Rozdział 8 - Zadania głównych pełnomocników granicznych i pełnomocników granicznych - Słowacja-Polska. Umowa o stosunkach prawnych i współpracy na wspólnej granicy państwowej. Warszawa. 1995.07.06.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1996.55.250

Akt obowiązujący
Wersja od: 16 lutego 1996 r.

Rozdział  VIII

Zadania głównych pełnomocników granicznych i pełnomocników granicznych

1.
Do zadań głównych pełnomocników granicznych należy w szczególności:
a)
współpraca oraz udzielanie wzajemnej pomocy w zakresie zapewnienia ochrony granicy państwowej, kontroli ruchu granicznego, bezpieczeństwa i porządku na granicy państwowej,
b)
kierowanie i koordynowanie działalności pełnomocników granicznych i ich współpracy,
c)
nadzór nad funkcjonowaniem przejść granicznych - w ramach swoich kompetencji,
d)
podejmowania decyzji w sprawach, w których pełnomocnicy graniczni nie doszli do porozumienia,
e)
przekazywanie do rozpatrzenia w drodze dyplomatycznej spraw, których nie mogli rozstrzygnąć.
2.
Postanowienia ustępu 1 litera e) nie wykluczają możliwości ponownego przekazywania głównym pełnomocnikom granicznym spraw, które były rozpatrywane przez nich lub na drodze dyplomatycznej.
1.
Główni pełnomocnicy graniczni spotykają się raz w roku, na przemian na terytoriach obu Umawiających się Stron, dla omówienia wykonywania zadań wynikających z niniejszej umowy.
2.
Na wniosek głównego pełnomocnika granicznego jednej z Umawiających się Stron przeprowadza się nadzwyczajne ich spotkanie.
3.
Z każdego spotkania głównych pełnomocników granicznych sporządza się protokół w językach polskim i słowackim.
1.
Do zadań pełnomocników granicznych na powierzonym odcinku granicy państwowej należy w szczególności:
a)
wspólna ocena stanu ochrony granicy państwowej,
b)
ocena kontroli ruchu granicznego oraz nadzór nad funkcjonowaniem przejść granicznych - w ramach swoich kompetencji,
c)
zapewnienie bezpieczeństwa i porządku na granicy państwowej,
d)
koordynowanie działalności organów granicznych
e)
wyjaśnianie wszystkich nadzwyczajnych wydarzeń i naruszeń porządku na granicy państwowej.
2.
Pełnomocnicy graniczni niezwłocznie informują się o:
a)
klęskach żywiołowych i innych nadzwyczajnych wydarzeniach, które mogą się rozszerzyć lub spowodować szkody na terytorium drugiej Umawiającej się Strony, oraz o podjętych przedsięwzięciach,
b)
przygotowywanych lub dokonanych nielegalnych przekroczeniach granicy państwowej lub o osobach, które podczas pościgu przedostały się na terytorium drugiej Umawiającej się Strony,
c)
przybiciu bez zezwolenia do brzegu drugiej Umawiającej się Strony obiektów pływających i przelocie nad granicą państwową aparatów latających lub o ich lądowaniu bez zezwolenia,
d)
pracach wykonywanych w pobliżu granicy państwowej, które mogą powodować szkody na terytorium drugiej Umawiającej się Strony i zagrażać życiu lub zdrowiu osób tam przebywających,
e)
ograniczeniach użytkowania wspólnych dróg granicznych i granicznych szlaków turystycznych,
f)
wydaniu zezwolenia na przekraczanie wspólnej granicy państwowej poza przejściami granicznymi.
3.
Pełnomocnicy graniczni organizują przekazywanie sobie osób, zwierząt domowych, przedmiotów i dokumentów, o których mowa w artykułach 11-13 i 25.
4.
Pełnomocnicy graniczni wspólnie rozpatrują sprawy roszczeniowe o wynagrodzenie szkód, które powstały na skutek naruszenia porządku na wspólnej granicy państwowej, w miarę możliwości w obecności zainteresowanych osób. Sprawy te rozpatrywane są na podstawie przepisów tej Umawiającej się Strony, na której terytorium powstała szkoda lub koszty. W przypadku nierozstrzygnięcia sprawy, jest ona przekazywana głównym pełnomocnikom granicznym w terminie 14 dni od dnia powzięcia postanowienia o przekazaniu. Główni pełnomocnicy graniczni rozstrzygają zgłoszone uwagi. Sprawy nie załatwione przez głównych pełnomocników granicznych rozstrzygane są na drodze dyplomatycznej.
5.
Postanowienia powzięte w sprawach, o których mowa w ustępie 4, nie wyłączają możliwości dochodzenia roszczeń na drodze sądowej.
6.
Umawiające się Strony uzgadniają sposób realizacji odszkodowań stosownie do obowiązujących między nimi przepisów o płatnościach.
1.
Spotkania pełnomocników granicznych przeprowadza się przynajmniej dwa razy w roku, na przemian na terytoriach obu Umawiających się Stron.
2.
Spotkania pełnomocników granicznych przeprowadza się także na wniosek pełnomocnika granicznego jednej z Umawiających się Stron w celu wspólnego zbadania przypadków naruszenia porządku na granicy państwowej oraz z innych ważnych powodów. W związku z tym pełnomocnicy graniczni mogą żądać wyjaśnień od osób i ekspertów obu Umawiających się Stron. Wspólne badania nie zastępują czynności innych kompetentnych organów Umawiających się Stron.
3.
Pełnomocnicy graniczni przekazują sobie wzajemnie informacje potrzebne do rozpatrywania wydarzeń na granicy państwowej.
4.
Z każdego spotkania sporządza się protokół w językach polskim i słowackim.

Główni pełnomocnicy graniczni i pełnomocnicy graniczni zapewniają należną ochronę przekazywanym sobie wzajemnie dokumentom.

1.
Zastępcy głównych pełnomocników granicznych i zastępcy pełnomocników granicznych mają w zakresie spraw im powierzonych takie same prawa i obowiązki jak pełnomocnicy, których są zastępcami.
2.
Pomocnicy pełnomocników granicznych wykonują zadania powierzone im przez pełnomocników granicznych lub ich zastępców.