§ 4. - Skład komisji, tryb orzekania o niezdolności do wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej oraz szczegółowy sposób i tryb postępowania w sprawach zawieszania prawa wykonywania zawodu albo ograniczenia wykonywania określonych czynności zawodowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2012.1106

Akt obowiązujący
Wersja od: 8 października 2012 r.
§  4.
1.
Komisja wydaje orzeczenie o zdolności albo niezdolności do wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej na podstawie przeprowadzonego badania lekarskiego i zgromadzonej w toku postępowania dokumentacji medycznej.
2.
Komisja może wystąpić o wydanie opinii lekarza specjalisty odpowiedniej dziedziny medycyny.
3.
Termin wykonywania badania lekarskiego wyznacza przewodniczący komisji.
4.
W razie usprawiedliwionego niestawiennictwa pielęgniarki lub położnej przewodniczący komisji wyznacza ponowny termin wykonania badania lekarskiego.
5.
Usprawiedliwienie niestawiennictwa pielęgniarki lub położnej z powodu choroby wymaga przedstawienia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego niemożność stawienia się na badanie lekarskie w terminie 7 dni od dnia wystawienia zaświadczenia.
6.
W przypadku innych okoliczności niestawiennictwa pielęgniarki lub położnej pielęgniarka lub położna informuje komisję o przyczynach usprawiedliwiających niestawiennictwo, uprawdopodabniając je pisemnie w terminie 7 dni od dnia ich zaistnienia.
7.
Jeżeli pielęgniarka lub położna odmawia wykonania badania lekarskiego lub nie stawiła się na ponowny termin jego wykonania, przewodniczący komisji powiadamia o tym niezwłocznie okręgową radę pielęgniarek i położnych.
8.
Komisja powinna wydać orzeczenie nie później niż w terminie dwóch miesięcy od dnia jej powołania.
9.
W uzasadnionych przypadkach okręgowa rada pielęgniarek i położnych może przedłużyć termin wydania orzeczenia.