Art. 38. - Środki żywienia zwierząt.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2005.255.2143 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 23 grudnia 2005 r.
Art.  38.
1.
Wprowadzane do obrotu pasze powinny być oznakowane.
2.
Oznakowanie, o którym mowa w ust. 1, polega na umieszczeniu, w sposób widoczny, czytelny i nieusuwalny, na każdym opakowaniu paszy lub dołączonej do opakowania etykiecie informacji w języku polskim określającej, w zależności od rodzaju paszy, w szczególności:
1)
rodzaj i nazwę;
2)
wytwórcę i numer zezwolenia na wytwarzanie, o ile jest ono wymagane;
3)
masę netto, a dla płynów objętość albo masę netto;
4)
okres trwałości oraz okres karencji, o ile jest przewidywany;
5)
przeznaczenie, z uwzględnieniem gatunku i wieku zwierząt, dla których pasza jest przeznaczona;
6)
materiały paszowe lub kategorie grupujące kilka materiałów paszowych charakteryzujących się tym samym źródłem pochodzenia;
7)
zawartość składników pokarmowych;
8)
datę produkcji albo numer serii;
9)
sposób stosowania, w tym zasady bezpiecznego użycia.
3.
W przypadku pasz przeznaczonych do wprowadzania do obrotu w innych niż Rzeczpospolita Polska państwach członkowskich Unii Europejskiej oznakowanie, o którym mowa w ust. 1, jest dokonywane w języku urzędowym państwa członkowskiego, w którym pasze te będą wprowadzane do obrotu, a w przypadku pasz przeznaczonych do wywozu poza obszar celny Unii Europejskiej oznakowanie to może być dokonywane w języku urzędowym kraju przeznaczenia.
4.
W przypadkach, o których mowa w art. 37 ust. 2, informacje wymienione w ust. 2 powinny być dołączone do dokumentów przewozowych i przekazane odbiorcy.
5.
Oznakowanie pasz nie może wprowadzać w błąd nabywcy, w szczególności odnośnie do ich tożsamości, w tym: rodzaju, właściwości, pochodzenia, składu, ilości oraz sposobu produkcji, lub sugerować, że posiadają one specjalne właściwości, jeżeli ich nie posiadają albo jeżeli inne pasze posiadają również takie właściwości.
6.
Pasze przeznaczone dla zwierząt towarzyszących mogą być wprowadzane do obrotu również pod nazwą "karma", wraz z określeniem gatunku zwierzęcia towarzyszącego, dla którego są przeznaczone.
7.
Minister właściwy do spraw rolnictwa określi, w drodze rozporządzenia:
1)
szczegółowe wymagania dotyczące oznakowania pasz, w tym sposób oznakowania oraz zakres informacji, które powinny być umieszczone na ich opakowaniu lub etykiecie dołączonej do opakowania albo dołączone do dokumentów przewozowych,
2)
kategorie grupujące materiały paszowe charakteryzujące się jednakowym źródłem pochodzenia,
3)
limity tolerancji zawartości składników pokarmowych i dodatków paszowych

- mając na względzie zapewnienie ochrony interesów nabywców i obiektywnych kryteriów kontroli.

8.
Minister właściwy do spraw rolnictwa może określić, w drodze rozporządzenia, zakres dodatkowych informacji, które mogą być umieszczane na opakowaniu pasz lub etykiecie dołączonej do opakowania albo w dokumentach przewozowych, mając na względzie zapewnienie ochrony interesów nabywców oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy Unii Europejskiej.