Art. 11. - Rzesza Niemiecka-Polska. Obopólna odprawa celna i paszportowa oraz ruch kolejowy w Korzeniowie. Berlin.16.06.1926.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1927.66.584

Akt utracił moc
Wersja od: 27 lipca 1927 r.
Artykuł  11.
(1)
Pracownikom eksponowanych urzędów w czasie ich pobytu na obcym obszarze poręcza się potrzebną ochronę. Pracowników należy uważać także w Państwie sąsiedniem za urzędników w myśl ustawy karnej. O ile w wypadkach zniewag i urazów cielesnych jest obok skargi prywatnej pokrzywdzonego dopuszczalne także wniesienie skargi publicznej, Strony Umawiające się będą w danym razie korzystały z tej możliwości na rzecz czynnych na obszarze ich Państwa pracowników sąsiedniego Państwa w takiej samej mierze, jak na rzecz własnych urzędników.
(2)
Pracownicy eksponowanych urzędów podlegają pod względem dyscyplinarnego karania ich uchybień służbowych jedynie władzy dyscyplinarnej swych przełożonych władz w Państwie wysyłającem. Osądzenie z przyczyny popełnienia przez nich w wykonywaniu służby w Państwie przyjmującem czynów karalnych, pozostawia się wyłącznie, o ile nie chodzi o obywateli Państwa przyjmującego, Państwu wysyłającemu na jego żądanie. Gdy takie żądanie zostanie przedstawione, Państwo przyjmujące powinno bezzwłocznie dostawić ściganego władzy, którą wskaże Państwo wysyłające. Żądanie o przekazanie osądzenia i o dostawienie ściganego powinna władza, właściwa do ścigania karnego w Państwie wysyłającem, przedstawić władzy, właściwej do ścigania karnego w Państwie przyjmującem.