Sposób dokonywania, zabezpieczania, przechowywania, odtwarzania oraz niszczenia zapisów treści rozmów telefonicznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1983.27.133

Akt utracił moc
Wersja od: 20 maja 1983 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW SPRAWIEDLIWOŚCI I OBRONY NARODOWEJ
z dnia 10 maja 1983 r.
w sprawie sposobu dokonywania, zabezpieczania, przechowywania, odtwarzania oraz niszczenia zapisów treści rozmów telefonicznych.

Na podstawie art. 198 § 5 Kodeksu postępowania karnego (Dz. U. z 1969 r. Nr 13, poz. 96 i z 1982 r. Nr 16, poz. 124 i Nr 41, poz. 273) oraz art. VI § 2 Przepisów wprowadzających Kodeks postępowania karnego (Dz. U. z 1969 r. Nr 13, poz. 97 i z 1982 r. Nr 35, poz. 228) zarządza się, co następuje:
1.
Utrwalenia treści rozmów telefonicznych dokonuje się na podstawie postanowienia sądu lub prokuratora w czasie i w zakresie ustalonym w tym postanowieniu.
2.
Odpis postanowienia o utrwaleniu treści rozmów telefonicznych przesyła się dyrektorowi właściwego okręgu poczty i telekomunikacji.
Utrwalenie treści rozmów telefonicznych następuje za pomocą aparatury do utrwalania dźwięku.
1.
Z czynności, o których mowa w § 1, sporządza się dokument zawierający następujące dane:
1)
oznaczenie czynności z wymienieniem podstawy jej dokonywania,
2)
imię i nazwisko abonenta lub nazwę instytucji będącej abonentem oraz numer aparatu telefonicznego, z którego treść przeprowadzanych rozmów podlega utrwaleniu, a także w miarę możności numery aparatów telefonicznych, z którymi dokonywane były połączenia,
3)
rodzaj i typ aparatury utrwalającej oraz system zapisu,
4)
szybkość przesuwu taśmy magnetycznej i liczbę nagranych na taśmie ścieżek albo rodzaj i typ innego nośnika użytego do utrwalenia dźwięku i parametry zapisu,
5)
czas rozpoczęcia i zakończenia utrwalania, z zaznaczeniem, czy zostało użyte urządzenie do automatycznego uruchamiania i wyłączania aparatury,
6)
dane pozwalające na identyfikację taśmy magnetycznej (innego nośnika), której dokument dotyczy,
7)
w miarę potrzeby inne dane dotyczące dokonywanej czynności.
2.
W razie uszkodzenia aparatury utrwalającej, zatrzymania albo uszkodzenia taśmy magnetycznej (innego nośnika) w trakcie utrwalania czyni się o tym odpowiednią wzmiankę w dokumencie, o którym mowa w ust. 1.
3.
Dokument, o którym mowa w ust. 1, podpisuje osoba dokonująca utrwalenia.
4.
Dyrektor właściwego okręgu poczty i telekomunikacji prowadzi wykaz osób dokonujących czynności wymienionych w § 1 ust. 1. Wykaz zawiera również dane dotyczące podstawy i czasu dokonywania tych czynności.
Utrwalanie treści rozmów telefonicznych powinno być dokonywane w warunkach uniemożliwiających ujawnienie wobec osób nieuprawnionych zarówno tej czynności, jak i treści utrwalonej rozmowy.
1.
Po zakończeniu utrwalania taśmę magnetyczną (inny nośnik) wraz z dokumentem, o którym mowa w § 3, należy opakować i oznaczyć sygnaturą akt sprawy.
2.
Materiał, o którym mowa w ust. 1, po zakończeniu utrwalania, jak również na każde żądanie organu procesowego, który wydał postanowienie o utrwaleniu, dyrektor właściwego okręgu poczty i telekomunikacji niezwłocznie przekazuje temu organowi.
1.
Warunki odtwarzania w celach procesowych zapisu treści rozmowy telefonicznej określa sąd lub prokurator prowadzący postępowanie.
2.
W protokole czynności procesowej, w czasie której nastąpiło odtworzenie zapisu treści rozmowy telefonicznej, podaje się również imię, nazwisko i stanowisko służbowe osoby dokonującej odtworzenia oraz dane, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 6, i dane dotyczące rodzaju i typu aparatury odtwarzającej. W razie potrzeby należy także wciągnąć do protokołu treść odtwarzanego zapisu w całości lub w części mającej znaczenie dla toczącego się postępowania.
3.
Przy odtwarzaniu zapisu może być użyte dodatkowe urządzenie korygujące lub wzmacniające dźwięk; dokonuje się o tym odpowiedniej wzmianki w protokole czynności procesowej i w dokumencie, o którym mowa w § 3.
4.
Po zakończeniu odtwarzania zapisu należy dokonać odpowiedniej wzmianki o odtworzeniu w dokumencie, o którym mowa w § 3, oraz opakować taśmę magnetyczną (inny nośnik) wraz z dokumentem i oznaczyć sygnaturą akt sprawy.
1.
Jeżeli w związku z odtwarzaniem zapisu treści rozmowy telefonicznej nastąpiło uszkodzenie taśmy magnetycznej (innego nośnika), czyni się o tym odpowiednią wzmiankę w protokole czynności procesowej oraz w dokumencie, o którym mowa w § 3.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w razie uszkodzenia taśmy magnetycznej (innego nośnika) również w innych okolicznościach.
Taśma magnetyczna (inny nośnik) z zapisem treści rozmowy telefonicznej może być skopiowana na zarządzenie sądu lub prokuratora. Liczbę, kolejność i oznaczenie sporządzonych kopii podaje się w dokumencie, o którym mowa w § 3; odpis tego dokumentu załącza się również do każdej kopii. Przepisy § 3, 5 i 6 stosuje się odpowiednio.
Taśmy magnetyczne (inne nośniki) z zapisem treści rozmów telefonicznych przesyła się i przechowuje w warunkach zabezpieczających przed ich zniszczeniem lub uszkodzeniem, zwłaszcza przez szkodliwe działanie środków chemicznych, mechanicznych, temperatury lub pola magnetycznego.
Zapis treści rozmowy telefonicznej pozbawionej znaczenia dla postępowania karnego podlega zniszczeniu przez skasowanie na zarządzenie sądu lub prokuratora. Z czynności tej sporządza się protokół; przepis § 6 ust. 2 stosuje się odpowiednio. Taśmę magnetyczną (inny nośnik) zwraca się właściwej dyrekcji okręgu poczty i telekomunikacji.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.