§ 9. - Stawki podatku obrotowego od osób fizycznych oraz nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej osób prawnych i innych jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, ulgi, zwolnienia i tryb płatności tego podatku.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1991.38.165

Akt utracił moc
Wersja od: 25 kwietnia 1993 r.
§  9.
1.
Zwalnia się od podatku obrotowego, z zastrzeżeniem § 10 ust. 1, obroty ze sprzedaży wyrobów zaopatrzeniowych (również kooperacyjnych) i inwestycyjnych.
2.
Za wyroby zaopatrzeniowe i inwestycyjne, o których mowa w ust. 1, uważa się surowce, materiały, półwyroby, opakowania i wyroby gotowe sprzedawane:
1)
podatnikom prowadzącym działalność gospodarczą na ich cele wytwórcze, inwestycyjne, ochrony pracy, ochrony środowiska, remontowe lub usługowe,
2)
zakładom i jednostkom budżetowym oraz ich gospodarstwom pomocniczym, a także szkołom wyższym i jednostkom badawczo­rozwojowym - do użytku wewnętrznego.
3.
Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się także przy sprzedaży wyrobów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych jednostkom handlowym do ich użytku wewnętrznego oraz z przeznaczeniem do dalszej odprzedaży na cele określone w ust. 2, przy zachowaniu warunków wymienionych w ust. 4-7.
4.
Zwolnień określonych w ust. 1 i 3 nie stosuje się przy sprzedaży wyrobów wymienionych w załączniku nr 3.
5.
Ograniczenie zwolnienia, o którym mowa w ust. 4, nie dotyczy wyrobów kooperacyjnych. Za wyroby kooperacyjne uważa się wyroby przeznaczone do dalszego przerobu lub bezpośredniego zużycia produkcyjnego, jeżeli w procesie produkcji stają się częścią składową wyrobu finalnego lub stanowią jego wyposażenie.
6.
Zwolnienie od podatku obrotowego wyrobów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych, określonych w ust. 1 i 3, następuje pod warunkiem, że:
1)
nabywca złoży sprzedawcy pisemne oświadczenie, iż nabywany wyrób jest przeznaczony na cele określone w ust. 2, a ponadto
2)
nabywca nie będący jednostką gospodarki uspołecznionej okaże sprzedawcy oryginał lub uwierzytelniony odpis dokumentu stwierdzającego prowadzenie działalności gospodarczej, np. koncesji, umowy agencyjnej (umowy na warunkach zlecenia) zawartej z jednostką gospodarki uspołecznionej, zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, wpisu do rejestru handlowego lub potwierdzenia zgłoszenia obowiązku podatkowego, sprzedawca zaś na oświadczeniu stwierdzi, że nabywca okazał właściwy dokument, oraz wpisze rodzaj, numer, datę i nazwę organu, który dokument ten sporządził.
7.
Nabywca wyrobów zaopatrzeniowych lub inwestycyjnych, który dokonał ich sprzedaży (odprzedaży) lub zużycia na cele inne niż wymienione w ust. 2, uiszcza podatek obrotowy według stawek określonych dla tych wyrobów w załączniku nr 1.