Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Sposób ustalania wysokości dotacji i rozliczania środków finansowych na utrzymanie potencjału badawczego oraz na badania naukowe lub prace rozwojowe oraz zadania z nimi związane, służące rozwojowi młodych naukowców oraz uczestników studiów doktoranckich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2015.1443

Akt utracił moc
Wersja od: 19 sierpnia 2017 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1. 
Rozporządzenie określa sposób ustalania wysokości dotacji oraz rozliczania środków finansowych na naukę, przeznaczanych na cele określone w art. 18 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki, zwanej dalej "ustawą", w tym:
1)
wielkości i składowe algorytmu ustalania wysokości dotacji na utrzymanie potencjału badawczego jednostki naukowej dla jednostek posiadających kategorię naukową A+, A, B albo C;
2)
sposób ustalania dotacji dla Polskiej Akademii Umiejętności;
3)
sposób ustalania dotacji dla jednostki naukowej, której:
a)
przyznano po raz pierwszy kategorię naukową,
b)
nie przyznano dotacji na utrzymanie potencjału badawczego w roku poprzedzającym rok, na który ma być przyznana dotacja,
c)
kategoria naukowa została zmieniona w wyniku przeprowadzenia kompleksowej oceny działalności naukowej lub badawczo-rozwojowej jednostki naukowej;
4)
sposób ustalania dotacji dla jednostek naukowych powstałych w wyniku podziału lub wydzielenia się z istniejącej jednostki naukowej oraz powstałych w wyniku połączenia istniejących jednostek naukowych;
5)
sposób zwiększania dotacji na utrzymanie potencjału badawczego dla jednostek naukowych, w tym na zadania związane z zapewnieniem warunków udziału niepełnosprawnych naukowców i uczestników studiów doktoranckich w realizacji badań naukowych i prac rozwojowych;
6)
sposób ustalania dotacji na cele określone w art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy z tytułu zdarzeń losowych;
7)
wielkości i składowe algorytmu ustalania dotacji na działalność polegającą na prowadzeniu badań naukowych lub prac rozwojowych oraz zadań z nimi związanych, służących rozwojowi młodych naukowców oraz uczestników studiów doktoranckich, finansowanych w wewnętrznym trybie konkursowym, dla jednostek naukowych uczelni, jednostek naukowych Polskiej Akademii Nauk, instytutów badawczych i międzynarodowych instytutów naukowych, posiadających kategorię A+, A, B albo C;
8)
terminy składania wniosków o przyznanie dotacji i raportu rocznego z wykorzystania środków finansowych, stanowiącego podstawę do rozliczenia przyznanych dotacji;
9)
sposób rozliczania przyznanych środków finansowych;
10)
szczegółowy zakres informacji zawartych we wnioskach o przyznanie środków finansowych oraz w raporcie rocznym z wykorzystania przyznanych środków finansowych, wraz z rozliczeniem finansowym poniesionych kosztów.
§  2. 
1. 
Minister właściwy do spraw nauki, zwany dalej "ministrem", przyznaje środki finansowe na cele określone w art. 18 ust. 1 pkt 1 i 3 ustawy, na podstawie wniosku, zawierającego informacje, których szczegółowy zakres określa załącznik nr 1 do rozporządzenia. Polska Akademia Umiejętności do wniosku dołącza opis zadań planowanych do realizacji z przyznanych środków finansowych.
2. 
Wniosek o przyznanie środków finansowych na działalność statutową, o którym mowa w ust. 1, rozpatruje się odrębnie w części dotyczącej dotacji podmiotowej na utrzymanie potencjału badawczego oraz dotacji celowej na działalność polegającą na prowadzeniu badań naukowych lub prac rozwojowych oraz zadań z nimi związanych, służących rozwojowi młodych naukowców oraz uczestników studiów doktoranckich, zwanej dalej "dotacją dla młodych naukowców".
3.  2
 Jednostka naukowa składa, w terminie od dnia 1 października do dnia 31 października roku poprzedzającego rok, na który ma być przyznana dotacja, wniosek o przyznanie środków finansowych na działalność statutową, o którym mowa w ust. 1, w systemie teleinformatycznym w rozumieniu art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2017 r. poz. 570), wskazanym przez ministra na stronie internetowej urzędu obsługującego ministra, zwanym dalej "systemem".
4. 
Nowo utworzona jednostka naukowa albo jednostka naukowa powstała w wyniku podziału lub wydzielenia z istniejącej jednostki naukowej albo jednostka naukowa powstała w wyniku połączenia istniejących jednostek naukowych, może złożyć wniosek w systemie po przyznaniu przez ministra kategorii naukowej, o której mowa w art. 42 ust. 3 ustawy, w terminie do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rok, na który mają być przyznane środki finansowe.
5. 
Jednostka naukowa posiadająca kategorię naukową C, której w wyniku ponownej oceny jakości działalności naukowej lub badawczo-rozwojowej przyznano wyższą kategorię naukową w terminie uniemożliwiającym złożenie wniosku zgodnie z ust. 3, może złożyć wniosek w systemie w terminie do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rok, na który mają być przyznane środki finansowe.
6. 
Jednostka naukowa posiadająca kategorię naukową C, której w wyniku ponownej oceny jakości działalności naukowej lub badawczo-rozwojowej przyznano wyższą kategorię naukową, może złożyć wniosek w systemie o przyznanie dotacji na utrzymanie potencjału badawczego na rok, w którym przyznano wyższą kategorię naukową, nie później niż do dnia 30 czerwca roku, na który ma być przyznana ta dotacja.
7.  3
 W terminach, o których mowa w ust. 3-6, jednostka naukowa składa dodatkowo informację określoną w części A załącznika nr 1 do rozporządzenia w formie dokumentu elektronicznego, opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP, na elektroniczną skrzynkę podawczą ministra, albo w postaci papierowej na adres urzędu obsługującego ministra.
§  3. 
Do rozpatrzenia są kierowane wyłącznie wnioski kompletne, spełniające wymagania formalne określone w rozporządzeniu. W przypadku złożenia wniosku niespełniającego tych wymagań wzywa się jednostkę naukową, za pośrednictwem systemu, do usunięcia braków formalnych w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania, z pouczeniem, że ich nieusunięcie spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.
§  4. 
1. 
Minister przyznaje jednostce naukowej dotację na utrzymanie potencjału badawczego w wysokości ustalonej zgodnie z algorytmem określonym w załączniku nr 2 do rozporządzenia, zwaną dalej "dotacją bazową", oraz dotację dla młodych naukowców, w wysokości ustalonej zgodnie z algorytmem określonym w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
2. 
Jeżeli wysokość dotacji, o których mowa w ust. 1, ustalonych zgodnie z algorytmami określonymi odpowiednio w załączniku nr 2 albo 3 do rozporządzenia, jest niższa niż 3000 zł, jednostka naukowa otrzymuje te dotacje w wysokości równej 3000 zł.
§  5. 
1. 
Wysokość dotacji na utrzymanie potencjału badawczego dla Polskiej Akademii Umiejętności ustala minister po zasięgnięciu opinii zespołu, powołanego przez ministra na podstawie art. 52 ust. 1 ustawy, zwanego dalej "zespołem".
2. 
Zespół przekazuje ministrowi opinię w sprawie wniosku Polskiej Akademii Umiejętności, w tym zadań planowanych przez tę jednostkę do realizacji, w terminie nie dłuższym niż 60 dni od dnia przekazania wniosku do oceny. Ocena zawiera propozycję wysokości finansowania lub odmowy przyznania środków wraz z uzasadnieniem.
§  6. 
1. 
Dotacja bazowa dla jednostki naukowej, której w wyniku przeprowadzenia kompleksowej oceny jakości działalności naukowej lub badawczo-rozwojowej przyznano po raz pierwszy kategorię naukową, lub jednostki, której nie przyznano dotacji bazowej w roku poprzedzającym rok, na który ma być przyznana dotacja, albo jednostki naukowej, której kategoria naukowa została zmieniona, jest ustalana zgodnie z algorytmem, o którym mowa w § 4 ust. 1.
2. 
Kategoria naukowa zmieniona w wyniku przeprowadzenia kompleksowej oceny jakości działalności naukowej lub badawczo-rozwojowej jest uwzględniana w algorytmie podziału dotacji bazowej, począwszy od roku następującego po roku, w którym została zmieniona. Przepisu tego nie stosuje się do kategorii naukowej C.
3. 
W przypadku jednostki naukowej posiadającej kategorię C, której kategoria została zmieniona w wyniku ponownej kompleksowej oceny jakości działalności naukowej lub badawczo-rozwojowej, zmieniona kategoria naukowa uwzględniana jest w algorytmie podziału dotacji bazowej, począwszy od roku, w którym przyznano zmienioną kategorię.
§  7. 
Przyznane środki finansowe przekazywane są jednostce naukowej w ratach, nie rzadziej niż raz na kwartał.
§  8. 
1. 
W przypadku podziału jednostki naukowej, której została przyznana dotacja bazowa lub dotacja dla młodych naukowców, minister może dokonać podziału tych dotacji między nowo powstałe jednostki naukowe proporcjonalnie do:
1)
liczby pracowników tych jednostek, określonej zgodnie z ust. 1 pkt 3 załącznika nr 2 do rozporządzenia, z uwzględnieniem kosztochłonności prowadzonych badań, o której mowa w ust. 1 pkt 2 załącznika nr 2 do rozporządzenia, oraz przejętych do realizacji zadań - w przypadku dotacji bazowej;
2)
przejętych do realizacji zadań - w przypadku dotacji dla młodych naukowców.
2. 
Do jednostki naukowej powstałej w wyniku wydzielenia z istniejącej jednostki naukowej przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.
2 § 2 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia z dnia 21 lipca 2017 r. (Dz.U.2017.1495) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 sierpnia 2017 r.
3 § 2 ust. 7 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia z dnia 21 lipca 2017 r. (Dz.U.2017.1495) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 19 sierpnia 2017 r.