Art. 7. - Słowacja-Polska. Umowa o współpracy i wzajemnej pomocy podczas katastrof, klęsk żywiołowych i innych poważnych wypadków. Bratysława.2000.01.24.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2004.36.327

Akt obowiązujący
Wersja od: 14 listopada 2002 r.
Artykuł  7

Użycie statków powietrznych

1.
Statki powietrzne mogą być wykorzystywane do transportu grup ratowniczych, wyposażenia i przedmiotów pomocy oraz do działań ratowniczych.
2.
Każda z Umawiających się Stron udziela zezwolenia statkom powietrznym, wykorzystywanym zgodnie z ustępem 1, na przeloty nad terytorium jej państwa, na starty i lądowania, na podstawie obowiązującego planu lotów, bez obowiązku korzystania ze stałych lotniczych przejść granicznych, ze stałych dróg i tras lotniczych, publikowanych w Zbiorze Informacji Lotniczych państwa Strony zwracającej się o pomoc, zgodnie z ułatwieniami obowiązującymi przy lotach humanitarnych.
3.
O planowanym użyciu statków powietrznych należy niezwłocznie poinformować Stronę zwracającą się o pomoc lub państwo tranzytu oraz podać dane o:
a)
liczbie, rodzaju i typach statków powietrznych,
b)
kraju rejestracji i znakach rejestracyjnych statku powietrznego,
c)
załodze, pasażerach i grupie ratowniczej,
d)
wyposażeniu i przedmiotach pomocy znajdujących się na pokładzie,
e)
czasie startu, planowanej trasie lotu, miejscu i czasie lądowania,
f)
złożonym planie lotów.
4.
O ile zezwolenie, o którym mowa w ustępie 2, nie stanowi inaczej, mają zastosowanie właściwe przepisy ruchu lotniczego obowiązujące na terytorium państwa Strony zwracającej się o pomoc, opublikowane w Zbiorze Informacji Lotniczych tego państwa.
5.
Samoloty wojskowe mogą być wykorzystane do realizowania postanowień niniejszej umowy jedynie za zgodą Strony zwracającej się o pomoc, pod warunkiem przestrzegania postanowień wcześniejszych ustępów.