Rozdział 7 - Zwalnianie ze służby kandydackiej - Służba wojskowa kandydatów na żołnierzy zawodowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.66.614

Akt utracił moc
Wersja od: 29 lipca 2006 r.

Rozdział  7

Zwalnianie ze służby kandydackiej

§  35.
1.
Kandydata zwalnia się ze służby kandydackiej w przypadkach, o których mowa w art. 134 ust. 1 i 3 ustawy.
2.
Szef Sztabu wydaje decyzję w przypadkach, o których mowa w ust. 1, na wniosek komendanta.
§  36.
Komendant po otrzymaniu prawomocnego orzeczenia lub wyroku uzasadniającego zwolnienie kandydata ze służby kandydackiej niezwłocznie przesyła do Szefa Sztabu wniosek o zwolnienie kandydata ze służby kandydackiej, wraz z tym orzeczeniem lub wyrokiem.
§  37.
1.
Komendant doręcza kandydatowi decyzję o zwolnieniu ze służby kandydackiej.
2.
Doręczenie decyzji, o której mowa w ust. 1, odbywa się w sposób określony w Kodeksie postępowania administracyjnego.
3.
W razie gdy z ważnych powodów komendant nie może wykonać decyzji o zwolnieniu, informuje o tym niezwłocznie Szefa Sztabu.
§  38.
1.
Kandydat zwolniony ze służby kandydackiej na podstawie art. 134 ust. 1 pkt 1 i 4-9 ustawy zobowiązany jest do zwrotu równowartości kosztów nauki, o których mowa w art. 135 ust. 1 ustawy, w zakresie: zakwaterowania, umundurowania, wyżywienia oraz innych nieodpłatnych świadczeń pieniężnych i rzeczowych otrzymanych w związku z nauką.
2.
Specyfikację równowartości kosztów nauki, o których mowa w ust. 1, określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
3.
Łączne faktycznie poniesione koszty, wynikające z ewidencji księgowej, przelicza się w stosunku do jednego kandydata.
4.
Koszty zakwaterowania, umundurowania i wyżywienia oraz innych nieodpłatnych świadczeń pieniężnych i rzeczowych związanych z nauką kandydata ustala się jako sumę faktycznie poniesionych kosztów tych świadczeń w okresie nauki.
5.
Okres nauki obejmuje okres od dnia stawienia się w szkole do dnia zwolnienia ze służby kandydackiej, w tym urlopy i usprawiedliwione nieobecności kandydata.
6.
Wysokość kwoty stanowiącej równowartość kosztów ustala się według stawek obowiązujących w dniu zwolnienia kandydata ze służby.
§  39.
W przypadku zwalniania kandydata na jego wniosek:
1)
przed upływem ustawowego czasu trwania zasadniczej służby wojskowej, licząc od dnia stawienia się w szkole wojskowej, obowiązuje go zwrot równowartości kosztów w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy kosztami wyżywienia, umundurowania i zakwaterowania kandydata a kosztami wyżywienia, umundurowania i zakwaterowania żołnierza zasadniczej służby wojskowej;
2)
po upływie ustawowego czasu trwania zasadniczej służby wojskowej, licząc od dnia stawienia się kandydata w szkole wojskowej, obowiązuje go zwrot równowartości kosztów:
a)
w wysokości określonej w pkt 1 - za okres od dnia, w którym upłynął czas pełnienia służby kandydackiej, równy ustawowemu czasowi trwania zasadniczej służby wojskowej,
b)
w wysokości stanowiącej koszt wyżywienia, umundurowania i zakwaterowania oraz innych nieodpłatnych świadczeń pieniężnych i rzeczowych kandydata - za okres od dnia następującego po dniu, w którym upłynął czas pełnienia służby kandydackiej, równy ustawowemu czasowi trwania zasadniczej służby wojskowej, do dnia zwolnienia kandydata z tej służby.
§  40.
Decyzję w sprawie ustalenia wysokości równowartości kosztów, które kandydat powinien zwrócić, oraz trybu ich zwrotu wydaje komendant szkoły, w której kandydat pełni służbę.
§  41.
1.
Komendant na pisemny wniosek kandydata, zobowiązanego do zwrotu kosztów, może wydać decyzję o:
1)
zwolnieniu z obowiązku zwrotu kosztów;
2)
rozłożeniu kosztów na raty;
3)
odroczeniu terminu płatności.
2.
Decyzja, o której mowa w ust. 1, może być wydana:
1)
w szczególnie uzasadnionych niezawinionych przez kandydata przypadkach losowych;
2)
z uwagi na trudną sytuację rodzinną lub materialną kandydata.
§  42.
1.
W razie zwolnienia kandydata ze służby kandydackiej w przypadkach określonych w art. 134 ust. 1 pkt 4-9 ustawy, komendant kieruje go do odbycia pozostałego okresu zasadniczej służby wojskowej, jeżeli pełnił służbę kandydacką przez okres krótszy niż ustawowy czas trwania zasadniczej służby wojskowej albo łączny czas odbywania zasadniczej służby wojskowej i pełnienia służby kandydackiej jest krótszy od ustawowego czasu trwania zasadniczej służby wojskowej.
2.
Kandydata zwolnionego ze służby kandydackiej, jeżeli pełnił tę służbę przez okres równy co najmniej ustawowemu czasowi trwania zasadniczej służby wojskowej albo jeżeli łączny okres odbywania zasadniczej służby wojskowej i pełnienia służby kandydackiej jest równy co najmniej ustawowemu czasowi trwania zasadniczej służby wojskowej, komendant przenosi do rezerwy z dniem zwolnienia ze służby kandydackiej.
3.
Żołnierza rezerwy powołanego do służby kandydackiej, w przypadku zwolnienia z tej służby, komendant przenosi do rezerwy z dniem zwolnienia.
4.
O zwolnieniu kandydata ze służby kandydackiej oraz skierowaniu go od odbycia pozostałego okresu zasadniczej służby wojskowej komendant zawiadamia właściwego wojskowego komendanta uzupełnień.
5.
Kandydatowi zwolnionemu ze służby kandydackiej w wyższej szkole wojskowej wydaje się na jego prośbę zaświadczenie o stanie studiów oraz indeks.