§ 1. - Sposób prowadzenia rachunków przejściowych różnic kursowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.64.604

Akt utracił moc
Wersja od: 27 lipca 1932 r.
§  1.
Płatnicy państwowego podatku dochodowego, którzy na podstawie ustawy z dnia 18 marca 1932 r. o tymczasowem stosowaniu wyjątkowych zasad bilansowania (Dz. U. R. P. Nr. 25, poz. 226) zamierzają zrównoważyć różnice kursowe powstałe z przerachowania należności i zobowiązań w walutach obcych, niespłaconych w ciągu roku operacyjnego, przez utworzenie "specjalnego rachunku, przejściowego różnic kursowych" - obowiązani są stosować przytem następujące zasady:

Różnice kursowe, wynikające z operacyj przeprowadzonych w ciągu roku operacyjnego lub wynikłe przy zamknięciu poszczególnych rachunków walutowych z końcem roku operacyjnego, należy przenieść na "rachunek różnic kursowych" i to w odrębnych pozycjach różnice kursowe faktycznie poniesione, zaś w odrębnych - pozycje różnic kursowych tylko zarachowane.

Różnice kursowe, poniesione w ciągu roku operacyjnego, należy z "rachunku różnic kursowych", przy sporządzaniu bilansu zamknięcia oraz rachunku zysków i strat za dany rok operacyjny odnieść na rachunek zysków i strat. Natomiast różnice kursowe zarachowane mogą być z "rachunku różnic kursowych":

1)
w całości przeniesione na rachunek zysków i strat,
2)
w całości zrównoważone przez utworzenie "specjalnego rachunku przejściowego różnic kursowych",
3)
w tej samej części procentowej co do wszystkich rachunków walutowych odniesione na rachunek zysków i strat, w pozostałej zaś części procentowej zrównoważone przez utworzenie "specjalnego rachunku przejściowego różnic kursowych".