Rodzaje urządzeń i środków technicznych wykorzystywanych w budynku sądu do przeprowadzenia dowodu w ramach posiedzenia zdalnego w postępowaniu cywilnym, sposób korzystania z tego rodzaju urządzeń i środków, jak również sposób przechowywania, odtwarzania i kopiowania zapisów dokonanych podczas jego przeprowadzenia.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2024.357

Akt obowiązujący
Wersja od: 12 marca 2024 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 11 marca 2024 r.
w sprawie rodzajów urządzeń i środków technicznych wykorzystywanych w budynku sądu do przeprowadzenia dowodu w ramach posiedzenia zdalnego w postępowaniu cywilnym, sposobu korzystania z tego rodzaju urządzeń i środków, jak również sposobu przechowywania, odtwarzania i kopiowania zapisów dokonanych podczas jego przeprowadzenia

Na podstawie art. 235 § 3 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 1550, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
Rozporządzenie określa:
1)
rodzaje urządzeń i środków technicznych umożliwiających przeprowadzenie dowodu w ramach posiedzenia zdalnego wykorzystywanych w budynku sądu;
2)
sposób korzystania z urządzeń i środków technicznych umożliwiających przeprowadzenie dowodu w ramach posiedzenia zdalnego wykorzystywanych w budynku sądu;
3)
sposób przechowywania, odtwarzania i kopiowania zapisów dokonanych podczas przeprowadzania dowodu w ramach posiedzenia zdalnego.
Przeprowadzenie dowodu w ramach posiedzenia zdalnego następuje za pomocą urządzeń i środków technicznych wykorzystujących technikę cyfrową, pozwalających na utrwalenie zapisu z jego przeprowadzenia na informatycznym nośniku danych.
Z urządzeń i środków technicznych umożliwiających przeprowadzenie dowodu w ramach posiedzenia zdalnego wykorzystywanych w budynku sądu korzysta się w sposób zapewniający dostępność, integralność i poufność danych oraz gwarantujący odpowiedni poziom bezpieczeństwa.
Zapis dokonany podczas przeprowadzania dowodu w ramach posiedzenia zdalnego przechowuje się w sądowym systemie teleinformatycznym, zapewniając jego ochronę przed utratą dowodu, jego zniekształceniem lub nieuprawnionym ujawnieniem.
1. 
Odtwarzanie zapisu dokonanego podczas przeprowadzania dowodu w ramach posiedzenia zdalnego następuje przy zastosowaniu przeznaczonych do tego celu urządzeń.
2. 
Podczas odtwarzania może być użyte urządzenie wzmacniające utrwalony obraz i dźwięk.
Zapis dokonany podczas przeprowadzania dowodu w ramach posiedzenia zdalnego jest kopiowany na informatyczny nośnik danych przy zastosowaniu przeznaczonych do tego celu urządzeń.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 14 marca 2024 r. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 lutego 2010 r. w sprawie urządzeń i środków technicznych umożliwiających przeprowadzenie dowodu na odległość w postępowaniu cywilnym (Dz. U. poz. 185), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego, ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy - Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1860).