§ 14. - Służba przygotowawcza i egzamin kandydatów na zaliczone do III kategorji stanowiska komorników sądów grodzkich w okręgach sądów apelacyjnych w Poznaniu i Toruniu i w okręgu sądu okręgowego w Katowicach.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1929.29.287

Akt utracił moc
Wersja od: 2 maja 1929 r.
§  14.
Przy egzaminie ustnym kandydat winien wykazać:
1)
ogólną znajomość zasad ustawy konstytucyjnej, ustroju władz i urzędów państwowych i samorządowych i przepisów ustawy o państwowej służbie cywilnej;
2)
znajomość zasad organizacji sądów i urzędów zarządu i wymiaru sprawiedliwości;
3)
znajomość przepisów kancelaryjno-manipulacyjnych;
4)
dokładną znajomość tych wszystkich przepisów i postanowień, które mają zastosowanie przy załatwianiu czynności, należących do zakresu działania komorników sądów grodzkich w okręgach sądów apelacyjnych w Poznaniu i Toruniu i w okręgu sądu okręgowego w Katowicach.

Prócz tego kandydat powinien przy ustnym egzaminie objaśnić załatwienie tematów egzaminu pisemnego.

Prezesi sądów apelacyjnych w Katowicach, Poznaniu i Toruniu - w porozumieniu z przewodniczącymi komisyj egzaminacyjnych - układają szczegółowe zestawienia przepisów i postanowień, o których wyżej mowa w ustępie pierwszym punkt 4 i zestawienia te, po raz pierwszy w ciągu 60 dni po ogłoszeniu niniejszego rozporządzenia, a następne ich uzupełnienia w ciągu listopada każdego roku przedłożą Ministerstwu Sprawiedliwości, które, po zatwierdzeniu, ogłosi je w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Sprawiedliwości.

Komisja egzaminacyjna winna zwrócić przedewszystkiem uwagę na to, czy i w jakim stopniu kandydat posiada znajomość pojmowania i praktycznego stosowania obowiązujących ustaw i przepisów w zakresie służby komorników sądów grodzkich w okręgach sądów apelacyjnych w Poznaniu i Toruniu i w okręgu sądu okręgowego w Katowicach.