Art. 2. - Rozporządzenie wykonawcze do Rozporządzenia Rady Obrony Państwa z dnia 20 lipca 1920 r. (Dz. U. R. P. Nr 63 ex 1920, poz. 418) o zasiłkach wojskowych dla rodzin osób, pełniących służbę w Wojsku Polskiem z poboru i ochotniczo.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1920.80.537

Akt utracił moc
Wersja od: 31 października 1921 r.
Art.  2. 2

Prawo do zasiłku zgłasza szeregowy (zarówno poborowy, jak ochotniczy) w wojskowej władzy zaciągowej (poborowej), która go zaciąga do służby wojskowej. Władze te powinny pouczyć zgłaszających się do służby wojskowej o przysługującem ich rodzinom prawie do zasiłku wojskowego, wskazując na warunki, pod jakiemi zasiłek może być przyznany. Ubiegający się o zasiłek dla rodziny obowiązany jest wypełnić ściśle i szczegółowo formularz zgłoszenia, a następnie godpisać go. Przed wypełnieniem i podpisaniem formularza przez szeregowego, należy zwrócić mu uwagę na obowiązek podania szczegółów i dat zgodnie z prawdą oraz na skutki, jakie pociągnie za sobą podanie szczegółów i dat nieprawdziwych (odpowiedzialność karna za oszustwo i ściągnięcie wypłaconych zasiłków w trybie egzekucyjnym).

Wypełniony i podpisany przez szeregowego, a następnie opatrzony pieczęcią władzy zaciągowej (poborowej) i podpisem dowódcy tej władzy formularz zgłoszenia, władze zaciągowe (poborowe) przesyłają wprost do władzy właściwej do przyznania zasiłku. Władza ta wymierza bezzwłocznie zasiłek, a zarazem przesyła kwestjonarjusz do władzy administracyjnej pierwszej instancji (starostwa, komisarjatu Rządu, magistratu i t. p.) ostatniego miejsca zamieszkania rodziny szeregowego. Władze te zarządzają natychmiast sprawdzenie stanu rodzinnego i materjalnego rodziny szeregowego według przepisów, obowiązujących dotychczas w poszczególnych b. zaborach, i zwracają następnie wypełniony przez władzę miejsca zamieszkania rodziny szeregowego kwestjonarjusz z załącznikami tej władzy, która zasiłek przyznała. Jeśli przeprowadzone w ten sposób dochodzenia ustalą, iż szeregowy podał w zgłoszeniu szczegóły lub daty, niezgodne z prawdą, wskutek czego wprowadził w błąd władzę przyznającą zasiłki i w ten sposób dla rodziny zasiłek ten uzyskał, powinna władza ta wypłatą zasiłku natychmiast wstrzymać, a sprawą skierować na drogę sądową.

Wzór formularza zgłoszenia podaje się w dodatku do niniejszego rozporządzenia.

Szeregowy może zgłosić prawo do zasiłku dla rodziny także w oddzielę (zakładzie), w którym pełni służbę. Oddział (zakład) przesyła wówczas formularz zgłoszenia, wypełniony i podpisany przez szeregowego i dowódcę władzy uprawnionej do przyznania zasiłku.

Rodzina szeregowego może wnieść zgłoszenie o zasiłek wprost do władzy uprawnionej do jego przyznania, jeśli posiada poświadczenie władzy wojskowej, stwierdzające, w jakim charakterze, od jakiego czasu i w jakim oddzielę szeregowy pełni służbę. Poświadczenie to należy dołączyć do podania.

2 Art. 2 zmieniony przez § 2 rozporządzenia z dnia 4 grudnia 1920 r. (Dz.U.21.5.23) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 stycznia 1921 r.

Z dniem 31 października 1921 r. przywraca się moc obowiązującą ustępu pierwszego i drugiego niniejszego rozporządzenia, zgodnie z § 1 rozporządzenia z dnia 29 września 1921 r. w sprawie zasiłków dla rodzin pełniących służbę w wojsku polskiem z poboru i ochotniczo (Dz.U.21.86.629).