Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1975.8.46

Akt utracił moc
Wersja od: 23 sierpnia 1991 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Rozporządzenie ustala zasady i sposób stwierdzania przygotowania zawodowego wymaganego od osób podejmujących się pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, zwanych dalej "samodzielnymi funkcjami", obejmujących:
1)
projektowanie w budownictwie i sprawdzanie prawidłowości rozwiązań projektowych (np. wykonywanie funkcji projektanta, sprawdzającego projekty),
2)
kierowanie robotami budowlanymi lub wytwarzaniem konstrukcyjnych elementów budowlanych (np. wykonywanie funkcji kierownika budowy, robót, grupy robót, obiektu, majstra budowlanego),
3)
sprawowanie kontroli i nadzoru nad robotami budowlanymi, wytwarzaniem konstrukcyjnych elementów budowlanych oraz nad stanem technicznym obiektów budowlanych (np. kontrola techniczna jakości budowy, obiektu, wytwarzania elementów budowlanych, nadzór inwestorski techniczny),
4)
sprawdzanie prawidłowości rozwiązań projektowych lub kontrolę techniczną robót i obiektów budowlanych - wykonywane w ramach organów administracji państwowej lub gospodarczej.

Rozporządzenie określa także zasady i tryb ustanawiania rzeczoznawców budowlanych.

2.
Specjalnością techniczno-budowlaną w rozumieniu rozporządzenia jest rodzaj działalności zawodowej w budownictwie, wyodrębniający się z uwagi na specyfikę i charakter wymagań technicznych.
3.
Dopuszcza się pełnienie samodzielnych funkcji technicznych w poszczególnych specjalnościach techniczno-budowlanych przez osoby posiadające wykształcenie techniczne o kierunku pokrewnym w stosunku do wykształcenia odpowiadającego danej specjalności, jeżeli te osoby wykażą się odpowiednią praktyką zawodową, dłuższą co najmniej o połowę od wymaganej dalszymi przepisami rozporządzenia.
4.
Za wykształcenie techniczne o kierunku pokrewnym do wykształcenia odpowiadającego danej specjalności techniczno-budowlanej należy uważać wykształcenie o programie obejmującym wiadomości teoretyczne, umożliwiające uzyskanie kwalifikacji niezbędnych przy wykonywaniu określonej funkcji po odbyciu dłuższej praktyki zawodowej określonej w ust. 3.
5.
Osoby, które odbyły praktykę zawodową wyłącznie w zakresie wąskiej specjalizacji zawodowej, mogą wykonywać samodzielne funkcje techniczne w budownictwie tylko w zakresie objętym tą specjalizacją.