Stawki dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.72.655

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 2005 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 15 kwietnia 2004 r.
w sprawie stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa

Na podstawie art. 72 ust. 5 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2003 r. Nr 15, poz. 148, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

Przepisy ogólne

§  1.
Rozporządzenie określa stawki dotacji przedmiotowych na jednostkę usługi lub produktu dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa oraz szczegółowe zasady i tryb udzielania oraz rozliczania tych dotacji.
§  2.
Rozporządzenie dotyczy dofinansowania kosztów zadań w zakresie:
1)
postępu biologicznego w produkcji roślinnej;
2)
postępu biologicznego w produkcji zwierzęcej;
3)
zwalczania chorób zakaźnych zwierząt, badań monitoringowych pozostałości chemicznych i biologicznych w tkankach zwierząt i produktach pochodzenia zwierzęcego, w tym na działania związane z ochroną przed zagrożeniem wystąpienia gąbczastej encefalopatii bydła (BSE);
4)
ochrony roślin;
5)
rolnictwa ekologicznego;
6)
monitorowania dostępu polskich artykułów rolno-spożywczych do rynków zagranicznych i wielkości importu;
7)
stosowania nawozów wapniowych.

Dotacje na dofinansowanie kosztów postępu biologicznego w produkcji roślinnej

§  3.
1.
Podmiotowi, który realizuje zadania w zakresie:
1)
hodowli roślin rolniczych lub ogrodniczych,
2)
wytwarzania materiałów wyjściowych do hodowli roślin,
3) 1
 prowadzenia sadów i plantacji elitarnych,
4)
uzyskiwania i utrzymywania szkółkarskiego materiału wyjściowego roślin sadowniczych, wolnego i uwalnianego od chorób wirusowych,
5)
ochrony zasobów genowych roślin
-
może być udzielona dotacja na dofinansowanie kosztów postępu biologicznego w produkcji roślinnej, stanowiąca dopłatę do usług kalkulowanych według stawek jednostkowych.
2.
Wysokość dotacji na zadania, o których mowa w ust. 1 pkt 1, określa się jako iloczyn współczynnika znaczenia gospodarczego gatunku roślin rolniczych lub ogrodniczych, sumy punktów przeliczeniowych dla danego programu hodowlanego oraz wartości jednego punktu, które są określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia w części I. Dotacja może być udzielona podmiotowi:
1)
który przedstawi program hodowli roślin dla gatunków roślin, które są określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia w części I w tabeli nr 1;
2)
którego program hodowli roślin uzyska najwięcej punktów przeliczeniowych, zgodnie z wyceną, która jest określona w załączniku nr 1 do rozporządzenia w części I w ust. 4; liczba programów objętych dotacją w danym gatunku jest określona w załączniku nr 1 do rozporządzenia w części I w tabeli nr 1.
3.
Na wykonanie zadania, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, może być udzielona dotacja podmiotowi, który wytwarza materiał wyjściowy do hodowli roślin, po zatwierdzeniu zadania przez ministra właściwego do spraw rolnictwa, według stawek, które są określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia w części II. Przy zatwierdzaniu zadania uwzględnia się potrzeby hodowców prowadzących hodowlę twórczą oraz bierze pod uwagę opinię przedstawicieli hodowców.
4. 2
 Wysokość dotacji na zadania, o których mowa w ust. 1 pkt 3, określa się jako iloczyn liczby hektarów oraz stawki dotacji na 1 hektar, która jest określona w załączniku nr 1 do rozporządzenia w części IV pkt 1, na podstawie zestawienia powierzchni zakwalifikowanych. Dotacja może być udzielona podmiotowi, który udokumentuje, że sad i plantacja elitarna uzyskały świadectwo oceny materiału szkółkarskiego wojewódzkiego inspektoratu inspekcji ochrony roślin i nasiennictwa, właściwego ze względu na miejsce położenia sadu i plantacji elitarnej.
5. 3
 Wysokość dotacji na zadania, o których mowa w ust. 1 pkt 4, określa się jako iloczyn liczby odmian i stawki dotacji, która jest określona w załączniku nr 1 do rozporządzenia w części IV pkt 2. Dotacja może być udzielona podmiotom uzyskującym i utrzymującym materiał szkółkarski wolny od chorób wirusowych.
6.
Dotacja na realizację zadania, o którym mowa w ust. 1 pkt 5, może być udzielona podmiotowi, który prowadzi ochronę zasobów genowych roślin, potwierdzoną przez Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, według stawek, które są określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia w części III.
7.
Minister właściwy do spraw rolnictwa wydaje, na wniosek podmiotu, decyzje w sprawie udzielenia dotacji, o których mowa w ust. 1.
8.
Dotacje, o których mowa w ust. 1, są wypłacane przez ministra właściwego do spraw rolnictwa kwartalnie.
9.
Rozliczenie kosztów realizacji zadań, o których mowa w ust. 1, podmioty przekazują ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa w terminie do dnia 31 stycznia roku następującego po roku wykonania tych zadań, na formularzu, którego wzór jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia we wzorze nr 1.

Dotacje na dofinansowanie kosztów postępu biologicznego w produkcji zwierzęcej

§  4.
1.
Podmiotowi, na jego wniosek, może być udzielona dotacja, według stawek, które są określone w załączniku nr 3 do rozporządzenia, za:
1)
nabycie ogiera urodzonego w kraju, kupionego do punktu kopulacyjnego lub stada ogierów z przeznaczeniem do używania w rozrodzie, wpisanego do księgi głównej koni rasy:
a)
polski koń zimnokrwisty, huculskiej, konik polski i kuc szetlandzki,
b)
śląskiej,
2) 4
 (uchylony)

- zwanych dalej "reproduktorami";

3)
urodzonego w kraju ogiera rasy: małopolskiej, wielkopolskiej, polski koń szlachetny półkrwi i pełnej krwi angielskiej, który ukończył studniowy trening z wynikiem minimum 80 punktów indeksowych i został wpisany do księgi głównej.
2. 5
 Dotacja, o której mowa w ust. 1 pkt 1, może być udzielona, jeżeli celowość nabycia reproduktora została potwierdzona w zaświadczeniu wydanym przez podmiot prowadzący księgę zwierząt hodowlanych, zwaną dalej "księgą", podmiotowi będącemu nabywcą.
3.
W przypadku przeznaczenia reproduktora do uboju lub sprzedaży przed upływem:
1)
5 lat od dnia zakupu - w przypadku ogiera, z wyjątkiem ogiera rasy polski koń zimnokrwisty,
2)
4 lat od dnia zakupu - w przypadku ogiera rasy polski koń zimnokrwisty,
3) 6
 (uchylony)
-
nabywca reproduktora jest obowiązany, w terminie 14 dni od dnia jego przeznaczenia do uboju albo sprzedaży, do zwrotu dotacji za pośrednictwem właściwego podmiotu prowadzącego księgi. Po tym okresie, od dnia niezwróconej kwoty dotacji są naliczane odsetki w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych. Dotacja nie podlega zwrotowi, jeżeli reproduktor padł, został uśmiercony na skutek choroby lub został wycofany z używania w rozrodzie na skutek ujawnienia się cech uniemożliwiających jego dalsze użytkowanie rozpłodowe - na podstawie zaświadczenia wydanego przez urzędowego lekarza weterynarii.
4.
Wniosek o udzielenie dotacji, o której mowa w ust. 1, podmiot składa podmiotowi prowadzącemu księgę, który po potwierdzeniu pod względem merytorycznym, formalnym i rachunkowym przekazuje ten wniosek do Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt.
5.
Wniosek o wypłatę dotacji w przypadku nabycia:
1)
ogiera - powinien zawierać numer wpisu w księdze i nazwę ogiera oraz zaświadczenie, o którym mowa w ust. 2;
2) 7
 (uchylony).
6.
Dyrektor Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt akceptuje wnioski podmiotów o udzielenie dotacji, o których mowa w ust. 1, oraz sporządza zbiorcze zestawienie wniosków i przekazuje je ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa.
7.
Minister właściwy do spraw rolnictwa przekazuje środki Krajowemu Centrum Hodowli Zwierząt na wypłatę dotacji podmiotom, których wnioski zostały zaakceptowane i uwzględnione w zestawieniu. Dotacje podmiotom wypłaca Dyrektor Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt.
§  5.
1.
Hodowcy bydła może być udzielona dotacja według stawek, które są określone w załączniku nr 3 do rozporządzenia, za:
1) 8
 (uchylony);
2) 9
 krowę pierwiastkę rasy mlecznej: polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej, polskiej czerwonej i simentalskiej o mlecznym kierunku użytkowania, pochodzącą po buhaju testowanym tej samej rasy - na podstawie wniosku hodowcy potwierdzonego pod względem merytorycznym przez podmiot prowadzący ocenę wartości użytkowej; dotacja przysługuje po ukończeniu przez krowę pierwszej laktacji 305-dniowej lub krótszej, zakończonej naturalnym zasuszeniem po minimum 200 dniach doju;
3) 10
 krowę rasy mięsnej i rasy simentalskiej, o wyłącznie mięsnym kierunku użytkowości, utrzymywaną w stadzie objętym oceną, wpisaną do ksiąg zwierząt hodowlanych prowadzonych w kraju dla bydła ras mięsnych, lub krowę pierwiastkę rasy mięsnej i rasy simentalskiej o wyłącznie mięsnym kierunku użytkowości, która odchowała cielę do 3. miesiąca życia; dotacja jest wypłacana na wniosek hodowcy, w dwóch ratach, w wysokości 1/2 stawki rocznej, według stanu krów na dzień 31 maja i 30 listopada, a dla krów pierwiastek, które z uwagi na termin wycielenia nie mogą być wpisane do ksiąg zwierząt hodowlanych w danym roku, w wysokości 1/2 stawki rocznej, pod warunkiem odchowania cielęcia do 3. miesiąca życia;
4) 11
 cielę urodzone w wyniku przeniesienia zarodka, którego pochodzenie po rodzicach wykazanych w dokumentach hodowlanych zostało potwierdzone badaniem grup i białek krwi lub badaniem markerów DNA - na podstawie wniosku posiadacza zwierzęcia, potwierdzonego przez podmiot prowadzący księgi, pod warunkiem że zarodek:
a)
spełniał wymagania hodowlane określone przez podmiot prowadzący księgi,
b)
został pozyskany w roku 2003, 2004 lub 2005.
2.
Dotacja, o której mowa w ust. 1 pkt 2-4, może być udzielona, jeżeli w dniu złożenia wniosku stado jest objęte oceną wartości użytkowej.
§  6.
1. 12
 Hodowcy świń może być udzielona dotacja, według stawek, które są określone w załączniku nr 3 do rozporządzenia, za:
1)
lochę czystorasową wpisaną do księgi rasy: wielka biała polska, polska biała zwisłoucha, duroc, hampshire, pietrain, belgijska zwisłoucha lub za lochę linii 990, której kojarzenie zostało pozytywnie ocenione w danym roku w stacji kontroli użytkowości rzeźnej trzody chlewnej Instytutu Zootechniki w Krakowie i potwierdzone w protokole oceny kojarzenia lochy, sporządzonym przez tę stację;
2)
lochę stada podstawowego utrzymywaną w stadzie produkującym:
a)
knury i loszki, osiągającym, określone przez Instytut Zootechniki w Krakowie, parametry w zakresie oceny przyżyciowej młodych knurów i loszek, liczby ocenionych i wpisanych do księgi lub zakwalifikowanych do hodowli knurów i loszek oraz w którym średni stan loch od dnia 1 kwietnia do dnia 30 września i od dnia 1 października do dnia 31 marca wynosił co najmniej:
-
15 loch rasy: duroc, hampshire, pietrain, belgijska zwisłoucha i loch linii 990,
-
25 loch rasy: wielkiej białej polskiej i polskiej białej zwisłouchej lub
b)
wyłącznie loszki rasy wielkiej białej polskiej i polskiej białej zwisłouchej, osiągającym, określone przez Instytut Zootechniki w Krakowie, parametry w zakresie oceny przyżyciowej loszek, liczby ocenionych i zakwalifikowanych do hodowli loszek oraz w którym średni stan loch od dnia 1 kwietnia do dnia 30 września i od dnia 1 października do dnia 31 marca wynosił co najmniej 25 loch;
3)
knura rasy wielkiej białej polskiej, polskiej białej zwisłouchej, duroc, hampshire i pietrain wpisanego do księgi, wolnego od genu wrażliwości na stres, używanego w stadzie poddawanym ocenie wartości użytkowej.
2.
Dotacja, o której mowa w ust. 1 pkt 2, może być wypłacana hodowcom dwa razy w roku w wysokości 1/2 stawki rocznej, jeżeli stado uzyskało wyniki hodowlane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, potwierdzone przez podmiot prowadzący księgi i było objęte oceną w dniu 31 marca i w dniu 30 września.
3.
Dotacja, o której mowa w ust. 1 pkt 3, może być udzielona raz w okresie użytkowania knura, po przedłożeniu:
1)
metryczek urodzenia co najmniej 5 miotów potomstwa pochodzącego po tym knurze;
2)
wyniku analizy krwi, wykonanej przez laboratorium wskazane przez podmiot prowadzący księgę, potwierdzającego, że knur jest wolny od genu wrażliwości na stres.
§  7.
1.
Hodowcy zwierząt futerkowych, które posiadają udokumentowane pochodzenie co najmniej od dwóch pokoleń przodków, utrzymywanych w stadzie objętym oceną wartości użytkowej i hodowlanej, może być udzielona dotacja według stawek, które są określone w załączniku nr 3 do rozporządzenia, za:
1)
samicę ze stada podstawowego nutrii, która uzyskała co najmniej 18 punktów za ocenę fenotypu;
2)
samicę ze stada podstawowego królików, która uzyskała co najmniej 95 punktów za ocenę fenotypu; dotacja nie przysługuje za samice królików popielniańskich białych w populacjach objętych ochroną zasobów genetycznych;
3)
samce lisów, tchórzy, jenotów i norek przeznaczonych na remont stada, które uzyskały co najmniej 19 punktów za ocenę fenotypu; dotacja nie przysługuje za samce lisów pospolitych pastelowych i białoszyjnych oraz tchórzy w populacjach objętych ochroną zasobów genetycznych.
2.
Przy udzielaniu dotacji, o której mowa w ust. 1, przyjmuje się stan zwierząt na dzień 30 kwietnia, utrzymywanych w stadzie, w którym co najmniej przez rok jest prowadzona ocena rozpłodowa stada i ocena fenotypu.
§  8.
1.
Podmiotowi, który jest posiadaczem pasieki, może być udzielona dotacja, według stawek, które są określone w załączniku nr 3 do rozporządzenia, za:
1)
matkę pszczelą w pasiece, w której jest realizowany program hodowlany:
a)
utrzymywaną i poddaną stacjonarnej ocenie wartości użytkowej i hodowlanej, pochodzącą:
-
z linii hodowlanej pszczół, dla której są prowadzone księgi lub rejestry; dotacja nie przysługuje za matkę pszczelą z linii hodowlanych pszczół rasy środkowoeuropejskiej, dla których jest realizowany program hodowlany ochrony zasobów genetycznych,
-
z państw członkowskich Unii Europejskiej albo z krajów trzecich,
b)
unasiennioną, o znanym pochodzeniu, sprzedaną w grupie liczącej 8-12 sztuk, z przeznaczeniem do terenowej oceny wartości użytkowej i hodowlanej;
2)
terenową ocenę wartości użytkowej i hodowlanej matki pszczelej w grupie testowej liczącej nie więcej niż 12 sztuk, przeprowadzoną przez podmiot prowadzący taką ocenę.
2. 13
 Podmiotowi posiadającemu pasiekę, w której jest realizowany krajowy program hodowlany oraz są utrzymywane matki pszczele wpisane do ksiąg, może być udzielona, na jego wniosek, dotacja, według stawek określonych w załączniku nr 3 do rozporządzenia, za sprzedaną matkę pszczelą unasiennioną sztucznie lub naturalnie na trutowisku, pochodzącą z linii hodowlanej pszczół, dla której jest prowadzona księga.
3.
Dotacje, o których mowa w ust. 1, są wypłacane na wniosek zainteresowanego podmiotu, przy czym w przypadku, o którym mowa w:
1)
pkt 1 lit. a - dwa razy w roku w wysokości 1/2 stawki rocznej według stanu matek pszczelich zazimowanych na dzień 1 stycznia, z przeznaczeniem do stacjonarnej oceny wartości użytkowej i hodowlanej; rozliczenie roczne następuje według faktycznego stanu matek pszczelich zidentyfikowanych przez podmiot prowadzący taką ocenę, nie później niż do dnia 30 czerwca roku, w którym przysługuje dotacja;
2)
pkt 1 lit. b - po zakończeniu każdego miesiąca, począwszy od maja, za matki pszczele sprzedane w danym miesiącu z przeznaczeniem do terenowej oceny wartości użytkowej i hodowlanej;
3)
pkt 2 - dwa razy w roku w wysokości 1/2 stawki rocznej według stanu matek pszczelich zazimowanych na dzień 1 stycznia, z przeznaczeniem do terenowej oceny wartości użytkowej i hodowlanej; rozliczenie roczne następuje według faktycznego stanu matek pszczelich zidentyfikowanych przez podmiot prowadzący taką ocenę, nie później niż do dnia 30 czerwca roku, w którym przysługuje dotacja.
4.
Dotacje, o których mowa w ust. 2, są wypłacane, począwszy od maja, po zakończeniu każdego miesiąca na wniosek zainteresowanego podmiotu, za matki pszczele unasiennione i sprzedane w danym miesiącu.
§  9.
1.
Wnioski o udzielenie dotacji, o których mowa w § 5-8, podmioty składają do podmiotu prowadzącego księgę lub podmiotu prowadzącego ocenę, który sprawdza je pod względem merytorycznym, formalnym i rachunkowym, a następnie przekazuje do Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt.
2.
Dyrektor Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt akceptuje wnioski o udzielenie dotacji, sporządza zestawienie wniosków i przekazuje je ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa do 20. dnia następnego miesiąca za poprzedni miesiąc, a za grudzień - do dnia 20 grudnia.
3.
Minister właściwy do spraw rolnictwa przekazuje środki Krajowemu Centrum Hodowli Zwierząt na wypłatę dotacji podmiotom, których wnioski zostały zaakceptowane i uwzględnione w zestawieniu, o którym mowa w ust. 2. Dotacje podmiotom wypłaca Dyrektor Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt.
§  10.
1.
Podmiotowi, na jego wniosek, może być udzielona dotacja, według stawek, które są określone w załączniku nr 3 do rozporządzenia, za owcę matkę:
1)
ras i linii hodowlanych ojcowskich mięsnych i plennych lub stanowiących połączenie obydwu wymienionych cech, utrzymywaną w stadzie zarodowym,
2)
ras i linii hodowlanych matecznych oraz rasy polska owca górska, utrzymywaną w stadzie zarodowym,
3)
utrzymywaną w stadzie reprodukcyjnym

- poddawaną ocenie wartości użytkowej;

4)
w pozostałych stadach o liczebności co najmniej 10 owiec matek rasy polska owca górska lub 15 owiec matek pozostałych ras - zarejestrowanych przez prowadzącego księgę owiec, który na podstawie umowy zawartej z posiadaczem stada wykonuje następujące prace zootechniczne:
a)
dokumentuje pochodzenie owiec matek oraz samic przeznaczanych na remont stada,
b)
prowadzi ewidencję urodzonych jagniąt, ich pochodzenia, ilości oraz płci,
c)
wylicza liczbę jagniąt odchowanych od owcy matki w stadzie, uwzględniając sprzedaż jagniąt oraz produkcję owiec maciorek na remont własnego stada lub sprzedaż,
d)
zapewnia ewidencję numerów identyfikacyjnych zwierząt w celu prawidłowego prowadzenia dokumentacji.
2.
Liczba produkowanych tryków w stadzie, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, jest planowana na podstawie bilansu zapotrzebowania na rozpłodniki, sporządzonego przez prowadzącego księgę.
3.
Dotacja, o której mowa w ust. 1, może być wypłacana dwa razy w roku w wysokości 1/2 stawki rocznej według stanu owiec matek na dzień 1 stycznia i 1 lipca, a dla owiec matek rasy polska owca górska - według stanu na dzień 1 stycznia i dzień jesiennego przeglądu stada, dokonanego do dnia 30 listopada roku, w którym przysługuje dotacja.
4.
Stany owiec matek, o których mowa w ust. 3, ustala się na podstawie informacji podanej przez hodowcę we wniosku o wypłacenie dotacji, po potwierdzeniu przez Polski Związek Owczarski po przeglądzie stada dokonywanym odpowiednio w I i III kwartale, a dla polskiej owcy górskiej - w I kwartale i na dzień jesiennego przeglądu stada, dokonanego do dnia 30 listopada roku, w którym przysługuje dotacja.
§  11.
1.
Podmiotowi może być udzielona dotacja, według stawek, które są określone w załączniku nr 3 do rozporządzenia, za prace zootechniczne, o których mowa w § 10 ust. 1 pkt 4, oraz za nadzór zootechniczny nad prawidłowym prowadzeniem stada.
2.
Dotacja, o której mowa w ust. 1, może być wypłacana dwa razy w roku w wysokości 1/2 stawki rocznej według stanu owiec matek na dzień 1 stycznia i 1 lipca, a dla owiec matek rasy polska owca górska - według stanu na dzień 1 stycznia i dzień jesiennego przeglądu stada, dokonanego do dnia 30 listopada roku, w którym przysługuje dotacja.
§  12.
Podmiotowi może być udzielona dotacja, według stawek, które są określone w załączniku nr 3 do rozporządzenia, za kozę matkę wpisaną do księgi i poddawaną ocenie wartości użytkowej. Dotacja może być wypłacana dwa razy w roku w wysokości 1/2 stawki rocznej według stanu kóz matek na dzień 1 stycznia i 1 lipca.
§  13.
1.
Wnioski o udzielenie dotacji, o których mowa w § 10-12, podmioty składają do Polskiego Związku Owczarskiego.
2.
Polski Związek Owczarski sprawdza wnioski pod względem merytorycznym, formalnym i rachunkowym, sporządza ich zestawienie i przekazuje je do akceptacji ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa do 20. dnia następnego miesiąca za poprzedni miesiąc i za grudzień - do dnia 20 grudnia.
3.
Minister właściwy do spraw rolnictwa przekazuje środki na wypłatę dotacji Polskiemu Związkowi Owczarskiemu. Polski Związek Owczarski wypłaca dotacje podmiotom, których wnioski zostały zaakceptowane i uwzględnione w zestawieniu.
§  14.
1.
Podmiotowi uprawnionemu do rybactwa może być udzielona dotacja, według stawek, które są określone w załączniku nr 3 do rozporządzenia, na dofinansowanie zakupu:
1)
1 sztuki tarlaka karpia nowej linii lub rasy, zakupionego w Zakładzie Ichtiobiologii i Gospodarki Rybackiej Polskiej Akademii Nauk w Gołyszu lub w Rybackim Zakładzie Doświadczalnym w Zatorze Instytutu Rybactwa Śródlądowego;
2)
10 sztuk selekta pstrąga zakupionego w Pracowni Hodowli Ryb Łososiowatych w Rutkach Instytutu Rybactwa Śródlądowego.
2.
Dotacja, według stawek, które są określone w załączniku nr 3 do rozporządzenia, może być udzielona podmiotowi:
1)
produkującemu i prowadzącemu zarybianie jezior i zbiorników zaporowych, na których jest uprawniony do rybactwa, za każde 10 sztuk narybku troci jeziorowej, z wyłączeniem narybku troci o średniej długości całkowitej mniejszej niż 15 cm;
2)
utrzymującemu stanowiące rezerwę genetyczną poznakowane tarlaki i selekty karpia czystych linii, w liczbie nieprzekraczającej rocznie:
a)
500 sztuk - dla linii zatorskiej, starzawskiej i gołyskiej,
b)
600 sztuk - dla linii węgierskiej, jugosłowiańskiej i izraelskiej DOR-70,
c)
100 sztuk - dla linii francuskiej i niemieckiej
-
za 1 sztukę tarlaka lub selekta na pokrycie części kosztów ich utrzymania;
3)
utrzymującemu poznakowane tarlaki i selekty pstrąga tęczowego szczepu wiosennego i jesiennego tarła, w liczbie nieprzekraczającej 5.000 sztuk rocznie, prowadzącemu selekcję rodzinową w celu poprawy wartości użytkowej - za 1 sztukę tarlaka lub selekta, na pokrycie części kosztów ich utrzymania.
3.
Minister właściwy do spraw rolnictwa wypłaca dotacje po zaakceptowaniu wniosków, o których mowa w:
1)
ust. 1 - po udokumentowaniu zakupu;
2)
ust. 2 pkt 1 - po przedłożeniu protokołu zarybień sporządzonego zgodnie z przepisami o rybactwie śródlądowym;
3)
ust. 2 pkt 2 - po przedłożeniu protokołu odłowu tarlaków i selektów, dokonanego w celu przeprowadzenia selekcji i wyboru sztuk do stada podstawowego danej linii, oraz informacji o:
a)
rodowodzie poszczególnych linii, z podaniem liczby pokoleń i współczynnika inbredu,
b)
grupowym i indywidualnym trwałym oznakowaniu tarlaków, z podaniem numeracji dla ikrzyc i tarlaków;
4)
ust. 2 pkt 3 - po przedłożeniu dokumentacji potwierdzającej prowadzenie prac selekcyjnych.
§  15.
1.
Podmiotowi, na jego wniosek, może być udzielona dotacja, według stawek, które są określone w załączniku nr 3 do rozporządzenia, na ogiera w stadzie utrzymującym co najmniej 50 ogierów, który jest używany do rozrodu i został wpisany do księgi głównej koni rasy:
1)
czystej krwi arabskiej, pełnej krwi angielskiej, małopolskiej, wielkopolskiej, polski koń szlachetny półkrwi i śląskiej;
2)
polski koń zimnokrwisty, konik polski i huculskiej.
2.
Do określenia dotacji, o której mowa w ust. 1, przyjmuje się planowany średni stan ogierów, ustalony w wyniku podzielenia przez 12 sumy stanów ogierów na pierwszy dzień każdego miesiąca i dzień 30 listopada. Dotacja jest wypłacana na wniosek podmiotu w wysokości 1/2 kwoty należnej dotacji rocznej na I półrocze, w wysokości 1/4 należnej dotacji rocznej na III kwartał; rozliczenie rocznej dotacji z uwzględnieniem stanów faktycznych następuje we wniosku na IV kwartał, złożonym do dnia 10 grudnia.
3.
Minister właściwy do spraw rolnictwa akceptuje wnioski o udzielenie dotacji po sprawdzeniu pod względem merytorycznym, formalnym i rachunkowym przez podmiot prowadzący księgę i wypłaca dotację na zadania, o których mowa w ust. 1.
§  16.
1.
Podmiotowi, na jego wniosek, może być udzielona dotacja na konia hodowli krajowej, który w danym roku uzyskał wyniki w:
1)
próbach użytkowości dla 4 - 6-letnich koni rasy: pełnej krwi angielskiej, małopolskiej, wielkopolskiej, polski koń szlachetny półkrwi i śląskiej, rozgrywanych podczas Mistrzostw Polski Młodych Koni, które są określone w załączniku nr 4 do rozporządzenia;
2)
krajowym pokazie hodowlanym koni czystej krwi arabskiej - Championat Polski, afiliowanym przez Europejską Organizację Konia Arabskiego (ECAHO), które są określone w załączniku nr 5 do rozporządzenia.
2.
Dotacja, o której mowa w ust. 1, może być udzielona:
1)
podmiotowi, który jest hodowcą i właścicielem konia, według stawek, które są określone w załącznikach nr 4 i 5 do rozporządzenia,
2)
podmiotowi, będącemu hodowcą albo właścicielem konia w wysokości 1/2 stawki, o której mowa w pkt 1
-
po potwierdzeniu uzyskanych wyników przez podmiot prowadzący księgi.
§  17.
Podmiotowi, na jego wniosek, może być udzielona dotacja za ocenę konia rasy: czystej krwi arabskiej, pełnej krwi angielskiej i półkrwi metodą "BLUP - model zwierzęcia", według stawek, które są określone w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
§  18.
1.
Wnioski o udzielenie dotacji, o których mowa w § 16 i 17, podmioty składają do podmiotu prowadzącego księgę, który sprawdza je pod względem merytorycznym, formalnym i rachunkowym oraz przekazuje do Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt.
2.
Dyrektor Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt akceptuje wnioski o udzielenie dotacji, sporządza zestawienie wniosków oraz przekazuje je ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa do 20. dnia następnego miesiąca za poprzedni miesiąc, a za grudzień - do dnia 15 grudnia.
3.
Minister właściwy do spraw rolnictwa przekazuje środki Krajowemu Centrum Hodowli Zwierząt na wypłatę dotacji podmiotom, których wnioski zostały zaakceptowane i uwzględnione w zestawieniu, o którym mowa w ust. 2. Dotacje podmiotom wypłaca Dyrektor Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt.
§  19.
1.
Podmiotowi, na jego wniosek, może być udzielona dotacja, według stawek, które są określone w załączniku nr 6 do rozporządzenia, na:
1)
utrzymanie populacji objętych ochroną zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich i ryb;
2)
utrzymanie zwierząt w stadach:
a)
zarodowych drobiu,
b)
stanowiących rezerwę materiału hodowlanego drobiu;
3)
utrzymanie rodziny pszczelej:
a)
w strefie centralnej rejonu hodowli zachowawczej pszczół augustowskich, spełniającej warunki określone w "Programie hodowlanym ochrony zasobów genetycznych pszczół rasy środkowoeuropejskiej linii M Augustowska i M Kampinoska", z wyjątkiem populacji rodzin pszczelich linii M Augustowska, objętych ochroną zasobów genetycznych,
b)
w strefach izolacyjnych rejonu hodowli zachowawczej pszczół augustowskich lub na terenie rejonu hodowli zachowawczej pszczół kampinoskich, z wyjątkiem populacji rodzin linii M Kampinoska lub M Augustowska, objętych ochroną zasobów genetycznych, z matką pszczelą pochodzącą z linii hodowlanej M Kampinoskiej lub M Augustowskiej, zakupioną w latach poprzednich w pasiece podmiotu prowadzącego stada zachowawcze wiodące linii M Kampinoskiej lub M Augustowskiej;
4)
realizację zadań w stadach zachowawczych wiodących pszczół linii M Asta, M Augustowska, M Kampinoska i M Północna, które są określone w programach hodowlanych ochrony zasobów genetycznych pszczół rasy środkowoeuropejskiej;
5)
pozyskanie i przechowywanie materiału biologicznego populacji objętych ochroną zasobów genetycznych bydła;
6)
pozyskanie i przechowywanie materiału biologicznego populacji objętych ochroną zasobów genetycznych ryb.
2.
Maksymalna liczba zwierząt w populacjach objętych ochroną zasobów genetycznych zwierząt gospodarskich i ryb, stadach zarodowych drobiu i stadach stanowiących rezerwę materiału hodowlanego drobiu, na których utrzymanie może być udzielona dotacja, oraz maksymalna liczba pozyskanego i zamrożonego materiału biologicznego jest określona w załączniku nr 7 do rozporządzenia.
3.
Podstawę do określenia dotacji, o której mowa w ust. 1, stanowi:
1)
średnioroczny stan zwierząt ustalony jako:
a)
suma stanów dorosłych samców i samic na dzień 1 lutego - w odniesieniu do drobiu,
b) 14
 (uchylona),
c)
stan samic na dzień 30 kwietnia - w odniesieniu do zwierząt futerkowych,
d)
suma stanów pierwszego dnia każdego miesiąca od stycznia do listopada i na dzień 30 listopada, podzielona przez 12 - w odniesieniu do pozostałych zwierząt,
e) 15
 (uchylona),
f)
stan rodzin pszczelich z matkami zakwalifikowanymi jako materiał mateczny albo ojcowski - na dzień 30 czerwca,
g)
stan tarlaków lub selektów w okresie tarła:
-
karpia - na dzień 15 czerwca,
-
pstrąga tęczowego szczepu wiosennego tarła - na dzień 20 maja,
-
pstrąga tęczowego jesiennego tarła - na dzień 30 listopada;
2)
ilość pozyskanego i zamrożonego materiału biologicznego od dnia 1 stycznia do dnia 30 czerwca i od dnia 1 lipca do dnia 10 grudnia.
4. 16
 Wnioski podmiotów o dotacje na utrzymanie populacji objętych ochroną zasobów genetycznych ryb oraz o dotacje, o których mowa w ust. 1 pkt 6, akceptuje minister właściwy do spraw rolnictwa, a następnie wypłaca dotacje w odniesieniu do:
1) 17
 (uchylony);
2)
ryb - jednorazowo według stanu na dzień, o którym mowa w ust. 3 pkt 1 lit. g; do wniosku dołącza się protokół odłowów tarlaków i selektów;
3)
materiału biologicznego ryb - po zakończeniu okresów, o których mowa w ust. 3 pkt 2; do wniosku dołącza się protokół pobrania nasienia.
5. 18
 Wnioski o udzielenie dotacji, o których mowa w ust. 1 pkt 1-5, z wyłączeniem wniosków, o których mowa w ust. 4, podmioty składają do podmiotu prowadzącego księgę, który sprawdza je pod względem merytorycznym, formalnym i rachunkowym oraz przekazuje Krajowemu Centrum Hodowli Zwierząt.
6.
Dyrektor Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt akceptuje wnioski o udzielenie dotacji i sporządza ich zestawienie, które przekazuje ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa.
7.
Minister właściwy do spraw rolnictwa przekazuje Krajowemu Centrum Hodowli Zwierząt środki na wypłatę dotacji podmiotom, których wnioski zostały uwzględnione w zestawieniu, o którym mowa w ust. 6. Dyrektor Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt wypłaca podmiotom dotacje, przy czym na:
1) 19
 świnie i drób - dotacja może być wypłacona na I półrocze w wysokości 1/2 należnej dotacji rocznej, na III kwartał w wysokości 1/4 należnej dotacji rocznej, przy czym rozliczenie rocznej dotacji następuje na podstawie stanów faktycznych ujętych we wniosku na IV kwartał, złożonym do dnia 10 grudnia;
2)
zwierzęta futerkowe i rodziny pszczele - dotacja jest wypłacana jednorazowo według stanu na dzień, o którym mowa w ust. 3 pkt 1 lit. c i f;
3)
pszczoły - za zadania, o których mowa w ust. 1:
a)
pkt 3 lit. a - dotacja jest wypłacana jednorazowo na wniosek podmiotu, na podstawie oświadczenia o stanie zazimowania pasieki na dzień 1 września, potwierdzonego przez podmiot prowadzący stado zachowawcze wiodące linii hodowlanej M Augustowska,
b)
pkt 3 lit. b - dotacja jest wypłacana na wniosek podmiotu, na podstawie identyfikacji matek pszczelich przeprowadzonej przez podmiot prowadzący stado zachowawcze wiodące linii hodowlanych M Kampinoska lub M Augustowska,
c)
pkt 4 - dotacja jest wypłacana na wniosek podmiotu, w dwóch ratach, za zadania zrealizowane w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 30 czerwca i od dnia 1 lipca do dnia 31 grudnia - na podstawie wniosku podmiotu, do którego dołącza się sprawozdanie z wykonania zadań i rozliczenie kosztów ich realizacji;
4)
materiał biologiczny bydła - dotacja jest wypłacana na wniosek podmiotu, po zakończeniu okresów, o których mowa w ust. 3 pkt 2; do wniosku dołącza się protokół pobrania nasienia.
8. 20
 (uchylony).
9.
Jeżeli nastąpiła zmiana podmiotu, któremu udzielono dotacji, dotacja może być udzielona na zadania, o których mowa w ust. 1:
1)
pkt 1 i 2 - podmiotom w wysokości proporcjonalnej do okresu utrzymywania stad potwierdzonego umową sprzedaży; dotacja jest rozliczana na podstawie średniego stanu zwierząt ustalanego jako suma stanów dziennych podzielona przez liczbę dni utrzymywania zwierząt, a w przypadku podmiotów utrzymujących zwierzęta futerkowe, ryby lub pszczoły - podmiotowi utrzymującemu stado w dniu, o którym mowa w ust. 3 pkt 1 lit. c, f i g;
2)
pkt 3 lit. a - podmiotom utrzymującym pszczoły w dniu, o którym mowa w ust. 7 pkt 3 lit. a;
3)
pkt 4 - proporcjonalnie do okresu realizacji zadań.
10.
Dotacji nie wypłaca się w przypadku stwierdzenia nieuzasadnionej likwidacji stada w okresie, na który została przyznana. Jeżeli dotacja została częściowo wypłacona, podmiot jest obowiązany, w terminie 14 dni od dnia likwidacji stada, do zwrotu otrzymanej dotacji.
11.
W przypadku likwidacji stada, z wyłączeniem stada drobiu, zwierząt futerkowych, pszczół i ryb, z przyczyn niezależnych od hodowcy, potwierdzonego w zaświadczeniu wydanym przez urzędowego lekarza weterynarii lub prowadzącego księgi, dotacje, o których mowa w ust. 1, mogą być udzielone w wysokości proporcjonalnej do okresu utrzymywania stada.
12. 21
 (uchylony).
§  20.
1.
Podmiotowi, na jego wniosek, może być udzielona dotacja na dofinansowanie zadań w zakresie postępu biologicznego w produkcji zwierzęcej - według stawek, które są określone w załącznikach nr 8 i 9 do rozporządzenia.
2.
Minister właściwy do spraw rolnictwa wydaje decyzję w sprawie udzielenia dotacji i wypłaca ją.
§  21.
1.
Podmiotowi upoważnionemu do prowadzenia oceny wartości użytkowej lub hodowlanej, prowadzenia i dokonywania wpisu do ksiąg lub rejestrów, na jego wniosek złożony do ministra właściwego do spraw rolnictwa, może być udzielona dotacja na:
1)
prowadzenie oceny wartości użytkowej lub hodowlanej bydła w stadach objętych rozrodem kontrolowanym, koni, owiec, kóz, drobiu, zwierząt futerkowych i pszczół;
2)
prowadzenie ksiąg bydła, świń i drobiu lub rejestrów bydła ras mięsnych;
3)
pobranie krwi i wykonanie testu w celu sprawdzenia pochodzenia:
a)
krów pierwiastek i jałowic cielnych, wykorzystywanych do oceny buhajów na podstawie ich potomstwa,
b)
potomstwa krów i buhajów z populacji objętej ochroną zasobów genetycznych;
4)
wykonanie laboratoryjnej analizy fizykochemicznej próbki mleka krowiego i koziego na potrzeby oceny wartości użytkowej.
2.
Dotacja na zadania, o których mowa w ust. 1, jest wypłacana według stawek, które są określone w załączniku nr 10 do rozporządzenia w lp. A.
3.
Podmiotowi prowadzącemu ocenę wartości użytkowej lub hodowlanej bydła, owiec, kóz i drobiu lub wykonującemu laboratoryjną analizę fizykochemiczną próbki mleka krowiego i koziego dotacja jest wypłacana na podstawie rozliczenia z wykonanych zadań, przedłożonego do 20. dnia następnego miesiąca za poprzedni miesiąc i do dnia 20 grudnia za grudzień.
4.
Podmiotowi prowadzącemu księgi bydła, świń lub rejestry bydła ras mięsnych dotacja jest wypłacana na podstawie rozliczenia z wykonanych zadań, przedłożonego do 20. dnia następnego miesiąca za poprzedni miesiąc i do dnia 20 grudnia za grudzień, według stanu:
1)
bydła ras mlecznych wpisanego do ksiąg na ostatni dzień miesiąca od stycznia do listopada i na dzień 15 grudnia, określanego na podstawie liczby zwierząt wpisanych do ksiąg i zarejestrowanych w systemie informatycznym, prowadzonym na potrzeby oceny wartości użytkowej;
2)
bydła ras mięsnych wpisanego do ksiąg lub rejestrów na ostatni dzień miesiąca od stycznia do listopada i na dzień 15 grudnia;
3) 22
 świń wpisanych do ksiąg na dzień 1 stycznia 2005 r.
5. 23
 Podmiotowi prowadzącemu księgi drobiu dotacja jest wypłacana jednorazowo według stanu otwartych i prowadzonych na dzień 1 stycznia 2005 r. ksiąg, na podstawie rozliczenia z wykonanych zadań przedłożonego do dnia 20 grudnia.
6.
Podmiotowi prowadzącemu ocenę koni dotacja jest wypłacana za wykonane zadania kwartalnie, na podstawie rozliczenia z wykonanych zadań, złożonego do 20. dnia miesiąca następującego po zakończeniu I, II i III kwartału i do dnia 20 grudnia za IV kwartał.
7.
Podmiotowi prowadzącemu ocenę wartości użytkowej i hodowlanej:
1)
zwierząt futerkowych - dotacja jest wypłacana:
a)
za okres od stycznia do kwietnia jednorazowo, przyjmując do wyliczenia dotacji za ten okres stan samic w stadach podstawowych, stwierdzony na dzień 30 kwietnia, pomnożony przez 4,
b)
za pozostałe miesiące - na podstawie rozliczenia z wykonanych zadań, złożonego do 20. dnia następnego miesiąca za poprzedni miesiąc i do dnia 20 grudnia za grudzień;
2)
pszczół - dotacja jest wypłacana:
a)
za I półrocze jednorazowo, przyjmując do wyliczenia dotacji za ten okres stan pasiek w ocenie, stwierdzony na dzień 30 czerwca, pomnożony przez 6,
b)
w III kwartale za każdy miesiąc - na podstawie stanu pasiek w ocenie na ostatni dzień miesiąca,
c)
w IV kwartale za każdy miesiąc - na podstawie stanu pasiek w ocenie na dzień 30 września, przy czym wniosek o dotację na grudzień składa się do dnia 20 grudnia.
8.
Podmiotowi realizującemu zadanie, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, dotacja jest udzielana na wniosek sporządzony na podstawie protokołów pobrań prób krwi oraz wyników testów krwi wykonanych przez laboratoria uprawnione do przeprowadzania analiz grup krwi, złożony do 20. dnia następnego miesiąca za poprzedni miesiąc i do dnia 20 grudnia za grudzień.
9.
Minister właściwy do spraw rolnictwa akceptuje wnioski o udzielenie dotacji i wypłaca dotacje na zadania, o których mowa w ust. 1.
§  22.
1. 24
 Podmiotowi będącemu właścicielem buhaja, posiadającemu zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie pozyskiwania, konfekcjonowania, przechowywania i dostarczania nasienia buhajów, wydane przez podmiot upoważniony na podstawie przepisów o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich, po złożeniu wniosku do ministra właściwego do spraw rolnictwa, może być udzielona dotacja na utrzymywanie buhajów lub przechowywanie ich nasienia w ramach realizacji programów oceny i selekcji buhajów.
2.
Wysokość udzielanych dotacji na zadania, o których mowa w ust. 1, określa się według stawek, które są określone w załączniku nr 10 do rozporządzenia w lp. B, za:
1)
buhaja rasy mlecznej lub jego nasienie o najwyższej wartości hodowlanej, znajdującego się w kraju, jeżeli:
a)
decyzją ministra właściwego do spraw rolnictwa został dopuszczony do użycia w sztucznym unasiennianiu,
b)
został wytestowany w kraju,
c) 25
 żyje albo zostało zgromadzone jego nasienie w ilości co najmniej:
-
20.000 porcji - dla rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej odmiany czarno-białej,
-
15.000 porcji - dla rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej odmiany czerwono-białej,
-
10.000 porcji - dla rasy simentalskiej o mlecznym kierunku użytkowania,
-
6.000 porcji - dla rasy polskiej czerwonej,
d) 26
 w przypadku buhajów, które są po raz drugi w danym roku dopuszczone do użycia w sztucznym unasiennianiu, ilość zgromadzonego nasienia wynosi co najmniej:
-
2.000 porcji - dla rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej odmiany czarno-białej,
-
1.500 porcji - dla rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej odmiany czerwono-białej,
-
1.000 porcji - dla rasy simentalskiej o mlecznym kierunku użytkowania,
-
500 porcji - dla rasy polskiej czerwonej,
e)
jego wartość hodowlana została oszacowana przez Instytut Zootechniki w Krakowie w zakresie cech mlecznych oraz cech typu i budowy o powtarzalności minimum 70 % oraz został uszeregowany według wartości indeksu, którego wzór jest określony w załączniku nr 10 do rozporządzenia w lp. B I ust. 1;
2)
buhaja rasy mlecznej znajdującego się w kraju, jeżeli:
a)
testowanie buhaja zostało zakończone w danym roku kalendarzowym,
b) 27
 nasieniem buhaja, w okresie od dnia zakończenia kwarantanny lub selekcji, unasienniono co najmniej:
-
400 sztuk krów i jałowic w okresie 210 dni - dla rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej,
-
150 sztuk krów i jałowic w okresie 440 dni - dla rasy polskiej czerwonej i simentalskiej o mlecznym kierunku użytkowania;
3)
buhaja rasy polskiej czerwonej znajdującego się w kraju, jeżeli:
a)
wykorzystanie buhaja w realizacji krajowego programu hodowlanego zostało zaakceptowane przez podmiot prowadzący księgę dla rasy polskiej czerwonej,
b)
zostało wyprodukowane co najmniej 5.000 porcji nasienia tego buhaja;
4)
buhaja rasy mięsnej znajdującego się w kraju, jeżeli:
a)
testowanie buhaja zostało zakończone w danym roku kalendarzowym,
b)
nasieniem buhaja w okresie 120 dni od dnia zakończenia kwarantanny lub selekcji unasienniono co najmniej 120 sztuk krów i jałowic;
5) 28
 (uchylony);
6) 29
 (uchylony).
3. 30
 Maksymalna liczba buhajów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, na które po każdej ocenie wartości hodowlanej i dopuszczeniu do użycia w sztucznym unasiennianiu może zostać wypłacona dotacja, wynosi:
1)
40 sztuk - dla rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej odmiany czarno-białej;
2)
4 sztuki - dla rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej odmiany czerwono-białej;
3)
2 sztuki - dla rasy simentalskiej;
4)
1 sztuka - dla rasy polskiej czerwonej.
4.
Dotacja, o której mowa w ust. 2, jest wypłacana w odniesieniu do:
1)
pkt 1 - w wysokości 1/2 stawki rocznej, po wydaniu przez ministra właściwego do spraw rolnictwa pierwszej decyzji o dopuszczeniu buhaja do użycia w sztucznym unasiennianiu w danym roku, a następnie w wysokości 1/2 stawki rocznej, po wydaniu przez ministra właściwego do spraw rolnictwa drugiej decyzji w tym zakresie;
2)
pkt 2 i 4 - po przedłożeniu zaświadczenia o zakończeniu kwarantanny lub protokołu z selekcji buhajów i oświadczenia o liczbie krów i jałowic pokrytych nasieniem tego buhaja; podmiot przechowuje świadectwa unasiennienia przez 5 lat od dnia ukończenia testu;
3)
pkt 3 - po wyprodukowaniu 5.000 porcji nasienia i potwierdzeniu wniosku przez podmiot prowadzący księgę dla tej rasy;
4)
pkt 5 - wyłącznie raz w roku, w którym minister właściwy do spraw rolnictwa wydał decyzję o dopuszczeniu buhaja do użycia w sztucznym unasiennianiu;
5)
pkt 6 - po przedłożeniu:
a)
zaświadczenia o zakończeniu kwarantanny,
b)
świadectwa wpisu do ksiąg lub świadectwa kwalifikacji - w przypadku mieszańców,
c)
zaświadczenia o wartości hodowlanej ojca knura oszacowanej metodą "BLUP - model zwierzęcia" dla indeksu selekcyjnego, wystawionego przez Instytut Zootechniki w Krakowie na wniosek hodowcy lub stacji unasienniania loch, zawierający numer knura i jego ojca, datę urodzenia knura oraz datę oceny przyżyciowej knura
-
nie dłużej niż 24 miesiące, według stanu na dzień 31 marca i 30 września, dwa razy w roku, w wysokości 1/2 stawki dotacji, jeżeli knur pozostaje w stacji unasienniania loch.
5.
Minister właściwy do spraw rolnictwa akceptuje wnioski o udzielenie dotacji i wypłaca dotacje na zadania, o których mowa w ust. 1.
§  23.
Wnioski o wypłatę dotacji na dofinansowanie zadań z zakresu postępu biologicznego w produkcji zwierzęcej i rozliczenia poniesionych kosztów realizacji tych zadań podmioty sporządzają odpowiednio do realizowanych zadań, na formularzu, którego wzór jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia we wzorach nr 2-15.

Dotacje na dofinansowanie kosztów zwalczania chorób zakaźnych zwierząt, badań monitoringowych pozostałości chemicznych i biologicznych w tkankach zwierząt i produktach pochodzenia zwierzęcego, w tym na działania związane z ochroną przed zagrożeniem wystąpienia gąbczastej encefalopatii bydła (BSE)

§  24.
1.
Podmiotowi realizującemu zadania z zakresu zwalczania chorób zakaźnych zwierząt oraz badań monitoringowych pozostałości chemicznych i biologicznych w produktach spożywczych pochodzenia zwierzęcego oraz w tkankach i płynach ustrojowych zwierząt rzeźnych, o których mowa w przepisach o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, może być udzielona, na jego wniosek, dotacja na dofinansowanie kosztów:
1) 31
 (uchylony);
2)
czynności weterynaryjnych - według stawek, które są określone w przepisach w sprawie warunków wynagradzania i wysokości wynagradzania za wykonywanie czynności przez lekarzy weterynarii i inne osoby wyznaczone przez organ Inspekcji Weterynaryjnej;
3)
badań chorób zakaźnych zwierząt podlegających obowiązkowi zwalczania, badań pozostałości chemicznych i biologicznych w tkankach i płynach ustrojowych zwierząt rzeźnych oraz w produktach spożywczych pochodzenia zwierzęcego, wykonywanych w sposób, który jest określony w przepisach w sprawie badań kontrolnych pozostałości chemicznych, biologicznych, leków i skażeń promieniotwórczych u zwierząt żywych w tkankach lub narządach zwierząt po uboju i w produktach spożywczych pochodzenia zwierzęcego, rozliczanych według stawek, które są określone w załączniku nr 11 do rozporządzenia w części I i II;
4)
badań w kierunku wykrywania dioksyn w próbkach środków żywienia zwierząt, tkankach zwierząt oraz produktach pochodzących od zwierząt i ze zwierząt - do wysokości poniesionych kosztów udokumentowanych w fakturach;
5)
unieszkodliwiania odpadów powstałych przy badaniach laboratoryjnych chorób zakaźnych zwierząt przez wyspecjalizowane podmioty, a także uśmiercania zwierząt przeprowadzanych z nakazu powiatowego lekarza weterynarii, do wysokości poniesionych kosztów udokumentowanych w fakturach;
6)
odkażania miejsc wystąpienia chorób zakaźnych zwierząt przez wyspecjalizowane podmioty, do wysokości poniesionych kosztów udokumentowanych w fakturach;
7)
dojazdu do miejsc zwalczania chorób zakaźnych zwierząt, pobierania prób do badań monitoringowych, dostarczania prób do laboratoriów wykonujących badania - według stawek, które są określone w przepisach w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy lub kosztów wynajęcia firm kurierskich, do wysokości poniesionych kosztów udokumentowanych w fakturach;
8)
dowozu i zabijania zwierząt lub uboju sanitarnego, odkażania rzeźni po ubojach sanitarnych, zastosowania odpowiednich technologii przetwarzania mięsa, unieszkodliwiania zwłok zwierzęcych i odpadów poubojowych z nakazu powiatowego lekarza weterynarii, do wysokości poniesionych kosztów udokumentowanych w fakturach;
9)
wynagrodzeń rzeczoznawców, odszkodowań i nagród za zwierzęta zabite lub poddane ubojowi z nakazu powiatowego lekarza weterynarii, w wysokości, która jest określona w przepisach o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt.
2.
Decyzję o udzieleniu dotacji, po sprawdzeniu wniosków pod względem merytorycznym, formalnym i rachunkowym, wydaje odpowiednio powiatowy albo wojewódzki lekarz weterynarii, a następnie dokonuje wypłaty dotacji ze środków otrzymanych na ten cel od wojewody.

Dotacje na dofinansowanie kosztów ochrony roślin

§  25.
1.
Podmiotowi, na jego wniosek, może być udzielona dotacja na:
1)
pokrycie kosztów wykonania czynności, o których mowa w przepisach o ochronie roślin, określonych w decyzji wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa;
2)
pokrycie rzeczywistej szkody poniesionej przy wykonywaniu decyzji wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa w sprawie zwalczania organizmów szkodliwych, o których mowa w przepisach o ochronie roślin;
3)
pokrycie kosztów zwalczania organizmów szkodliwych na podstawie decyzji wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa, wydanej na podstawie przepisów o ochronie roślin, w trybie postępowania egzekucyjnego w administracji;
4)
pokrycie kosztów badań organizmów szkodliwych podlegających obowiązkowi zwalczania na podstawie przepisów o ochronie roślin oraz innych organizmów o znaczeniu międzynarodowym, w celu stwierdzenia zasadności umieszczenia ich na liście organizmów zwalczanych z urzędu;
5)
pokrycie kosztów badań gleby i roślin na obecność organizmów kwarantannowych, w wysokości określonej w załączniku nr 12 do rozporządzenia w lp. 2;
6) 32
 realizację zadań przy zwalczaniu Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus będącej czynnikiem wywołującym bakteriozę pierścieniową ziemniaka lub Ralstonia solanacearum będącej czynnikiem wywołującym chorobę śluzak, przy czym dofinansowaniem są objęte koszty:
a)
przetwarzania porażonych i prawdopodobnie porażonych ziemniaków, dokonanego przez zakład przetwórczy w sposób gwarantujący zniszczenie bakterii, w związku z decyzją wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa w sprawie zwalczania bakterii lub przetwarzania ziemniaków podejrzanych o porażenie na podstawie pozytywnego wyniku testu immunofluorescencji pośredniej, dokonanego przez zakład przetwórczy w sposób gwarantujący zniszczenie bakterii, jeżeli przetwarzania dokonano po wyrażeniu zgody i pod nadzorem wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa,
b)
odkażania powierzchni w związku z decyzją wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa w sprawie zwalczania bakterii lub na podstawie pozytywnego wyniku testu immunofluorescencji pośredniej po wyrażeniu zgody przez wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa,
c)
pokrycia szkody poniesionej w wyniku zdyskwalifikowania, z powodu wystąpienia bakterii Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus lub bakterii Ralstonia solanacearum, sadzeniaków ziemniaka uznanych po ocenie polowej w stopniach: przedbazowy (PBIII, PBII), bazowy (BI,, BII), kwalifikowany (CA, CB), jeżeli sadzeniaki te znalazły się w strefie zagrożenia określonej, w związku z wykryciem bakterii, w decyzji wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa,
d)
zakupu kwalifikowanych sadzeniaków ziemniaka, jeżeli zostały wysadzone w strefie zagrożenia określonej w decyzji wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa w sprawie zwalczania bakterii
-
w wysokości, która jest określona w załączniku nr 12 do rozporządzenia w lp. 3.
2.
Wniosek o udzielenie dotacji podmiot składa do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa, do dnia 10 grudnia:
1)
w przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1-3, wraz z kopiami faktur albo rachunków lub kserokopiami faktur albo rachunków, których zgodność z oryginałem poświadczył pracownik wojewódzkiego inspektoratu Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa;
2)
w przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 6, wraz z oświadczeniem o wykonaniu czynności, na które ma być udzielona dotacja; wniosek sporządza się w sposób, który jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia we wzorze nr 16; wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa potwierdza wykonanie czynności wymienionych przez podmiot w oświadczeniu.
3.
Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa, zwany dalej "Głównym Inspektorem", wydaje decyzję o udzieleniu i wypłaceniu dotacji, o których mowa w ust. 1 pkt 1-3 i 6, na podstawie wniosku podmiotu, sprawdzonego i zaakceptowanego pod względem merytorycznym, formalnym i rachunkowym przez wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa.
4.
Główny Inspektor wydaje decyzje o udzieleniu i wypłaceniu dotacji, o których mowa w ust. 1 pkt 4 i 5, na podstawie wniosku podmiotu.
§  26.
1.
Podmiotowi, na jego wniosek, może być udzielona dotacja na realizację zadań przy zwalczaniu grzyba Synchytrium endobioticum będącego czynnikiem wywołującym raka ziemniaka, na podstawie decyzji wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa w sprawie zwalczania tego patogena, na dofinansowanie kosztów zakupu kwalifikowanych sadzeniaków ziemniaka odmian odpornych na agresywne patotypy grzyba Synchytrium endobioticum, w wysokości stawek, które są określone w załączniku nr 12 do rozporządzenia w lp. 4, jeżeli wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa stwierdzi występowanie tych agresywnych patotypów lub podejrzewa ich wystąpienie na obszarze powiatów, w których stwierdzano te agresywne patotypy.
2.
Wniosek o udzielenie dotacji podmiot składa do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa, do dnia 10 grudnia, wraz z kopiami faktur albo rachunków lub kserokopiami faktur albo rachunków poświadczonych za zgodność z oryginałem przez pracownika wojewódzkiego inspektoratu ochrony roślin i nasiennictwa.
3.
Dotacja może być udzielona, jeżeli w dokumentach, o których mowa w ust. 2, zostanie umieszczony numer decyzji wydanej na podstawie przepisów o ochronie roślin, nakazującej zwalczanie grzyba Synchytrium endobioticum.
4.
Główny Inspektor wydaje decyzję o udzieleniu i wypłaceniu dotacji, na podstawie wniosku podmiotu, sprawdzonego i zaakceptowanego pod względem merytorycznym, formalnym i rachunkowym przez wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa.
§  27.
1.
Podmiotowi realizującemu zadania w zakresie:
1)
doskonalenia metod zwalczania agrofagów,
2)
urzędowych badań kontrolnych jakości środków ochrony roślin dopuszczonych do obrotu,
3)
analizy pozostałości środków ochrony roślin w płodach rolnych, z wyłączeniem analiz pozostałości środków ochrony roślin w płodach rolnych pochodzących z gospodarstw ekologicznych
-
33  może być udzielona dotacja do wysokości określonej w załączniku nr 12 do rozporządzenia w lp. 1, 5 i 6, na wniosek podmiotu, sporządzony w sposób, który jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia we wzorze nr 17.
2. 34
 Dotacja może być udzielona, jeżeli oferta wykonania zadania zawierająca zakres, sposób realizacji i rozliczenia zadania oraz szczegółową kalkulację kosztów została złożona do Głównego Inspektora, w terminie do dnia 31 marca każdego roku, i została przez niego przyjęta do realizacji.
3.
Główny Inspektor wydaje decyzje o udzieleniu i wypłaceniu dotacji na podstawie wniosku podmiotu, jeżeli zadanie zostało wykonane zgodnie z przyjętą ofertą.
§  28. 35
 (uchylony).
§  29.
1. 36
 Podmiotowi upoważnionemu przez wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa na podstawie przepisów o ochronie roślin, z wyłączeniem gospodarstw pomocniczych samorządowych jednostek budżetowych, do prowadzenia badań sprawności technicznej opryskiwaczy, na jego wniosek, może być udzielona dotacja na obniżenie ceny za badania opryskiwaczy ciągnikowych lub samobieżnych, polowych i sadowniczych, eksploatowanych przez posiadaczy, służących do wykonywania zabiegów ochrony roślin rolniczych, ogrodniczych i sadowniczych, według stawek, które są określone w załączniku nr 13 do rozporządzenia.
2.
Podmiot składa do wojewódzkiego inspektoratu Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę podmiotu, wniosek o udzielenie dotacji, sporządzony w sposób, który jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia we wzorze nr 18, wraz z kopią faktury albo rachunku lub kserokopiami faktury albo rachunku, poświadczonymi za zgodność z oryginałem przez pracownika wojewódzkiego inspektoratu Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
3.
Dotacja może być udzielona, jeżeli jej wysokość wpisano w fakturze lub rachunku wystawionym nabywcy usługi.
4.
Wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa przekazuje wnioski sprawdzone pod względem merytorycznym, formalnym i rachunkowym do Głównego Inspektora, wraz ze zbiorczym zestawieniem wniosków.
5. 37
 Wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa przekazuje wojewodzie wnioski podmiotów, o których mowa w ust. 1, po ich sprawdzeniu pod względem merytorycznym, formalnym i rachunkowym. Decyzje o udzieleniu i wypłaceniu dotacji wydaje wojewoda.
6.
Wojewódzki inspektor ochrony roślin i nasiennictwa przekazuje ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa sprawdzone pod względem merytorycznym, formalnym i rachunkowym wnioski gospodarstw pomocniczych państwowych jednostek budżetowych podległych ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa. Decyzje o udzieleniu i wypłaceniu dotacji wydaje minister właściwy do spraw rolnictwa.
7.
Zbiorcze zestawienie, o którym mowa w ust. 4, sporządza się w sposób, który jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia we wzorze nr 19, i przekazuje wraz z wnioskami podmiotów do 10. dnia następnego miesiąca za poprzedni miesiąc i do dnia 10 grudnia - za grudzień.
8.
Główny Inspektor wydaje decyzje o udzieleniu i wypłaceniu dotacji podmiotom na podstawie wniosków, o których mowa w ust. 4.
§  30. 38
 Minister właściwy do spraw rolnictwa przekazuje Głównemu Inspektorowi środki na wypłatę dotacji na podstawie sporządzonego zestawienia decyzji, o których mowa w § 25 ust. 3 i 4, § 26 ust. 4, § 27 ust. 3 i § 29 ust. 8.

Dotacje na dofinansowanie kosztów rolnictwa ekologicznego

§  31.
1.
Podmiotowi, który:
1)
realizuje program przestawiania gospodarstwa rolnego na produkcję metodami ekologicznymi i w wyniku kontroli przeprowadzonej przez upoważnioną jednostkę certyfikującą w rozumieniu przepisów o rolnictwie ekologicznym, zwaną dalej "upoważnioną jednostką certyfikującą", uzyskał pozytywną ocenę realizacji tego programu,
2)
prowadzi produkcję metodami ekologicznymi i uzyskał certyfikat zgodności wydany przez upoważnioną jednostkę certyfikującą
-
przysługuje dotacja na dofinansowanie kosztów kontroli przeprowadzonych w zakresie, o którym mowa w pkt 1 i 2, według stawek, które są określone w załączniku nr 14 do rozporządzenia w części I.
2.
Wniosek o dotację, o której mowa w ust. 1, zawierający:
1)
numer i datę protokołu kontroli gospodarstwa rolnego, w którym prowadzona jest produkcja metodami ekologicznymi, lub certyfikatu wystawionego przez upoważnioną jednostkę certyfikującą,
2)
wielkość kontrolowanego gospodarstwa rolnego,
3)
datę kontroli przeprowadzonej w gospodarstwie rolnym przez upoważnioną jednostkę certyfikującą,
4)
kopię faktury VAT
-
podmiot składa do dnia 31 lipca albo do dnia 15 października do Stacji Chemiczno-Rolniczej, która dokonuje sprawdzenia wniosku pod względem merytorycznym, formalnym i rachunkowym.
3.
Dyrektor Stacji Chemiczno-Rolniczej akceptuje wnioski o udzielenie dotacji, sporządza zbiorcze zestawienia i przekazuje je ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa.
4.
Minister właściwy do spraw rolnictwa przekazuje Stacji Chemiczno-Rolniczej środki na wypłatę dotacji na podstawie zbiorczego zestawienia, o którym mowa w ust. 3. Dotacje podmiotom wypłaca Dyrektor Stacji Chemiczno-Rolniczej.
§  32.
1. 39
 Podmiotom wykonującym usługi w zakresie wykonywania analiz pozostałości środków ochrony roślin w próbkach pobranych z płodów rolnych wyprodukowanych metodami ekologicznymi może być udzielona dotacja według stawek, które są określone w załączniku nr 12 do rozporządzenia w lp. 6.
2.
Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa wydaje decyzję o udzieleniu i wypłaceniu dotacji na wniosek podmiotu.
3.
Minister właściwy do spraw rolnictwa przekazuje Głównemu Inspektorowi Ochrony Roślin i Nasiennictwa środki na wypłatę dotacji.
§  33.
1.
Podmiotowi prowadzącemu badania z zakresu rolnictwa ekologicznego dotyczące produkcji, uprawy, nawożenia, ochrony roślin, przetwórstwa produktów roślinnych i zwierzęcych, ochrony zdrowia zwierząt oraz marketingu i promocji może być udzielona, na jego wniosek, dotacja według stawek, które są określone w załączniku nr 14 do rozporządzenia w części II.
2.
Warunkiem udzielenia dotacji jest prowadzenie przez podmiot, o którym mowa w ust. 1, prac naukowo-badawczych w dziedzinie, której dotyczą badania.
3.
Decyzję w sprawie udzielenia dotacji wydaje minister właściwy do spraw rolnictwa.
4.
Dotację wypłaca minister właściwy do spraw rolnictwa po przedłożeniu przez podmiot rozliczenia poniesionych kosztów, sporządzonego w sposób, który jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia we wzorze nr 1.
§  34.
1.
Podmiotowi koordynującemu doradztwo w zakresie rolnictwa ekologicznego, na jego wniosek, może być udzielona dotacja według stawek, które są określone w załączniku nr 14 do rozporządzenia w części III.
2.
Decyzję w sprawie udzielenia i wypłacenia dotacji wydaje minister właściwy do spraw rolnictwa.
3.
Dotację wypłaca minister właściwy do spraw rolnictwa po przedłożeniu przez podmiot rozliczenia poniesionych kosztów, sporządzonego w sposób, który jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia we wzorze nr 1.

Dotacje na dofinansowanie kosztów monitorowania dostępu polskich artykułów rolno-spożywczych do rynków zagranicznych i wielkości importu

§  35.
Podmiotowi wykonującemu usługi w zakresie monitorowania dostępu polskich artykułów rolno-spożywczych do rynków zagranicznych i wielkości importu, na jego wniosek, może być udzielona dotacja na realizację tych usług do wysokości 90 % poniesionych kosztów, jednak nie więcej niż w wysokości stawek, które są określone w załączniku nr 15 do rozporządzenia.
§  36.
1.
Wniosek, o którym mowa w § 35, składa się do ministra właściwego do spraw rynków rolnych; wniosek powinien zawierać szczegółową kalkulację kosztów wykonania usługi.
2.
Dotacja może być udzielona na podstawie pozytywnie zaopiniowanego wniosku o wykonanie usługi przez komisję do spraw rozpatrywania wniosków o dofinansowanie usług, o których mowa w § 35.
§  37.
1.
Decyzję o udzieleniu dotacji wydaje minister właściwy do spraw rynków rolnych.
2.
Dotację wypłaca minister właściwy do spraw rynków rolnych po przedłożeniu przez podmiot rozliczenia poniesionych kosztów, sporządzonego w sposób, który jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia we wzorze nr 1.

Dotacje na dofinansowanie kosztów stosowania nawozów wapniowych

§  38.
Do nawozów wapniowych oraz wapniowo-magnezowych, zwanych dalej "nawozami", może być udzielona dotacja, jeżeli:
1)
zostały wyprodukowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z surowców krajowych;
2)
spełniają wymagania, które są określone w ustawie z dnia 26 lipca 2000 r. o nawozach i nawożeniu (Dz. U. Nr 89, poz. 991), zwanej dalej "ustawą o nawozach i nawożeniu", w załączniku do ustawy w tabelach 18 i 19;
3)
partia nawozów stanowiąca produkcję dobową nawozu jednej odmiany lub ilość nieprzekraczająca 2.000 ton, przygotowana do sprzedaży, posiada atest wydany przez Stację Chemiczno-Rolniczą, zwaną dalej "Stacją", lub jej oddziały albo laboratorium akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji w zakresie badań nawozów, na podstawie badania prób nawozów pobranych w miejscu ich produkcji przez próbobiorcę Stacji lub jej oddziałów albo laboratorium akredytowanego, potwierdzający zgodność produkowanego nawozu z wymaganiami, o których mowa w pkt 2;
4)
podmiot produkujący nawozy wapniowe z produkcji podstawowej (odmiany - symbole od 01 do 05), wapno kredowe pochodzenia naturalnego - kopalina (odmiany - symbole od 06a do 09a) oraz nawozy wapniowo-magnezowe (odmiany - symbole od 01 do 07) posiada koncesję, o której mowa w art. 15 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. - Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 27, poz. 96, z późn. zm.3)) lub wyprodukował je z surowców wydobytych z kopalni posiadających taką koncesję.
§  39.
1.
Dotacja może być udzielona podmiotowi produkującemu nawozy z produkcji podstawowej (odmiany od 01 do 05), wapno kredowe pochodzenia naturalnego - kopalina (odmiany od 06a do 09a), nawozy wapniowe z pozysku (odmiany od 06 do 09) z wyłączeniem wapna defekacyjnego (odmiany 06 do 09) oraz nawozy wapniowo-magnezowe (odmiany od 01 do 07), który sprzedał je producentom rolnym do stosowania na użytkach rolnych oraz gruntach pod stawami, według stawek, które są określone w załączniku nr 16 do rozporządzenia, na jego wniosek, sporządzony w sposób, którego wzór jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia we wzorze nr 20.
2.
Dotacja, o której mowa w ust. 1, może być udzielona do takiej ilości nawozów, która nie przekracza dawki czystego składnika CaO i MgO w przeliczeniu na 1 ha użytków rolnych oraz gruntów pod stawami, zalecanej przez Stację lub jej oddziały, dla przebadanej powierzchni użytków rolnych oraz gruntów pod stawami w danym gospodarstwie, na podstawie badań zakwaszenia gleb wykonanych na próbkach gleb pobranych bezpośrednio u producentów rolnych przez Stację lub jej oddziały albo laboratorium akredytowane.
3.
Badania zakwaszenia użytków rolnych oraz gruntów pod stawami, dla potrzeb określenia przez Stację lub jej oddziały zalecanej dawki dotowanych nawozów, przeprowadzone przez producenta rolnego, są ważne przez okres 4 lat od dnia ich wykonania.
4.
Łączna ilość dotowanych nawozów, zakupionych przez producenta rolnego w okresie kolejnych 4 lat, nie może przekraczać dawki, o której mowa w ust. 2, zalecanej na ten okres przez Stację lub jej oddziały, przy czym okres ten liczy się od dnia 1 stycznia 2002 r.
§  40.
1.
Aby uzyskać dotację, o której mowa w § 39 ust. 1, podmiot jest obowiązany przedłożyć Stacji zapotrzebowanie na kwotę dotacji oraz informację o przewidywanej wielkości sprzedaży nawozów objętych dotacją, a także aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego albo aktualne zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej o prowadzeniu działalności w zakresie produkcji, wydobywania lub przetwarzania wapna nawozowego.
2.
Dokumenty, o których mowa w ust. 1, Stacja składa do ministra właściwego do spraw rolnictwa.
3.
Podmiot produkujący nawozy, który sprzedał je producentom rolnym, składa w Stacji lub w jej oddziale:
1)
potwierdzającą sprzedaż nawozów producentom rolnym fakturę zawierającą:
a)
ilość, typ i odmianę nawozu,
b)
kwotę wynikającą z ceny nawozu (bez dotacji) pomnożoną przez ilość sprzedanego nawozu,
c)
kwotę dotacji, jaka może być udzielona do sprzedanego nawozu,
d)
kwotę, jaką powinien zapłacić producent rolny za zakupiony nawóz,
e)
numer atestu danej partii nawozów, o którym mowa w § 38 pkt 3,
f)
numer koncesji, o której mowa w § 38 pkt 4;
2)
zaświadczenie lub potwierdzenie przez wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) wielkości faktycznie użytkowanych przez producenta rolnego użytków rolnych i gruntów pod stawami;
3)
oryginał zalecenia, o którym mowa w § 39 ust. 2;
4)
oświadczenie producenta rolnego o ilości nawozów zakupionych od dnia 1 stycznia 2002 r.
4.
Dokumenty, o których mowa w ust. 3, podmiot składa do Stacji lub oddziału Stacji właściwego ze względu na miejsce siedziby podmiotu produkującego nawozy. Stacja lub jej oddział sprawdza je pod względem merytorycznym, formalnym i rachunkowym.
5.
Dokumenty, o których mowa w ust. 3, przechowuje się w Stacji lub w jej oddziale.
6.
Wniosek, o którym mowa w § 39 ust. 1, Stacja sprawdza pod względem merytorycznym, formalnym i rachunkowym, a następnie przekazuje do ministra właściwego do spraw rolnictwa.
7.
Decyzję o wypłaceniu dotacji podmiotowi wydaje minister właściwy do spraw rolnictwa.
§  41.
1.
Minister właściwy do spraw rolnictwa, po otrzymaniu zbiorczego zapotrzebowania sporządzonego na podstawie decyzji, o których mowa w § 40 ust. 7, przekazuje Stacji środki na wypłatę dotacji, o których mowa w § 39 ust. 1.
2.
Dotacje są wypłacane podmiotom przez Stację lub jej oddział właściwy ze względu na siedzibę podmiotu produkującego nawozy.
3.
Podmiot produkujący nawozy składa w Stacji lub w jej oddziale, do dnia 31 grudnia 2004 r., rozliczenie kosztów produkcji dotowanych nawozów, sporządzone w sposób, który jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia we wzorach nr 21-24.

Rozliczanie dotacji

§  42.
1. 40
 Zestawienia wypłaconych za dany rok dotacji są przekazywane ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa albo ministrowi właściwemu do spraw rynków rolnych, w terminie do dnia 31 stycznia roku następnego, przez: Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa, podmioty prowadzące hodowlę roślin, podmioty realizujące zadania z zakresu wytwarzania materiałów wyjściowych, podmioty prowadzące sady i plantacje elitarne, Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt, Polski Związek Owczarski i Krajową Stację Chemiczno-Rolniczą.
2.
Podmioty, którym udzielono dotacji, są obowiązane do prowadzenia dokumentacji i odrębnej ewidencji wykorzystania dotacji.
3.
Kwoty dotacji wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem lub pobrane w nadmiernej wysokości podlegają zwrotowi, wraz z odsetkami w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych, na rachunek bieżący:
1)
wydatków - właściwej części budżetu państwa, jeżeli zwrot nastąpił w roku, w którym dotacja została udzielona;
2)
dochodów - właściwej części budżetu państwa, jeżeli zwrot nastąpił po roku, w którym dotacja została udzielona;
3)
dochodów budżetu państwa - odpowiednio we właściwym urzędzie skarbowym, jeżeli zwrot dotacji następuje w wyniku kontroli skarbowej.
4.
Decyzje w sprawie zwrotu dotacji, o których mowa w ust. 3, wydaje:
1)
dyrektor urzędu kontroli skarbowej - w przypadku stwierdzenia w wyniku kontroli skarbowej, że dotacja została wykorzystana niezgodnie z przeznaczeniem lub pobrana w nadmiernej wysokości;
2)
organ udzielający dotacji - w pozostałych przypadkach.
5.
Odsetki, o których mowa w ust. 3 pkt 1 i 2, podlegają przekazaniu na rachunek bieżący dochodów właściwej części budżetu państwa.

Przepisy dostosowujące, przejściowe i końcowe

§  43.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do dotacji udzielanych od dnia 1 stycznia 2004 r.
§  44.
Podmiotowi, który przedłożył do dnia 31 stycznia 2004 r. odpowiednio ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa albo ministrowi właściwemu do spraw rynków rolnych albo wojewodzie wniosek o dotacje przedmiotowe należne za zadania wykonane w 2003 r., może być udzielona i wypłacona dotacja wyłącznie do wysokości kwot ustalonych dla danego rodzaju zadań w 2003 r., jeżeli nie były one sfinansowane ze środków przeznaczonych na ten cel w 2003 r. ze środków przeznaczonych w ustawie budżetowej na rok 2004 na dotacje przedmiotowe.
§  45.
Ofertę, o której mowa w § 27 ust. 2, oraz wniosek, o którym mowa w § 35, składa się w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
§  46.
Decyzję, o której mowa w § 37 ust. 1, minister właściwy do spraw rynków rolnych wydaje do dnia 30 kwietnia 2004 r.
§  47.
1.
Wniosek, o którym mowa w § 39 ust. 1, Stacja przekazuje ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa do dnia 26 kwietnia 2004 r.
2.
Dokumenty, o których mowa w § 40:
1)
ust. 1 - składa się w terminie 7 dni od dnia wejścia w życie rozporządzenia;
2)
ust. 3 - składa się do dnia 22 kwietnia 2004 r.
§  48.
Traci moc rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 22 maja 2002 r. w sprawie stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa (Dz. U. Nr 65, poz. 595 i Nr 239, poz. 2051 oraz z 2003 r. Nr 77, poz. 685 i Nr 186, poz. 1819).
§  49.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z wyjątkiem § 32 i 33, które wchodzą w życie z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej.
______

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działami administracji rządowej - rolnictwo i rozwój wsi, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 i 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 32, poz. 305).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2003 r. Nr 45, poz. 391, Nr 65, poz. 594, Nr 96, poz. 874, Nr 166, poz. 1611 i Nr 189, poz. 1851 oraz z 2004 r. Nr 19, poz. 177.

3) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 1996 r. Nr 106, poz. 496, z 1997 r. Nr 88, poz. 554, Nr 111, poz. 726 i Nr 133, poz. 885, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 2000 r. Nr 109, poz. 1157 i Nr 120, poz. 1268, z 2001 r. Nr 110, poz. 1190, Nr 115, poz. 1229 i Nr 154, poz. 1800, z 2002 r. Nr 113, poz. 984, Nr 117, poz. 1007, Nr 153, poz. 1271, Nr 166, poz. 1360 i Nr 240, poz. 2055 oraz z 2003 r. Nr 223, poz. 2219.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

  41

STAWKI DOTACJI NA DOFINANSOWANIE KOSZTÓW POSTĘPU BIOLOGICZNEGO W PRODUKCJI ROŚLINNEJ

I.

Punkty i stawki dotacji na dofinansowanie hodowli roślin rolniczych i ogrodniczych

1. Ważne gospodarczo gatunki roślin rolniczych i ogrodniczych, liczbę programów objętych dotowaniem w poszczególnych gatunkach roślin oraz znaczenie gospodarcze gatunków roślin w ‰ są określone w tabeli nr 1.

2. Dla każdego gatunku wylicza się współczynnik znaczenia gospodarczego (WZG) według wzoru:

znaczenie gospodarcze gatunku w ‰ x liczba gatunków

WZG = ------------------------------------------------------

1.000

3. Wycena programów hodowlanych:

1) zgodność realizowanego kierunku hodowli z potrzebami gospodarki narodowej

- od 0 do 5 punktów,

a zwłaszcza hodowla odmian:

a) uwzględniająca podniesienie jakości (hodowla jakościowa),

b) przystosowanych do nowych technologii produkcji,

c) uwzględniająca wymogi ochrony środowiska (hodowla odpornościowa);

2) wiarygodność podmiotu ubiegającego się o dofinansowanie programu hodowlanego - od 0 do 35 punktów łącznie,

w tym:

a) rośliny rolnicze, warzywnicze i sadownicze - od 0 do 10 punktów:

- rośliny rolnicze: udział odmian podmiotu ubiegającego się o dofinansowanie pozostających w rejestrze w dniu 31 grudnia 2004 r. (w procentach) w powierzchni zakwalifikowanej danego gatunku w roku poprzedzającym dofinansowanie,

- rośliny warzywnicze: wartość sprzedaży materiału siewnego własnych odmian pozostających w rejestrze w dniu 31 grudnia 2004 r. w stosunku do ogólnej wartości sprzedaży materiału siewnego danego gatunku w roku poprzedzającym dofinansowanie w jednostkach objętych dofinansowaniem,

- rośliny sadownicze: udział drzewek i sadzonek poszczególnych odmian pozostających w rejestrze w dniu 31 grudnia 2004 r. w stosunku do ogólnej liczby drzewek i sadzonek danego gatunku zakwalifikowanych w roku poprzedzającym dofinansowanie,

b) procentowy udział wartości opłaty hodowlanej uzyskanej przez dany podmiot w roku poprzedzającym dofinansowanie w stosunku do ogólnej wartości opłat hodowlanych uzyskanych przez wszystkie podmioty ubiegające się o dofinansowanie hodowli danego gatunku - od 0 do 20 punktów,

c) udział środków własnych w finansowaniu kosztów hodowli roślin poniesionych w okresie 3 ostatnich lat - od 0 do 5 punktów;

3) zaawansowanie prac hodowlanych mierzone liczbą rodów w doświadczeniach rejestrowych w dniu 31 grudnia 2004 r. - od 0 do 5 punktów;

4) posiadana kadra twórców odmian (na podstawie ich udziału w tworzeniu odmian w procentach) - od 0 do 5 punktów.

4. Punkt przeliczeniowy ustala się jako procentowy udział wycenionego programu zgodnie z ust. 3 w łącznej sumie punktów dla programów w ramach danego gatunku.

5. Wartość jednego punktu stanowi iloraz kwoty dotacji i sumy punktów przeliczeniowych dla gatunków wymienionych w tabeli nr 1.

6. Stawka dotacji za jeden punkt wynosi 4.752 zł.

Tabela nr 1

Lp.GatunekLiczba programówZnaczenie gospodarcze gatunku w ‰
1pszenica ozima7102
2pszenica jara232
3żyto ozime360
4pszenżyto ozime247
5jęczmień jary459
6jęczmień ozimy212
7owies330
8kukurydza240
9burak pastewny18
10burak cukrowy158
11ziemniak3176
12rzepak145
13groch siewny220
14łubin żółty112
15łubin wąskolistny112
16bobik niskotaninowy16
17koniczyna łąkowa111
18kostrzewa łąkowa16
19życica trwała16
20życica wielokwiatowa14
21tymotka łąkowa14
22festulolium13
23wiechlina łąkowa15
24kostrzewa czerwona14
25trawy gazonowe110
26mak14
27len, konopie12
28chmiel12
29kapusta biała217
30pomidor gruntowy316
31papryka pod osłony14
32pomidor pod osłony27
33ogórek gruntowy427
34marchew327
35cebula327
36burak ćwikłowy211
37fasola szparagowa316
38fasola na suche nasiona24
39pietruszka12
40seler13
41groch314
42sałata11
43jabłoń19
44wiśnia16
45śliwa16
46porzeczka czarna16
47malina15
48agrest12
49truskawka17
50podkładki dla drzewiastych gatunków roślin sadowniczych13
ŁĄCZNIE871.000

II.

Stawki dotacji za zadania z zakresu wytwarzania materiałów wyjściowych do hodowli roślin

Lp.Nazwa zadania

z zakresu wytwarzania materiałów wyjściowych do hodowli

Stawki dotacji w zł
123
1Wyprowadzenie form pszenicy ozimej i jarej odpornych na fuzariozy kłosa 60.000
2Wytwarzanie materiałów wyjściowych pszenicy odpornych na fuzariozy kłosa z wykorzystaniem technik in vitro 60.000
3Wytworzenie linii DH pszenicy ozimej o skróconym źdźble i podwyższonej odporności na septoriozę liści i plew 115.000
4Analiza zmienności cech jakościowych pszenicy ozimej i jarej 84.000
5Wykorzystanie technik in vitro dla uzyskania homozygotycznych linii pszenic o dobrej wartości wypiekowej 60.000
6Wykorzystanie elektroforetycznych markerów białkowych do oceny wyrównania i odrębności pszenicy ozimej i jarej 80.000
7Wytwarzanie materiałów wyjściowych pszenicy ozimej tolerancyjnej na zakwaszenie gleby 45.000
8Wytworzenie materiałów wyjściowych pszenicy ozimej odpornej na mączniaka prawdziwego i rdze, o dobrych cechach jakościowych 85.000
9Analiza statystyczno-genetyczna wyników doświadczeń hodowlanych celem wyodrębnienia materiałów wyjściowych jako komponentów do hodowli nowych odmian zbóż 48.000
10Poszukiwanie źródeł odporności na rdzę brunatną (Puccinia recondita f. sp. tritici) w materiałach hodowlanych pszenicy ozimej oraz odporności na rdzę brunatną, rdzę żółtą i mączniaka u pszenżyta 96.000
11Tworzenie materiałów wyjściowych pszenicy ozimej o zwiększonej efektywności wykorzystania wody i makroskładników pokarmowych oraz polepszonych zdolnościach adaptacyjnych do obniżonego nawożenia i niedoborów wody 72.000
12Wykorzystanie markerów molekularnych do oceny materiałów wyjściowych pszenicy ozimej o poprawionej wartości wypiekowej oraz odporności na rdzę brunatną 102.000
13Szybka selekcja materiałów wyjściowych pszenicy ozimej na niską temperaturę z wykorzystaniem pomiarów fluorescencji chlorofilu 38.000
14Charakterystyka molekularna restorerów żyta i jej wykorzystanie do wytworzenia nowych linii z genami przywracającymi płodność u żyta 105.000
15Tworzenie męskojałowych linii wsobnych żyta ze sterylizującą cytoplazmą źródła CMS-C 65.000
16Badania nad molekularnymi aspektami cytoplazmatycznej męskiej sterylności u żyta 60.000
17Uzyskanie linii homozygotycznych żyta metodą androgenezy na potrzeby hodowli mieszańcowej 60.000
18Wytwarzanie podwojonych haploidów żyta jako materiałów wyjściowych do hodowli roślin 30.000
19Pszenżyto tetraploidalne jako źródło zmienności dla pszenżyta heksaploidalnego 55.000
20Wytwarzanie materiałów wyjściowych pszenżyta heksaploidalnego o skróconym źdźble, odpornego na Septoria nodorum 100.000
21Wytwarzanie materiałów wyjściowych do hodowli heterozyjnej mieszańców pszenżyta 80.000
22Uzyskiwanie linii DH pszenżyta z wykorzystaniem kultur pylnikowych 50.000
23Wykorzystanie elektroforetycznych markerów białkowych do oceny wyrównania i odrębności pszenżyta 21.000
24Poszerzenie zmienności genetycznej pszenżyta poprzez krzyżowanie oddalone 50.000
25Wprowadzenie genów odporności na rdzę brunatną z pszenicy diploidalnej do pszenżyta heksaploidalnego poprzez wykorzystanie linii introgresywnych Triticale/Triticum monococcum 50.000
26Wykorzystanie elektroforetycznych markerów białkowych do oceny wyrównania i odrębności jęczmienia 40.000
27Wytworzenie materiałów wyjściowych jęczmienia jarego o wysokiej jakości browarnej 75.000
28Wytworzenie materiałów wyjściowych jęczmienia jarego pastewnego odpornego na mączniaka i rdzę karłową 60.000
29Określenie zmienności jakości browarnej w materiałach hodowlanych jęczmienia jarego 84.000
30Ocena stopnia genetycznego i fenotypowego zróżnicowania materiałów wyjściowych jęczmienia z punktu widzenia doboru komponentów do krzyżowań 70.000
31Wytworzenie materiałów wyjściowych jęczmienia ozimego browarnego odpornego na mączniaka i plamistość siatkowaną 50.000
32Identyfikacja i introdukcja genów odporności na choroby wirusowe do polskich odmian jęczmienia 60.000
33Wykorzystanie gatunków tetraploidalnych w poszerzaniu genetycznej zmienności i wytworzenie linii DH owsa 60.000
34Synteza nowych form owsa przydatnych do hodowli w oparciu o krzyżowania międzygatunkowe 40.000
35Wytwarzanie linii wsobnych kukurydzy techniką podwojonych haploidów 90.000
36Wytwarzanie materiałów wyjściowych kukurydzy o podwyższonej odporności na fuzariozę kolb, zgorzel podstawy łodyg i drobną plamistość liści 80.000
37Opracowanie wielocechowych indeksów selekcyjnych dla materiałów wyjściowych kukurydzy 65.000
38Wytwarzanie linii podwojonych haploidów rzepaku ozimego 60.000
39Określenie dystansu genetycznego oraz badanie materiałów roślinnych rzepaku ozimego na obecność sterylnej cytoplazmy typu ogura za pomocą markera PCR-SCAR 120.000
40Określenie zmienności zawartości alkaloidów w materiałach kolekcyjnych i hodowlanych maku 25.000
41Określenie zmienności w zawartości glukozynolanów w rzepaku ozimym oraz morfiny w maku 70.000
42Wytwarzanie mieszańców międzygatunkowych komponentów do hodowli nowych form rzepaku o podwyższonej odporności na patogeny grzybowe 36.000
43Wytwarzanie materiałów wyjściowych rzepaku z przeznaczeniem na biopaliwo - o wysokiej zawartości kwasu oleinowego C18:1 w oleju nasion 20.000
44Wytwarzanie materiałów wyjściowych rzepaku żółtonasiennego o obniżonej zawartości związków antyżywieniowych w śrucie 35.000
45Tworzenie materiałów wyjściowych dla hodowli ziemniaka przydatnego do przetwórstwa spożywczego 110.000
46Identyfikacja materiałów wyjściowych do hodowli ziemniaka wyróżniających się wybranymi cechami jakości i odporności 150.000
47Synteza średniowczesnych tetraploidalnych form rodzicielskich ziemniaka o różnych kierunkach użytkowania 110.000
48Ocena wybranych genotypów ziemniaka jako materiału wyjściowego do hodowli odmian przydatnych dla przetwórstwa 70.000
49Badania porażenia PLRV materiałów wyjściowych do hodowli ziemniaka w warunkach naturalnych Polski Północnej 24.000
50Badania na rzecz ograniczenia rozprzestrzeniania się Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus w materiałach wyjściowych do hodowli ziemniaka 110.000
51Określenie fizjologicznych wskaźników tuberyzacji i plonowania roślin ziemniaka celem zastosowania ich w hodowli bardzo wczesnych odmian 60.000
52Opracowanie metody selekcji genotypów odpornych na mątwika ziemniaczanego Globodera rostochiensis na wczesnych etapach hodowli przy zastosowaniu markerów molekularnych 90.000
53Wykorzystanie zmienności gatunków diploidalnych Solanum w tworzeniu komponentów krzyżowania użytych w hodowli nowych odmian ziemniaka 50.000
54Identyfikacja materiałów wyjściowych do hodowli ziemniaka wyróżniających się odpornością na mątwika 100.000
55Wytwarzanie materiałów wyjściowych buraka cukrowego do hodowli odmian tolerancyjnych na chwościk (Cercospora beticola) 105.000
56Opracowanie i wdrożenie do praktyki hodowlanej metodyki uzyskiwania dihaploidów buraka cukrowego 96.000
57Występowanie rizomanii buraka cukrowego, źródła odporności i opracowanie skutecznych metod selekcji 84.000
58Wytworzenie źródeł genetycznych grochu siewnego odpornego na zgorzelową plamistość 80.000
59Wytwarzanie materiałów wyjściowych koniczyny czerwonej do hodowli odmian o wysokim potencjale plonowania i zwiększonej odporności na porażenie mączniakiem właściwym (Erysiphe martii Lev.) 50.000
60Pozyskiwanie i wstępna ocena materiałów wyjściowych w życicy trwałej, wiechlinie łąkowej i kostrzewie czerwonej, na potrzeby hodowli odmian traw gazonowych, oraz w wiechlinie łąkowej - typ pastewny 70.000
61Wytwarzanie materiałów wyjściowych traw o podwyższonych: odporności na choroby i wartości gospodarczej 35.000
62Wytwarzanie materiałów wyjściowych życicy trwałej i wielokwiatowej odpornej na rdze 35.000
63Poprawienie odporności życicy wielokwiatowej na stresy środowiskowe (mróz i suszę) poprzez kontrolowaną introgresję genów z kostrzewy trzcinowej 60.000
64Hodowla linii pomidora z odpornością na bakteryjną plamistość (Pseudomonas syringae pr. tomato) 110.000
65Wyprowadzenie linii ogórka gruntowego tolerancyjnego na obniżone temperatury, z uwzględnieniem odporności na mączniaka rzekomego i parcha dyniowatych 120.000
66Wykorzystanie haploidów do otrzymania homozygotycznych materiałów wyjściowych w hodowli odpornościowej kapusty 150.000
67Badania nad odpornością grochu siewnego ogrodowego na porażenie grzybem Mycosphaerella pinodes 75.000
68Wytworzenie materiałów wyjściowych do hodowli twórczej odmian jabłoni odpornych i mało podatnych na groźne patogeny (parch i mączniak jabłoni, zaraza ogniowa) o dobrej jakości owoców (smak, aromat oraz podwyższonej zawartości ekstraktu, witaminy C i kwasowości) 85.000
69Hodowla klonów porzeczki czarnej (Ribes nigrum) odpornych na wielkopąkowca i wirusa rewersji 65.000
70Otrzymywanie haploidów i podwojonych haploidów ogórka (Cucumis sativus L.) z wartościowych materiałów roślinnych ze szczególnym uwzględnieniem cech partenokarpii 90.000
71Wytworzenie jednonasiennych linii męskosterylnych i dopełniających buraka ćwikłowego oraz zastosowanie markerów molekularnych 100.000
72Wytworzenie materiałów wyjściowych dla hodowli odmian maliny o podwyższonej zawartości składników biologicznie czynnych (kwas elagowy, antocjany, witamina C) 60.000
73Wykorzystanie markerów DNA do hodowli pomidora posiadającego allele Ph1 i Ph 2, warunkujące odporność pomidora na Phytophtora infestans (Mont.) de Bary 60.000
74Wytworzenie materiałów wyjściowych papryki słodkiej i rzodkiewki z cechą męskiej sterylności 90.000
75Opracowanie i wykorzystanie markerów molekularnych w tworzeniu materiałów wyjściowych do hodowli odmian truskawki odpornych na wertycyliozę (Verticillium dahliae) 50.000

III.

Stawki dotacji za zadania z zakresu ochrony zasobów genowych roślin

Lp.Nazwa zadania

z zakresu ochrony zasobów genowych

Stawki dotacji

w zł

1Gromadzenie i ocena materiałów kolekcyjnych pszenżyta i pszenicy twardej 62.000
2Gromadzenie i ocena materiałów kolekcyjnych fasoli 33.000
3Gromadzenie i ocena materiałów kolekcyjnych uzyskanych w badaniach genetycznych 31.000
4Gromadzenie, ocena i utrzymywanie w stanie żywym zasobów genowych roślin użytkowych na potrzeby hodowli i badań naukowych

Prowadzenie kolekcji patogenów ziemniaka

Koordynacja krajowego programu ochrony zasobów genowych roślin użytkowych

1.370.000
5Prowadzenie kolekcji mikroorganizmów patogenicznych dla roślin 270.000
6Gromadzenie i ocena materiałów nasiennych jako banku genów chronionych roślin leczniczych i ocena ich zasobów w stanie naturalnym w kraju 117.000
7Gromadzenie i ocena zasobów genowych roślin sadowniczych i ozdobnych 439.000
8Gromadzenie i ocena kolekcji tytoniu oraz odmian uprawnych, ekotypów i roślin męskich chmielu 200.000
9Gromadzenie i ocena materiałów kolekcyjnych roślin warzywnych, grzybów uprawnych i dziko rosnących 263.000
10Gromadzenie i ocena kolekcji odmian i ekotypów lnu oraz konopi 55.000
11Gromadzenie i zachowanie materiałów kolekcyjnych dzikich, prymitywnych form i wybranych linii wsobnych żyta oraz innych gatunków dzikich roślin zbożowych

Gromadzenie i zachowanie kolekcji dzikich, prymitywnych i uprawianych w ubiegłym stuleciu odmian jabłoni

110.000
12Gromadzenie i ocena materiałów kolekcyjnych z rodzaju łubinów, grochu i seradeli 112.000
13Gromadzenie i ocena materiałów kolekcyjnych odmian, linii i form roślin dyniowatych 70.000
14Gromadzenie i ocena materiałów kolekcyjnych ekotypów i uprawowych populacji roślin zielarskich 68.000

IV.

Stawka dotacji na prowadzenie sadów i plantacji elitarnych oraz na uzyskanie i utrzymanie materiału szkółkarskiego

1.Sady i plantacje elitarne6.000 zł/ha
2.Wyjściowy materiał szkółkarski roślin sadowniczych:
1) uwalnianych od chorób wirusowych1.200 zł za odmianę
2) wolnych od chorób wirusowych 600 zł za odmianę

ZAŁĄCZNIK Nr  2

  42

wzór nr 1

.............................

pieczęć wnioskodawcy

albo imię i nazwisko, miejsce

zamieszkania i adres

ROZLICZENIE DOTACJI

zadania ...................................................

...........................................................

zrealizowanego na podstawie decyzji Ministra Rolnictwa i

Rozwoju Wsi Nr .............. z dnia .................. wydanej

na podstawie § ....... ust. ....... pkt ...... oraz lp. ......

załącznika nr ..... do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i

Rozwoju Wsi z dnia 15 kwietnia 2004 r. w sprawie stawek dotacji

przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na

rzecz rolnictwa (Dz. U. Nr 72, poz. 655, z późn. zm.).

Lp.Wyszczególnienie*)

(nazwa dowodu księgowego według rodzaju kosztów)

Nr ewidencyjny dowodu w księgach rachunkowychKwota dowodu księgowego /w zł/Udział Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

/w zł/

12345
RAZEM:

*) w wyszczególnieniu nie ujmuje się zbiorczych dokumentów,

lecz poszczególne dowody księgowe dotyczące poniesionych

kosztów w danym okresie.

pieczęć i podpis pieczęć i podpis

głównego księgowego wnioskodawcy

Sporządzono dnia ..............

wzór nr 2

............, data .........

..........................

pieczęć wnioskodawcy albo

imię i nazwisko, miejsce

zamieszkania i adres

Minister Rolnictwa

i Rozwoju Wsi

ul. Wspólna 30

00-930 Warszawa

WNIOSEK

o wypłatę dotacji

Na podstawie § ....... ust. ....... pkt ....... rozporządzenia

Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 kwietnia 2004 r. w

sprawie stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów

wykonujących zadania na rzecz rolnictwa (Dz. U. Nr 72, poz.

655, z późn. zm.) uprzejmie proszę o wypłacenie dotacji za zadanie(a)

zrealizowane w okresie od ....... do ......... w .... r. przez

..............................................................

(nazwa podmiotu realizującego zadanie)

w kwocie ............ zł (słownie złotych: ..................)

według rozliczenia zgodnego z załącznikiem (ami) do niniejszego

wniosku.

Należność prosimy przekazać dla: ..............................

(nazwa wnioskodawcy)

na rachunek nr: ................... w banku: ..................

Załącznik(i): .......

pieczęć i podpis pieczęć i podpis

głównego księgowego wnioskodawcy

Otrzymuje:

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Departament

Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii i Departament Rybołówstwa

wzór nr 3

....................

pieczęć wnioskodawcy Załącznik do wniosku z dnia ...........

ZESTAWIENIE WNIOSKÓW HODOWCÓW

o udzielenie dotacji zaakceptowanych przez Dyrektora

Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt w Warszawie

za okres od ........ do ...... w ...... r.

Na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z

dnia 15 kwietnia 2004 r. w sprawie stawek dotacji

przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na

rzecz rolnictwa (Dz. U. Nr 72, poz. 655, z późn. zm.)

przedstawiam zestawienie wniosków hodowców o udzielenie dotacji

za zrealizowane zadania:

Lp.Hodowca

(nazwa/imię i nazwisko, siedziba/ miejsce zamieszkania i adres)

Data wnioskuTytuł dotacji§ ..... ust. ..... pkt ..... oraz lp. ...... zał. ......Liczba sztukStawka dotacji w złŁączna kwota dotacji w zł
12345678
RAZEM:

Sporządzono dnia ............

pieczęć i podpis pieczęć i podpis

głównego księgowego wnioskodawcy

wzór nr 4

............, dnia .........

......................................

......................................

......................................

pieczęć wnioskodawcy albo imię i

nazwisko, miejsce zamieszkania i adres

Krajowe Centrum

Hodowli Zwierząt

w Warszawie

WNIOSEK

o wypłatę dotacji za urodzonego w kraju:

1) ogiera kupionego do punktu kopulacyjnego lub stada ogierów, wpisanego do księgi głównej*)

2) ogiera, który ukończył studniowy trening z wynikiem minimum 80 punktów indeksowych i został wpisany do księgi głównej*

Na podstawie § ...... ust. ...... pkt ...... oraz lp. ......

załącznika nr ...... do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i

Rozwoju Wsi z dnia 15 kwietnia 2004 r. w sprawie stawek dotacji

przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na

rzecz rolnictwa (Dz. U. Nr 72, poz. 655, z późn. zm.) proszę o

udzielenie dotacji:

Lp.Numer wpisu w księdze

nazwa ogiera

RasaWynik próby użytkowości po studniowym treninguStawka dotacji

w zł

Kwota dotacji

w zł

RAZEM:

Słownie złotych: ..............................................

Dotację proszę przekazać na rachunek nr ...... w banku ........

lub przesłać przekazem pocztowym na adres*: ...................

*) niepotrzebne skreślić

pieczęć i podpis wnioskodawcy

................................

potwierdzenie pod względem

merytorycznym, formalnym i

rachunkowym przez jednostkę

upoważnioną do prowadzenia ksiąg

Załącznik:

Zaświadczenie o celowości nabycia ogiera

Otrzymuje:

Polski Związek Hodowców Koni

wzór nr 5

............., dnia ...........

..........................

..........................

..........................

pieczęć wnioskodawcy albo

imię i nazwisko, miejsce

zamieszkania i adres

Minister Rolnictwa i

Rozwoju Wsi

ul. Wspólna 30

00-930 Warszawa

WNIOSEK

o wypłatę dotacji za owce/kozy

Tytuł dotacji: ................................................

Na podstawie § ...... ust. ....... pkt ...... oraz lp. .......

załącznika nr ..... do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i

Rozwoju Wsi z dnia 15 kwietnia 2004 r. w sprawie stawek dotacji

przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na

rzecz rolnictwa (Dz. U. Nr 72, poz. 655, z późn. zm.) proszę o

wypłatę dotacji:

Liczba sztukStawka dotacji w złNależna kwota dotacji w zł

Słownie złotych: ..............................................

Dotację proszę przekazać na rachunek nr ..... w banku .........

lub przesłać przekazem pocztowym na adres*): ..................

*) niepotrzebne skreślić

pieczęć i podpis wnioskodawcy

.........................................

potwierdzenie pod względem merytorycznym,

formalnym i rachunkowym przez

jednostkę upoważnioną do prowadzenia ksiąg

Otrzymuje:

Polski Związek Owczarski

wzór nr 6

załącznik do wniosku z dnia ............

....................

pieczęć wnioskodawcy

ZBIORCZE ZESTAWIENIE WNIOSKÓW

o wypłatę dotacji za ocenę wartości użytkowej owiec i kóz oraz nadzór zootechniczny prowadzony w stadach owiec

sprawdzonych i potwierdzonych pod względem merytorycznym,

formalnym i rachunkowym przez Polski Związek Owczarski

za okres od .......... do .......... w .......... r.

Na podstawie § ...... ust. ...... pkt ...... oraz lp. ......

załącznika nr ....... do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i

Rozwoju Wsi z dnia 15 kwietnia 2004 r. w sprawie stawek dotacji

przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na

rzecz rolnictwa (Dz. U. Nr 72, poz. 655, z późn. zm.)

przedstawiam zbiorcze zestawienie wniosków o wypłatę dotacji:

Lp.Regionalny Związek Hodowców Owiec i KózData sporządzenia wnioskuTytuł zadaniaTytuł zadania
stawka dotacji

w zł

liczba sztuknależna kwota

w zł

stawka dotacji

w zł

liczba sztuknależna kwota w złŁączna kwota dotacji

w zł

12345678910
RAZEM:

Sporządzono dnia ..............

pieczęć i podpis pieczęć i podpis

głównego księgowego wnioskodawcy

Otrzymuje:

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

- Departament Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii

wzór nr 7

załącznik do wniosku z dnia ...........

....................

pieczęć wnioskodawcy

ZBIORCZE ZESTAWIENIE WNIOSKÓW HODOWCÓW OWIEC I KÓZ

o udzielenie dotacji

sprawdzonych i potwierdzonych pod względem merytorycznym,

formalnym i rachunkowym przez Polski Związek Owczarski

za okres od .......... do .......... w .......... r.

Na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z

dnia 15 kwietnia 2004 r. w sprawie stawek dotacji

przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na

rzecz rolnictwa (Dz. U. Nr 72, poz. 655, z późn. zm.)

przedstawiam zbiorcze zestawienie wniosków hodowców owiec i kóz

o wypłatę dotacji za zrealizowane zadania:

Lp.PodmiotData sporządzenia wnioskuTytuł zadania:

...................................................

(§ ..... ust. ..... pkt .... oraz lp. ... zał. ....)

stawka dotacji w złliczba sztuknależna kwota
123456
RAZEM:

Sporządzono dnia ..................

pieczęć i podpis pieczęć i podpis

głównego księgowego wnioskodawcy

wzór nr 8

.......................... ........., dnia ............

pieczęć wnioskodawcy

albo imię i nazwisko,

miejsce zamieszkania i adres

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

ul. Wspólna 30

00-930 Warszawa

WNIOSEK

o wypłatę dotacji za ogiera w stadzie utrzymującym co najmniej 50 ogierów, używanego do rozrodu i wpisanego do księgi głównej

Na podstawie § ...... ust. ...... pkt ...... oraz lp. .....

załącznika nr ..... do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i

Rozwoju Wsi z dnia 15 kwietnia 2004 r. w sprawie stawek dotacji

przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na

rzecz rolnictwa (Dz. U. Nr 72, poz. 655, z późn. zm.) proszę o

wypłatę dotacji:

Lp.Tytuł dotacjiPlanowane* stany zwierząt na pierwszy dzień miesiąca i na 30 listopada .......... r.Suma stanów (szt.)Planowany*) średnioroczny stan zwierzątStawka dotacji w złNależna kwota dotacji rocznej w zł
1.I1.II1.III1.IV1.V1.VI1.VII1.VIII1.IX1.X1.XI30.XI
Ogiery rasy:
1) pełnej krwi

angielskiej,

czystej krwi

arabskiej,

wielkopolskiej,

śląskiej,

małopolskiej,

polski koń

szlachetny

półkrwi,

2) polski koń

zimnokrwisty,

konik polski,

huculskiej

*) w przypadku IV kwartału - skreślić wyraz "planowany"

Dotacje otrzymane za ........... kwartał ........ zł

Słownie złotych: ...........................................

Należna dotacja za ............. kwartał ........ zł

Słownie złotych: ...........................................

Dotację proszę przekazać na rachunek nr ..... w banku ......

Potwierdzenie wniosku pod względem merytorycznym, formalnym i

rachunkowym przez jednostkę upoważnioną do prowadzenia ksiąg

Otrzymuje:

Ministerstwo Rolnictwa pieczęć i podpis pieczęć i podpis

i Rozwoju Wsi głównego księgowego wnioskodawcy

- Departament

Bezpieczeństwa Żywności

i Weterynarii

wzór nr 9

........................ ........., dnia ..........

pieczęć wnioskodawcy

albo imię nazwisko, miejsce

zamieszkania i adres

Krajowe Centrum

Hodowli Zwierząt

w Warszawie

WNIOSEK

o wypłatę dotacji za konia hodowli krajowej, który uzyskał wyniki w próbach użytkowości koni ras: pełnej krwi angielskiej, małopolskiej, wielkopolskiej, polski koń szlachetny półkrwi i śląskiej lub championatach koni rasy czystej krwi arabskiej

Na podstawie § ...... ust. ...... pkt ...... oraz lp. .......

załącznika nr ..... do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i

Rozwoju Wsi z dnia 15 kwietnia 2004 r. w sprawie stawek dotacji

przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na

rzecz rolnictwa (Dz. U. Nr 72, poz. 655, z późn. zm.) proszę o

wypłatę dotacji:

Lp.Nazwa koniaWiek koniaDyscyplina (klasa)LokataHodowca/Właściciel*)Stawka dotacji w złNależna kwota dotacji w zł
RAZEM:

Słownie złotych: .............................................

Dotację proszę przekazać na rachunek nr ...... w banku .......

lub przesłać przekazem pocztowym na adres:**) ................

*) właściwe wpisać (hodowca i właściciel albo właściciel albo

hodowca)

**) niepotrzebne skreślić pieczęć i podpis wnioskodawcy

.............................................

potwierdzenie pod względem merytorycznym,

formalnym i rachunkowym przez jednostkę

upoważnioną do prowadzenia ksiąg

Otrzymuje:

podmiot prowadzący księgę

wzór nr 10

(uchylony)

wzór nr 11

........................ ............, dnia ...........

pieczęć wnioskodawcy

albo imię i nazwisko, miejsce

zamieszkania i adres*)

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

ul. Wspólna 30

00-930 Warszawa

WNIOSEK

o wypłatę dotacji za buhaja rasy mięsnej ocenionego na podstawie użytkowości potomstwa w zakresie cech tucznych i rzeźnych

Na podstawie § ....... ust. ....... pkt ....... oraz lp. ......

załącznika nr ..... do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i

Rozwoju Wsi z dnia 15 kwietnia 2004 r. w sprawie stawek dotacji

przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na

rzecz rolnictwa (Dz. U. Nr 72, poz. 655, z późn. zm.) proszę o

wypłatę dotacji:

Lp.Nazwa buhajaNumer rejestracyjnyRasaInformacja o żyjącym buhaju rasy mięsnej dopuszczonym do użycia w sztucznym unasiennianiu decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Nr ....... z dnia..............**)Stawka dotacji

w zł

123456
1.
2.
3.
Razem należna kwota dotacji:

Słownie złotych: ..............................................

Dotację proszę przekazać na rachunek nr ...... w banku ........

*) dotacja przeznaczona jest dla podmiotów posiadających

zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie

pozyskiwania, konfekcjonowania, przechowywania i

dostarczania nasienia buhajów

**) w kolumnie 5 należy potwierdzić, że w dniu wydania decyzji

o dopuszczeniu buhaja do użycia w inseminacji bydła buhaj

żył i znajdował się w posiadaniu podmiotu wnioskującego o

wypłatę dotacji i napisać "żyje"

Otrzymuje: pieczęć i podpis pieczęć i podpis

Ministerstwo Rolnictwa głównego księgowego wnioskodawcy

i Rozwoju Wsi

- Departament

Bezpieczeństwa Żywności

i Weterynarii

wzór nr 12

........................ ............., dnia ..........

pieczęć wnioskodawcy

albo imię i nazwisko, miejsce

zamieszkania i adres*)

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

ul. Wspólna 30

00-930 Warszawa

WNIOSEK

o wypłatę dotacji za buhaja rasy mlecznej lub jego nasienie o najwyższej wartości hodowlanej ocenionego na podstawie użytkowości potomstwa w zakresie cech mlecznych i cech typu i budowy

Na podstawie § ...... ust. ...... pkt ...... oraz lp. ......

załącznika nr ..... do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i

Rozwoju Wsi z dnia 15 kwietnia 2004 r. w sprawie stawek dotacji

przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na

rzecz rolnictwa (Dz. U. Nr 72, poz. 655, z późn. zm.) proszę o

wypłatę dotacji:

Lp.Nazwa buhajaNumer rejestracyjnyRasaIndeks wartości hodowlanejInformacja o buhaju dopuszczonym do użycia w sztucznym unasiennianiu decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Nr ......

z dnia .......**)

Stawka dotacji w złNależna kwota dotacji w zł
buhaj żyjącylub zapas nasienia***)
123456789
1.
2.
3.
RAZEM:

Słownie złotych: ..............................................

Dotację proszę przekazać na rachunek nr ...... w banku ........

*) dotacja przeznaczona jest dla podmiotów posiadających

zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie

pozyskiwania, konfekcjonowania, przechowywania i

dostarczania nasienia buhajów

**) w przypadku buhaja żyjącego w dniu wydania decyzji i

będącego własnością podmiotu wnioskującego o wypłatę

dotacji, w kolumnie 6 należy napisać "żyje", a w przypadku

gdy buhaj "nie żyje", w kolumnie 7 należy podać ilość

porcji nasienia w dniu złożenia wniosku o dopuszczenie

buhaja do użycia w inseminacji bydła

***) w przypadku buhajów, które są po raz drugi w danym roku

dopuszczone do użycia w sztucznym unasiennianiu, w

nawiasie należy napisać cyfrę 2

Otrzymuje: pieczęć i podpis pieczęć i podpis

Ministerstwo Rolnictwa głównego księgowego wnioskodawcy

i Rozwoju Wsi

- Departament

Bezpieczeństwa Żywności

i Weterynarii

wzór nr 13

........................ ..........., dnia ............

pieczęć wnioskodawcy

albo imię i nazwisko, miejsce

zamieszkania i adres*)

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

ul. Wspólna 30

00-930 Warszawa

WNIOSEK

o wypłatę dotacji za buhaja rasy mlecznej lub mięsnej**) wytestowanego w danym roku kalendarzowym

Na podstawie § ...... ust. ..... pkt ...... oraz lp. .......

załącznika nr ..... do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i

Rozwoju Wsi z dnia 15 kwietnia 2004 r. w sprawie stawek dotacji

przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na

rzecz rolnictwa (Dz. U. Nr 72, poz. 655, z późn. zm.) proszę o

wypłatę dotacji:

Lp.Nazwa buhajaNumer buhajaRasaZaświadczenie o zakończeniu kwarantanny lub protokół z selekcji buhajówData zakończenia testowaniaOkres testowania w dniach***)Liczba krów i jałowic unasiennionych w okresie testowaniaStawka dotacji

w zł

numerdata wystawieniadata zakończenia kwarantanny
1234567891011
1.
2.
3.
RAZEM:

Słownie złotych: ..............................................

Dotację proszę przekazać na rachunek nr ....... w banku .......

Uwaga: Do wniosku należy dołączyć kopie zaświadczeń o

zakończeniu kwarantanny wystawione przez lekarza

weterynarii lub kopię protokołu z selekcji buhajów

wymienionych we wniosku.

*) dotacja przeznaczona jest dla podmiotów posiadających

zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie

pozyskiwania, konfekcjonowania, przechowywania i

dostarczania nasienia buhajów

**) niepotrzebne skreślić

***) należy podać liczbę dni od dnia zakończenia kwarantanny

lub dnia przeprowadzenia selekcji buhajów do dnia

zakończenia testowania

Otrzymuje: pieczęć i podpis pieczęć i podpis

Ministerstwo Rolnictwa głównego księgowego wnioskodawcy

i Rozwoju Wsi

- Departament

Bezpieczeństwa Żywności

i Weterynarii

wzór nr 14

........................ ..........., dnia ............

pieczęć wnioskodawcy

albo imię i nazwisko, miejsce

zamieszkania i adres*)

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

ul. Wspólna 30

00-930 Warszawa

WNIOSEK

o wypłatę dotacji za buhaja rasy polskiej czerwonej wykorzystywanego w realizacji krajowego programu hodowlanego

Na podstawie § ...... ust. ...... pkt ...... oraz lp. ......

załącznika nr ..... do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i

Rozwoju Wsi z dnia 15 kwietnia 2004 r. w sprawie stawek dotacji

przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na

rzecz rolnictwa (Dz. U. Nr 72, poz. 655, z późn. zm.) proszę o

wypłatę dotacji:

Lp.Nazwa buhajaNumer rejestracyjnyRasaInformacja o ilości wyprodukowanego nasienia**)Stawka dotacji w zł
12345
RAZEM:

Słownie złotych: ..............................................

Dotację proszę przekazać na rachunek nr ....... w banku .......

*) dotacja przeznaczona jest dla podmiotów posiadających

zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie

pozyskiwania, konfekcjonowania, przechowywania i

dostarczania nasienia buhajów

**) w kolumnie 5 należy podać ilość nasienia wyprodukowanego od

buhaja do dnia złożenia wniosku

Potwierdzenie pod względem merytorycznym przez podmiot

prowadzący księgę dla bydła rasy polskiej czerwonej

Otrzymuje: pieczęć i podpis pieczęć i podpis

Ministerstwo Rolnictwa głównego księgowego wnioskodawcy

i Rozwoju Wsi

- Departament

Bezpieczeństwa Żywności

i Weterynarii

wzór nr 15

........................ ..........., dnia ............

pieczęć wnioskodawcy

albo imię i nazwisko, miejsce

zamieszkania i adres*)

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

ul. Wspólna 30

00-930 Warszawa

WNIOSEK

o wypłatę dotacji za utrzymanie knura wpisanego do ksiąg, pochodzącego po rodzicach wpisanych do ksiąg lub linii 990 stosownie do poniższego zestawienia:

Na podstawie § ...... ust. ....... pkt ....... oraz lp. .......

załącznika nr ..... do rozporządzenia Ministra Rolnictwa i

Rozwoju Wsi z dnia 15 kwietnia 2004 r. w sprawie stawek dotacji

przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na

rzecz rolnictwa (Dz. U. Nr 72, poz. 655, z późn. zm.) proszę o

wypłatę dotacji:

Lp.Numer knuraData urodzenia knuraWykaz załączonych do wniosku dokumentówStawka dotacji w złNależna kwota dotacji w zł
zaświadczenie weterynaryjneświadectwo wpisu do ksiąg lub świadectwo kwalifikacjizaświadczenie o wartości oceny BLUP ojca knura
numerdatanumerdatanumerdata
1234567891011
RAZEM:

Słownie złotych: ..............................................

Dotację proszę przekazać na rachunek nr ....... w banku .......

Uwaga: załączone do wniosku zaświadczenia i świadectwa należy

dodatkowo opatrzyć liczbą porządkową knura we wniosku o

wypłatę dotacji.

Dane według stanu

na dzień: 31 marca ..... r.**) / 30 września .....r.**)

*) dotacja przeznaczona jest dla podmiotów posiadających

zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie

pozyskiwania, konfekcjonowania, przechowywania i

dostarczania nasienia knurów

**) niepotrzebne skreślić

Otrzymuje: pieczęć i podpis pieczęć i podpis

Ministerstwo Rolnictwa głównego księgowego wnioskodawcy

i Rozwoju Wsi

- Departament

Bezpieczeństwa Żywności

i Weterynarii

wzór nr 16

......................... ......................

pieczęć wnioskodawcy albo miejscowość i data

imię i nazwisko lub

nazwa podmiotu

........................

adres Główny Inspektor

Ochrony Roślin i Nasiennictwa

........................ ul. Wspólna 30, 00-930 Warszawa

nr ewidencyjny wniosku

wypełnia Wojewódzki

Inspektorat Ochrony

Roślin i Nasiennictwa

WNIOSEK

o udzielenie dotacji na dofinansowanie kosztów zwalczania bakteriozy pierścieniowej ziemniaka/śluzaka*

Na podstawie § ..... ust. ..... pkt ..... rozporządzenia

Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 kwietnia 2004 r. w

sprawie stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów

wykonujących zadania na rzecz rolnictwa (Dz. U. Nr 72, poz.

655, z późn. zm.) zwracam się z prośbą o udzielenie dotacji

według poniższego wyliczenia:

Lp.Przedmiot dotacjiJednostkaIlośćStawka dotacji (zł)Należna kwota dotacji (zł)
1przetwarzanie porażonych i prawdopodobnie porażonych ziemniaków, dokonane przez zakład przetwórczy w sposób gwarantujący zniszczenie bakterii, w związku z decyzją wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa w sprawie zwalczania bakterii, lub przetwarzanie ziemniaków podejrzanych o porażenie na podstawie pozytywnego wyniku testu immunofluorescencji pośredniej, dokonane przez zakład przetwórczy w sposób gwarantujący zniszczenie bakterii, jeżeli przetwarzania dokonano po wyrażeniu zgody i pod nadzorem wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwakg3 / 100 kg
2odkażanie powierzchni w związku z decyzją wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa w sprawie zwalczania bakterii lub na podstawie pozytywnego wyniku testu immunofluorescencji pośredniej po wyrażeniu zgody przez wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwam20,50 / m2
3pokrycie szkody poniesionej w wyniku zdyskwalifikowania, z powodu wystąpienia bakterii Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus lub bakterii Ralstonia solanacearum, sadzeniaków ziemniaka uznanych po ocenie polowej w stopniach: przedbazowy (PBIII, PBII), bazowy (BI, BII), kwalifikowany (CA, CB), jeżeli sadzeniaki te znalazły się w strefie zagrożenia określonej, w związku z wykryciem bakterii, w decyzji wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa:ha2.000 / ha
- przedbazowy (PBIII, PBII) *
- bazowy (BI, BII)*ha1.500 / ha
- kwalifikowany (CA, CB)*ha1.000 / ha
4zakup kwalifikowanych sadzeniaków ziemniaka, jeżeli zostały wysadzone w strefie zagrożenia określonej w decyzji wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i nasiennictwa w sprawie zwalczania bakteriikg20 / 100 kg
5OgółemXXX

słownie złotych: .............................................

Dotację proszę przekazać na rachunek nr ......................

w banku ......................................................

Oświadczam, że kwota dotacji wykorzystana niezgodnie z

przeznaczeniem lub pobrana w nadmiernej wysokości zostanie

zwrócona zgodnie z § ... ust. ... rozporządzenia Ministra

Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 kwietnia 2004 r. w sprawie

stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów

wykonujących zadania na rzecz rolnictwa.

..............................

pieczęć i podpis wnioskodawcy

______

Wniosek w związku:

a) z decyzją(ami) administracyjną(ymi) nr ............. z dnia

.........................., wydaną(ymi) przez Wojewódzkiego

Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa w ............ **,

b) z wynikiem(ami) analizy(z) laboratoryjnej(ych) nr .........

z dnia ..................., wydanym(ymi) przez laboratorium

.................................. w ................... **

Zaakceptowano / niezaakceptowano* wniosek - po sprawdzeniu pod

względem formalnym, merytorycznym i rachunkowym.

..................... ..............................

miejscowość i data pieczęć i podpis Wojewódzkiego

Inspektora Ochrony Roślin

i Nasiennictwa

* niepotrzebne skreślić

** wypełnić, jeśli ma zastosowanie

wzór nr 17

......................... ........................

pieczęć wnioskodawcy albo miejscowość i data

imię i nazwisko, miejsce

zamieszkania i adres

Główny Inspektor Ochrony

Roślin i Nasiennictwa

ul. Wspólna 30

00-930 Warszawa

WNIOSEK

o dofinansowanie zadania z zakresu ochrony roślin w .... r.

Wnioskodawca: ................................................

(nazwa wnioskodawcy/siedziba albo imię i

nazwisko, miejsce zamieszkania i adres)

..............................................................

..............................................................

..............................................................

(nazwa banku i numer konta)

zwracam się z prośbą o przyznanie dotacji za realizację

zadania: .....................................................

..............................................................

..............................................................

w terminie od ............. do .......... na podstawie § .....

ust. ........ pkt ........... rozporządzenia Ministra Rolnictwa

i Rozwoju Wsi z dnia 15 kwietnia 2004 r. w sprawie stawek

dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących

zadania na rzecz rolnictwa (Dz. U. Nr 72, poz. 655, z późn.

zm.) w wysokości ....................

słownie złotych: .............................................

Sporządzono dnia ................

pieczęć i podpis pieczęć i podpis

głównego księgowego wnioskodawcy

wzór nr 18

.......................... .......................

pieczęć wnioskodawcy miejscowość i data

albo imię i nazwisko,

miejsce zamieszkania i adres

...................................

...................................

właściwy organ administracji

przyznający dotację *)

................................

numer ewidencyjny wniosku

(wypełnia Wojewódzki Inspektorat

Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa)

WNIOSEK

o udzielenie dotacji na obniżenie ceny badań opryskiwaczy

Na podstawie § ...... ust. ..... rozporządzenia Ministra

Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 kwietnia 2004 r. w sprawie

stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów

wykonujących zadania na rzecz rolnictwa (Dz. U. Nr 72, poz. 655, z późn. zm.) zwracam się z prośbą o udzielenie dotacji na obniżenie ceny badań opryskiwaczy za okres od ........ do

........... r.

Lp.Rodzaj sprzętuStawka dotacjiIlość przebadanych opryskiwaczy (szt.)Kwota dotacji
1Opryskiwacz ciągnikowy polowy o długości belki do 12 m
2Opryskiwacz ciągnikowy polowy o długości belki powyżej 12 m
3Opryskiwacz ciągnikowy sadowniczy
4Opryskiwacz samobieżny polowy lub sadowniczy
Razem:

Słownie złotych: ..............................................

Dotację proszę przekazać na rachunek nr ....... w banku: ......

pieczęć i podpis wnioskodawcy

Otrzymuje:

Wojewódzki Inspektor Ochrony

Roślin i Nasiennictwa w ..............

______

Potwierdzenie zgodności danych zawartych w powyższym wniosku

pod względem merytorycznym, formalnym i rachunkowym.

miejscowość i data pieczęć i podpis Wojewódzkiego

Inspektora Ochrony Roślin i

Nasiennictwa

*) Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa lub właściwy

wojewoda ze względu na siedzibę upoważnionej jednostki

organizacyjnej do przeprowadzania badań sprawności

technicznej opryskiwaczy.

wzór nr 19

.........................

miejscowość i data

.................................

pieczęć Wojewódzkiego Inspektoratu

Ochrony Roślin i Nasiennictwa

...................................................

...................................................

właściwy organ administracji przyznający dotację *)

ZBIORCZE ZESTAWIENIE WNIOSKÓW

o wypłatę dotacji na obniżenie ceny badania opryskiwaczy

sprawdzonych i potwierdzonych pod względem merytorycznym,

formalnym i rachunkowym

za okres od ......... do ........

Na podstawie § ..... ust. ... rozporządzenia Ministra Rolnictwa

i Rozwoju Wsi z dnia 15 kwietnia 2004 r. w sprawie stawek

dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących

zadania na rzecz rolnictwa (Dz. U. Nr 72, poz. 655, z późn.

zm.) przedstawiam zbiorcze zestawienie wniosków o wypłatę

dotacji:

Lp.PodmiotDział klasyfikacji**)Data sporządzenia wnioskuNumer wnioskuKwota udzielonej dotacji w zł
123456
RAZEM:

Załączniki:

1) wnioski od nr ..... do .......

2) polecenia przelewu ........ szt.

Sporządzono dnia .................

pieczęć i podpis pieczęć i podpis

głównego księgowego Wojewódzkiego Inspektora

Ochrony Roślin i

Nasiennictwa

*) Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa lub właściwy

wojewoda ze względu na siedzibę upoważnionej jednostki

organizacyjnej do przeprowadzania badań sprawności

technicznej opryskiwaczy.

**) Na podstawie przepisów w sprawie szczegółowej klasyfikacji

dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków

pochodzących ze źródeł zagranicznych.

wzór nr 20

WNIOSEK

o wypłacenie dotacji do nawozów wapniowych oraz wapniowo-magnezowych

wzór

wzór nr 21

..................... .........., dnia ...........

pieczęć wnioskodawcy

ROZLICZENIE KOSZTÓW

produkcji nawozów wapniowo-magnezowych przez ..................

(nazwa podmiotu)

prowadzący rachunek zysków i strat w wariancie porównawczym za

okres od ........... do ...............

1. Koszty wytworzenia produkcji, z tego:

1) zużycie materiałów i energii ........................ zł.

2) usługi obce ......................................... zł.

3) wynagrodzenia i świadczenia na rzecz pracowników .... zł.

4) amortyzacja ......................................... zł.

2. Koszty ogólnozakładowe ................................. zł.

3. Razem koszty (poz. 1 + poz. 2) ......................... zł.

4. Zmiany stanu zapasów

+ zwiększenie .......................................... zł.

- zmniejszenie ......................................... zł.

5. Koszt wytworzenia sprzedanych nawozów (poz. 3 ± poz. 4)

........................................................ zł.

6. Ogółem wielkość wyprodukowanych nawozów od ..... do .....

1) w tonach fizycznych ................................. t/f

2) w przeliczeniu na CaO + MgO .................... t/CaO+Mg

7. Ilość nawozów w magazynie na dzień ........... (plus)

1) w tonach fizycznych ................................. t/f

2) w przeliczeniu na CaO + MgO .................... t/CaO+Mg

8. Ilość nawozów w magazynie na dzień .......... (minus)

1) w tonach fizycznych ................................. t/f

2) w przeliczeniu na CaO + MgO .................... t/CaO+Mg

9. Ilość nawozów sprzedanych ogółem (poz. 6 + poz. 7 - poz. 8)

1) w tonach fizycznych ................................ t/f

2) w przeliczeniu na CaO + MgO ................... t/CaO+Mg

10. Z poz. 9 przypada na ilość nawozów sprzedanych objętych

dotacją od .......... do .............

1) w tonach fizycznych ............................... t/f

2) w przeliczeniu na CaO i MgO .................. t/CaO+Mg

11. Wartość sprzedanych nawozów ogółem (bez wliczonej dotacji):

1) odpłatność pobrana od producentów rolnych za nawozy

sprzedane z dotacją ............................... zł.

2) odpłatność pobrana od producentów rolnych za nawozy

sprzedane bez dotacji ............................. zł.

12. Otrzymana dotacja do nawozów ......................... zł.

13. Średnia cena nawozów objętych dotacją płaconą przez

producenta rolnego

1) do 1 t/fizycznej .................................. zł.

2) do 1 t/CaO i MgO .................................. zł.

14. Koszt produkcji nawozów 1 t CaO i MgO (poz. 5:9 pkt 2)

...................................................... zł.

pieczęć i podpis pieczęć i podpis

głównego księgowego wnioskodawcy

Sporządzono dnia ..............

wzór nr 22

..................... ..........., dnia...........

pieczęć wnioskodawcy

ROZLICZENIE KOSZTÓW

produkcji nawozów wapniowo-magnezowych przez ..................

(nazwa podmiotu)

prowadzący rachunek zysków i strat w wariancie kalkulacyjnym

za okres od ........... do ...........

1. Koszty wytworzenia produkcji, z tego:

1) zużycie materiałów i energii ........................ zł.

2) usługi obce ......................................... zł.

3) wynagrodzenia i świadczenia na rzecz pracowników .... zł.

4) amortyzacja ......................................... zł.

5) pozostałe koszty .................................... zł.

6) koszty wydziałowe ................................... zł.

2. Koszty ogólnozakładowe ................................. zł.

3. Koszty sprzedaży ....................................... zł.

4. Razem koszty (poz. 1 + poz. 2 + poz. 3) ................ zł.

5. Zmiany stanów zapasów

- zwiększenie .......................................... zł.

+ zmniejszenie ......................................... zł.

6. Całkowity koszt wytworzenia nawozów (poz. 4 ± poz. 5) .. zł.

7. Ogółem wielkość wyprodukowanych nawozów od ....... do ......

1) w tonach fizycznych .....................................

2) w przeliczeniu na CaO ÷ MgO .............................

8. Ilość nawozów w magazynie na dzień ........ (plus)

1) w tonach fizycznych .....................................

2) w przeliczeniu na CaO ÷ MgO .............................

9. Ilość nawozów w magazynie na dzień ........ (minus)

1) w tonach fizycznych .....................................

2) w przeliczeniu na CaO ÷ MgO .............................

10. Ilość nawozów sprzedanych ogółem

1) w tonach fizycznych ....................................

2) w przeliczeniu na CaO ÷ MgO ............................

11. Z poz. 10 przypada na ilość nawozów objętych dotacją od

........... do ...........

1) w tonach fizycznych ....................................

2) w przeliczeniu na CaO ÷ MgO ............................

12. Wartość sprzedanych nawozów ogółem (bez wliczonej dotacji)

1) odpłatność pobrana od producentów rolnych za nawozy

sprzedane z dotacją ................................ zł.

2) odpłatność pobrana od producentów rolnych za nawozy

sprzedane bez dotacji .............................. zł.

13. Otrzymana dotacja do nawozów .......................... zł.

14. Średnia cena nawozów objętych dotacją, płacona przez

producenta rolnego (poz. 12 pkt 1:11 pkt 2)

1) za 1 t/fizyczną .................................... zł.

2) za 1 t/CaO i MgO ................................... zł.

15. Koszt produkcji nawozów 1 t (CaO i MgO)

(poz. 6: poz. 7 pkt 2) ................................ zł.

16. Średnia kwota dotacji do 1t czystego składnika

(poz. 13: poz. 11 pkt 2) .............................. zł.

pieczęć i podpis pieczęć i podpis

głównego księgowego wnioskodawcy

Sporządzono dnia .............

wzór nr 23

.................... .............., dnia ...........

pieczęć wnioskodawcy

ROZLICZENIE KOSZTÓW

produkcji nawozów wapniowych i wapniowo-magnezowych przez

.............................................. (nazwa podmiotu)

prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów za okres od

.............. do ..................

1. Ogółem wielość sprzedaży nawozów wapniowych i wapniowo-

magnezowych:

1) w tonach fizycznych .....................................

2) w przeliczeniu na wartość CaO ...........................

2. Z poz. 1 przypada na ilość sprzedanych nawozów objętych

dotacją:

1) w tonach fizycznych ....................................

2) w przeliczeniu na zawartość CaO ........................

3. Wartość otrzymanej dotacji do nawozów wapniowych i wapniowo-

magnezowych

od dnia ......... do .......... .........

4. Średnia cena płacona przez producenta rolnego za zakupiony

nawóz z dotacją:

1) do 1 tony fizycznej .................................. zł

2) do 1 tony CaO ........................................ zł

5. Średnia cena płacona przez producenta rolnego za zakupiony

nawóz bez dotacji:

1) do 1 tony fizycznej .................................. zł

2) do 1 tony CaO ........................................ zł

6. Koszt produkcji nawozów w okresie od ..... do .....

1) zakup materiałów według cen zakupu ................... zł

2) koszty uboczne zakupu ................................ zł

3) koszty reprezentacji i reklamy objęte limitem ........ zł

4) wynagrodzenia w gotówce i w naturze .................. zł

5) pozostałe koszty ..................................... zł

6) razem koszty wytworzenia produkcji nawozów ........... zł

7. Nawozy znajdujące się na składowisku lub w magazynie na

dzień ...................

1) w tonach fizycznych .................................. zł

2) w przeliczeniu na CaO ................................ zł

8. Nawozy znajdujące się na składowisku lub w magazynie na

........................ (jeszcze niesprzedane)

1) w tonach fizycznych .................................. zł

2) w przeliczeniu na CaO ................................ zł

9. Razem ilość wyprodukowanych nawozów w przeliczeniu na CaO

....................................................... t/Ca

10. Koszty produkcji 1 t/CaO sprzedanych nawozów .......... zł.

pieczęć i podpis pieczęć i podpis

głównego księgowego wnioskodawcy

Sporządzono dnia .............

wzór nr 24

....................... ..........., dnia ...........

pieczęć wnioskodawcy

ROZLICZENIE

dotacji otrzymanej do nawozów wapniowych i wapniowo-

magnezowych przez ................. (nazwa podmiotu)

rozliczający się z podatku dochodowego w formie ryczałtu

od przychodów ewidencjonowanych

za okres od ......... do .........

1. Ilość nawozów w magazynie (na składowisku):

1) na dzień 1 stycznia ............. r.

a) w tonach fizycznych ..................................

b) w przeliczeniu na wartość CaO ........................

2) na dzień 31 grudnia ............... r.

a) w tonach fizycznych ........................

b) w przeliczeniu na wartość CaO ........................

2. Ogółem wielkość sprzedaży nawozów wapniowych i wapniowo-

magnezowych:

1) w tonach fizycznych ...........................

2) w przeliczeniu na wartość CaO ...........................

3. Z poz. 2 przypada na ilość sprzedanych nawozów objętych

dotacją:

1) w tonach fizycznych . .........................

2) w przeliczeniu na zawartość CaO .........................

4. Wartość sprzedanych nawozów wapniowych i wapniowo-

magnezowych w okresie

od .......... do ...... ......... zł

5. Wartość otrzymanej dotacji do nawozów wapniowych i wapniowo-

magnezowych

od .......... do ...... ......... zł

6. Średnia cena płacona przez producenta rolnego za zakupiony

nawóz z dotacją:

1) do 1 tony fizycznej .................................. zł

2) do 1 tony CaO ........................................ zł

7. Średnia cena płacona przez producenta rolnego za zakupiony

nawóz bez dotacji

1) do 1 tony fizycznej .................................. zł

2) do 1 tony CaO ........................................ zł

pieczęć i podpis pieczęć i podpis

głównego księgowego wnioskodawcy

Sporządzono dnia ............

ZAŁĄCZNIK Nr  3

  43

STAWKI DOTACJI NA DOFINANSOWANIE ZADAŃ Z ZAKRESU HODOWLI ZWIERZĄT

Lp.ZadanieStawka dotacji

w zł

123
1Za:

1) nabycie ogiera urodzonego w kraju, kupionego do punktu

kopulacyjnego lub stada ogierów, z przeznaczeniem do używania

w rozrodzie, wpisanego do księgi głównej koni rasy:

a) polski koń zimnokrwisty, huculskiej, konik polski i kuc

szetlandzki

2.500
b) śląskiej3.500
2) ogiera urodzonego w kraju rasy: małopolskiej, wielkopolskiej,

polski koń szlachetny półkrwi i pełnej krwi angielskiej

przeznaczonego do rozrodu w hodowli koni półkrwi, który

ukończył studniowy trening z wynikiem:

a) minimum 80 punktów indeksowych2.200
b) od 110 punktów indeksowych

i został wpisany do księgi głównej

2.700
2Za krowę pierwiastkę rasy mlecznej: polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej, polskiej czerwonej i simentalskiej o mlecznym kierunku użytkowania, pochodzącą po buhaju testowanym tej samej rasy400
3Za krowę rasy mięsnej i rasy simentalskiej, o wyłącznie mięsnym kierunku użytkowości, utrzymywaną w stadzie objętym oceną, wpisaną do ksiąg zwierząt hodowlanych prowadzonych w kraju dla bydła ras mięsnych, lub krowę pierwiastkę rasy mięsnej i rasy simentalskiej o wyłącznie mięsnym kierunku użytkowości, która odchowała cielę do 3. miesiąca życia350
4Za każde cielę urodzone z zarodka pozyskanego w 2003, 2004 lub 2005 r. odpowiadającego wymaganiom określonym przez podmiot prowadzący księgi1.500
5Za lochę czystorasową wpisaną do księgi rasy: wielka biała polska, polska biała zwisłoucha, duroc, hampshire, pietrain, belgijska zwisłoucha lub za lochę linii 990, której kojarzenie zostało pozytywnie ocenione w danym roku w stacji kontroli użytkowości rzeźnej trzody chlewnej500
6Za uzyskane wyniki hodowlane przysługuje dotacja do lochy stada podstawowego:

1) w stadach produkujących knury i loszki

400
2) w stadach produkujących wyłącznie loszki200
7Za knura rasy: wielka biała polska, polska biała zwisłoucha, duroc, hampshire i pietrain, wpisanego do księgi, wolnego od genu wrażliwości na stres550
8Za każdą samicę ze stada podstawowego nutrii, która uzyskała nie mniej niż 18 punktów za ocenę fenotypu23
9Za każdą samicę ze stada podstawowego królików, która uzyskała nie mniej niż 95 punktów za ocenę fenotypu16
10Za samce lisów, tchórzy, jenotów i norek, przeznaczone na remont stada, które uzyskały nie mniej niż 19 punktów za ocenę fenotypu; dotacja przysługuje w proporcji 1 samiec na 4 samice i przy remoncie stada do 30 %46
11Za matkę pszczelą w pasiece, w której jest realizowany program hodowlany:
1) unasiennioną, o znanym pochodzeniu, sprzedaną w grupie

liczącej 8-12 sztuk, z przeznaczeniem do terenowej oceny

wartości użytkowej i hodowlanej

10
2) utrzymywaną i poddaną stacjonarnej ocenie wartości użytkowej

i hodowlanej, pochodzącą z linii hodowlanej pszczół, dla

której jest prowadzona księga lub rejestr, oraz pochodzącą z

państw członkowskich Unii Europejskiej lub krajów trzecich

90
12Za terenową ocenę wartości użytkowej i hodowlanej każdej matki pszczelej w grupie testowej liczącej nie więcej niż 12 sztuk, przeprowadzoną przez podmiot prowadzący taką ocenę20
13Za każdą sprzedaną matkę pszczelą unasiennioną sztucznie lub naturalnie na trutowisku, pochodzącą z linii hodowlanej pszczół, dla której jest prowadzona księga, wyprodukowaną w pasiece, w której jest realizowany krajowy program hodowlany i w której utrzymywane są matki pszczele wpisane do ksiąg15
14Za owcę matkę ras i linii hodowlanych ojcowskich mięsnych i plennych lub stanowiących połączenie obydwu wymienionych cech, utrzymywaną w stadzie zarodowym90
15Za owcę matkę ras i linii hodowlanych matecznych lub rasy polska owca górska utrzymywaną w stadzie zarodowym68
16Za owcę matkę utrzymywaną w stadzie reprodukcyjnym36
17Za owcę matkę o udokumentowanym pochodzeniu utrzymywaną w pozostałych stadach pozostających pod nadzorem zootechnicznym podmiotu upoważnionego do prowadzenia ksiąg owiec23
18Za rejestrację pochodzenia zwierząt w pozostałych stadach oraz nadzór zootechniczny w tych stadach przez podmiot upoważniony do prowadzenia ksiąg owiec2,60
19Za kozę matkę objętą oceną wartości użytkowej wpisaną do księgi20
20Za 1 sztukę tarlaka karpia nowej linii lub rasy, zakupionego w Zakładzie Ichtiobiologii i Gospodarki Rybackiej Polskiej Akademii Nauk w Gołyszu lub Rybackim Zakładzie Doświadczalnym w Zatorze Instytutu Rybactwa Śródlądowego20
21Za 10 sztuk selekta pstrąga, zakupionego w Pracowni Hodowli Ryb Łososiowatych w Rutkach Instytutu Rybactwa Śródlądowego8
22Za 10 sztuk narybku troci jeziorowej, z wyłączeniem narybku troci o średniej długości całkowitej mniejszej niż 15 cm7
23Za 1 sztukę poznakowanego tarlaka i selekta karpia czystych linii stanowiących rezerwę genetyczną20
24Za 1 sztukę poznakowanego tarlaka i selekta pstrąga tęczowego szczepu wiosennego i jesiennego tarła4
25Za ogiera w stadzie, w którym jest utrzymywanych co najmniej 50 ogierów, który jest używany do rozrodu i wpisany do księgi głównej koni rasy:
1) czystej krwii arabskiej, pełnej krwi angielskiej,

małopolskiej, wielkopolskiej, polski koń szlachetny półkrwi i

śląskiej

5.100
2) polski koń zimnokrwisty, konik polski i huculskiej4.100
26Za konia rasy: czystej krwi arabskiej, pełnej krwi angielskiej i półkrwi ocenionego metodą BLU P- model zwierzęcia100

ZAŁĄCZNIK Nr  4

  44

STAWKI DOTACJI ZA ZAJĘCIE MIEJSCA W PRÓBACH UŻYTKOWOŚCI KONI 4 - 6-LETNICH ROZGRYWANYCH PODCZAS MISTRZOSTW POLSKI MŁODYCH KONI

KonieDyscyplinaStawka dotacji w złotych za lokatę
IIIIII
4-letnieujeżdżenie2.7502.2501.750
skoki przez przeszkody2.7502.2501.750
wszechstronny konkurs konia wierzchowego (wkkw)2.7502.2501.750
powożenie zaprzęgami jednokonnymi2.750--
5-letnieujeżdżenie3.7502.7502.250
skoki przez przeszkody3.7502.7502.250
wszechstronny konkurs konia wierzchowego (wkkw)3.7502.7502.250
powożenie zaprzęgami jednokonnymi3.750--
6-letnieujeżdżenie5.5003.2502.750
skoki przez przeszkody5.5003.2502.750
wszechstronny konkurs konia wierzchowego (wkkw)5.5003.2502.750
powożenie zaprzęgami jednokonnymi5.500--

ZAŁĄCZNIK Nr  5

  45

STAWKI DOTACJI ZA ZAJĘCIE MIEJSCA PRZEZ KONIE CZYSTEJ KRWI ARABSKIEJ HODOWLI KRAJOWEJ NA KRAJOWYM POKAZIE HODOWLANYM - CHAMPIONACIE POLSKI AFILIOWANYM PRZEZ EUROPEJSKĄ ORGANIZACJĘ KONIA ARABSKIEGO (ECAHO)

Klasa *Stawka dotacji w złotych za lokatę *ChampionVicechampion
IIIIIIIVV
Klacze roczne1.0008006004002001.8001.000
Klacze dwuletnie1.000800600400200
Ogiery roczne1.0008006004002002.0001.200
Ogiery dwuletnie1.000800600400200
Klacze 4-6-letnie1.2001.0008005003003.5002.000
Klacze 7-10-letnie1.2001.000800500300
Klacze 11-letnie i starsze1.2001.000800500300
Ogiery 4-8-letnie1.5001.1007004002004.5003.000
Ogiery 9-letnie i starsze1.5001.100700400200
* Stawka dotacji za lokatę może ulec podziałowi proporcjonalnie do liczby serii w klasie, w przypadku podziału klasy na serie zgodnie z Regulaminem Europejskiej Organizacji Konia Arabskiego (ECAHO).

ZAŁĄCZNIK Nr  6

  46

STAWKI DOTACJI DO ZWIERZĄT GOSPODARSKICH, RYB I MATERIAŁU BIOLOGICZNEGO W POPULACJACH OBJĘTYCH OCHRONĄ ZASOBÓW GENETYCZNYCH ORAZ DROBIU W STADACH ZARODOWYCH I STADACH STANOWIĄCYCH REZERWĘ MATERIAŁU HODOWLANEGO

Lp.StadaStawka dotacji

w zł za sztukę

123
Populacje objęte ochroną zasobów genetycznych
1Świnie500
2Lisy pospolite pastelowe i lisy pospolite białoszyjne120
3Tchórze50
4Króliki popielniańskie białe50
5Szynszyle beżowe50
6Kury29
7Gęsi162
8Kaczki140
9Rodziny pszczele rasy środkowoeuropejskiej80
10Karpie45
11Pstrągi45
Stada zarodowe drobiu
12Kury nieśne11
13Gęsi45
14Kaczki42
Stada stanowiące rezerwę materiału hodowlanego drobiu
15Gęsi110
16Kaczki95
17Utrzymanie rodzin pszczelich80
Rodziny pszczele w strefie centralnej rejonu hodowli zachowawczej pszczół augustowskich
18Rodziny pszczele w strefach izolacyjnych rejonu hodowli zachowawczej pszczół augustowskich lub na terenie rejonu hodowli zachowawczej pszczół kampinoskich40
19Stada zachowawcze pszczół
Zadania w stadach zachowawczych wiodących określone w programach hodowlanych ochrony zasobów genetycznych pszczół rasy środkowoeuropejskiej:
1) linii M Augustowska do 85.000
2) linii M Asta do 30.000
3) linii M Kampinoska do 85.000
4) linii M Północna do 18.000
Materiał biologiczny populacji objętych ochroną zasobów genetycznych
20Nasienie buhajów15*
21Nasienie ryb3*
* Za jedną porcję.

ZAŁĄCZNIK Nr  7

  47

MAKSYMALNA LICZBA ZWIERZĄT GOSPODARSKICH, RYB I MATERIAŁU BIOLOGICZNEGO W POPULACJACH OBJĘTYCH OCHRONĄ ZASOBÓW GENETYCZNYCH ORAZ DROBIU W STADACH ZARODOWYCH I STADACH STANOWIĄCYCH REZERWĘ MATERIAŁU HODOWLANEGO

Lp.StadaLiczba zwierząt w sztukach
123
POPULACJE OBJĘTE OCHRONĄ ZASOBÓW GENETYCZNYCH:
1Świń:
1) rasy złotnickiej pstrej250 loch i knurów *
2) rasy złotnickiej białej350 loch i knurów *
3) rasy puławskiej 500 loch i knurów *
2Lisów pospolitych:
1) pastelowych40 samic
2) białoszyjnych60 samic
3Tchórzy138 samic
4Królików popielniańskich białych78 samic
5Szynszyli beżowych 100 samic
6Kur:
1) polbar(Pb)550 kur
2) zielononóżka (Zk)550 kur
3) leghorn (G-99)550 kur
4) leghorn (H-22)550 kur
5) rhode island red (R-11)550 kur
6) sussex (S-66)550 kur
7) żółtonóżka kuropatwiana (Ż-33)550 kur
8) zielononóżka kuropatwiana (Z-11)550 kur
9) K-22, A-331.100 kur
7Gęsi:
1) gęsi biłgorajskiej (Bi)200 gęsi
2) gęsi zatorskiej (ZD-1)300 gęsi
3) Lu, Ki, Pd, Ka, Ry, Su, Ga, Ro, Po, Sł, SD-011.940 gęsi
8Kaczek:
1) LsA, P-8, P-9, P-33, K-2, KhO-1840 kaczek
2) P-11, P-22600 kaczek
9Rodzin pszczelich rasy środkowoeuropejskiej:
1) linii M Augustowska125 rodzin
2) linii M Północna110 rodzin
3) linii M Asta165 rodzin
4) linii M Kampinoska160 rodzin
10Karpi:
1) linii gołyskiej100 tarlaków lub selektów
2) linii knyszyńskiej100 tarlaków lub selektów
3) linii ukraińskiej100 tarlaków lub selektów
4) linii litewskiej100 tarlaków lub selektów
5) linii zatorskiej100 tarlaków lub selektów
6) linii starzawskiej100 tarlaków lub selektów
11Pstrągów:
1) wiosennego tarła100 tarlaków lub selektów
2) jesiennego tarła100 tarlaków lub selektów
STADA ZARODOWE DROBIU:
12Kur nieśnych:
1) K-66, K-44, A-22, A-88, WJ-44, N-11, P-118.200 kur
2) H-33, V-44, M-5510.000 kur
3) R-55, S-11, S-55, N-88, P-5510.500 kur
13Gęsi (W-11, W-33)4.000 gęsi
14Kaczek (A-55)350 kaczek
STADA STANOWIĄCE REZERWĘ MATERIAŁU HODOWLANEGO DROBIU:
15Gęsi (Ku)340 gęsi
16Kaczek:
1) P-44, P-551.300 kaczek
2) K-11270 kaczek
UTRZYMYWANIE RODZIN PSZCZELICH:
17Rodziny pszczele w strefie centralnej rejonu hodowli zachowawczej pszczół augustowskich330 rodzin
18Rodziny pszczele w strefach izolacyjnych rejonu hodowli zachowawczej pszczół augustowskich lub na terenie rejonu hodowli zachowawczej pszczół kampinoskich330 rodzin
MATERIAŁ BIOLOGICZNY POPULACJI OBJĘTYCH OCHRONĄ ZASOBÓW GENETYCZNYCH:
19Nasienie buhajów3.600 porcji
20Nasienie ryb25.000 porcji
* Liczba świń rasy złotnickiej pstrej i białej oraz puławskiej dotyczy łącznie loch i knurów.

ZAŁĄCZNIK Nr  8

  48

STAWKI DOTACJI NA DOFINANSOWANIE ZADAŃ Z ZAKRESU POSTĘPU BIOLOGICZNEGO W PRODUKCJI ZWIERZĘCEJ

Lp.ZadanieStawka dotacji

w zł

123
1Organizacja Krajowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych, w tym nagrody za osiągnięcia w hodowli przyznawane na tej wystawiedo500.000
2Organizacja Ogólnopolskiej Wystawy Bydła Hodowlanego, w tym nagrody za osiągnięcia w hodowli przyznawane na tej wystawiedo200.000
3Organizowanie regionalnych, okręgowych, wojewódzkich, branżowych i specjalistycznych wystaw zwierząt hodowlanych, w tym nagrody za osiągnięcia w hodowli przyznawane na tych wystawachdo25.000
4Organizowanie pokazów hodowlanych zwierząt futerkowych, pszczół oraz stoisk informacyjnych w zakresie hodowli pszczółdo18.000
5Organizowanie przez podmiot upoważniony do prowadzenia ksiąg koni, Mistrzostw Polski Młodych Koni jako próby użytkowości dla 4-6-letnich koni hodowli krajowej rasy: pełnej krwi angielskiej, małopolskiej, wielkopolskiej, polski koń szlachetny półkrwi i śląskiej, w następujących dyscyplinach:
1) ujeżdżeniedo10.000
2) skoki przez przeszkodydo14.000
3) wszechstronny konkurs konia wierzchowego (wkkw)do19.000
4) powożenie zaprzęgami jednokonnymido14.000
6Wydawnictwa specjalistycznedo110.000
7Koordynowanie i nadzorowanie prac związanych z oceną wartości użytkowej bydła ras mlecznych, prowadzeniem ksiąg oraz oceną wartości użytkowej i hodowlanej stad zwierząt futerkowych i pszczół, prowadzenie szkoleń specjalistycznych, rozliczanie realizacji zadań oraz wykonywania funkcji jednostki kontrolnejdo4.700.000
8Przetwarzanie i publikowanie danych z oceny wartości użytkowej bydła ras mlecznychdo3.100.000
9Koordynowanie i nadzorowanie prac związanych z prowadzeniem ksiąg i rejestrów oraz oceny wartości użytkowej bydła ras mięsnych, przetwarzanie i publikowanie danych z tego zakresu oraz obsługa krajowej bazy danych dotyczącej bydła mięsnegodo270.000
10Realizacja zadań z zakresu programów ochrony zasobów genetycznych zwierząt gospodarskichdo220.000
11Koordynowanie i nadzorowanie prac związanych z prowadzeniem ksiąg oraz oceny wartości użytkowej owiec i kóz, przetwarzanie i publikowanie danych z tego zakresu oraz obsługa krajowej bazy danych dotyczącej owiecdo210.000
12Prowadzenie w systemie informatycznym ksiąg koni hodowlanych oraz krajowej bazy danych koni rasy: pełnej krwi angielskiej, czystej krwi arabskiej, małopolskiej, wielkopolskiej, polski koń szlechetny półkrwi, śląskiej, polski koń zimnokrwisty, konik polski, huculskiej, kuc szetlandzki, kłusak oraz rejestru kuców i koni małychdo1.100.000
13Koordynowanie i nadzorowanie prac związanych z prowadzeniem ksiąg świń ras: wielka biała polska, polska biała zwisłoucha, duroc, hampshire, belgijska zwisłoucha, pietrain, puławska, złotnicka biała, złotnicka pstra i oceny wartości użytkowej świń tych ras, przetwarzanie i publikowanie danych z tego zakresu oraz obsługa krajowej bazy danych dotyczącej świńdo1.000.000
14Ocena wartości hodowlanej bydła w zakresie cech mlecznychdo290.000
15Ocena wartości hodowlanej bydła w zakresie cech pokrojudo83.000
16Ocena wartości hodowlanej bydła simentalskiegodo85.000
17Ocena wartości hodowlanej oraz użytkowej w zakresie cech tucznych i rzeźnych świń w stacjach kontroli użytkowości rzeźnej trzody chlewnejdo1.360.000
18Ocena wartości hodowlanej świń metodą "BLUP - model zwierzęcia" dla cech określanych przyżyciowodo310.000
19Ocena wartości hodowlanej owiec "BLUP - model zwierzęcia"do138.000
20Ocena użytkowości mięsnej owiec na podstawie wyników uzyskanych w stacji kontrolido270.000
21Prowadzenie bazy danych na potrzeby oceny wartości hodowlanej świń i owiecdo210.000

ZAŁĄCZNIK Nr  9

  49

STAWKI DOTACJI NA DOFINANSOWANIE ZADAŃ Z ZAKRESU POSTĘPU BIOLOGICZNEGO W PRODUKCJI ZWIERZĘCEJ

Lp.Numer rejestracyjny zadania *)ZadanieStawka dotacji

w złotych

1234
11423.3Opracowanie i wdrożenie systemu szacowania wartości hodowlanej buhajów i krów "metodą BLUP - model zwierzęcia" na podstawie próbnych udojówdo69.000
21424.3Dostosowywanie systemu oceny pokroju bydła do wymogów międzynarodowychdo30.000
31115.3Określenie markerów genetycznych dających możliwość selekcji świń na cechy użytkowedo240.000
41315.3Ocena wartości hodowlanej koni rasy huculskiej pod kątem ochrony zasobów genetycznychdo50.000
53115.3Kontrola pochodzenia zwierząt gospodarskich w oparciu o markery genetyczne klasy pierwszej i drugiejdo1.620.000
63414.3Opracowanie nowych rozcieńczalników do nasienia knurów oraz metod wczesnej eksploatacji rozrodczej loszekdo180.000
73411.3Wykorzystanie badania struktury chromatyny plemników jako nowego kryterium laboratoryjnej oceny jakości nasienia buhajówdo90.000
81316.3Opracowanie metody oceny zmienności genetycznej zwierząt gospodarskich objętych programem ochrony bioróżnorodnoścido220.000
94123.3Wpływ stosowanych technologii chowu na wykorzystanie potencjału genetycznego zwierząt gospodarskichdo150.000
103310.3Wykorzystanie komórek blastodermalnych do utrzymania i rekonstrukcji bioróżnorodności kaczek i gęsi ze stad zachowawczychdo70.000
112106.3Identyfikacja białka zwierzęcego w mieszankach paszowychdo120.000
122101.3Prowadzenie bazy danych Krajowej Informacji Paszowejdo100.000
132115.3Ocena krajowych materiałów i mieszanek paszowych w zakresie zawartości niektórych mikroelementów, witamin i aminokwasówdo170.000
*) Numery rejestracyjne zadań oznaczają:

pierwsza cyfra - numer kierunku,

druga cyfra - numer zagadnienia badawczego w obrębie kierunku,

trzecia i czwarta cyfra - numer tematu szczegółowego w obrębie zagadnienia badawczego,

piąta cyfra (podana po kropce) - wykonawcę oraz źródło finansowania; cyfrą 3 są oznaczone zadania finansowane przez ministra właściwego do spraw rolnictwa.

ZAŁĄCZNIK Nr  10

  50

STAWKI DOTACJI NA DOFINANSOWANIE ZADAŃ Z ZAKRESU OCENY WARTOŚCI UŻYTKOWEJ I HODOWLANEJ, PROWADZENIA KSIĄG I REJESTRÓW ZWIERZĄT HODOWLANYCH ORAZ REALIZACJI PROGRAMÓW OCENY I SELEKCJI ROZPŁODNIKÓW

Lp.ZadanieStawka dotacji

w zł

123
AOCENA I HODOWLA ZWIERZĄT
IOcena krowy:
1. Ocena krowy rasy mlecznej w gospodarstwie posiadającym co

najmniej 10 sztuk krów

1,50
2. Ocena krowy rasy polskiej czerwonej, simentalskiej i

białogrzbietej w gospodarstwie posiadającym łącznie od 4

do 9 krów tych ras

5,00
3. Ocena krowy w stadach bydła ras mięsnych 1,50
4. Ocena typu i budowy krowy pierwiastki rasy mlecznej

pochodzącej po buhaju testowanym lub krowy pierwiastki

rasy mlecznej o udokumentowanym pochodzeniu

26,00
IIOcena owcy maciorki stada podstawowego:
1. W gospodarstwie posiadającym do 100 sztuk 1,80
2. W gospodarstwie posiadającym powyżej 100 sztuk 0,80
IIIOcena kozy:
1. Metodą A4: 4,00
2. Metodą AT: 3,00
IVOcena samicy stada podstawowego zwierząt futerkowych:
1. W stadzie lisów, jenotów, norek, tchórzy, szynszyli i

nutrii liczącym:

1) do 100 sztuk samic 1,10
2) powyżej 100 sztuk samic 0,90
2. W stadzie królików 1,40
VOcena pszczół:
1. Ocena terenowa grupy testowej w pasiece 115,00
2. Ocena stacjonarna w pasiece posiadającej:
1) do 30 rodzin pszczelich w ocenie 180,00
2) od 31 do 60 rodzin pszczelich w ocenie 300,00
3) powyżej 60 rodzin pszczelich w ocenie 600,00
VIOcena drobiu:
1. Ocena stada hodowlanego 360,00
2. Ocena terenowa:
1) okres odchowu 135,00
2) okres produkcji 240,00
VIIOcena koni:
1. Klaczy wpisanej do księgi hodowlanej, podlegającej

weryfikacji wartości użytkowej lub hodowlanej

41,00
2. Klaczy podlegającej ocenie wartości użytkowej w celu

wpisania jej do księgi hodowlanej

75,00
3. Ogiera wpisanego do księgi podlegającego przeglądowi i

selekcji hodowlanej

45,00
4. Ogiera młodego podlegającego kwalifikacji i wpisowi do

ksiąg koni hodowlanych

90,00
5. Ogiera i klaczy poddanych próbie użytkowości 90,00
VIIIHodowla zwierząt:
1. Prowadzenie ksiąg bydła ras mlecznych i mięsnych lub

rejestrów bydła ras mięsnych

0,65
2. Prowadzenie ksiąg świń rasy: wielka biała polska, polska

biała zwisłoucha, duroc, hampshire, belgijska zwisłoucha,

pietrain, puławska, złotnicka biała, złotnicka pstra

4,00
3. Prowadzenie ksiąg drobiu 8,00
IXTesty krwi wykonywane w celu sprawdzenia pochodzenia:
1) krów pierwiastek i jałowic cielnych wykorzystywanych do

oceny buhajów na podstawie ich potomstwa

40,00
2) potomstwa krów i buhajów z populacji objętej ochroną

zasobów genetycznych

40,00
XWykonanie laboratoryjnej analizy fizykochemicznej próbki mleka na potrzeby oceny wartości użytkowej 1,90
BUNASIENNIANIE ZWIERZĄT
IBydło ras mlecznych:
1. Buhaj lub jego nasienie o najwyższej wartości hodowlanej

oszacowanej przez Instytut Zootechniki w Krakowie w

zakresie cech mlecznych oraz cech typu i budowy z

powtarzalnością oceny co najmniej 70 %, uszeregowany

według wartości indeksu wyliczonego według wzoru:

I (indeks) = 2 x wartość hodowlana dla kg białka + 1 x

wartość hodowlana dla kg tłuszczu

i dopuszczony do użycia w sztucznym unasiennianiu decyzją

ministra właściwego do spraw rolnictwa

35.000,00
2. Buhaj, którego testowanie zostało zakończone w danym roku:
1) rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej, którego

nasieniem unasienniono 400 sztuk krów i jałowic w

okresie 210 dni, licząc od dnia zakończenia kwarantanny

lub selekcji

10.000,00
2) rasy polskiej czerwonej i simentalskiej o mlecznym

kierunku użytkowania, którego nasieniem unasienniono

150 sztuk krów i jałowic w okresie 440 dni, licząc od

dnia zakończenia kwarantanny lub selekcji

10.000,00
3. Buhaj rasy polskiej czerwonej, którego wykorzystanie w

realizacji krajowego programu hodowlanego zostało

zaakceptowane przez podmiot prowadzący księgi dla rasy

polskiej czerwonej

6.000,00
IIBydło ras mięsnych:
Buhaj, którego testowanie zostało zakończone w danym roku i którego nasieniem unasienniono 120 sztuk krów i jałowic w okresie 120 dni, licząc od dnia zakończenia kwarantanny lub selekcji 8.500,00

ZAŁĄCZNIK Nr  11

  51

STAWKI DOTACJI NA DOFINANSOWANIE KOSZTÓW ZWALCZANIA CHORÓB ZAKAŹNYCH ZWIERZĄT, BADAŃ MONITORINGOWYCH POZOSTAŁOŚCI CHEMICZNYCH I BIOLOGICZNYCH W TKANKACH ZWIERZĄT I PRODUKTACH POCHODZENIA ZWIERZĘCEGO, W TYM NA DZIAŁANIA ZWIĄZANE Z OCHRONĄ PRZED ZAGROŻENIEM WYSTĄPIENIA GĄBCZASTEJ ENCEFALOPATII BYDŁA (BSE)

Lp.Rodzaj badaniaStawka dotacji

w zł

I. Badania diagnostyczne chorób zakaźnych zwierząt
1Badanie serologiczne owiec i kóz w kierunku Brucella melitensis oraz owiec w kierunku Brucella ovis przy użyciu OWD:
1) do 5 prób 26,70
2) powyżej 5 prób 10,00
2Wykonanie testu ELISA w kierunku choroby pęcherzykowej świń (SVD) - 1 surowica 8,90
3Badanie surowic odczynem aglutynacji probówkowej (OA) w kierunku brucelozy 13,10
4Badanie w kierunku pryszczycy wykonane testem ELISA na obecność przeciwciał typu AOC - 1 surowica 22,10
5Badanie na obecność przeciwciał dla wirusa pryszczycy - test seroneutralizacji 42,50
6Badanie na obecność wirusa pryszczycy - test izolacji wirusa w hodowli komórek 69,50
7Badanie na obecność wirusa choroby pęcherzykowej świń - test izolacji wirusa w hodowli komórek 69,50
8Badanie na obecność przeciwciał dla wirusa choroby pęcherzykowej - test seroneutralizacji 29,10
9Wykonanie testu ELISA w kierunku klasycznego pomoru świń na ilość surowic możliwych na 1 płytce - 1 surowica 18,90
10Badanie surowicy lub mleka w kierunku brucelozy testem ELISA - 1 surowica 14,70
11Badanie odwoławcze na brucelozę w OA, OWD, OAG, OME, ELISA 66,60
12Interpretacja wyników badań odwoławczych w kierunku brucelozy z uzasadnieniem:
1) do 5 prób - za próbkę 10,50
2) powyżej 5 prób za każdą kolejną próbkę 2,10
13Badanie surowicy świń w kierunku brucelozy testem ELISA - 1 próba 20,00
14Badanie surowicy w kierunku brucelozy metodą OKAP - 1 surowica 4,40
15Wykonanie testu ELISA w kierunku obecności wirusa klasycznego pomoru świń u dzików 52,50
16Badanie w kierunku enzootycznej białaczki bydła - 1 badanie 22,10
17Badanie wirusologiczne ryb w kierunku wirusowej zakaźnej martwicy układu krwiotwórczego (IHN) przy użyciu hodowli komórkowej i testu seroneutralizacji 32,50
18Badanie efektywności doustnego uodparniania lisów przeciwko wściekliźnie:
1) badanie IF 41,00
2) badanie markera TC 77,70
3) test seroneutralizacji (RFFiT) - 1 surowica 93,40
4) różnicowanie szczepów wirusa wścieklizny 183,00
19Badanie mózgu w kierunku BSE (histopatologia) 129,00
20Badanie mózgu w kierunku BSE:
1) testem PRIONICS CHECK - za 1 badanie 210,00
2) testem BioRad - za 1 badanie 206,00
3) testem Enfer - 1 badanie 180,00
21Badanie bakteriologiczne w kierunku gruźlicy 77,70
22Badanie bakterioskopowe w kierunku gruźlicy 41,00
23Badanie biologiczne w kierunku gruźlicy 165,40
24Badanie serologiczne w kierunku wysoce zjadliwej grypy ptaków d. pomór drobiu (testem HI z antygenami H5 i H7) - 1 próba 24,00
25Badanie wirusologiczne w kierunku wysoce zjadliwej grypy ptaków d. pomór drobiu (2 ślepe pasaże zarodkowe) - 1 próbka zbiorcza 390,00
II. Badania pozostałości chemicznych i biologicznych w tkankach i płynach

ustrojowych zwierząt reźnych oraz w żywności pochodzenia zwierzęcego

1Oznaczanie arsenu 84,30
2Oznaczanie kadmu i ołowiu - obydwa pierwiastki 107,60
3Oznaczanie rtęci 82,10
4Oznaczanie pozostałości polichlorowanych bifenyli 169,80
5Oznaczanie pozostałości pestycydów chloroorganicznych 157,60
6Oznaczanie pozostałości insektycydów fosforoorganicznych 138,70
7Oznaczanie pozostałości chloramfenikolu 113,40
8Oznaczanie pozostałości sulfonamidów 138,70
9Oznaczanie pozostałości nitrofuranów 189,70
10Oznaczanie pozostałości chloropromazyny 168,70
11Oznaczanie pozostałości karazololu 171,10
12Oznaczanie pozostałości benzimidazoli 174,30
13Oznaczanie pozostałości iwermektyny 159,80
14Oznaczanie pozostałości neuroleptyków 181,00
15Oznaczanie pozostałości nitroimidazoli 182,00
16Oznaczanie pozostałości beta-agonistów 181,00
17Oznaczanie pozostałości kokcydiostatyków w tkankach 151,20
18Instrumentalna analiza pozostałości weterynaryjnych produktów leczniczych (I grupa) 193,20
19Oznaczanie pozostałości hormonów metodą chromatografii cienkowarstwowej 276,40
20Wykrywanie pozostałości substancji tyreostatycznych metodą HPTLC 170,10
21Oznaczanie hormonów naturalnych w surowicy bydlęcej testem ELISA (za każdy badany hormon w jednej próbie) 260,80
22Wykrywanie pozostałości antybiotyków mikrobiologiczną metodą 4-płytkową 78,10
23Wykrywanie pozostałości substancji hamujących rozwój drobnoustrojów w mleku 25,50
24Oznaczanie pozostałości kongenerów polichlorowanych bifenyli (PCB nr 28, 52, 101, 118, 138, 153, 180) 336,00
25Oznaczanie ochratoksyny A 165,00
26Oznaczanie aflatoksyny M1 w mleku 221,00
27Badania radiologiczne:
1) oznaczanie całkowitej aktywności beta 25,90
2) oznaczanie poziomu cezu 51,80
28Oznaczanie pozostałości hormonów w moczu zwierząt rzeźnych metodą HPLC 244,00
29Oznaczanie pozostałości hormonów w tkankach zwierząt rzeźnych metodą HPLC 282,00
30Oznaczanie testosteronu w surowicy metodą HPLC 132,00

ZAŁĄCZNIK Nr  12

  52

STAWKI DOTACJI NA DOFINANSOWANIE ZADAŃ W ZAKRESIE OCHRONY ROŚLIN

Lp.ZadaniaJednostkaStawka dotacji w zł
1234
1Doskonalenie metod zwalczania agrofagów:

ustalenie metodyk dotyczących oceny potrzeby wykonywania zabiegów ochrony roślin dla wybranych ważnych gospodarczo agrofagów

agrofag960
2Badanie gleby i roślin na obecność organizmów kwarantannowych:

1) oznaczanie patotypów nicieni Globodera pallida

lub Globodera rostochinesis:

a) rozmnażaniepróbka4.000
b) identyfikacja patotypu

2) oznaczanie patotypów Synchytrium endobioticum:

próbka3.400
a) rozmnażanie i wirulencjapróbka9.000
b) identyfikacja patotypupróbka10.000
3Zwalczanie Clavibacter michiganensis ssp. sepedonicus lub Ralstonia solanacearum, w zakresie dofinansowania kosztów:
1) przetwarzania porażonych i prawdopodobnie

porażonych ziemniaków, dokonanego przez zakład

przetwórczy w sposób gwarantujący zniszczenie

bakterii, w związku z decyzją wojewódzkiego

inspektora ochrony roślin i nasiennictwa w

sprawie zwalczania bakterii lub przetwarzania

ziemniaków podejrzanych o porażenie na podstawie

pozytywnego wyniku testu immunofluorescencji

pośredniej, dokonanego przez zakład przetwórczy

w sposób gwarantujący zniszczenie bakterii,

jeżeli przetwarzania dokonano po wyrażeniu zgody

i pod nadzorem wojewódzkiego inspektora ochrony

roślin i nasiennictwa

100 kg3,00
2) odkażania powierzchni w związku z decyzją

wojewódzkiego inspektora ochrony roślin i

nasiennictwa w sprawie zwalczania bakterii lub

na podstawie pozytywnego wyniku testu

immunofluorescencji pośredniej po wyrażeniu

zgody przez wojewódzkiego inspektora ochrony

roślin i nasiennictwa

1 m20,50
3) pokrycia szkody poniesionej w wyniku

zdyskwalifikowania, z powodu wystąpienia

bakterii Clavibacter michiganensis ssp.

sepedonicus lub bakterii Ralstonia solanacearum,

sadzeniaków ziemniaka uznanych po ocenie polowej

w stopniach: przedbazowy (PBIII, PBII), bazowy

(BI, BII), kwalifikowany (CA, CB), jeżeli

sadzeniaki te znalazły się w strefie zagrożenia

określonej, w związku z wykryciem bakterii, w

decyzji wojewódzkiego inspektora ochrony roślin

i nasiennictwa:

a) przedbazowy (PBIII, PBII)1 ha2.000
b) bazowy (BI, BII)1 ha1.500
c) kwalifikowany (CA, CB) 1 ha1.000
4) zakupu kwalifikowanych sadzeniaków ziemniaka,

jeżeli zostały wysadzone w strefie zagrożenia

określonej w decyzji wojewódzkiego inspektora

ochrony roślin i nasiennictwa w sprawie

zwalczania bakterii

100 kg20
4Zwalczanie Synchytrium endobioticum w zakresie dofinansowania kosztów zakupu kwalifikowanych sadzeniaków ziemniaka odmian odpornych na agresywne patotypy Synchytrium endobioticum100 kg30
5Urzędowe badania kontrolne jakości środków ochrony roślin znajdujących się w obrocie handlowym i stosowaniu:
1) analiza parametrów fizykochemicznych form

użytkowanych środków ochrony roślin

próbka175
2) analiza zawartości substancji biologicznie

czynnej

próbka343
3) ocena skuteczności biologicznej środków ochrony

roślin metodą laboratoryjną

próbka231
4) ocena fitotoksyczności środka ochrony roślinpróbka288
6Analiza pozostałości środków ochrony roślin w płodach rolnych:
1) badanie pozostałości insektycydów

chloroorganicznych

próbka145
2) badanie pozostałości insektycydów

fosforoorganicznych

próbka100
3) badanie pozostałości insektycydów pyretroidowychpróbka159
4) badanie pozostałości insektycydów

karbaminianowych

próbka146
5) badanie pozostałości innych insektycydówpróbka145
6) badanie pozostałości fungicydów karbaminianowychpróbka145
7) badanie pozostałości fungicydów

dwutiokarbaminianowych

próbka50
8) badanie pozostałości innych fungicydówpróbka178
9) badanie pozostałości herbicydów

fenylomocznikowych

próbka222
10) badanie pozostałości innych herbicydówpróbka145

ZAŁĄCZNIK Nr  13

STAWKI DOTACJI NA OBNIŻENIE CENY ZA BADANIA OPRYSKIWACZY CIĄGNIKOWYCH LUB SAMOBIEŻNYCH, POLOWYCH I SADOWNICZYCH

1) 60 zł - dla opryskiwacza ciągnikowego polowego o długości belki do 12 m;

2) 70 zł - dla opryskiwacza ciągnikowego polowego o długości belki powyżej 12 m;

3) 60 zł - dla opryskiwacza ciągnikowego sadowniczego;

4) 80 zł - dla opryskiwacza samobieżnego polowego lub sadowniczego.

ZAŁĄCZNIK Nr  14

  53

STAWKI DOTACJI NA DOFINANSOWANIE KOSZTÓW ROLNICTWA EKOLOGICZNEGO

I.

Stawki dotacji na dofinansowanie kosztów kontroli gospodarstwa ekologicznego

Lp.Powierzchnia gospodarstwaStawka dotacji w zł na gospodarstwo
123
1do 5 ha użytków rolnych450
2powyżej 5 ha do 10 ha użytków rolnych500
3powyżej 10 ha do 20 ha użytków rolnych550
4powyżej 20 ha do 50 ha użytków rolnych600
5powyżej 50 ha do 100 ha użytków rolnych650
6powyżej 100 ha użytków rolnych700

II.

Stawki dotacji na prowadzenie badań

Lp.ZadanieStawka dotacji w zł
123
1Prowadzenie badań w:
a) warzywnictwie (w tym uprawa ziół) metodami

ekologicznymi

do 450.000
b) sadownictwie metodami ekologicznymido 450.000
c) uprawach polowych metodami ekologicznymido 450.000
d) produkcji zwierzęcej metodami ekologicznymido 300.000
e) przetwórstwie produktów roślinnych, zwierzęcych

metodami ekologicznymi

do 300.000
f) ochronie zdrowia zwierzątdo 200.000
g) zakresie marketingu i promocjido 200.000

III.

Stawki dotacji na koordynację doradztwa

Lp.ZadanieStawka dotacji w zł
123
1Koordynacja doradztwa w zakresie rolnictwa ekologicznego, w tym prowadzenie ekologicznego gospodarstwa pokazowego, wydawanie materiałów szkoleniowych500.000

ZAŁĄCZNIK Nr  15

STAWKI DOTACJI NA DOFINANSOWANIE KOSZTÓW MONITOROWANIA DOSTĘPU POLSKICH ARTYKUŁÓW ROLNO-SPOŻYWCZYCH DO RYNKÓW ZAGRANICZNYCH I WIELKOŚCI IMPORTU

I.

Analizy ekonomiczne polityki rolnej

Lp.ZadanieJednostkaStawka dotacji w zł
1234
1Analizy zmian parametrów wpływających na sytuację ekonomiczno-finansową sektora gospodarki żywnościowej - oceny za okres styczeń-kwiecień oraz maj-październik 2004 r.opracowanie37.700
2Analiza skutków liberalizacji handlu rolno-spożywczego w ramach CEFTA - raport podsumowującyopracowanie30.300
3Zmiany instrumentów krajowej polityki produkcji rolnej w Rzeczypospolitej Polskiej (monitoring dla OECD)opracowanie30.300

II.

Monitorowanie zagranicznych rynków rolnych

Lp.ZadanieJednostkaStawka dotacji w zł
1234
1Sygnalne raporty monitorujące sytuację podażowo-popytową i cenową na światowych rynkach podstawowych produktów rolnych:
1) zboża, oleiste, komponenty paszoweopracowanie10.800
2) żywiec, mięso, drób i jajaopracowanie10.800
3) owoce i warzywaopracowanie10.800
4) cukieropracowanie10.800
5) mleko i produkty mleczarskieopracowanie10.800
6) ziemniaki i skrobiaopracowanie10.800
2Roczny raport podsumowujący polski handel zagraniczny artykułami rolno-spożywczymi w 2003 r.opracowanie48.200
3Przygotowanie analiz obrotów w handlu zagranicznym towarami rolno-spożywczymi za I i III kwartał 2004 r.opracowanie16.350
4Przygotowanie szybkich analiz bieżącej sytuacji w polskim handlu artykułami rolno-spożywczymi z wybranymi państwami i w rolnictwie tych państwopracowanie1.375

III.

Monitorowanie wielkości importu i cen importowych

Lp.ZadanieJednostkaStawka dotacji w zł
1234
1Weryfikacja danych liczbowych, wykonanie prac obliczeniowych i przygotowanie miesięcznych raportów o wielkości importu artykułów rolno-spożywczych według narastających danych miesięcznych za listopad i grudzień 2003 r. oraz za miesiące: od stycznia do października 2004 r.opracowanie1.200
2Weryfikacja danych liczbowych, wykonanie prac obliczeniowych i przygotowanie miesięcznych raportów o cenach importowych artykułów rolno-spożywczych według danych miesięcznych za listopad i grudzień 2003 r. oraz za miesiące: od stycznia do października 2004 r.opracowanie1.200
3Sporządzenie uzupełniającej analizy tendencji zmian wielkości importu i cen importowych artykułów rolno-spożywczych w 2004 r. oraz syntezyopracowanie3.200
4Ustalenie wielkości progowych dla artykułów rolno-spożywczych wymagających głębszej ochrony - w zależności od potrzeb na 2004 r.opracowanie3.200
5Opracowanie metodyki dla analizy obrotów artykułami rolno-spożywczymi z państwami członkowskimi Unii Europejskiej - na podstawie danych systemu INTRASTATopracowanie2.800

ZAŁĄCZNIK Nr  16

STAWKI DOTACJI NA DOFINANSOWANIE KOSZTÓW PRODUKCJI NAWOZÓW WAPNIOWYCH SPRZEDANYCH PRODUCENTOM ROLNYM

1) 50 zł za tonę czystego składnika CaO*) w nawozach wapniowych z produkcji podstawowej (tabela 18 lp. 1-5 Nawozy wapniowe), w wapnie kredowym pochodzenia naturalnego - kopalina (tabela 18 lp. 10-13 Nawozy wapniowe) i w nawozach wapniowo-magnezowych (tabela 19 lp. 1-7 Nawozy wapniowo-magnezowe);

2) 60 zł za tonę czystego składnika MgO*) w nawozach wapniowo-magnezowych (tabela 19 lp. 1-7 Nawozy wapniowo-magnezowe);

3) 45 zł za tonę czystego składnika CaO*) w nawozach wapniowych z pozysku, z wyłączeniem wapna defekacyjnego (tabela 18 lp. 6-9 Nawozy wapniowe).

______

*) Ilość czystego składnika CaO i MgO oblicza się według minimalnych zawartości tych składników dla danej odmiany nawozów wapniowych oraz wapniowo-magnezowych, określonych w załączniku do ustawy o nawozach i nawożeniu w tabelach 18 i 19.

1 § 3 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 30 maja 2005 r. (Dz.U.05.99.831) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
2 § 3 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 30 maja 2005 r. (Dz.U.05.99.831) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
3 § 3 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 30 maja 2005 r. (Dz.U.05.99.831) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
4 § 4 ust. 1 pkt 2 uchylony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 30 maja 2005 r. (Dz.U.05.99.831) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
5 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 30 maja 2005 r. (Dz.U.05.99.831) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
6 § 4 ust. 3 pkt 3 uchylony przez § 1 pkt 2 lit. c) rozporządzenia z dnia 30 maja 2005 r. (Dz.U.05.99.831) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
7 § 4 ust. 5 pkt 2 uchylony przez § 1 pkt 2 lit. d) rozporządzenia z dnia 30 maja 2005 r. (Dz.U.05.99.831) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
8 § 5 ust. 1 pkt 1 uchylony przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 30 maja 2005 r. (Dz.U.05.99.831) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
9 § 5 ust. 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 30 maja 2005 r. (Dz.U.05.99.831) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
10 § 5 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 30 maja 2005 r. (Dz.U.05.99.831) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
11 § 5 ust. 1 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 30 maja 2005 r. (Dz.U.05.99.831) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
12 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 30 maja 2005 r. (Dz.U.05.99.831) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
13 § 8 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 30 maja 2005 r. (Dz.U.05.99.831) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
14 § 19 ust. 3 pkt 1 lit. b) uchylona przez § 1 pkt 6 lit. a) rozporządzenia z dnia 30 maja 2005 r. (Dz.U.05.99.831) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
15 § 19 ust. 3 pkt 1 lit. e) uchylona przez § 1 pkt 6 lit. a) rozporządzenia z dnia 30 maja 2005 r. (Dz.U.05.99.831) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
16 § 19 ust. 4 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 6 lit. b) tiret pierwsze rozporządzenia z dnia 30 maja 2005 r. (Dz.U.05.99.831) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
17 § 19 ust. 4 pkt 1 uchylony przez § 1 pkt 6 lit. b) tiret drugie rozporządzenia z dnia 30 maja 2005 r. (Dz.U.05.99.831) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
18 § 19 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. c) rozporządzenia z dnia 30 maja 2005 r. (Dz.U.05.99.831) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
19 § 19 ust. 7 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 lit. d) rozporządzenia z dnia 30 maja 2005 r. (Dz.U.05.99.831) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
20 § 19 ust. 8 uchylony przez § 1 pkt 6 lit. e) rozporządzenia z dnia 30 maja 2005 r. (Dz.U.05.99.831) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
21 § 19 ust. 12 uchylony przez § 1 pkt 6 lit. e) rozporządzenia z dnia 30 maja 2005 r. (Dz.U.05.99.831) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
22 § 21 ust. 4 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. a) rozporządzenia z dnia 30 maja 2005 r. (Dz.U.05.99.831) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
23 § 21 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. b) rozporządzenia z dnia 30 maja 2005 r. (Dz.U.05.99.831) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
24 § 22 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. a) rozporządzenia z dnia 30 maja 2005 r. (Dz.U.05.99.831) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
25 § 22 ust. 2 pkt 1 lit. c) zmieniona przez § 1 pkt 8 lit. b) tiret pierwsze rozporządzenia z dnia 30 maja 2005 r. (Dz.U.05.99.831) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
26 § 22 ust. 2 pkt 1 lit. d) zmieniona przez § 1 pkt 8 lit. b) tiret pierwsze rozporządzenia z dnia 30 maja 2005 r. (Dz.U.05.99.831) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
27 § 22 ust. 2 pkt 2 lit. b) zmieniona przez § 1 pkt 8 lit. b) tiret drugie rozporządzenia z dnia 30 maja 2005 r. (Dz.U.05.99.831) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
28 § 22 ust. 2 pkt 5 uchylony przez § 1 pkt 8 lit. b) tiret trzecie rozporządzenia z dnia 30 maja 2005 r. (Dz.U.05.99.831) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
29 § 22 ust. 2 pkt 6 uchylony przez § 1 pkt 8 lit. b) tiret trzecie rozporządzenia z dnia 30 maja 2005 r. (Dz.U.05.99.831) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
30 § 22 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. c) rozporządzenia z dnia 30 maja 2005 r. (Dz.U.05.99.831) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
31 § 24 ust. 1 pkt 1 uchylony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 30 maja 2005 r. (Dz.U.05.99.831) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
32 § 25 ust. 1 pkt 6 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 30 maja 2005 r. (Dz.U.05.99.831) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
33 § 27 ust. 1 tiret zmienione przez § 1 pkt 11 lit. a) rozporządzenia z dnia 30 maja 2005 r. (Dz.U.05.99.831) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
34 § 27 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. b) rozporządzenia z dnia 30 maja 2005 r. (Dz.U.05.99.831) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
35 § 28 uchylony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 30 maja 2005 r. (Dz.U.05.99.831) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
36 § 29 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 13 lit. a) rozporządzenia z dnia 30 maja 2005 r. (Dz.U.05.99.831) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
37 § 29 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 13 lit. b) rozporządzenia z dnia 30 maja 2005 r. (Dz.U.05.99.831) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
38 § 30 zmieniony przez § 1 pkt 14 rozporządzenia z dnia 30 maja 2005 r. (Dz.U.05.99.831) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
39 § 32 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 15 rozporządzenia z dnia 30 maja 2005 r. (Dz.U.05.99.831) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
40 § 42 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 16 rozporządzenia z dnia 30 maja 2005 r. (Dz.U.05.99.831) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
41 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 17 rozporządzenia z dnia 30 maja 2005 r. (Dz.U.05.99.831) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
42 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 18 rozporządzenia z dnia 30 maja 2005 r. (Dz.U.05.99.831) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
43 Załącznik nr 3 zmieniony przez § 1 pkt 19 rozporządzenia z dnia 30 maja 2005 r. (Dz.U.05.99.831) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
44 Załącznik nr 4 zmieniony przez § 1 pkt 19 rozporządzenia z dnia 30 maja 2005 r. (Dz.U.05.99.831) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
45 Załącznik nr 5 zmieniony przez § 1 pkt 19 rozporządzenia z dnia 30 maja 2005 r. (Dz.U.05.99.831) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
46 Załącznik nr 6 zmieniony przez § 1 pkt 19 rozporządzenia z dnia 30 maja 2005 r. (Dz.U.05.99.831) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
47 Załącznik nr 7 zmieniony przez § 1 pkt 19 rozporządzenia z dnia 30 maja 2005 r. (Dz.U.05.99.831) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
48 Załącznik nr 8 zmieniony przez § 1 pkt 19 rozporządzenia z dnia 30 maja 2005 r. (Dz.U.05.99.831) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
49 Załącznik nr 9 zmieniony przez § 1 pkt 19 rozporządzenia z dnia 30 maja 2005 r. (Dz.U.05.99.831) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
50 Załącznik nr 10 zmieniony przez § 1 pkt 19 rozporządzenia z dnia 30 maja 2005 r. (Dz.U.05.99.831) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
51 Załącznik nr 11 zmieniony przez § 1 pkt 19 rozporządzenia z dnia 30 maja 2005 r. (Dz.U.05.99.831) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
52 Załącznik nr 12 zmieniony przez § 1 pkt 19 rozporządzenia z dnia 30 maja 2005 r. (Dz.U.05.99.831) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.
53 Załącznik nr 14 zmieniony przez § 1 pkt 20 rozporządzenia z dnia 30 maja 2005 r. (Dz.U.05.99.831) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2005 r.