Rozdział 5 - Przepustki graniczne. - Rzesza Niemiecka-Polska. Układ o górnośląskim pasie pogranicznym. Warszawa.1924.02.23.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1924.72.708

Akt utracił moc
Wersja od: 16 lipca 1924 r.

V.

Przepustki graniczne.

(1)
Dla korzystania z ulg, przewidzianych powyżej, należy posiadać przepustkę, wystawioną przez właściwego starostę (landrata), w obwodach miejskich przez miejską władzę policyjną, a w okręgach z policją państwową przez kierowników tejże, a wizowaną przez odnośną władzę miejsca zatrudnienia.
(2)
Przepustka graniczna winna zawsze być zaopatrzoną w fotografję. Przepustka ta będzie się różniła co do koloru od karty cyrkulacyjnej i winna Zawierać dane, niezbędne dla stwierdzenia tożsamości posiadacza, jak również wymienienie ulg, do których uprawnia. Jeśli przejście granicy dozwolone jest w pewnych wymienionych miejscach, będzie o tem uczyniona wzmianka na przepustce. Termin ważności przepustki ograniczony jest do roku kalendarzowego.

W razie nadużycia przepustka graniczna będzie mogła być odebrana w każdym czasie zarówno przez władzę wystawiającą jak i wizującą, niezależnie od dochodzenia, spowodowanego przez nadużycie. Wymienione władze winny komunikować sobie wzajemnie niezwłocznie odebrane przepustki. Władza Wystawiająca jest obowiązaną na żądanie władzy Wizującej, odebrania przepustki dokonać.

(1)
Przepustki graniczne wydawane będą tylko na zasadzie dowodów takich jak: paszporty, karty cyrkulacyjne i t. d. stwierdzających, że petenci są upoważnieni do przekraczania granicy, dzielącej obie części obszaru plebiscytowego,
(2)
O ile przepisy ulgowe, przewidziane w artykule 6, dają posiadaczom przepustek granicznych możność przekraczania granicy w punktach innych niż: zwykła punkty przejściowe, dają one ipso facio możność przekraczania granicy i w zwykłych punktach przejściowych.
(3)
Jeśli karta cyrkulacyjna jest wydana na Zasadzie artykułu 270 Konwencji Górnośląskiej, prawo przekraczania granicy będzie mogło być ograniczone do punktów oznaczonych na przepustce granicznej. To ograniczenie będzie zaznaczone na karcie cyrkulacyjnej.

Osoby, które zgodnie z postanowieniami niniejszego układu mają prawo do przepustki granicznej, nie posiadają zaś karty cyrkulacyjnej, lub też nie czynią zadość zwykłym warunkom wymaganym dla jej otrzymania, będą mogły dla uzyskania karty cyrkulacyjnej skorzystać z artykułu 270 Konwencji. Górnośląskiej. W wypadkach tych prawa, wynikające z karty cyrkulacyjnej, będą ograniczone w zasadzie do okręgu, w którym posiadacz karty uprawia swą działalność gospodarczą i do punktów przejściowych, odpowiadających tejże działalności.

Straże ogniowe i kopalniane ekspedycje ratunkowe wzywane do niesienia pomocy wewnątrz specjalnego pasa pogranicznego i zaopatrzone w odpowiednia oznaki będą mogły przekraczać granicę nawet bez okazywania dowodów tożsamości. Winny one poddać się kierownictwu osoby właściwej wedle przepisów, obowiązujących na miejscu katastrofy, i wracać zaraz po wykonaniu swego zadania.