Sposób postępowania członków Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej przy wykonywaniu powierzonych im zadań.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1967.32.159

Akt utracił moc
Wersja od: 8 sierpnia 1967 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 15 lipca 1967 r.
w sprawie sposobu postępowania członków Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej przy wykonywaniu powierzonych im zadań.

Na podstawie art. 10 ust. 2 pkt 1 i ust. 3 ustawy z dnia 13 czerwca 1967 r. o Ochotniczej Rezerwie Milicji Obywatelskiej (Dz. U. Nr 23, poz. 108) zarządza się, co następuje:
1.
Sposób interwencji członka Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej, zwanej dalej w skrócie ORMO, w razie ujawnienia wykroczenia powinien być uzależniony od społecznego niebezpieczeństwa czynu, rozmiarów szkody, stopnia zawinienia sprawcy oraz jego zachowania się po popełnieniu wykroczenia.
2.
Jeżeli społeczne niebezpieczeństwo czynu jest znikome, należy w zasadzie ograniczyć się do zwrócenia uwagi sprawcy wykroczenia na sprzeczne z prawem zachowanie się, udzielić mu odpowiedniego pouczenia i ostrzec przed odpowiedzialnością.
O popełnieniu wykroczenia przez nieletniego należy zawiadomić rodziców lub opiekunów.
1.
W stosunku do osób, które dopuściły się wykroczenia o dużym społecznym niebezpieczeństwie, oraz osób, które mimo ostrzeżenia dopuściły się powtórnie wykroczenia, członek ORMO powinien sporządzić wniosek o ukaranie do kolegium karno-administracyjnego prezydium właściwej rady narodowej. Dotyczy to następujących wykroczeń:
1)
niestosowania się do przepisów porządkowych o zachowaniu się w miejscach publicznych,
2)
publicznego dopuszczenia się nieobyczajnego wybryku,
3)
naruszenia spokoju publicznego przez krzyk, alarm lub inny wybryk,
4)
uszkadzania drzew i krzewów oraz deptania i niszczenia trawników i zieleńców na placach, ulicach, skwerach, w parkach i w innych miejscach publicznych,
5)
zanieczyszczania dróg publicznych, ulic i nieruchomości (obejść gospodarskich, bram, podwórek, klatek schodowych itp.),
6)
naruszenia przepisów o bezpieczeństwie i porządku ruchu na drogach publicznych.
2.
W sprawach określonych w ust. 1 wnioski o ukaranie kieruje do kolegium karno-administracyjnego komendant jednostki ORMO bezpośrednio lub za pośrednictwem komendanta właściwej terenowo jednostki Milicji Obywatelskiej.
3.
Członek ORMO posiadający odpowiednie przygotowanie może brać udział w rozprawie karno-administracyjnej w charakterze oskarżyciela publicznego. W tym charakterze może on także składać za pośrednictwem komendanta jednostki ORMO albo komendanta właściwej terenowo jednostki Milicji Obywatelskiej odwołania od postanowień i orzeczeń wydanych przez kolegia karno-administracyjne.
4.
Upoważnienia do brania udziału w rozprawie karno-administracyjnej w charakterze oskarżyciela publicznego wydają społeczne komitety ORMO na wniosek komendantów jednostek ORMO.
Członek ORMO obowiązany jest okazać legitymację organizacyjną na żądanie osoby, w stosunku do której wykonuje on swoje uprawnienia.
1.
Osobę podejrzaną o popełnienie wykroczenia należy wylegitymować.
2.
Jeżeli sprawca wykroczenia odmówi okazania dowodu tożsamości, należy go doprowadzić do funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej, a jeżeli nie ma go w pobliżu - do najbliższej jednostki Milicji Obywatelskiej.
3.
Wobec osoby przeciwstawiającej się doprowadzeniu do funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej lub do jednostki Milicji Obywatelskiej można zastosować przymus bezpośredni, nie wyłączając siły fizycznej w granicach niezbędnej potrzeby, jeżeli osoba taka - mimo wezwania i zagrożenia zastosowaniem przymusu bezpośredniego - przeciwstawia się doprowadzeniu.
4.
Do funkcjonariusza Milicji Obywatelskiej lub najbliższej jednostki Milicji Obywatelskiej należy doprowadzać również sprawców wykroczeń nie posiadających żadnych dokumentów tożsamości.
1.
W razie ujawnienia przestępstwa, członek ORMO obowiązany jest zawiadomić o tym niezwłocznie najbliższą jednostkę Milicji Obywatelskiej i zabezpieczyć ślady i dowody przestępstwa, jeżeli zwłoka grozi ich zatarciem, a w szczególności wylegitymować sprawcę i świadków przestępstwa. Przepisy § 5 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
2.
W razie schwytania sprawcy przestępstwa na gorącym uczynku lub bezpośrednio potem w czasie pościgu, gdy zachodzi obawa jego ucieczki lub nie można ustalić jego tożsamości, członek ORMO zatrzymuje go i niezwłocznie przekazuje funkcjonariuszowi Milicji Obywatelskiej lub doprowadza do najbliższej jednostki Milicji Obywatelskiej.
Uprawnienia członków ORMO w zakresie kontroli ruchu drogowego oraz zasady i tryb ich wykonywania określają odrębne przepisy.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.