Rozdział 6 - Tytuły wojskowe i mianowanie na kolejne stopnie wojskowe - Służba wojskowa kandydatów na żołnierzy zawodowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1997.143.962

Akt utracił moc
Wersja od: 25 czerwca 2003 r.

Rozdział  6

Tytuły wojskowe i mianowanie na kolejne stopnie wojskowe

§  39.
Tytuły, o których mowa w art. 92 ust. 2 ustawy, otrzymują żołnierze na okres pełnienia służby kandydackiej; używa się ich bezpośrednio po stopniu wojskowym.
§  40.
1.
Osoby powołane do służby kandydackiej otrzymują, z dniem stawienia się do tej służby, stopień wojskowy szeregowego (marynarza).
2.
Żołnierze czynnej służby wojskowej oraz żołnierze rezerwy rozpoczynają pełnienie służby kandydackiej w posiadanym stopniu wojskowym.
§  41.
1.
Warunkiem mianowania kandydata na kolejny stopień wojskowy jest uzyskanie przez niego pozytywnych wyników w nauce oraz w wykonywaniu zadań służbowych i przestrzeganiu dyscypliny wojskowej.
2.
Kandydat może być mianowany:
1)
w wyższej szkole wojskowej - do stopnia starszego sierżanta (starszego bosmana) włącznie,
2)
w szkole chorążych zawodowych - do stopnia starszego plutonowego (starszego bosmanmata) włącznie,
3)
w podoficerskiej szkole zawodowej - do stopnia starszego kaprala (starszego mata) włącznie.
3.
Na kolejne stopnie wojskowe mianują kandydatów komendanci szkół rozkazem.
4.
Mianowanie na kolejny stopień wojskowy, po spełnieniu warunków, o których mowa w ust. 1, może nastąpić nie wcześniej niż po upływie sześciu miesięcy od daty ostatniego mianowania, z tym że mianowanie na stopień starszego szeregowego (starszego marynarza) może nastąpić po upływie sześciu miesięcy pełnienia służby kandydackiej, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6.
5.
Skrócenie okresów, o których mowa w ust. 4, ale nie więcej niż o trzy miesiące, może nastąpić w trybie wyróżnienia.
6.
Elew podoficerskiej szkoły zawodowej może być mianowany na kolejny stopień wojskowy nie wcześniej niż po upływie trzech miesięcy pełnienia służby kandydackiej.
§  42.
1. 10
Z wnioskiem o mianowanie na wyższy stopień wojskowy występuje drogą służbową przełożony dyscyplinarny zajmujący stanowisko służbowe dowódcy nie niższe niż stanowisko dowódcy plutonu lub równorzędne - w stosunku do podporządkowanych mu żołnierzy.
2.
Szef wojewódzkiego sztabu wojskowego przedstawia komendantowi wyższej szkoły wojskowej, o której mowa w § 34 ust. 1, wnioski o mianowanie kandydatów studiujących w szkołach niewojskowych.
3.
Szef wojewódzkiego sztabu wojskowego, w przypadku ujawnienia okoliczności powodujących niezasadność mianowania na wyższy stopień wojskowy, powiadamia o tym niezwłocznie komendanta wyższej szkoły wojskowej, o której mowa w § 34 ust. 1.
10 § 42 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 27 lutego 2003 r. (Dz.U.03.50.428) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 kwietnia 2003 r.