§ 5. - Służba przygotowawcza i egzamin kandydatów na zaliczone do III kategorji stanowiska komorników sądów grodzkich w okręgach sądów apelacyjnych w Poznaniu i Toruniu i w okręgu sądu okręgowego w Katowicach.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1929.29.287

Akt utracił moc
Wersja od: 2 maja 1929 r.
§  5.
Służba przygotowawcza (praktyka) trwa zasadniczo rok.

W ciągu służby przygotowawczej, którą zasadniczo rozpoczyna się w sądzie grodzkim, kandydat przynajmniej przez 9 miesięcy ma być zajęty przy komorniku sądu grodzkiego. W ciągu tej służby powinien on należycie zaznajomić się z wszelkiemi czynnościami, należącemi do zakresu działania komorników sądów grodzkich, tudzież z czynnościami kancelaryjno - manipulacyjnemi i czynnościami sądowemi, mającemi łączność z działalnością komornika.

Ogólny nadzór nad służbą przygotowawczą i jej kierownictwo przysługuje prezesowi sądu apelacyjnego, w którego okręgu kandydat został przyjęty na służbę przygotowawczą. Szczegółowy sposób zatrudnienia kandydata w czasie tej służby określa właściwy prezes sądu okręgowego, na wniosek naczelnika sądu grodzkiego, w którym kandydat odbywa praktykę.

Do czasu praktyki wlicza się okres czasu do trzech miesięcy z czasu służby przygotowawczej, przewidzianej w § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 stycznia 1926 r. (Dz. U. R. P. Nr. 16, poz. 90) i w § 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 sierpnia 1926 r. (Dz. U. R. P. Nr. 89, poz. 504); ponadto kandydatom, o których mowa w pierwszem z tych rozporządzeń, zalicza się do praktyki w całości okres służby przygotowawczej, odbytej u komornika sądu grodzkiego.

Do czasu praktyki nie wlicza się czasu, przez który kandydat nie pełnił jej z powodu choroby, urlopu lub odbywania służby wojskowej.