Art. 5. - Rumunia-Polska. Konwencja dotycząca ochrony, konserwacji i odbudowy słupów granicznych i innych znaków służących do oznaczania linii granicznej. Bukareszt.1935.05.17.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1937.2.19

Akt utracił moc
Wersja od: 27 grudnia 1936 r.
Artykuł  V.
1)
Kontrola stanu, w jakim znajduję się granica, jak również kontrolą znaków granicznych oraz pasą granicznej o oczyszczonego z zarośli a także pasów o szerokości co najmniej 4 metrów wzdłuż linii łączących słupy bliźniacze, odbywać się będzie na miejscu co 5 lat. Pierwsza kontrola rozpocznie się w czerwcu 1936 r.
2)
Kontrola dokonywana będzie i przez Komisie Mieszaną, złożoną z delegatów technicznych obu Państw lub ich zastępców, oraz z przedstawicieli władz administracji ogólnej i organów ochrony granicy.

Przewodnictwo w Komisji Mieszanej przypada na przemian delegatom technicznym obu Państw na okresy pięcioletnie. W pierwszym okresie pięcioletnim obowiązki i przewodniczącego pełnić będzie delegat rumuński.

3)
Komisja Mieszana ustala rodzaj i ilość prac do wykonania dotyczących utrzymania linii granicznej, znaków granicznych, pasów granicznych oczyszczanych z zarośli i pasów o szerokości co najmniej 4 metrów wzdłuż linii, łączących słupy bliźniacze. Komisja Mieszana prace te podejmie natychmiast lub o ile to jest niemożliwe, zapewni ich wykonanie w ściśle ustalonym terminie. Z chwilą wykonania tych prac, Komisja przystąpi do ich sprawdzenia.
4)
W wypadkach, gdy z przyczyn szczególnych nie można znaków granicznych pozostawić na ich poprzednich miejscach, Komisją Mieszana mą prawo znaki te przenieść i ustawić w innych miejscach.

Na swym pierwszym posiedzeniu Komisja Mieszana opracuje swój regulamin i złoży instrukcje, dotyczące wykonywania tych prac.