Art. 3. - Rzesza Niemiecka-Polska. Układ między Rzecząpospolitą Polską a Rzeszą Niemiecką w sprawie ułatwień, dotyczących ruchu granicznego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1922.87.782

Akt utracił moc
Wersja od: 9 września 1923 r.
Art.  3.
1.
W myśl artykułu 2 wydaje się następujące przepustki:
a)
przepustki do jednorazowych podróży,
b)
przepustki stałe,
c)
przepustki nadzwyczajne,
d)
przepustki gospodarcze.
2.
Do przepustek należy używać formularzy drukowanych w językach polskim i niemieckim. Co do treści z formy tych formularzy nastąpiło osobne porozumienie. W przepustkach muszą być wypisane:
a)
imię i nazwisko, stanowisko lub zawód, miejsce i data urodzenia oraz miejsce zamieszkania właściciela dokumentu,
b)
cel podróży,
c)
miejsce przekroczenia granicy,
d)
oznaczenie powiatu lub powiatów granicznych, w których obrębie przepustka jest ważną,
e)
wszelkie ograniczenia przebywania poza granicą tak co do miejscowości jak i co do czasu wynikające w celu podróży lub z innych powodów,
f)
wymienienie osób towarzyszących w wieku poniżej lat 12 (ustęp 5).
3.
Przepustki, wymienione w ustępie 1, pod a), b) i d) muszą być zaopatrzone w fotografję właściciela odstemplowaną bezpłatnie urzędową pieczęcią, oraz własnym właściciela podpisem lub znakiem. Jeżeli właściciel przepustki, wymienionej pod № 1a), okaże jaki inny dokument urzędowy względnie urzędowo potwierdzony, zaopatrzony w fotografję swą, wówczas można obyć się bez fotografji na wy mienionej przepustce.
4.
Przepustki wyliczone w ustępie 1 a), b) i d) wystawiają po stronie polskiej władze administracyjne I instancji, zaś po stronie niemieckiej landraci wzgl. policyjne władze obwodów miejskich. Przepustki, wymienione pod c) wydają po stronie polskiej zwierzchnicy gmin, wzgl. obszarów dworskich, a po stronie niemieckiej policyjne władze miejscowe. Właściwą do wystawiania przepustek jest władza, w której obrębie petent stale zamieszkuje. Władze jednej ze stron zawierających układ winny o każdej przez siebie wystawionej przepustce uwiadomić niebawem właściwe władze strony przeciwnej. Zastrzega się bezpośrednie porozumienie się właściwych władz administracyjnych obu stron zainteresowanych co do bliższych szczegółów postępowania. W wypadkach przewidzianych w artykule 2 ustęp 2 (zdanie końcowe) winno nastąpić zawiadomienie o wydaniu prze pustki przed jej wręczeniem. Władza wystawiająca przepustki nadzwyczajne winna o jej wydaniu uwiadomić swoją władzę przełożoną.
5.
Przepustki wolno wydawać tylko osobom w wieku powyżej lat 12, wyjątkowo może być wy dana przepustka w razie nadzwyczajnej potrzeby także dla osoby, liczącej poniżej lat 12. Pozatem wolno młodzieży poniżej lat 12 przekraczać granice bez przepustki tylko w towarzystwie osoby dorosłej i tylko wówczas, gdy w przepustce wydanej tym osobom dorosłym jest wyraźnie zaznaczone upoważnienie d< zabrania ze sobą młodzieży.
6.
Wszystkie przepustki po upływie terminu ich ważności winny być zwrócone władzy, która je wydała.