§ 13. - Służba przygotowawcza i egzamin kandydatów na zaliczone do III kategorji stanowiska komorników sądów grodzkich w okręgach sądów apelacyjnych w Poznaniu i Toruniu i w okręgu sądu okręgowego w Katowicach.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1929.29.287

Akt utracił moc
Wersja od: 2 maja 1929 r.
§  13.
Przedmiotem egzaminu pisemnego mają być tematy wybrane przez komisję egzaminacyjną na wniosek poszczególnych egzaminatorów - z zakresu czynności egzekucyjnych doręczeń protestu weksli oraz sposobu obliczania kosztów i procentów.

Przy wyborze zadań komisja winna baczyć na to, by kandydat o średniem uzdolnieniu mógł wypracować dane mu zadanie w ciągu sześciu godzin. Po upływie ośmiu godzin kandydat winien oddać opracowanie, bez względu na to, czy je ukończył.

Egzamina pisemne odbywają się w lokalu urzędowym pod nadzorem jednego z członków komisji, lub innego urzędnika, wyznaczonego przez prezesa sądu okręgowego w porozumieniu z przewodniczącym komisji egzaminacyjnej.

Przy opracowywaniu zadań kandydat winien mieć możność korzystania ze zbiorów ustaw, rozporządzeń, dzienników urzędowych i przepisanych druków; niedopuszczalną jest wszelka inna pomoc, w szczególności porozumiewanie się kandydatów między sobą lub z innemi osobami. Kandydatów, nie stosujących się do tego postanowienia, komisja egzaminacyjna może na wniosek urzędnika, pod którego nadzorem odbywa się egzamin, wykluczyć od składania egzaminu na przeciąg trzech miesięcy. Kandydat po ukończeniu wypracowań, a przed opuszczeniem lokalu urzędowego, oddaje je urzędnikowi sprawującemu nadzór, który stwierdza na wypracowaniu czas rozpoczęcia i ukończenia wypracowania i zaopatruje każdy arkusz wypracowania swym podpisem, poczem doręcza je przewodniczącemu komisji egzaminacyjnej.