Art. 1. - Rzesza Niemiecka-Polska. Układ Polsko-Niemiecki w przedmiocie amnestji na górnośląskim obszarze plebiscytowym. Opole.1922.06.21.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1922.83.743

Akt utracił moc
Wersja od: 7 września 1922 r.
Artykuł  I.
§  1.
(1)
Zgodnie z postanowieniami ustępu 3 artykułu 88 Traktatu Pokojowego, podpisanego w Wersalu w dniu 28 czerwca 1919 r., udziela się amnestji za wszelkie przestępstwa, popełnione na górnośląskim obszarze plebiscytowym podczas okupacji przez Mocarstwa Międzysojusznicze, o ile je popełniono wyłącznie lub przeważnie z pobudek politycznych.
(2)
W znaczeniu ustępu 1 okupacja kończy się z dniem ukończenia oddania przez Mocarstwa Międzysojusznicze jednej lub drugiej umawiającej się stronie strefy, w której czyn popełniono.
§  2.
(1)
Jeżeli władze jednej umawiającej się strony odmówiły rozstrzygnieniem niedającem się już zmienić udzielenia amnestji po myśli § 1 tego artykułu, może druga umawiająca się strona żądać rozstrzygnienia sądu rozjemczego. W tym celu tworzy się stały Sąd Rozjemczy.
(2)
Sąd ten składa się z dwóch członków; każ da umawiająca się strona zamianuje jednego z nich i poda nazwisko jego drugiej stronie w przeciągu dwóch tygodni po ratyfikacji układu.
(3)
W braku zgody między obydwoma członka mi co do zapaść mającego rozstrzygnienia, należy przybrać neutralnego sędziego rozjemczego, o które go mianowanie należy prosić przewodniczącego górnośląskiej Komisji Mieszanej. W tym wypadku sąd rozstrzyga większością głosów.
(4)
Sąd władny jest przeprowadzić każdy do wód, jaki uzna za konieczny dla wyjaśnienia sprawy. Dowód przeprowadza członek sądu mianowany przez tę umawiającą się stronę, na obszarze której należy przeprowadzić dowód. Pozatem sąd sam ustala po stępowanie, którego należy przestrzegać.
(5)
Rozstrzygnienia sądu obowiązują obustronne władze wykonujące karę.