Art. 5. - Rzesza Niemiecka-Polska. Obopólna odprawa celna i paszportowa oraz ruch kolejowy w Korzeniowie. Berlin.16.06.1926.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1927.66.584

Akt utracił moc
Wersja od: 27 lipca 1927 r.
Artykuł  5.
(1)
Przy odprawie celnej obowiązują obok siebie przepisy celne obu Umawiających się Stron. Przy wywozie będą stosowane przepisy celne Państwa, z którego odbywa się wywóz, tak długo, dopóki wywóz nie zostanie dokonany. Przy przywozie będą stosowane przepisy celne Państwa, do którego odbywa się przywóz, od chwili rozpoczęcia odprawy przywozowej.
(2)
Jeżeli urząd celny jednej Strony uzna za konieczne poddać rewizji celnej jakikolwiek przedmiot, oddany już do odprawy urzędowi celnemu drugiej Strony a znajdujący się jeszcze pod nadzorem celnym tej Strony, winien wezwany urząd celny oddać ów przedmiot, w celu ponownej odprawy, do rozporządzenia urzędowi celnemu Strony wpierw wspomnianej.
(3)
Jeżeli jedna Strona stwierdzi, że towar należy zdjąć, to druga Strona winna go oddać na rzecz Strony wpierw wspomnianej.
(4)
Eksponowanym urzędom celnym jednej Strony przysługuje w granicach niniejszego artykułu prawo na obszarze drugiej Strony wkroczyć w razie naruszenia własnych przepisów celnych według tych przepisów i przewieźć na własny obszar przedmioty, zajęte lub zatrzymane na zabezpieczenie, oraz przytrzymane osoby - te ostatnie, w razie potrzeby, w asyście urzędników drugiej Strony. Przytrzymanie obywateli jednej strony przez urzędy drugiej strony jest niedopuszczalne. Natomiast, dopuszczający się wykroczenia może być przymusowo przyprowadzony w celu spisania protokółu o zaszłym fakcie. Do spisywania protokółu przed urzędnikiem jednej Strony należy przybrać urzędnika drugiej Strony. Przy rewizji może być stosowany przymus wobec obywateli jednej Strony przez urzędników drugiej Strony tylko za przybraniem urzędnika Strony wpierw wspomnianej.