Sporządzanie planów pól górniczych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1933.64.484

Akt utracił moc
Wersja od: 25 sierpnia 1933 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 9 maja 1933 r.
o sporządzaniu planów pól górniczych.

Na podstawie art. 167 ustęp (1) Prawa Górniczego, wydanego rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 29 listopada 1930 r. (Dz. U. R. P. Nr. 85, poz. 654), zarządzam co następuje:
Przy sporządzaniu planów pól górniczych, o których mowa w art. 33, 58 i 62 Prawa Górniczego, mierniczy górniczy powinni stosować zawarte w załączniku do rozporządzenia niniejszego "Przepisy o sporządzaniu planów pól górniczych".
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Jednocześnie tracą moc przepisy, dotyczące przedmiotu unormowanego rozporządzeniem niniejszem.

ZAŁĄCZNIK 

Przepisy o sporządzaniu planów pól górniczych.

§ 1.
Jeżeli plan pola górniczego, sporządzony w skali przepisanej rozporządzeniem Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 9 maja 1933 r. o podziałce przepisanej dla planów pól górniczych (Dz. U. R. P. Nr. 64, poz. 483) nie uwydatnia w dostatecznej mierze pewnych szczegółów sytuacji, wymagających z natury rzeczy dokładniejszego przedstawienia, to obok planu sytuacyjnego należy dla tych szczegółów sporządzić rysunek dodatkowy w większej podziałce.
§  2.
Położenie punktu odkrycia i objektów, służących do orjentacji, powinno być ustalone na podstawie pomiarów, nawiązanych do pomiarów państwowych, lub, w braku ich na tym terenie, do systemu lokalnego, zgodnie ze wskazówkami, otrzymanemi w każdym poszczególnym przypadku od właściwego Wyższego Urzędu Górniczego.
§  3.
Plan sytuacyjny pola górniczego powinien być wykonany na podstawie pomiarów, przeprowadzonych według ogłaszanych w Monitorze Polskim instrukcyj Ministra Przemysłu i Handlu co do wykonywania pomiarów pól górniczych.

Przy sporządzaniu planów sytuacyjnych pól górniczych na obszarach, objętych mapą katastralną, można dla oznaczenia sytuacji pól wykorzystać dane tych map.

§  4.
Położenie punktu odkrycia i punktu załamania linij granicznych pola górniczego powinny być podane w spółrzędnych płaskich prostokątnych, nawiązanych do systemów, przewidzianych w § 2 przepisów niniejszych.
§  5.
Jeżeli linja graniczna pola górniczego często się załamuje, np. gdy przebiega wzdłuż koryta rzeki, granic wsi, osad, gmin, powiatów i t. p., wówczas należy podać spółrzędne wierzchołków kątów wieloboku pomocniczego, utworzonego wzdłuż granicy pola, o wszystkie punkty załamania linji granicznej, odcięte do boków wieloboku, należy wyznaczyć długościami rzędnych i odciętych.
§  6.
Obliczenie powierzchni pola górniczego powinno być uskutecznione przy pomocy spółrzędnych.
§  7.
Na planie sytuacyjnym oznacza się punkt odkrycia kółeczkiem podwójnem czerwonem o średnicy 3 mm. z wykazaniem obok najmniejszej i największej odległości od granic pola.
§  8.
Wysokość punktu odkrycia powinna być podana na planie sytuacyjnym w odniesieniu do ustalonego urzędowo poziomu zera. W razie braku urzędowych pomiarów wysokości w pobliżu pola górniczego, należy się zwrócić o wskazówki do właściwego Wyższego Urzędu Górniczego.
§  9.
Na planie należy przedstawić położenie punktu odkrycia oraz widoczne objekty na powierzchni, które służyły dla orjentacji przy ustaleniu położenia tego punktu. Dane te powinny odpowiadać odnośnym danym zgłoszenia o odkryciu i danym protokółu urzędowego badania odkrycia.
§  10.
Granicę pola górniczego oraz pól sąsiednich należy oznaczać na planie następującemi kolorami: granice pól, nadawanych na węgiel kamienny - karminowym, na rudy cynku - żółtym, na rudy żelaza - zielonym, na rudy ołowiu - niebieskim i na inne minerały - bronzowym.
§  11.
Na planie pola górniczego należy nadto:
a)
umieścić napis tytułowy następującej treści:

"Plan pola górniczego ...... (nazwa), nadanego na ...... (nazwa minerału) w ...... (nazwa miejscowości, gminy, powiatu i województwa).

Powierzchnia pola górniczego (liczba m2)",

b)
umieścić nazwy miejscowości, wsi i t. p" wykonane czarnym tuszem, oraz nazwy sąsiednich pól górniczych w kolorach, wskazanych w § 10,
c)
oznaczyć punkty załamania granic pola górniczego literami wielkiemi lub liczbami rzymskiemi, a linje granic kierunkami (północnemi kątami) oraz długościami np. w 272°/125 m, sposób następujący:
d)
oznaczyć południk oraz podać podziałkę i tablicę spółrzędnych punktów granicznych.

Plan pola górniczego powinien być podpisany przez jego wykonawcę (mierniczego górniczego lub upoważnionego mierniczego przysięgłego).

§  12.
Opis granic pola górniczego należy rozpoczynać od punktu załamania granicy pola przyjętego przy wykonywaniu pomiarów, jako punkt początkowy, i oznaczonego na planie literą A lub cyfrą rzymską I. Idąc w kierunku ruchu wskazówki zegara opisuje się granicę pola górniczego, oznaczając kierunki linij granicznych kątami północnemi, długości w metrach i podając orjentacyjne szczegóły, jak drogi, linje graniczne własności gruntowych, granice gmin, powiatów i województw i t. p. wzdłuż których przechodzi granica pola górniczego. W opisie należy podać spółrzędne punktów granicznych.
§  13.
Tytuł rejestru pomiarowego powinien brzmieć:

"Rejestr Pomiarowy pola górniczego ...... (nazwa), nadanego na.. (nazwa minerału) w ...... (nazwa miejscowości, gminy, powiatu i województwa).

Powierzchnia pola górniczego (liczba) m2".

Rejestr powinien być sporządzony według następującego schematu:

Nr. Nr. działek gruntuNazwisko i imię właściciela gruntuObszar gruntówUwagi
porządkowy w/g planu pola górniczegow/g tabeli katastralnej, lub likwidacyjnejUżytkówNieużytkówRazemNr, Nr. innych działek gruntu, które w/g planu pola górn. posiada jeszcze właściciel gruntu
ham2ham2ham2

Rejestr pomiarowy sporządza sę w kolejności numerów działek z podaniem Nr. Nr. tabeli katastralnej lub likwidacyjnej, nazwisk i imion właścicieli działek (o ile jest ich kilku, należy podać nazwiska i imiona wszystkich), obszaru gruntów (przy własności wspólnej należy podać powierzchnię działek bez dzielenia na poszczególnych właścicieli). Dla orjentacji należy podać w przedostatniej rubryce numery innych działek, które oprócz wskazanej posiada jeszcze właściciel działki w granicach danego pola górniczego.

§  14.
Plan pola górniczego powinien być przedstawiony Wyższemu Urzędowi Górniczemu w pierworysie i trzech odrysach. Do planów należy dołączyć w jednym egzemplarzu cały obliczeniowy operat pomiarowy (§ 3 przepisów niniejszych).
§  15.
Plan scalenia pól górniczych należy wykonywać również według przepisów niniejszych.
§  16.
Plan sytuacyjny podziału pola górniczego na samoistne pola i plan wymiany części pól górniczych należy wykonać według przepisów niniejszych. Długość linji podziału pola i ich kierunek należy wykazać na planie. Linje podziału należy ustalić w stosunku do dotychczasowych granic całego pola zapomocą liczbowego określenia.