§ 3. - Sposób postępowania członków Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej przy wykonywaniu powierzonych im zadań.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1967.32.159

Akt utracił moc
Wersja od: 8 sierpnia 1967 r.
§  3.
1.
W stosunku do osób, które dopuściły się wykroczenia o dużym społecznym niebezpieczeństwie, oraz osób, które mimo ostrzeżenia dopuściły się powtórnie wykroczenia, członek ORMO powinien sporządzić wniosek o ukaranie do kolegium karno-administracyjnego prezydium właściwej rady narodowej. Dotyczy to następujących wykroczeń:
1)
niestosowania się do przepisów porządkowych o zachowaniu się w miejscach publicznych,
2)
publicznego dopuszczenia się nieobyczajnego wybryku,
3)
naruszenia spokoju publicznego przez krzyk, alarm lub inny wybryk,
4)
uszkadzania drzew i krzewów oraz deptania i niszczenia trawników i zieleńców na placach, ulicach, skwerach, w parkach i w innych miejscach publicznych,
5)
zanieczyszczania dróg publicznych, ulic i nieruchomości (obejść gospodarskich, bram, podwórek, klatek schodowych itp.),
6)
naruszenia przepisów o bezpieczeństwie i porządku ruchu na drogach publicznych.
2.
W sprawach określonych w ust. 1 wnioski o ukaranie kieruje do kolegium karno-administracyjnego komendant jednostki ORMO bezpośrednio lub za pośrednictwem komendanta właściwej terenowo jednostki Milicji Obywatelskiej.
3.
Członek ORMO posiadający odpowiednie przygotowanie może brać udział w rozprawie karno-administracyjnej w charakterze oskarżyciela publicznego. W tym charakterze może on także składać za pośrednictwem komendanta jednostki ORMO albo komendanta właściwej terenowo jednostki Milicji Obywatelskiej odwołania od postanowień i orzeczeń wydanych przez kolegia karno-administracyjne.
4.
Upoważnienia do brania udziału w rozprawie karno-administracyjnej w charakterze oskarżyciela publicznego wydają społeczne komitety ORMO na wniosek komendantów jednostek ORMO.