Stawki podatku obrotowego od osób fizycznych oraz nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej osób prawnych i innych jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, ulgi, zwolnienia i tryb płatności tego podatku.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1991.38.165

Akt utracił moc
Wersja od: 25 kwietnia 1993 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 17 kwietnia 1991 r.
w sprawie stawek podatku obrotowego od osób fizycznych oraz nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej osób prawnych i innych jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, ulg, zwolnień i trybu płatności tego podatku.

Na podstawie art. 7 ust. 1, art. 10 ust. 2 i art. 12 ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o podatku obrotowym (Dz. U. z 1983 r. Nr 43, poz. 191, z 1985 r. Nr 12, poz. 50, z 1989 r. Nr 3, poz. 12 i Nr 74, poz. 443 oraz z 1991 r. Nr 9, poz. 30 i Nr 35, poz. 155) oraz art. 9 pkt 4 i art. 38 pkt 1, 2 i 4 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 27, poz. 111, z 1982 r. Nr 45, poz. 289, z 1984 r. Nr 52, poz. 268, z 1985 r. Nr 12, poz. 50, z 1988 r. Nr 41, poz. 325, z 1989 r. Nr 4, poz. 23, Nr 33, poz. 176, Nr 35, poz. 192 i Nr 74, poz. 443 oraz z 1990 r. Nr 34, poz. 198) zarządza się, co następuje:
1. 1
Ustala się tabelę stawek podatku obrotowego od osób fizycznych oraz nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej osób prawnych i innych jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, zwanych dalej "podatnikami", wymienionych w art. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o podatku obrotowym (Dz. U. z 1983 r. Nr 43, poz. 191, z 1985 r. Nr 12, poz. 50, z 1989 r. Nr 3, poz. 12 i Nr 74, poz. 443, z 1991 r. Nr 9, poz. 30 i Nr 35, poz. 155 oraz z 1992 r. Nr 21, poz. 86), zwanej dalej "ustawą". Tabela stawek podatku obrotowego stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2.
Ustala się tabelę stawek podatku obrotowego dla niektórych wyrobów sprzedawanych na eksport, stanowiącą załącznik nr 2 do rozporządzenia.
3.
Ustala się wykaz wyrobów podlegających opodatkowaniu podatkiem obrotowym bez względu na ich przeznaczenie i odbiorcę (z wyłączeniem wyrobów (wyrobu) przeznaczonych na eksport i wyrobów kooperacyjnych), stanowiący załącznik nr 3 do rozporządzenia.
4. 2
Ustala się wykaz wyrobów dla dzieci stanowiący załącznik nr 4 do rozporządzenia. Stawka podatku obrotowego od wyrobów wymienionych w tym załączniku wynosi 7% i stosuje się ją bez względu na odbiorcę.
1.
Do sprzedaży wyrobów i usług na eksport, o której mowa w art. 3 ust. 1 pkt 12 ustawy, zalicza się również:
1)
sprzedaż dokonywaną:
a)
w ramach transakcji wymiennych,
b)
za granicę za pośrednictwem innych jednostek,
c)
generalnym dostawcom kompletnych obiektów przeznaczonych na eksport,
2)
działalność handlową w eksporcie,
3)
działalność usługową w zakresie pośrednictwa handlowego w eksporcie.
2.
W wypadkach określonych w ust. 1 pkt 1 lit. b) i c) oraz pkt 3 przeznaczenie wyrobu lub usługi na eksport ustala się na podstawie zawartej umowy lub oświadczenia złożonego przez nabywcę lub jednostkę pośredniczącą.
3.
Zwolnienia od podatku obrotowego nie stosuje się w przypadku sprzedaży na eksport wyrobów określonych w załączniku nr 2.
4.
Podatek obrotowy określony w załączniku nr 2 uiszczają:
1)
producenci - w wypadku sprzedaży wyrobów bez pośrednictwa jednostek handlowych,
2) 3
jednostki handlowe - w pozostałych wypadkach.
5. 4
Podatnicy, którzy uprzednio nabyli wyroby po cenach:
1)
bez podatku obrotowego,
2)
z podatkiem obrotowym uiszczonym z tytułu sprowadzenia (nadesłania) towarów z zagranicy jako towary zaopatrzeniowe (również kooperacyjne) i inwestycyjne,

- z przeznaczeniem na eksport, a następnie dokonują odprzedaży tych wyrobów na rynku krajowym, obowiązani są do uiszczenia podatku obrotowego według stawek określonych dla tych wyrobów w załączniku nr 1.

6.
Przepis ust. 5 stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy sprzedający wyroby na eksport nie posiada potwierdzenia wywozu tych wyrobów za granicę, wystawionego przez graniczny urząd celny.
Za działalność w zakresie wolnych zawodów w rozumieniu art. 5 pkt 1 ustawy uważa się działalność polegającą na osobistym świadczeniu usług przez lekarzy, lekarzy dentystów, lekarzy weterynarii, uprawnionych techników dentystycznych, techników dentystycznych, felczerów, położne, pielęgniarki, prawników, inżynierów, techników budowlanych, geodetów, tłumaczy i plastyków, z wyjątkiem działalności wolnej od podatku obrotowego na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 7 ustawy.
1.
Na wniosek podatnika wyłącza się z obrotu przy wykonywaniu usług wartość dodanych części zamiennych, podzespołów oraz nie przetworzonych materiałów i innych wyrobów, jeżeli podatnik:
1)
wystawi rachunek za wykonaną usługę, w którym wykaże w odrębnej pozycji rodzaj, ilość, cenę jednostkową oraz ogólną wartość dodanych materiałów, części zamiennych, podzespołów i innych wyrobów, bez doliczania do niej narzutów,
2)
ma dowody zakupu dodanych materiałów, części zamiennych, podzespołów i innych wyrobów, odpowiadające warunkom określonym w odrębnych przepisach.
2.
W wypadku świadczenia usług osobom fizycznym, opodatkowaniu podatkiem obrotowym podlegają surowce i wyroby zakupione po cenie bez podatku obrotowego i zużywane przy świadczeniu tych usług. W tym wypadku podstawę opodatkowania stanowi cena surowców i wyrobów wykazana w rachunku (fakturze).
3. 6
Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy do świadczenia usług osobom fizycznym zostały zużyte towary sprowadzone (nadesłane) z zagranicy jako towary zaopatrzeniowo-inwestycyjne.
1.
Przy wykonywaniu usług turystycznych, polegających na prowadzeniu biur podróży, oraz usług w dziedzinie rekreacji ruchowej, polegających na organizowaniu obozów i imprez, wyłącza się z obrotu, na wniosek podatnika, kwotę należności stanowiącej zwrot wydatków związanych z organizacją imprez turystyczno­wypoczynkowych i krajoznawczych oraz rekreacyjnych, z wyjątkiem wydatków będących kosztami prowadzenia zakładu, jeżeli podatnik:
1)
wystawi rachunek za wykonaną usługę, w którym wykaże w odrębnej pozycji rodzaj i wielkość tych wydatków,
2)
ma rachunki stwierdzające poniesione wydatki, odpowiadające wymaganiom określonym w odrębnych przepisach.
2.
Roczna suma należności stanowiących zwrot wydatków wykazanych w rachunkach za wykonaną usługę nie może być wyższa od sumy wydatków faktycznie poniesionych.
Przy prowadzeniu działalności polegającej na kupnie wartości dewizowych w celu ich dalszej odprzedaży wyłącza się z obrotu kwoty wydatkowane na nabycie sprzedanych wartości dewizowych, pod warunkiem że podatnik prowadzi zgodnie z odrębnymi przepisami rejestr kupna i sprzedaży tych wartości. Działalność ta podlega opodatkowaniu podatkiem obrotowym w wysokości 10% obrotu.
1.
Przy prowadzeniu działalności polegającej na prowadzeniu gier losowych i totalizatorów obrotem jest suma wpłat uczestników tych gier.
2.
Przy prowadzeniu gry zwanej ruletą, gry w karty, w których uczestnicy gry grają przeciwko prowadzącemu grę, i gry w automatach z obrotu wymienionego w ust. 1 wyłącza się sumę wygranych wypłaconych uczestnikom gier.
1.
Sprzedaż towarów po likwidacji działalności wytwórczej, usługowej lub handlowej nie podlega oddzielnemu opodatkowaniu podatkiem obrotowym, jeżeli:
1)
na dzień likwidacji został sporządzony spis towarów w dwóch egzemplarzach, z których jeden został złożony przez podatnika urzędowi skarbowemu w terminie tygodniowym po dokonaniu spisu,
2)
podatnik wystawia, z zachowaniem kopii, kolejno numerowane rachunki za sprzedane towary, z zaznaczeniem pozycji spisu, której sprzedaż dotyczy; przy sprzedaży towarów bezpośrednio konsumentowi nie jest konieczne podawanie w rachunku nazwiska, imienia i adresu nabywcy towaru,
3)
sprzedaż towarów nie trwa dłużej niż trzy miesiące, licząc od dnia likwidacji działalności.
2.
Urząd skarbowy, na wniosek podatnika, może przedłużyć w uzasadnionych wypadkach termin określony w ust. 1 pkt 3.
1.
Zwalnia się od podatku obrotowego, z zastrzeżeniem § 10 ust. 1, obroty ze sprzedaży wyrobów zaopatrzeniowych (również kooperacyjnych) i inwestycyjnych.
2.
Za wyroby zaopatrzeniowe i inwestycyjne, o których mowa w ust. 1, uważa się surowce, materiały, półwyroby, opakowania i wyroby gotowe sprzedawane:
1)
podatnikom prowadzącym działalność gospodarczą na ich cele wytwórcze, inwestycyjne, ochrony pracy, ochrony środowiska, remontowe lub usługowe,
2)
zakładom i jednostkom budżetowym oraz ich gospodarstwom pomocniczym, a także szkołom wyższym i jednostkom badawczo­rozwojowym - do użytku wewnętrznego.
3.
Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się także przy sprzedaży wyrobów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych jednostkom handlowym do ich użytku wewnętrznego oraz z przeznaczeniem do dalszej odprzedaży na cele określone w ust. 2, przy zachowaniu warunków wymienionych w ust. 4-7.
4.
Zwolnień określonych w ust. 1 i 3 nie stosuje się przy sprzedaży wyrobów wymienionych w załączniku nr 3.
5.
Ograniczenie zwolnienia, o którym mowa w ust. 4, nie dotyczy wyrobów kooperacyjnych. Za wyroby kooperacyjne uważa się wyroby przeznaczone do dalszego przerobu lub bezpośredniego zużycia produkcyjnego, jeżeli w procesie produkcji stają się częścią składową wyrobu finalnego lub stanowią jego wyposażenie.
6.
Zwolnienie od podatku obrotowego wyrobów zaopatrzeniowych i inwestycyjnych, określonych w ust. 1 i 3, następuje pod warunkiem, że:
1)
nabywca złoży sprzedawcy pisemne oświadczenie, iż nabywany wyrób jest przeznaczony na cele określone w ust. 2, a ponadto
2)
nabywca nie będący jednostką gospodarki uspołecznionej okaże sprzedawcy oryginał lub uwierzytelniony odpis dokumentu stwierdzającego prowadzenie działalności gospodarczej, np. koncesji, umowy agencyjnej (umowy na warunkach zlecenia) zawartej z jednostką gospodarki uspołecznionej, zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, wpisu do rejestru handlowego lub potwierdzenia zgłoszenia obowiązku podatkowego, sprzedawca zaś na oświadczeniu stwierdzi, że nabywca okazał właściwy dokument, oraz wpisze rodzaj, numer, datę i nazwę organu, który dokument ten sporządził.
7.
Nabywca wyrobów zaopatrzeniowych lub inwestycyjnych, który dokonał ich sprzedaży (odprzedaży) lub zużycia na cele inne niż wymienione w ust. 2, uiszcza podatek obrotowy według stawek określonych dla tych wyrobów w załączniku nr 1.
 
1.
Zwalnia się od podatku obrotowego oleje opałowe lekkie wymienione w poz. 2 pkt 4 załącznika nr 1 w przypadku, gdy sprzedaż dotyczy oleju zabarwionego na czerwono, a ponadto:
1)
nabywca złoży pisemne oświadczenie, iż nabywany olej zostanie przeznaczony na cele opałowe,
2)
sprzedawca zamieści na fakturze (rachunku) informację, iż używanie tego oleju do napędu szybkoobrotowego silnika spalinowego może doprowadzić do zniszczenia tego silnika; dotyczy to również przypadków sprzedaży oleju przez podmioty prowadzące działalność handlową,
3)
sprzedawca prowadzić będzie rejestr sprzedaży zawierający:
a)
nazwę i siedzibę kupującego, a w przypadku osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej - imię i nazwisko oraz adres nabywcy,
b)
ilość oleju zakupionego na cele opałowe,
c)
datę zakupu,
d)
przewidywane miejsce zużycia oleju.
2.
Nabywca oleju opałowego lekkiego, który sprzedał (zużył) olej na cele inne niż opałowe, uiszcza podatek obrotowy według stawki określonej w poz. 2 pkt 4 załącznika nr 1.
1.
Sprzedaż tkanin, dzianin, materiałów włókienniczych powlekanych tworzywami sztucznymi, sztucznych skór z licem z tworzyw sztucznych, przędzin, włóknin, skór odzieżowych i futrzanych (wyprawionych, uszlachetnionych lub barwionych), dodatków krawieckich oraz innych wyrobów stosowanych powszechnie w produkcji wyrobów przemysłu odzieżowego, a także odzieży skórzanej i futrzanej oraz innych wyrobów futrzarskich wymienionych w poz. 48 załącznika nr 1, podlega opodatkowaniu podatkiem obrotowym według stawek określonych w załączniku nr 1 bez względu na przeznaczenie i odbiorcę, z zastrzeżeniem ust. 2 oraz § 11.
2.
Zwalnia się od podatku obrotowego obroty ze sprzedaży gazy (SWW 1917-58) oraz tkanin zaliczonych w Systematycznym wykazie wyrobów (SWW) do tkanin technicznych, pod warunkiem złożenia oświadczenia, o którym mowa w § 9 ust. 6.
3.
Podatnicy wytwarzający z produkowanych we własnym zakresie lub nabytych po cenach bez podatku obrotowego albo z podatkiem obrotowym niższym od określonego w załączniku nr 1: tkanin, dzianin, włóknin, przędzin, skór odzieżowych i futrzanych (lub odpadków tych skór) uiszczają podatek obrotowy w wypadku:
1)
sprzedaży wyrobów przemysłu odzieżowego, odzieży ze sztucznej skóry i odzieży futrzanej oraz innych wyrobów futrzarskich wymienionych w poz. 48 załącznika nr 1, a także wyrobów odpasowanych - w wysokości 20% ceny sprzedaży (z zastrzeżeniem pkt 2),
2)
sprzedaży odzieży futrzanej i innych wyrobów futrzarskich (SWW 2233, 2234 i 2239), wyprodukowanych ze skór wymienionych w poz. 45 załącznika nr 1 - w wysokości 35% ceny sprzedaży.
4.
Jeżeli wyroby odzieżowe lub wymienione w poz. 48 załącznika nr 1 zostały wytworzone z różnych rodzajów skór wyprodukowanych we własnym zakresie lub nabytych po cenach bez podatku obrotowego albo z podatkiem niższym od określonego w załączniku nr 1, przy sprzedaży tych wyrobów stosuje się stawkę podatku obrotowego właściwą dla skór, których udział wartościowy w produkcji tych wyrobów jest najwyższy.
1.
Zwalnia się od podatku obrotowego sprzedaż nabywcom prowadzącym działalność gospodarczą skór odzieżowych przeznaczonych do szycia odzieży skórzanej, pod warunkiem złożenia oświadczenia, że zakupione skóry zostaną przeznaczone do produkcji odzieży skórzanej (SWW 2231). Do nabywców nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej stosuje się odpowiednio § 9 ust. 6.
2.
W wypadku przeznaczenia skór odzieżowych (pochodzących z własnej produkcji lub zakupionych po cenach bez podatku obrotowego) na inne cele niż wytworzenie odzieży skórzanej, właściciel tych skór obowiązany jest uiścić należny podatek obrotowy od sprzedanych skór lub wytworzonych z tych skór wyrobów - w wysokości określonej w poz. 44 załącznika nr 1.
3.
Przy sprzedaży wyrobów wytworzonych z odpadów skór odzieżowych uiszcza się podatek obrotowy według stawek obowiązujących dla tych wyrobów.
 
1.
Za działalność handlową, o której mowa w poz. 58 załącznika nr 1 do rozporządzenia, uważa się sprzedaż w stanie nie przetworzonym nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone w mniejsze opakowania albo rozlane w butelki, puszki lub mniejsze pojemniki.
2.
Zwalnia się od podatku obrotowego działalność handlową polegającą na sprzedaży:
1)
towarów wolnych od podatku obrotowego na podstawie § 9 ust. 1-6 rozporządzenia,
2)
węgla i brykietów (SWW 01), paliw oraz przetworów paliw (SWW 02), z wyjątkiem paliw do silników (SWW 0242-2) i olejów silnikowych (SWW 0243-1),
3)
energii elektrycznej i cieplnej (SWW 03),
4) 9
maszyn i urządzeń (SWW 07, 08) i ciągników rolniczych (SWW 103),
5)
narzędzi, przyrządów, aparatów i urządzeń medycznych oraz weterynaryjnych (SWW 097),
6)
samochodów osobowych Fiat 126p przystosowanych fabrycznie dla inwalidów oraz wózków inwalidzkich,
7)
aparatów dla słabo słyszących (SWW 1153-91),
8)
nawozów sztucznych, składników chemicznych mieszanek paszowych i pestycydów (SWW 123, 1246) oraz wapna, nawozów wapniowych i wapniowo-magnezowych (SWW 1431, 1432),
9) 10
towarów wymienionych w art. 2 ust. 1-3 ustawy z dnia 10 października 1991 r. o środkach farmaceutycznych, materiałach medycznych, aptekach, hurtowniach i nadzorze farmaceutycznym (Dz. U. Nr 105, poz. 452), a także towarów wymienionych w art. 38 ust. 4 i art. 46 tej ustawy, sprzedawanych przez apteki i hurtownie farmaceutyczne,
10)
sprzętu medycznego z tworzyw sztucznych (SWW 1369-7),
11)
wyrobów gumowych medycznych i sanitarnych (SWW 1376),
12)
trumien oraz utensyliów pogrzebowych (bez względu na symbol SWW),
13)
sznurka do maszyn rolniczych (bez względu na symbol SWW),
14)
wyrobów sieciowych (SWW 2024),
15)
pasz przemysłowych i produktów utylizacyjnych (SWW 26),
16)
wyrobów ortopedycznych, rehabilitacyjnych i protetycznych (SWW 2885),
17)
produktów upraw polowych i łąkowych, produktów ogrodnictwa, produktów hodowli i produktów gospodarki leśnej i łowieckiej (SWW 40, 41, 42 i 43), z wyjątkiem owoców południowych (SWW 4133).
 
1.
Za usługi gastronomiczne, o których mowa w poz. 59 pkt 38 załącznika nr 1 do rozporządzenia, uważa się usługi związane z przygotowywaniem posiłków i napojów, sprzedaż tych posiłków i napojów oraz sprzedaż towarów, prowadzoną przez ogólnie dostępne placówki gastronomiczne.
2.
Za usługi gastronomiczne, o których mowa w ust. 1, uważa się takie sprzedaż posiłków, napojów i towarów, prowadzoną w formie obnośnej i obwoźnej, a także sprzedaż w wagonach kolejowych, samolotach, na promach i statkach pasażerskich żeglugi morskiej, śródlądowej i przybrzeżnej (w tym również prowadzoną za granicą).
(skreślony).
1.
Podatnicy wytwarzający wyroby sklasyfikowane w Systematycznym wykazie wyrobów w podbranży 2882 - wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego (atestowane przez komisje artystyczne i etnograficzne) uiszczają podatek obrotowy według stawki określonej w poz. 56 załącznika nr 1, z wyjątkami określonymi w ust. 2 i 3 oraz z wyjątkiem wyrobów określonych w załączniku nr 1 lub w rozporządzeniu jako wolne od podatku obrotowego.
2.
Stawka podatku obrotowego dla następujących wyrobów: meble regionalne i artystyczne z drewna, wikliny i pozostałych surowców, wyroby bednarskie, sprzęt gospodarstwa domowego drewniany, galanteria z drewna oraz wyroby odpasowane i chodniki (SWW 2882-41 do -44, 2882-55) wynosi 10% obrotu.
3.
Zwalnia się od podatku obrotowego następujące wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego wytwarzane przez podatników wymienionych w ust. 1:
1)
wyroby brązownicze i kowalstwa (SWW 2882-14, -15),
2)
wyroby z gliny, kamionki i fajansu oraz porcelanę ręcznie malowaną (SWW 2882-21 do -24),
3)
wyroby ze słomy, rogożyny, trzciny, wikliny i łuby (SWW 2882-45),
4)
dywany i chodniki ze ścinków bawełnianych, milanezowych i innych (SWW 2882-5517),
5)
wyroby koronkowe ręczne - szydełkowe, klockowe, frywolitkowe, drutowe, igliczkowe (SWW 2882-561),
6)
taśmy tkane - krajki regionalne (SWW 2882-571),
7)
obrazy: malowane na szkle, z suszonych kwiatów, haftowane na materiale i inne (SWW 2882-9311 do -9317),
8)
rzeźby w glinie i w drewnie (SWW 2882-9331, -9332),
9)
wyroby plastyki zdobniczo­obrzędowej, lalki, wycinanki, kwiaty z tkanin, ze skóry, suszki oraz wyroby dekoracyjno­użytkowe z rogu, kości, bursztynu, soli, węgla, marmuru i pozostałych surowców, bez biżuterii (SWW 2882-991 do -995).
1.
Zwalnia się od podatku obrotowego obroty:
1)
z wykonywania przez rolników prowadzących gospodarstwo rolne bez zatrudnienia w nim pracowników, przez członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz przez pracowników rolnych - osobiście lub z udziałem członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym - działalności gospodarczej w zakresie:
a)
wytwórczości ludowej i artystycznej,
b)
działalności wytwórczej i usługowej, w tym wulkanizatorstwa, z wyjątkiem działalności wymienionej w ust. 3, jeżeli łączny obrót osiągany z tej działalności nie przekracza 20.000.000 zł w roku podatkowym;

nie stanowi przeszkody w stosowaniu zwolnienia zatrudnienie, zgodnie z odrębnymi przepisami, do dwóch osób w celu nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy i osiąganie w związku z tym wyższego obrotu, nie przekraczającego jednak na każdą z tych osób po 5.000.000 zł,

2)
ze sprzedaży materiałów i surowców w cenie nie wyższej od ceny zakupu powiększonej o koszty zakupu; zwolnienie to ma zastosowanie także przy opodatkowaniu wartości remanentu towarów w razie likwidacji przedsiębiorstwa; zwolnienie nie ma zastosowania w przypadku sprzedaży materiałów i surowców na inne cele niż określone w § 9 ust. 2,
3)
ze sprzedaży darów otrzymanych przez fundacje, jeżeli środki uzyskane z tej sprzedaży zostaną przeznaczone na cele statutowe,
4)
ze sprzedaży wyrobów regenerowanych przez sprzedającego,
5)
ze sprzedaży skór surowych zwierząt futerkowych przez hodowców tych zwierząt,
6)
ze sprzedaży odpadów określonych w Systematycznym wykazie wyrobów jako "odpady" lub "odpadki" oraz ze sprzedaży złomów metali, żużli metalurgicznych, stłuczki szklanej i porcelanowej, makulatury i innych surowców wtórnych, z wyłączeniem odpadów metali szlachetnych (w tym także odpadów srebra i związków srebra), które podlegają opodatkowaniu według stawki określonej w poz. 4 załącznika nr 1, oraz odpadków i skrawków skór odzieżowych i futrzanych opodatkowanych bez względu na przeznaczenie i odbiorcę według stawki 20% obrotu,
7) 13
przychody podlegające opodatkowaniu na podstawie odrębnych przepisów w sprawie zryczałtowania podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
2.
Wytwórczością ludową i artystyczną, o której mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a), jest działalność polegająca na osobistym wytwarzaniu w sposób rękodzielniczy przedmiotów o charakterze regionalnym, pamiątkarskim i artystycznym.
3.
Zwolnień, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b), nie stosuje się w razie wykonywania działalności w zakresie: tartacznictwa, wytwarzania płyt, sklejek, oklein i obłogów, wytwarzania bindry, wyprawy skór futerkowych, kożuszkarstwa, kuśnierstwa, wytwarzania cukierków, wyrobów czekoladowych i wyrobów chemicznych oraz prowadzenia rozlewni piwa.
 
1.
Zwalnia się od podatku obrotowego obrót ze sprzedaży w stanie nie przetworzonym towarów sprowadzonych (nadesłanych) z zagranicy.
2.
Zwolnienie określone w ust. 1 nie dotyczy obrotu ze sprzedaży towarów:
1) 15
sprowadzonych (nadesłanych) jako towary zaopatrzeniowe i inwestycyjne, które następnie zostały sprzedane na cele inne niż określone w § 9 ust. 2 i 3,
2)
uprzednio wywiezionych za granicę na czas oznaczony w celu naprawienia, uszlachetnienia, przerobu lub przetworzenia.
3. 16
Zwalnia się od podatku obrotowego sprzedaż towarów, o których mowa w ust. 2 pkt 2, w części odpowiadającej kwocie podatku obrotowego, obliczonego przez urząd celny pomniejszonej o kwotę odpowiadającą 6% wartości celnej powiększonej o należne cło, pod warunkiem posiadania dokumentu stwierdzającego zapłacenie tego podatku.
4. 17
Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy podatku od działalności handlowej, określonego w poz. 58 załącznika nr 1 do rozporządzenia.
1.
Zwalnia się od podatku obrotowego, z zastrzeżeniem ust. 6, obroty ze sprzedaży wyrobów wytworzonych przy użyciu surowców, materiałów i półwyrobów zakupionych po cenach zawierających podatek obrotowy, w części odpowiadającej kwocie podatku zawartego w tych cenach.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do wyrobów wytworzonych przy użyciu surowców, materiałów i półwyrobów sprowadzanych lub nadesłanych z zagranicy.
3.
Jeżeli sprzedaż wyrobów wytworzonych przy użyciu surowców, materiałów i półwyrobów, o których mowa w ust. 1 i 2, jest wolna od podatku obrotowego, podatnik może potrącić uiszczony podatek obrotowy zawarty w ich cenach lub pobrany przez urząd celny z podatku obrotowego należnego z innych tytułów. Jeżeli kwota podatku obrotowego podlegającego potrąceniu jest wyższa niż kwota należnego podatku obrotowego z innych tytułów, właściwy urząd skarbowy zwraca różnicę z dochodów budżetu państwa z tytułu podatku obrotowego w terminie dziesięciu dni od dnia złożenia przez podatnika odpowiedniego rozliczenia.
4.
Warunkiem zastosowania zwolnienia określonego w ust. 1 i 2 jest posiadanie dowodu stwierdzającego nabycie wyrobów (surowców, materiałów i półwyrobów) oraz wysokość zapłaconego podatku obrotowego, a także prowadzenie przez podatnika kontroli ilościowo­wartościowej przychodu i rozchodu tych wyrobów.
5.
Przepisu ust. 3 nie stosuje się przy sprzedaży wyrobów przemysłu odzieżowego (SWW 21), odzieży ze sztucznej skóry i futrzanej (SWW 2232 i 2233) oraz innych wyrobów futrzarskich wymienionych w poz. 48 załącznika nr 1.
6. 18
Nie podlega potrąceniu (zwrotowi z urzędu skarbowego) podatek obrotowy:
a)
zawarty w cenach skór futrzanych określonych w poz. 45 załącznika nr 1, skór odzieżowych (z wyjątkiem skór odzieżowych zużytych do produkcji odzieży skórzanej - SWW 2231), spirytusu i wyrobów spirytusowych, paliw silnikowych benzynowych, oleju napędowego i opakowań szklanych,
b)
od surowców, materiałów, półwyrobów sprowadzonych (nadesłanych) z zagranicy w części odpowiadającej 6% wartości celnej powiększonej o należne cło.
Przepisy § 16 ust. 1-4 stosuje się odpowiednio do eksportu wyrobów, w tym również eksportu wyrobów zakupionych po cenach zawierających podatek obrotowy lub od których podatek został pobrany przez urzędy celne.
 
1.
Podatnicy sprzedający wyroby wytworzone przy użyciu spirytusu i wyrobów spirytusowych własnej produkcji uiszczają podatek obrotowy od wartości zużytego spirytusu i wyrobów spirytusowych, przy zastosowaniu stawek podatkowych określonych odrębnymi przepisami.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy podatnik zużyje zakupiony spirytus na inne cele, niż to określono w zamówieniu.
 
1.
Sprzedawcy wyrobów (produktów) i towarów obowiązani są wystawiać faktury (rachunki) zawierające co najmniej: nazwę (imię i nazwisko) oraz adres sprzedawcy i odbiorcy, nazwę produktu (wyrobu) lub towaru, cenę jednostkową, ilość, wartość sprzedaży, stawkę podatku obrotowego, kwotę tego rachunku oraz datę wystawienia faktury (rachunku).
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do sprzedaży (świadczenia) usług.
3.
Jeżeli wyrób (produkt lub towar) jest wolny od podatku obrotowego na podstawie § 9 ust. 1-6, w fakturze (rachunku) powinna być zawarta klauzula "sprzedaż na cele zaopatrzeniowe (inwestycyjne)".
4.
W przypadku sprzedaży wyrobów (produktów) lub towarów na eksport w fakturze (rachunku) powinna być zawarta klauzula "sprzedaż na eksport".
5.
Obowiązek wystawiania faktur (rachunków) nie dotyczy sprzedaży osobom fizycznym, które nie prowadzą działalności gospodarczej, chyba że osoba ta zażąda wystawienia faktury (rachunku).
1.
Zwalnia się od podatku obrotowego obroty osiągane z tytułu prowadzenia działalności wytwórczej i usługowej przez osoby, które:
1)
ukończyły - kobiety 60 lat, mężczyźni 65 lat; w stosunku do osób objętych ustawą z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz. U. Nr 17, poz. 75) wiek obniża się odpowiednio do 55 lat i 60 lat, lub
2)
zostały zaliczone do I lub II grupy inwalidów, lub
3)
nabyły uprawnienia do emerytury na podstawie odrębnych przepisów w sprawie wieku emerytalnego dla pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach.
2.
Zwolnienie stosuje się, jeżeli osoby określone w ust. 1:
1)
nie zatrudniają w związku z wykonywaną działalnością ani pracownika, ani pełnoletniego członka rodziny poza małżonkiem, jak również nie korzystają z usług innych osób nie zatrudnionych w zakładzie, a jeżeli chodzi o osoby wykonujące działalność w zakresie usług gastronomicznych, działalność tę prowadzą bez sprzedaży napojów alkoholowych, zatrudniają poza małżonkiem nie więcej niż jednego pracownika lub jednego pełnoletniego członka rodziny,
2)
osiągają w roku podatkowym obrót z tytułu prowadzenia działalności wytwórczej i usługowej, z wyjątkiem usług gastronomicznych, nie przekraczający 38.000.000 zł, a z tytułu wykonywania działalności w zakresie usług gastronomicznych sezonowo - 36.000.000 zł, w okresie zaś całego roku 75.000.000 zł,
3)
nie wykonują same, poza działalnością wymienioną w ust. 1, ani ich małżonkowie działalności podlegającej podatkowi obrotowemu.
3.
Nie stanowi przeszkody w stosowaniu zwolnienia zatrudnienie, zgodnie z odrębnymi przepisami, dwóch osób w celu nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy i osiąganie w związku z tym obrotu przekraczającego kwoty określone w ust. 2 pkt 2, nie więcej jednak niż po 7.500.000 zł rocznie na każdą z tych osób.
4.
W celu uzyskania zwolnienia od podatku obrotowego należy złożyć wniosek o zwolnienie w terminie do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rok podatkowy, a w razie rozpoczęcia wykonywania działalności w ciągu roku podatkowego - przed rozpoczęciem jej wykonywania.
5.
Zwolnienie stosuje się poczynając od roku podatkowego następującego po roku, w którym podatnik osiągnął wiek określony w ust. 1 albo został zaliczony do I lub II grupy inwalidów.
6. 21
(skreślony).
7.
W razie powstania okoliczności powodujących utratę prawa do zwolnienia od podatku obrotowego, osoba uprawniona jest obowiązana zawiadomić urząd skarbowy o powstaniu tych okoliczności. Zawiadomienie należy złożyć na piśmie w terminie siedmiu dni od dnia utraty prawa do zwolnienia.
8. 22
Osoba, która zawiadomi urząd skarbowy w terminie określonym w ust. 7 o powstaniu okoliczności powodujących utratę prawa do zwolnienia od podatku, zostanie opodatkowana od miesiąca następującego po utracie tego prawa, z wyjątkiem wypadku przekroczenia granicy obrotu określonej w ust. 2 pkt 2 lub w ust. 3; w tym wypadku zostanie ona opodatkowana za cały rok podatkowy.
9.
Osoba, która wprowadzi urząd skarbowy w błąd co do warunków, od których uzależnione jest prawo do zwolnienia od podatku obrotowego, lub która utraci to prawo i nie dopełni obowiązków przewidzianych w ust. 7, podlega opodatkowaniu za cały rok podatkowy.
10.
W razie nieuwzględnienia wniosku o zwolnienie od podatku obrotowego, przysługuje podatnikowi prawo zgłoszenia, w terminie dwutygodniowym od dnia doręczenia ostatecznej decyzji, wniosku o opodatkowanie w formie karty podatkowej.
1. 23
Osoby i jednostki rozpoczynające wykonywanie działalności wytwórczej, handlowej i usługowej w rozumieniu ustawy są obowiązane zgłosić urzędowi skarbowemu obowiązek podatkowy w podatku obrotowym.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy osób wykonujących działalność zwolnioną od podatku obrotowego na podstawie § 14 ust. 1 pkt 1-5, § 15 i 18 oraz art. 3 ust. 1 ustawy.
1.
Zgłoszenia obowiązku podatkowego dokonuje się na piśmie przez złożenie deklaracji według ustalonego wzoru i uiszczenie opłaty związanej z tym zgłoszeniem.
2.
Deklarację w sprawie zgłoszenia obowiązku podatkowego składa się w jednym egzemplarzu.
1. 24
Opłata związana ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego wynosi 1 mln zł.
2.
Urząd skarbowy potwierdza zgłoszenie obowiązku podatkowego przez wydanie pokwitowania uiszczenia opłaty związanej z tym zgłoszeniem, zwanego dalej "pokwitowaniem", według ustalonego wzoru.
3.
Pokwitowanie powinno stale znajdować się w miejscu wykonywania działalności. Podatnicy wykonujący działalność bez utrzymywania zorganizowanego zakładu powinni posiadać przy sobie pokwitowanie podczas wykonywania świadczeń.
Zgłoszenia obowiązku podatkowego i uiszczenia związanej z tym opłaty należy dokonać przed powstaniem tego obowiązku.
Obowiązek podatkowy w zakresie podatku obrotowego powinien być zgłoszony odrębnie na każdy zakład wytwórczy, usługowy i handlowy, a w braku zorganizowanego zakładu - na miejsce będące siedzibą podmiotu gospodarczego.
1.
Jeżeli działalność prowadzona na obszarze właściwości jednego urzędu skarbowego jest wykonywana w różnych lokalach lub pomieszczeniach, podatnik powinien w deklaracji w sprawie zgłoszenia obowiązku podatkowego wymienić te lokale i pomieszczenia, wskazując ich adresy; dotyczy to również lokali i pomieszczeń, w których wykonują pracę osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę nakładczą, oraz odrębnych składów.
2.
W wypadkach określonych w ust. 1, jeżeli podatnik podejmuje działalność w różnych lokalach lub pomieszczeniach albo uruchamia odrębny skład w ciągu roku podatkowego po zgłoszeniu obowiązku podatkowego, powinien on przed podjęciem takiej działalności albo przed uruchomieniem składu zawiadomić o tym urząd skarbowy.
3.
W lokalach, pomieszczeniach i składach, o których mowa w ust. 1 i 2, powinny znajdować się odpisy pokwitowania, poświadczone przez urząd skarbowy.
1.
Wykonywanie działalności przez spadkobierców podatnika, w razie jego śmierci, nie powoduje obowiązku uiszczenia nowej opłaty związanej ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego, pod warunkiem zawiadomienia o tym urzędu skarbowego w terminie dwóch miesięcy od daty śmierci podatnika. Zasada ta ma odpowiednie zastosowanie również w razie przekształcenia działalności wykonywanej jednoosobowo w spółkę oraz w razie połączenia się dwóch lub więcej osób prawnych, z tym że termin zawiadomienia o tym urzędu skarbowego wynosi siedem dni od powstania tego zdarzenia.
2.
Zmiana miejsca (siedziby) wykonywania działalności nie powoduje obowiązku uiszczenia nowej opłaty związanej ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego, pod warunkiem zawiadomienia o tym w terminie siedmiu dni urzędu właściwego miejscowo dla nowej siedziby wykonywania działalności. Urzędowi skarbowemu właściwemu dla nowej siedziby równocześnie z zawiadomieniem należy przedstawić pokwitowanie w celu dokonania na nim odpowiedniej adnotacji o zmianie.
3.
Zmiana rodzaju działalności nie powoduje obowiązku uiszczenia nowej opłaty związanej ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego, pod warunkiem zawiadomienia o tym urzędu skarbowego w terminie siedmiu dni, z równoczesnym przedstawieniem urzędowi skarbowemu pokwitowania w celu dokonania na nim odpowiedniej adnotacji o zmianie.
4.
W wypadkach określonych w ust. 1-3 należy łącznie z zawiadomieniem złożyć deklarację, o której mowa w § 20 ust. 2.
O zaprzestaniu na stałe wykonywania działalności należy zawiadomić urząd skarbowy w terminie siedmiu dni.
Osoby prawne nie będące jednostkami gospodarki uspołecznionej wpłacają zaliczki na podatek obrotowy według zasad określonych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 31 lipca 1982 r. w sprawie szczegółowych zasad obliczania podatków, terminów i trybu płatności oraz trybu sporządzania i przedstawiania organom podatkowym rozliczeń (deklaracji) podatkowych przez jednostki gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 24, poz. 171 i Nr 36, poz. 240, z 1984 r. Nr 20, poz. 94, z 1988 r. Nr 2, poz. 5 oraz z 1990 r. Nr 60, poz. 350).
1.
Osoby fizyczne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, które są podatnikami podatku obrotowego, są obowiązane wpłacać zaliczki miesięczne na podatek obrotowy i składać urzędom skarbowym deklaracje według ustalonego wzoru w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni.
2.
Wysokość zaliczek ustala się od obrotów osiągniętych w danym miesiącu według właściwej stawki podatku obrotowego.
3.
Zaliczkę należną za grudzień podatnicy wpłacają wstępnie w terminie do dnia 20 grudnia w wysokości należnej za listopad; ostateczne rozliczenie zaliczki następuje w terminach określonych w § 30.
4.
Jeżeli obowiązek opłacenia podatku obrotowego powstał po dniu 15 danego miesiąca, zaliczki za ten miesiąc nie wpłaca się, a obrót osiągnięty w tym okresie dolicza się do obrotu osiągniętego w miesiącu następnym.
 
1. 27
Zaliczkę na podatek obrotowy od produktów (wyrobów) i usług opodatkowanych stawką podatku obrotowego w wysokości 7% obrotu (ceny sprzedaży) oraz od działalności handlowej i gastronomicznej uiszcza się za okresy miesięczne.
2.
Przepis ust. 12 nie dotyczy podatników, którzy przed dniem wejścia w życie rozporządzenia uiszczali zaliczki na podatek obrotowy za okresy dekadowe.
Podatnicy podatku obrotowego obowiązani są składać urzędom skarbowym zeznania według ustalonego wzoru o wysokości obrotu osiągniętego w ubiegłym roku podatkowym.
Ustala się następujące terminy składania zeznań, o których mowa w § 29:
1)
do dnia 1 marca następnego roku podatkowego - przez podatników będących osobami prawnymi,
2)
do dnia 31 marca następnego roku podatkowego - przez podatników prowadzących księgi rachunkowe (handlowe), nie będących osobami prawnymi,
3)
do dnia 31 stycznia następnego roku podatkowego - przez pozostałych podatników.
1. 28
Podatnicy prowadzący księgi rachunkowe (handlowe) obowiązani są w składanych zeznaniach zaznaczyć fakt prowadzenia tych ksiąg oraz dołączyć zamknięcia roczne.
2.
Podatnicy prowadzący podatkowe księgi przychodów i rozchodów obowiązani są w składanych zeznaniach zaznaczyć fakt prowadzenia ksiąg.
1.
Tracą moc:
1)
rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 17 kwietnia 1990 r. w sprawie stawek podatku obrotowego od osób fizycznych i osób prawnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej oraz ulg, zwolnień i trybu płatności tego podatku (Dz. U. Nr 27, poz. 156, Nr 31, poz. 185 i Nr 60, poz. 347 oraz z 1991 r. Nr 5, poz. 20 i Nr 15, poz. 69),
2)
rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7 maja 1990 r. w sprawie okresowego obniżenia wysokości stawek podatku obrotowego od niektórych towarów i usług (Dz. U. Nr 31, poz. 185 i Nr 73, poz. 437).
2.
Przepisy wymienione w ust. 1 pkt 1 i 2 stosuje się jednak w dalszym ciągu do opodatkowania podatkiem obrotowym sprzedaży towarów sprowadzonych (nadesłanych) z zagranicy przed dniem 2 marca 1991 r.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z tym że przepisy § 15-17 oraz zwolnienie określone w poz. 57 i 58 załącznika nr 1 wchodzą w życie z mocą od dnia 2 marca 1991 r. i mają zastosowanie do obrotów osiągniętych od tego dnia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

  29 TABELA STAWEK PODATKU OBROTOWEGO OD OSÓB FIZYCZNYCH ORAZ NIE BĘDĄCYCH JEDNOSTKAMI GOSPODARKI USPOŁECZNIONEJ OSÓB PRAWNYCH I INNYCH JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH NIE POSIADAJĄCYCH OSOBOWOŚCI PRAWNEJ

Poz.Symbol Systematycznego wykazu wyrobów (Klasyfikacji usług)Nazwa grupy wyrobów (wyrobu) lub usługi Stawka podatku obrotowego w % od obrotu
1234
101Węgiel i brykietywolne od podatku
202Paliwa (z wyjątkiem węgla i brykietów) oraz przetwory paliw:
1) paliwa silnikowe benzynowe oraz

benzyny bazowe

w tym:

a) etyliny i benzyny bazowe etylin64
b) benzyny bezołowiowe59
2) oleje napędowe lekkie do silników

szybkoobrotowych, z wyjątkiem olejów

do silników okrętowych

49
w tym:

oleje napędowe lekkie do silników

szybkoobrotowych o zawartości siarki

poniżej 0,3%

47
3) oleje do silników dwusuwowych i

czterosuwowych z zapłonem iskrowym

oraz do silników z zapłonem

samoczynnym (wysokoprężnych)

24
4) oleje opałowe lekkie typu:
- "EKOTERM" o parametrach określonych

w normie WT-92/MZRiP/22

- "Do pieców domowych" o parametrach

Określonych w normie WT-92/SZR/48

i inne, których lepkość kinematyczna w

temperaturze 20oC nie przekracza 8

mm2/s(cSt)

30
5) pozostałewolne od podatku
303Energia elektryczna i cieplnawolna od podatku
40531-4Metale szlachetne34
50627Konstrukcje stalowe lekkie do wyposażenia obiektów inwentarskichwolne od podatku
60671-23, -24Nakrycia stołowe srebrne i srebrzone34
70671-43Zapalniczki oraz zapalarki do gazu (łącznie z elektrycznymi)34
80675-931Broń palna myśliwska39
90676-1, -2, -31, -7, -9Wyroby jubilerskie, złotnicze, grawerskie i pokrewne34
1007, 08, 092,097Maszyny i urządzenia - część I i II, z wyjątkiem zespołów, części, wyposażenia oraz akcesoriów środków transportu samochodowego (SWW 102), motocykli, skuterów i motorowerów (SWW 104), systemy komputerowe i urządzenia elektronicznej techniki obliczeniowej oraz narzędzia, przyrządy, aparaty i urządzenia medyczne oraz weterynaryjnewolne od podatku
1110Środki transportu:
1021, 1022-61) samochody osobowe:
a) o pojemności silnika powyżej 1.600

cm3 do 2.000 cm3

30
b) o pojemności silnika powyżej

2.000cm3 oraz samochody

z silnikiem spalinowym z zapłonem

samoczynnym

35
c) Fiat 126p, przystosowane

fabrycznie dla inwalidów

wolne od podatku
d) pozostałe24
1055-12) jachty pełnomorskie34
3) łodzie żaglowe, łodzie z silnikiem i

łodzie z dostosowaniem do silników

(drewniane, z tworzyw sztucznych i z

innych materiałów), z wyłączeniem

łodzi rybackich, roboczych i

ratunkowych

34
12Zespoły i części oraz akcesoria do samochodów przeciwpożarowych na podwoziach samochodów ciężarowych (SWW 1025-3), dostarczane na potrzeby straży pożarnychwolne od podatku
131026-6Przyczepy ciągnikowe rolniczewolne od podatku
14103Ciągniki rolniczewolne od podatku
15Wózki inwalidzkiewolne od podatku
161039Zespoły i części ciągników uniwersalnych (rolniczych) oraz obciążniki do ciągników Massey Fergusonwolne od podatku
17Części zamienne do samochodu Fiat 126p, stanowiące specjalne wyposażenie samochodów dla inwalidów z dysfunkcją nóg i z dysfunkcją jednej rękiwolne od podatku
181153Sprzęt elektroniczny powszechnego użytku klasy Hi-Fi stereofoniczny, odbiorniki telewizyjne z ekranem do odbioru kolorowego, magnetowidy powszechnego użytku29
19Przetworniki akustyczne klasy Hi-Fi29
201153-91Aparaty dla słabo słyszącychwolne od podatku
21Kamery wideo34
221212Sól44
23123, 1246Nawozy sztuczne (z wyjątkiem wapniowych) oraz składniki chemiczne mieszanek paszowych i pestycydywolne od podatku
241322-1 do -5, 1323-4Mydła, pasty, płyny, proszki i granulki do prania oraz mydła techniczne, środki do mycia i czyszczenia w przemyśle, transporcie, gospodarce komunalnej i u innych odbiorców zbiorowych7
251324-4, -5Środki upiększające i wyroby perfumeryjne34
26Wyroby wymienione w art. 2 ust. 1, 2 i 3 ustawy z dnia 10 października 1991 r. o środkach farmaceutycznych, materiałach medycznych, aptekach, hurtowniach i nadzorze farmaceutycznym (Dz. U. Nr 105, poz. 452)wolne od podatku
271355Produkty spożywcze zielarskie7
281363, 1365Rury i armatura z tworzyw sztucznych, wyroby z tworzyw sztucznych dla budownictwa i meblarstwa7
291369-7, 1376Wyroby medyczne i sanitarne oraz weterynaryjne z tworzyw sztucznych, wyroby gumowe medyczne i sanitarnewolne od podatku
3014Materiały budowlane:
1413-101, -102, -103, -201,

-202, -203,

1415-4

1) elementy budowlane kamienne (bloki i

płyty surowe oraz obrobione):

granitowe, sjenitowe i marmurowe oraz

alabaster

29
1431, 14322) wapno, nawozy wapniowe i wapniowo-

magnezowe

wolne od podatku
1482-223) pomniki i nagrobki wyłącznie z

kamienia naturalnego

24
4) pozostałe7
31151Szkło budowlane7
321532Szkło kryształowe29
331541-1Butelki szklane do artykułów spożywczych:
1541-14a) butelki szklane do mleka i przetworów

mlecznych

wolne od podatku
1541-16b) butelki do przypraw i olejów

roślinnych

wolne od podatku
c) pozostałe29
341733Stolarka budowlana otworowa7
351761Zapałki34
361779Wyroby z drewna pozostałe - wliczając wyroby z odpadów7
37Trumny oraz utensylia pogrzebowe (bez względu na symbol SWW)wolne od podatku
381829-13Karty do gry44
391829-4Artykuły papiernicze higienicznewolne od podatku
401956-1, -2Firanki i tiule, z wyłączeniem siatek namiotowych oraz firanek o długości lub szerokości do 1 m34
41Sznurek do maszyn rolniczych (bez względu na symbol SWW)wolne od podatku
422024Wyroby sieciowewolne od podatku
4321Wyroby przemysłu odzieżowegowolne od podatku
442212-4Skóry odzieżowe:
2212-418a) dwoiny bydlęce odzieżowe24
2212-45b) skóry świńskie odzieżowe24
c) pozostałe39
452215, 2216Skóry futrzane norek, lisów, piżmaków, kun, tchórzy, tchórzofretek i fretek oraz skóry karakułowe i skóry mierłuszek - wyprawione, barwione i uszlachetnione39
462231Odzież skórzana:
a) szyta z dwoin bydlęcych i ze skór

świńskich

24
b) pozostała34
472232, 2233Odzież ze sztucznej skóry i futrzanawolna od podatku
482234, 2239Wyroby odzieżowe futrzarskie pozostałe i wyroby futrzarskie, oprócz odzieżywolne od podatku
4923 i 24Wyroby przemysłu spożywczego - część I i II:
23161) przetwory mięsne i podrobowe ze

zwierząt rzeźnych

7
23172) przetwory mięsne i podrobowe z

dziczyzny i królików

7
2332-1 , -3,

-4,-9

3) konserwy drobiowe, wędliny drobiowe,

wyroby wędliniarskie drobiowe i

przetwory z drobiu pozostałe

7
23454) ryby i inne zwierzęta wodne oraz

przetwory z nich marynowane

7
23465) ryby i przetwory rybne wędzone7
23476) konserwy i prezerwy z ryb oraz innych

surowców z połowów

7
2353-247) śmietanka w proszku7
23548) sery7
23559) lody7
235810) śmietanka i śmietana, masło oraz

napoje mleczne

7
24111) przetwory młynarskie i makaron, z

wyjątkiem produktów młynarskich

paszowych i technicznych (SWW 2419)

7
242112) pieczywo, z wyjątkiem pieczywa

żytniego (SWW 2421-1) i pieczywa

mieszanego (SWW 2421-2)

7
242213) wyroby ciastkarskie7
243114) cukier7
24415) wyroby przemysłu spirytusowego i

drożdżowego

*)
2451-416) mączka ziemniaczana7
245317) susze i przetwory z suszów

ziemniaczanych spożywczych

7
24618) przetwory owocowe, warzywne i

grzybowe:

2461-2 a) soki owocowe i warzywne

zagęszczone

7
2462 b) przetwory owocowe - część I, z

wyjątkiem soków i napojów

owocowych pitnych (SWW 2462-7)

7
2462-7 c) soki i napoje owocowe pitne24
d) pozostałewolne od podatku
24719) wyroby winiarskie - z wyjątkiem

napojów alkoholowych typu wina

niskoprocentowe i winopochodnych

(SWW 2471-6), w których udział

ilościowy win nie przekracza 65%,

oraz z wyjątkiem miodów pitnych i

napojów typu "honey drink" i "honey

liquor"

60
z tego:
a) wyroby winiarskie wytworzone z

surowców importowanych, których

udział ilościowy wynosi co

najmniej 70%

50
b) wino luzem oraz w pojemnikach o

pojemności powyżej 2 litrów

65

nie mniej niż 12.000zł/l

248320) piwo:
a) piwo luzem65

nie mniej niż 8.200 zł/l

w tym:
aa) piwo o zawartości ekstraktu w

brzeczce podstawowej do 10,5%

wag.

63

nie mniej niż 7.200 zł/l

ab) piwo o zawartości ekstraktu w

brzeczce podstawowej powyżej

13% wag.

68

nie mniej niż 9.400 zł/l

b) piwo w butelkach60
w tym:
ba) piwo o zawartości ekstraktu w

brzeczce podstawowej do 10,5%

wag.

58
bb) piwo o zawartości ekstraktu w

brzeczce podstawowej powyżej

13% wag.

62
c) piwo w puszkach50
w tym :
ca) piwo o zawartości ekstraktu w

brzeczce podstawowej do 10,5%

wag.

47
cb) piwo o zawartości ekstraktu w

brzeczce podstawowej powyżej

13% wag.

52
d) piwo bezalkoholowe40
21) napoje alkoholowe o zawartości

alkoholu powyżej 1,5%, z wyłączeniem

wyrobów określonych w pkt 15, 19

i 20

40
249122) tłuszcze roślinne jadalne7
23) pozostałewolne od podatku
5025Wyroby przemysłu spożywczego - część III:
25111) półprodukty cukiernicze7
25122) cukierki (bez czekoladowanych)7
2513 3) czekolada24
2514, 25154) wyroby czekoladowane oraz kakao24
25165) pieczywo cukiernicze trwałe

(bez czekoladowanego)

7
25176) wyroby wschodnie (bez

czekoladowanych)

24
25187) wyroby czekoladopodobne i wyroby w

polewie kakaowej

24
25198) wyroby cukiernicze trwałe pozostałe:
2519-4 a) wyroby z mas tłustych24
2519-7 b) guma do żucia34
c) pozostałe7
25219) koncentraty obiadowe7
252210) koncentraty przypraw do potraw i

sosy utrwalone

7
252311) koncentraty deserów7
252412) przyprawy i dodatki do ciast7
252513) odżywcze wyroby spożywcze, z

wyjątkiem koncentratów specjalnego

przeznaczenia (SWW 2525-8)

7
252614) mieszanki kawy zbożowej, zbożowo-

naturalnej i cykoria prażona

7
252915) wyroby przemysłu koncentratów

spożywczych pozostałe

7
25316) wody mineralne i napoje

bezalkoholowe

24
254117) ocet, musztarda i kwasy spożywcze7
254218) wyroby kulinarne i garmażeryjne

gotowe, świeże i mrożone

7
254319) używki naturalne i ich ekstrakty24
254920) produkty przemysłu spożywczego

osobno nie wymienione

7
255221) wyroby tytoniowe40
w tym: papierosy65
22) pozostałewolne od podatku
5126Pasze przemysłowe i produkty utylizacyjnewolne od podatku
5227Wyroby poligraficznewolne od podatku
532811, 2812,

2814

Instrumenty muzyczne, części do instrumentów muzycznych i akcesoria muzyczne oraz zapis dźwięku i wizji gotowy z muzyką poważną i ludową - na płytach gramofonowych i taśmach magnetycznych (w kasetach i na szpulach)wolne od podatku
542885Wyroby ortopedyczne, rehabilitacyjne i protetycznewolne od podatku
5540, 41, 42 i 43Produkty upraw polowych i łąkowych, produkty
ogrodnictwa, produkty hodowli i produkty gospodarki leśnej i łowieckiejwolne od podatku
56Wyroby nie wymienione w poz. 1-5524
57Roboty budowlano-montażowewolne od podatku
58Działalność handlowa (z wyjątkiem sprzedaży dokonywanej w warunkach określonych w § 2 ust. 4-6, § 6, § 9 ust. 7, § 11 ust. 2 i § 15 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia)1
59Usługi:
0671) usługi związane z wyrobami metalowymi

powszechnego użytku:

06706 i 06707 a) usługi jubilerskie oraz usługi

grawerskie i kowalstwa

artystycznego

12
b) pozostałe7
068022) usługi kowalskie i ślusarskie

świadczone ludności

7
094043) usługi zegarmistrzowskie7
102014) usługi motoryzacyjne związane z

samochodami osobowymi i pojazdami

motorowymi jednośladowymi, z

wyjątkiem usług świadczonych w ramach

gwarancji oraz finansowanych przez

instytucje ubezpieczeniowe

12
113035) usługi związane ze sprzętem

oświetleniowym

7
115026) usługi związane ze sprzętem

elektronicznym powszechnego użytku

7
1487) usługi kamieniarskie:
a) usługi związane z nagrobkami i

pomnikami ze sztucznego kamienia

"lastrico" i z betonu

7
b) pozostałe12
151018) usługi szklarskie7
153019) usługi związane ze szkłem

gospodarczym

7
17310) usługi stolarki budowlanej7
17411) usługi meblarsko-tapicerskie i

stolarskie

7
1750212) usługi bednarskie7
17713) usługi związane z pozostałymi

wyrobami z drewna

7
1900414) usługi związane z tkaninami

dekoracyjnymi i wyrobami

pasmanteryjnymi

7
2010215) usługi dziewiarskie7
21116) usługi odzieżowe i bieliźniarskie7
2180117) usługi związane z bielizną domową7
22118) usługi garbarskie7
2220119) usługi szewskie7
22320) usługi kuśnierskie12
22721) usługi związane z pozostałymi

wyrobami skórzanymi

7
2710122) usługi drukarskie i powielaczowe7
2810123) usługi związane z instrumentami

muzycznymi

7
2880724) usługi związane z pozostałymi

wyrobami przemysłu osobno nie

wymienionymi

7
3440125) usługi studniarskie7
72526) pranie, chemiczne czyszczenie i

farbowanie

7
7290127) usługi kominiarskie7
8440128) usługi rozrywkowe7
8929) pozostałe branże usług

niematerialnych (w tym również

prowadzenie ksiąg rachunkowych,

ksiąg przychodów i rozchodów oraz

inne usługi w zakresie

rachunkowości, a także wypożyczanie

kaset wideo, kaset magnetofonowych

oraz płyt gramofonowych i

kompaktowych)

7
30) usługi detektywistyczne i ochrony

osób

7
31) usługi noclegowe w hotelach i

motelach

7**)
311-31432) usługi remontowo-budowlane i

instalacyjne świadczone ludności

7
33) skup kamieni jubilerskich

pochodzenia krajowego i

zagranicznego

12
34) usługi turystyczne w zakresie

prowadzenia biur podróży:

a) organizowane z programem

rehabilitacyjnym dla osób

niepełnosprawnych

wolne od podatku
b) na potrzeby wycieczek szkolnych,

kolonii i obozów młodzieżowych

wolne od podatku
c) pozostałe7
35) usługi adwokackie, radcowskie i

notarialne

7
36) usługi wymienione w pkt 1-24 będące

usługami gwarancyjnymi i

przedsprzedażnymi finansowanymi

przez producentów

wolne od podatku
37) sprzedaż biletów wstępu na imprezy

sportowe międzynarodowe (z udziałem

zawodników i drużyn innych krajów)

7
38) usługi gastronomiczne1
z czego:
obroty ze sprzedaży napojów

alkoholowych

10
39) usługi pośrednictwa, agencyjne i

usługi komisowe - od prowizji lub

innych wynagrodzeń za wykonane

usługi

12
40) obroty ze sprzedaży biletów wstępu

na giełdy, targowiska, kiermasze

12
41) usługi w zakresie udzielania

pożyczek pod zastaw (prowadzenie

lombardów) - od prowizji stanowiącej

wartość spłaconych odsetek lub

różnicę między kwotą uzyskaną ze

sprzedaży zastawionej rzeczy a kwotą

udzielonej pożyczki

7
42) przewozy osób i ładunków taksówkami

osobowymi i bagażowymi

7
43) usługi w zakresie dezynsekcji i

deratyzacji

7
44) usługi nie wymienione w pkt 1-43wolne od podatku
*) Stawki podatku obrotowego określone są odrębnie.

**) Do hoteli i moteli zalicza się zakłady, które świadczą powszechnie dostępne usługi noclegowe i dysponują co najmniej 10 pokojami.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

  30 TABELA STAWEK PODATKU OBROTOWEGO DLA NIEKTÓRYCH WYROBÓW SPRZEDAWANYCH NA EKSPORT

Poz.Symbol Systematycznego wykazu wyrobówNazwa wyrobuStawka podatku obrotowego w % od obrotu
1234
1011, 012, 013Węgiel kamienny 20*)
20242-211Paliwa silnikowe benzynowe50
30242-22Paliwa do silników z zapłonem samoczynnym, z wyjątkiem olejów napędowych do silników szybkoobrotowych w dostawach bunkrowych (SWW: 0242-221) i olejów napędowych do silników wolno- i średnioobrotowych (SWW: 0242-222)50
40246-33Benzyna do pyrolizy50
5Skóry:
2213a) półgarbowane dla przemysłu garbarskiego

(łącznie z białoskórnictwem)

20
2321b) surowe poubojowe i zakonserwowane dla

przemysłu garbarskiego (łącznie z

białoskórnictwem)

50
*) Nie dotyczy sprzedaży miałów energetycznych, miałów węgla typu 34, węgla typu 35 i 37, węgla uzyskanego w wyniku wprowadzenia nowych technologii wzbogacania: mułów popłuczkowych, przerostów, urobku silnie zasiarczonego oraz węgla uzyskanego z przerobu hałd.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

  31 WYKAZ WYROBÓW PODLEGAJĄCYCH OPODATKOWANIU PODATKIEM OBROTOWYM BEZ WZGLĘDU NA ICH PRZEZNACZENIE I ODBIORCĘ (Z WYŁĄCZENIEM WYROBÓW PRZEZNACZONYCH NA EKSPORT I WYROBÓW KOOPERACYJNYCH)

Poz.Symbol Systematycznego wykazu wyrobówNazwa grupy wyrobów (wyrobu)
123
102, 0531-4Paliwa do silników i oleje silnikowe oraz metale szlachetne
20671Artykuły metalowe gospodarstwa domowego
30673Sprzęt gospodarstwa domowego zmechanizowany
40675-931, -94, -991Broń palna myśliwska, sprzęt wędkarski metalowy, pistolety obronne na naboje gazowe
50676Wyroby jubilerskie, złotnicze, grawerskie i pokrewne (bez monet)
60946Zegary wewnętrzne i osobiste
70962-1, -2Aparaty fotograficzne (oprócz specjalnych - SWW 0962-16) oraz wyposażenie do aparatów fotograficznych
81021, 1022-6, 1055-1Samochody osobowe oraz jachty pełnomorskie, łodzie żaglowe, łodzie z silnikiem i łodzie z dostosowaniem do silników (drewniane, z tworzyw sztucznych i z innych materiałów), z wyłączeniem łodzi rybackich, roboczych i ratunkowych
9Zespoły, części, wyposażenie oraz akcesoria (bez względu na symbol SWW) środków transportu samochodowego (SWW 102) oraz motocykli, skuterów i motorowerów (SWW 1041)
101026-95Przyczepy mieszkalne i kempingowe
111133-7Latarki elektryczne
121136Urządzenia elektryczne grzejne gospodarstwa domowego
131153Sprzęt elektroniczny powszechnego użytku
141212Sól
15131, 1336Farby i lakiery oraz kleje w opakowaniach do 5 kg (litrów)
161322-6Mydła półtoaletowe, toaletowe i specjalnego przeznaczenia
171323Wyroby chemii gospodarczej (z wyjątkiem środków do mycia i czyszczenia w przemyśle, transporcie, gospodarce komunalnej i u innych odbiorców zbiorowych - SWW 1323-4).
181324Wyroby kosmetyczne i perfumeryjne (bez ziołowych)
191359Produkty zielarskie pozostałe
201366-3, -4Sprzęt turystyczny i wędkarski z tworzyw sztucznych
211367Wyroby powszechnego użytku z tworzyw sztucznych
221369-8Narzędzia i sprzęt gospodarczy z tworzyw sztucznych
231375Obuwie gumowe i tekstylno­gumowe wulkanizowane (oprócz obuwia roboczego i ochronnego SWW 1375-3, -4, -5)
241379Wyroby gumowe toaletowe i dla gospodarstwa domowego
251413-001, -002, -003, 1415-4Elementy budowlane kamienne: granitowe, sjenitowe i marmurowe oraz alabaster
261482-22Pomniki i nagrobki wyłącznie z kamienia naturalnego
271531Szkło stołowe i galanteryjne
281532Szkło kryształowe
291533Lustra (bez technicznych)
301541-1Butelki szklane do artykułów spożywczych (z wyjątkiem butelek szklanych do mleka i przetworów mlecznych oraz butelek do przypraw i olejów roślinnych)*)
311539-11, -2Termosy, ozdoby choinkowe szklane
321611Porcelana stołowa i galanteria porcelanowa
331616Porcelit stołowy i galanteria porcelitowa
341621-3Kamionka gospodarcza do użytku domowego
351625Galanteria kamionkowa i kamionka stołowa
361631Fajans artystyczny
371633Galanteria majolikowa
381635-5, -6Biżuteria sztuczna szklana i ceramiczna
391741-1, -4, -5, 1742-1, 1743-1, -36Meble mieszkaniowe i turystyczne
401761Zapałki
411771-4, -5Przybory gospodarcze drewniane
421772-2, -4Sprzęt narciarski i do gier sportowych - drewniany
431774Galanteria drzewna (bez galanterii drzewnej do użytku sklepowego SWW 1774-6)
441777Wyroby ze słomy, rogożyny, trzciny i wikliny powszechnego użytku (z wyłączeniem wyrobów dla budownictwa i półfabrykatów wiklinowych SWW 1777-5)
451829Galanteria papiernicza i inne przetwory papiernicze
461955-1, -2, -3, -9Dywany, chodniki, wyroby odpasowane włókiennicze (bez słomianych i rogożynowych)
471956-1, -2, -3Wyroby ażurowe - firanki, tiule oraz koronki i aplikacje*)
48201Wyroby dziewiarskie i pończosznicze (oprócz wyrobów o symbolu SWW 2017)
492027Nakrycia głowy z filcu
502212-4Skóry odzieżowe*)
512215, 2216Skóry futrzane*)
52222Obuwie (z wyjątkiem roboczego i ochronnego oraz części obuwia SWW 2229)
532231Odzież skórzana
542271, 2272, 2273, 2274-3Wyroby przemysłu skórzanego (kaletnicze, galanteria, artykuły dla myślistwa)
552316, 2317Przetwory mięsne i podrobowe ze zwierząt rzeźnych, z dziczyzny i królików
562332-1,-3,-4,-9Konserwy drobiowe, wędliny drobiowe, wyroby wędliniarskie drobiowe i przetwory z drobiu pozostałe
572345, 2346, 2347Ryby i inne zwierzęta wodne oraz przetwory z nich marynowane, ryby i przetwory rybne wędzone, konserwy i prezerwy z ryb oraz innych surowców z połowów
582353-24, 2354,
2355, 2358Śmietanka w proszku, sery, lody, śmietanka i śmietana, masło oraz napoje mleczne
59241, 242Przetwory młynarskie i makaron, pieczywo, z wyjątkiem pieczywa żytniego (SWW 2421-1) i pieczywa mieszanego (SWW 2421-2), wyroby ciastkarskie
602431-1, -2Cukier biały i rafinowany
612451-4Mączka ziemniaczana
622453Susze i przetwory z suszów ziemniaczanych spożywczych
632461-2, 2462Soki owocowe i warzywne zagęszczone, przetwory owocowe - część I
64247Wyroby winiarskie*)
652483Piwo*)
66Napoje alkoholowe o zawartości alkoholu powyżej 1,5% (nie wymienione w poz. 64 i 65)*)
672491Tłuszcze roślinne jadalne
6825Wyroby przemysłu spożywczego - część III, z wyłączeniem półproduktów cukierniczych (SWW 2511)
692814Zapis dźwięku i wizji gotowy (z wyjątkiem SWW 2814-62, -72)
702881-6, -7, -8,
-9, 2882Parasole i laski, wyroby pamiątkarskie i dekoracyjne, sztuczna biżuteria oraz pozostała galanteria, wyroby rękodzieła ludowego i artystycznego (atestowane przez komisje artystyczne i etnograficzne)
*) Podatek obrotowy uiszcza się w każdym przypadku, także w dostawach kooperacyjnych (z wyjątkiem przypadku, o którym mowa w § 11 ust. 1 rozporządzenia).

ZAŁĄCZNIK Nr  4

  32 WYKAZ WYROBÓW DLA DZIECI

Poz.Symbol Systematycznego wykazu wyrobówNazwa grupy wyrobów (wyrobu)
123
10675-61, -62, -63, -64, 1366-16, 1772-25, -28, -97Narty, wiązania, kijki narciarskie oraz sanki
21043-5Rowery i pojazdy dziecięce
31043-8Wózki dziecięce
41136-169Podgrzewacze do butelek dla niemowląt
51322-62Mydła dla dzieci
61324-113, 2886-21Pasty i szczotki do pielęgnacji jamy ustnej dla dzieci
71324-212Szampony dla dzieci
81324-321Mleczko kosmetyczne dla dzieci
91324-332, -333, -62Oliwy zwykłe dla dzieci i oliwy witaminizowane dla dzieci oraz talki i zasypki kosmetyczne
10Ceratki higieniczne dla niemowląt
111375-001Obuwie gumowe i tekstylno­gumowe dziecięce
12Butelki dla niemowląt
13Meble dla dzieci (bez względu na symbol SWW)
141749-2Urządzenia ogródków dziecięcych
151825Artykuły papiernicze szkolne
161829-13Karty do gry dla dzieci
172012-1 do -5Okrycia z dzianin dla dzieci do lat 15
182013-1 do -5Ubiory z dzianin dla dzieci do lat 15
192014-1 do -5Bielizna osobista z dzianin dla dzieci do lat 15
20Pozostałe wyroby dziewiarskie dla dzieci
212019-1 do -5Wyroby pończosznicze dla dzieci do lat 15
222182-5Koce i pledy bawełniane i bawełnopodobne do rozmiaru 100 cm x 150 cm
23Tkaniny bawełniane pieluszkowe
242221, 2222, 2223, 2224, 2225, 2226Obuwie dla dzieci do lat 15
252272-4Tornistry nieskórzane
26282Zabawki i gry towarzyskie
27Artykuły mundurowe dla zuchów i harcerzy
282883-11, -14, -15, -16, -17, -21, -25, -33, -35, -41, -43, -44, -45, -46, -51, -52, -53, -54, -91, -92, -991, -992,

-995, -996, 2884

Przybory szkolne, pomoce naukowe, specjalistyczny sprzęt szkolny i przedszkolny
1 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 1992 r. (Dz.U.92.32.141) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 maja 1992 r.
2 § 1 ust. 4:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 1992 r. (Dz.U.92.32.141) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 maja 1992 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 18 listopada 1992 r. (Dz.U.92.86.435) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 grudnia 1992 r.

3 § 2 ust. 4 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 21 grudnia 1991 r. (Dz.U.91.123.545) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 stycznia 1992 r.
4 § 2 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 18 listopada 1992 r. (Dz.U.92.86.435) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 grudnia 1992 r.
5 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 1992 r. (Dz.U.92.32.141) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 maja 1992 r.
6 § 4 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 18 listopada 1992 r. (Dz.U.92.86.435) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 grudnia 1992 r.
7 § 9a dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 26 stycznia 1993 r. (Dz.U.93.7.35) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 stycznia 1993 r.
8 § 11a dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 1992 r. (Dz.U.92.32.141) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 maja 1992 r.
9 § 11a ust. 2 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 12 października 1992 r. (Dz.U.92.77.388) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 maja 1992 r.
10 § 11a ust. 2 pkt 9 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 12 października 1992 r. (Dz.U.92.77.388) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 maja 1992 r.
11 § 11b dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 1992 r. (Dz.U.92.32.141) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 maja 1992 r.
12 § 12 skreślony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 21 grudnia 1991 r. (Dz.U.91.123.545) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 stycznia 1992 r.
13 § 14 ust. 1 pkt 7 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 12 października 1992 r. (Dz.U.92.77.388) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 24 sierpnia 1992 r.
14 § 15 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 21 grudnia 1991 r. (Dz.U.91.123.545) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 stycznia 1992 r.
15 § 15 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a) rozporządzenia z dnia 18 listopada 1992 r. (Dz.U.92.86.435) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 grudnia 1992 r.
16 § 15 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia z dnia 18 listopada 1992 r. (Dz.U.92.86.435) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 grudnia 1992 r.
17 § 15 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 1992 r. (Dz.U.92.32.141) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 maja 1992 r.
18 § 16 ust. 6:

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 1992 r. (Dz.U.92.32.141) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 maja 1992 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 12 października 1992 r. (Dz.U.92.77.388) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 października 1992 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 18 listopada 1992 r. (Dz.U.92.86.435) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 grudnia 1992 r.

19 § 17a dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 21 grudnia 1991 r. (Dz.U.91.123.545) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 stycznia 1992 r.
20 § 17b dodany przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 1992 r. (Dz.U.92.32.141) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 maja 1992 r.
21 § 18 ust. 6 skreślony przez § 19 pkt 1 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1991 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U.91.125.559) z dniem 1 stycznia 1992 r.
22 § 18 ust. 8 zmieniony przez § 19 pkt 2 rozporządzenia z dnia 20 grudnia 1991 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U.91.125.559) z dniem 1 stycznia 1992 r.
23 § 19 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 12 października 1992 r. (Dz.U.92.77.388) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 października 1992 r.
24 § 21 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 12 października 1992 r. (Dz.U.92.77.388) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 października 1992 r.
25 § 22 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 12 października 1992 r. (Dz.U.92.77.388) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 października 1992 r.
26 § 28a dodany przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 1992 r. (Dz.U.92.32.141) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 maja 1992 r.
27 § 28a ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 18 listopada 1992 r. (Dz.U.92.86.435) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 grudnia 1992 r.
28 § 31 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 1992 r. (Dz.U.92.32.141) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 maja 1992 r.
29 Załącznik nr 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz.U.91.68.291) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 sierpnia 1991 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 21 grudnia 1991 r. (Dz.U.91.123.545) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 stycznia 1992 r., z tym, że produkty wymienione w poz. 49 pkt 10 lit. a) i pkt 16 oraz w poz. 50 pkt 10 podlegają opodatkowaniu podatkiem obrotowym według stawek określonych w tych pozycjach poczynając od dnia 1 lutego 1992 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 9 stycznia 1992 r. (Dz.U.92.2.5) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 stycznia 1992 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 stycznia 1992 r. (Dz.U.92.9.32) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1992 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 11 marca 1992 r. (Dz.U.92.22.95) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 15 marca 1992 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 1992 r. (Dz.U.92.32.141) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 maja 1992 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 12 października 1992 r. (Dz.U.92.77.388) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 października 1992 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 18 listopada 1992 r. (Dz.U.92.86.435) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 grudnia 1992 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 26 stycznia 1993 r. (Dz.U.93.7.35) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 stycznia 1993 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 21 kwietnia 1993 r. (Dz.U.93.31.140) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 kwietnia 1993 r.

30 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 12 października 1992 r. (Dz.U.92.77.388) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 października 1992 r.
31 Załącznik nr 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz.U.91.68.291) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 sierpnia 1991 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 21 grudnia 1991 r. (Dz.U.91.123.545) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 stycznia 1992 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 29 stycznia 1992 r. (Dz.U.92.9.32) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lutego 1992 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 1992 r. (Dz.U.92.32.141) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 maja 1992 r.

32 Załącznik nr 4 zmieniony przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 6 kwietnia 1992 r. (Dz.U.92.32.141) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 maja 1992 r.