Kaczorowska-Kossowska Iwona, Zawieszenie prawa wykonywania zawodu pielęgniarki/położnej z uwagi na stan zdrowia

Procedury
Status:  Aktualna
Wersja od: 1 stycznia 2014 r.
Autorzy:

Zawieszenie prawa wykonywania zawodu pielęgniarki/położnej z uwagi na stan zdrowia

Zawieszenie prawa wykonywania zawodu pielęgniarki/położnej z uwagi na stan zdrowia

Zawieszenie prawa wykonywania zawodu pielęgniarki/położnej z uwagi na stan zdrowia

Prawo wykonywania zawodu pielęgniarki lub położnej przyznawane jest co do zasady na czas nieokreślony. Ustawa z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (tj. z dnia 3 marca 2020 r. (Dz.U. z 2020 r. poz. 562) - dalej u.z.p.p. - przewiduje więc mechanizmy dające możliwość oceny, czy po przyznaniu prawa wykonywania zawodu nie powstały po stronie pielęgniarki/położnej okoliczności powodujące konieczność zawieszenia jej w uprawnieniach zawodowych.

Schemat przedstawia postępowanie w przypadku powstania podejrzenia, iż ze względu na stan zdrowia pielęgniarka/położna winna być zawieszona w prawie wykonywania zawodu lub ograniczona w wykonywaniu określonych czynności zawodowych.

Zawieszenie prawa wykonywania zawodu pielęgniarki/położnej z uwagi na stan zdrowia pielęgniarka, położna pielęgniarka, położna wniesienie odwołania możliwość wzięcia udziału w posiedzeniu orpip niewniesienie odwołania niestawienie się na badanie odebranie uchwały stawienie się na badanie możliwe działania odebranie powiadomienia ewentualne złożenie wniosku o wyłączenie członka komisji odebranie zawiadomienia odebranie orzeczenia możliwe działania okręgowa izba pielęgniarek i położnych rada pielęgniarek i położnych komisja okręgowa izba pielęgniarek i położnych rada pielęgniarek i położnych komisja ustalenie proponowanego składu komisji doręczenie orzeczenia i zawiadomienie o posiedzeniu orpip podjęcie uchwały powołanie komisji lekarskiej zawiadomienie o zawieszeniu prawa wykonywania zawodu upływ terminu do wniesienia odwołania lub zakończenie postępowania odwoławczego doręczenie uchwały pielęgniarce podejrzenie niezdolności pielęgniarki do wykonywania zawodu kontynuacja postępowania zawiadomienie pielęgniarki/ położnej o powołaniu i składzie komisji wyznaczenie posiedzenia komisji z pouczeniem o prawie do wyznaczenia męża zaufania wydanie orzeczenia i sporządzenie protokołu kontynuacja postępowania wyznaczenie ponownie terminu do wykonania badania powiadomienie rady o niestawiennictwie powiadomienie o terminie badania lekarskiego czy pielęgniarka stawiła się na badanie lekarskie? przeprowadzenie badania lekarskiego czy niestawiennictwo pielęgniarki na badaniu było usprawiedliwione? tak nie tak nie

Krok: podejrzenie niezdolności pielęgniarki do wykonywania zawodu

Ustalenie, czy zachodzi uzasadnione podejrzenie całkowitej lub częściowej niezdolności pielęgniarki/położonej do wykonywania zawodu ze względu na stan zdrowia.

Zgodnie z art. 27 ust. 1 u.z.p.p., jeżeli istnieje uzasadnione podejrzenie całkowitej albo częściowej niezdolności pielęgniarki lub położnej do wykonywania zawodu, spowodowanej jej stanem zdrowia, okręgowa rada pielęgniarek i położnych powołuje komisję lekarską złożoną ze specjalistów odpowiednich dziedzin medycyny.

Ustalenie może być dokonane na podstawie każdego dostępnego źródła, w szczególności treści napływających skarg pacjentów, zawiadomienia przesłanego przez pracodawcę pielęgniarki/położnej, doniesień prasowych itp. warunkiem jest jednak, aby było to podejrzenie uzasadnione, co oznacza, że podstawy do wszczęcia postępowania nie stanowią okoliczności, z których w sposób oczywisty wynika, iż nie przemawiają za podejrzeniem u pielęgniarki/położnej stanu zdrowia uniemożliwiającego lub ograniczającego zdolność do wykonywania zawodu.

Uwaga: uzyskanie przez pielęgniarkę/położną orzeczenia o stopniu niepełnoprawności lub o całkowitej niezdolności do pracy nie stanowi samodzielnej przesłanki do przyjęcia, iż zachodzą okoliczności z art. 27 u.z.p.p. Orzeczenia dotyczą bowiem wyłącznie kwestii oceny stanu zdrowia dla celów zatrudnienia, co nie przesądza o możliwości wykonywania zawodu w innych formach. Samodzielną przesłanką stanowiącą uzasadnienie podejrzenia stanów z art. 27 u.z.p.p. jest zachowanie lub działania pielęgniarki/położnej wskazujące na możliwość ograniczonej zdolności do wykonywania zawodu.

Krok: ustalenie proponowanego składu komisji

Komisja lekarska do oceny niezdolności pielęgniarki lub położnej do wykonywania zawodu orzeka w składzie trzech lekarzy specjalistów odpowiednich dziedzin medycyny.

Jeżeli podstawą wszczęcia postępowania jest uzasadnione podejrzenie niezdolności pielęgniarki lub położnej do wykonywania zawodu spowodowanej zaburzeniami psychicznymi, chorobą psychiczną, narkomanią lub alkoholizmem, w skład komisji wchodzi co najmniej dwóch lekarzy specjalistów w dziedzinie psychiatrii.

Członkiem komisji nie może być lekarz , który:

1) został zawieszony w prawie wykonywania zawodu;

2) został ograniczony w wykonywaniu określonych czynności medycznych;

3) został ukarany przez sąd prawomocnym orzeczeniem o zastosowaniu środka karnego w postaci zakazu zajmowania określonego stanowiska, wykonywania określonego zawodu lub prowadzenia określonej działalności gospodarczej;

4) jest małżonkiem lub krewnym albo powinowatym do drugiego stopnia pielęgniarki lub położnej, której dotyczy postępowanie;

5) pozostaje wobec pielęgniarki lub położnej, której dotyczy postępowanie, w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że może to budzić uzasadnione wątpliwości co do jego bezstronności.