cenach transakcyjnych, a w razie ich braku - w cenach krajowych.
2.
W jednostkach stosujących zasadę ustalania kwoty wynagrodzeń wolnej od podatku zgodnie z § 3 ust. 1 i 2, kwotę tę ustala się jako sumę wynagrodzeń indywidualnych wypłaconych w 1987 r., pomniejszoną o tytuły określone w § 3 ust. 1 lit. a) i powiększoną o kwotę rezerwy utworzonej w 1987 r.; tak ustaloną sumę wynagrodzeń indywidualnych zwiększa się o równowartość kwoty odpowiadającej wskaźnikowi wzrostu cen detalicznych, określonemu w centralnym planie rocznym, z uwzględnieniem skutków wzrostu cen detalicznych przechodzących z roku poprzedniego, bez uwzględnienia skutków wzrostu cen alkoholu i wyrobów tytoniowych.
3.
Na równi z eksportem traktuje się eksport wewnętrzny dokonywany za zgodą Ministra Współpracy Gospodarczej z Zagranicą na podstawie § 9 ust. 1 pkt 4 uchwały nr 193 Rady Ministrów z dnia 8 grudnia 1986 r. w sprawie szczegółowych zasad tworzenia i wykorzystywania odpisów dewizowych od wpływów w walutach wymienialnych i w clearingu w II obszarze płatniczym (Monitor Polski z 1988 r. Nr 9, poz. 83).
4.
Dla obliczenia kwoty wynagrodzeń, o którą pomniejsza się kwotę wynagrodzeń wypłaconą w roku podatkowym zgodnie z ust. 1, przyjmuje się następujące wielkości:
1)
dla eksportu towarów i usług, z wyjątkiem wymienionych w załączniku do rozporządzenia:
a)
40% dla eksportu wolnodewizowego,
b)
30% dla eksportu do Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich oraz eksportu do państw zaliczonych do II obszaru płatniczego, z wyjątkiem eksportu wymienionego pod lit. a),
c)
20% dla eksportu w innych przypadkach niż określone pod lit. a) i b),
2)
dla eksportu towarów i usług wymienionych w załączniku do rozporządzenia:
a)
20% dla eksportu wolnodewizowego,
b)
15% dla eksportu do Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich oraz dla eksportu do państw zaliczonych do II obszaru płatniczego, z wyjątkiem eksportu wymienionego pod lit. a),
c)
10% dla eksportu w innych przypadkach niż wymienione pod lit. a) i b).
5.
Jednostki kooperujące z jednostkami gospodarczymi, o których mowa w ust. 1, mogą pomniejszyć kwotę wynagrodzeń o kwotę wynagrodzeń ustaloną w umowie między tymi jednostkami w ramach kwoty wynagrodzeń ustalonej zgodnie z ust. 1 dla jednostki gospodarczej.
6.
Zasad określonych w ust. 1 i 4 nie stosuje się do produkcji i usług wykonywanych przez pracowników skierowanych do pracy za granicą w celu realizacji budownictwa eksportowego i usług eksportowych.