Sposób gospodarowania oraz rozdysponowania środków i przyznawania nagród dla byłych funkcjonariuszy Inspekcji Celnej, którzy bezpośrednio przyczynili się do uzyskania dodatkowych wpływów należności budżetowych lub ujawnienia przestępstw.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2002.96.855

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 2002 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 28 czerwca 2002 r.
w sprawie sposobu gospodarowania oraz rozdysponowania środków i przyznawania nagród dla byłych funkcjonariuszy Inspekcji Celnej, którzy bezpośrednio przyczynili się do uzyskania dodatkowych wpływów należności budżetowych lub ujawnienia przestępstw.

Na podstawie art. 29 ust. 2 ustawy z dnia 7 czerwca 2002 r. o zniesieniu Generalnego Inspektora Celnego, o zmianie ustawy o kontroli skarbowej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 89, poz. 804) zarządza się, co następuje:
Uzyskane po dniu 1 lipca 2002 r. środki finansowe w wysokości 20% wpływów uzyskanych przez Skarb Państwa tytułem przepadku rzeczy pochodzących z ujawnionych przez Inspekcję Celną przestępstw oraz 20% dodatkowych wpływów należności budżetowych uzyskanych w wyniku przeprowadzonych kontroli, obejmujących:
1)
kwoty należności celnych, z wyłączeniem opłat określonych w art. 275 i art. 276 § 2 Kodeksu celnego, w przypadkach ujawnienia wprowadzenia na polski obszar celny, przewozu przez ten obszar lub wywozu za granicę towarów niezgłoszonych organom celnym,
2)
kwoty należności podatkowych z tytułu obrotu towarowego z zagranicą lub obrotu krajowego towarami pochodzenia zagranicznego, w przypadkach ujawnienia takiego obrotu, niezgłoszonego organom podatkowym lub celnym,
3)
kwoty, o które został podwyższony wymiar należności celnych i podatkowych, w wyniku postępowań organów celnych i podatkowych przeprowadzonych na podstawie ustaleń dokonanych przez Inspekcję Celną

- zwane dalej "środkami finansowymi", przeznacza się do wysokości 50% na wypłaty nagród, wraz z naliczonymi od nich składkami na ubezpieczenia społeczne i składką na Fundusz Pracy, dla byłych funkcjonariuszy Inspekcji Celnej, którzy bezpośrednio przyczynili się do ujawnienia tych przestępstw lub uzyskania tych wpływów, a w pozostałej części - na usprawnienie funkcjonowania jednostek organizacyjnych kontroli skarbowej.

1. 
Organy celny i podatkowe, prowadzące bieżące rachunki dochodów budżetowych, a także inne organy wykonujące prawomocne orzeczenia o przepadku rzeczy pochodzących z przestępstw, przekazują środki finansowe na rachunek bankowy środków specjalnych pozostających w dyspozycji ministra właściwego do spraw finansów publicznych.
2. 
Przekazania, o którym mowa w ust. 1, dokonuje się z rachunków bieżących przeznaczonych do gromadzenia dochodów budżetu państwa, za okres miesiąca - w terminie 10 dni po upływie tego miesiąca, za grudzień - w terminie 15 dni po upływie roku.
3. 
Jednocześnie z przekazaniem, o którym mowa w ust. 1, ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych przesyła się zestawienie rozliczeniowe sporządzone według wzoru określonego w załączniku do rozporządzenia.
Organy celny i podatkowe oraz inne organy wykonujące prawomocne orzeczenia o przepadku przedmiotów ustalają wysokość środków finansowych podlegających przekazaniu na podstawie:
1)
ostatecznych decyzji o wymiarze należności celnych lub podatków, jeżeli wynikające z nich kwoty zostały zapłacone w całości lub części, a strona nie wniosła skargi do Naczelnego Sądu Administracyjnego,
2)
ostatecznych decyzji o wymiarze należności celnych lub podatków, w zakresie, w jakim zostały utrzymane w mocy prawomocnym wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego, jeżeli wynikające z nich kwoty zostały zapłacone w całości lub części,
3)
prawomocnych i wykonanych orzeczeń o przepadku przedmiotów,
4)
dokumentacji spraw, o których mowa w pkt 1-3, z której wynika bezpośrednie przyczynienie się byłych funkcjonariuszy Inspekcji Celnej do ujawnienia przestępstw lub do uzyskania dodatkowych wpływów budżetowych.
1. 
Środki na wypłatę nagród indywidualnych są obliczane na podstawie zaakceptowanych przez Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej wniosków nagrodowych, złożonych przez przełożonych byłych funkcjonariuszy Inspekcji Celnej, zawierających wskaźniki procentowe określające udział funkcjonariuszy w danej sprawie.
2. 
Nagroda indywidualna dla byłego funkcjonariusza Inspekcji Celnej przyznana w związku z jedną sprawą nie może przekroczyć piętnastokrotności przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, w kwartale kalendarzowym poprzedzającym kwartał, w którym przyznano nagrodę, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" na podstawie art. 20 pkt 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. Nr 162, poz. 1118, z 1999 r. Nr 38, poz. 360, Nr 70, poz. 774, Nr 72, poz. 801 i 802 i Nr 106, poz. 1215, z 2000 r. Nr 2, poz. 26, Nr 9, poz. 118, Nr 19, poz. 238, Nr 56, poz. 678 i Nr 84, poz. 948, z 2001 r. Nr 8, poz. 64, Nr 27, poz. 298, Nr 85, poz. 924, Nr 89, poz. 968, Nr 111, poz. 1194 i Nr 154, poz. 1792 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676).
3. 
Nagrody dla wszystkich funkcjonariuszy bezpośrednio zaangażowanych w daną sprawę nie mogą przekroczyć sześćdziesięciokrotności kwoty przeciętnego wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2002 r.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR

..............................

(nazwa organu przekazującego)

Zestawienie rozliczeniowe

środków finansowych przekazanych na rachunek bankowy środków

specjalnych pozostających w dyspozycji ministra właściwego do

spraw finansów publicznych w dniu ...... dowodem nr .....

Lp.Podstawa wpisuPodstawa prawna wpływuNazwa podmiotu uiszczającegoWpływyKwota przekazanaUwagi
oznaczenie sprawyrodzaj należnościdata i numer decyzji /orzeczeniakwota należnanależnośćnumer dowodudatakwota
1234567891011