Rozdział 8 - Wykazywanie pozostawania bez pracy z powodu niemożności znalezienia odpowiedniego zajęcia i kontrola pozostających bez pracy. - Rejestracja, kontrola i udzielanie świadczeń z powodu braku pracy pozostającym bez pracy pracownikom umysłowym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1930.54.459

Akt utracił moc
Wersja od: 17 marca 1934 r.

VIII.

Wykazywanie pozostawania bez pracy z powodu niemożności znalezienia odpowiedniego zajęcia i kontrola pozostających bez pracy.

§  28.
W celu stwierdzenia dalszego pozostawania bez pracy i gotowości przyjęcia zaofiarowanego odpowiedniego zajęcia a przez to w celu wykazania prawa do otrzymywania świadczeń na wypadek braku pracy winien pozostający bez pracy zgłaszać się do właściwej instytucji rejestrującej w połowie i w końcu każdego miesiąca pozostawania bez pracy, w terminach wskazanych przez instytucję rejestrującą przy dokonywaniu rejestracji. Jeżeli instytucją rejestrującą jest kasa chorych, upoważniona do wypłaty zasiłku, termin zgłaszania się pozostających bez pracy przy końcu miesiąca należy ustanawiać na dzień wypłaty zasiłku. Inne instytucje rejestrujące winny ustanawiać ten termin w porozumieniu z instytucją wypłacającą zasiłki.
§  29.
Pracownik zgłaszający się do instytucji rejestrującej w końcu miesiąca pozostawania bez pracy, winien stwierdzić własnoręcznym podpisem na przedstawionej mu deklaracji, że przez cały ubiegły miesiąc pozostawał nieprzerwanie bez pracy z powodu niemożności znalezienia odpowiedniego zajęcia. Instytucja rejestrująca wydaje mu zaświadczenie, stwierdzające na podstawie kart polecających urzędu pośrednictwa pracy i wyjaśnień pracodawców co do wyników zapośredniczenia, że w ciągu ubiegłego miesiąca pozostający bez pracy nie otrzymał odpowiedniego zajęcia za pośrednictwem urzędu pośrednictwa pracy, jak również w razie nieobjęcia zaofiarowanego zatrudnienia wskazujące powód nieobjęcia.

Deklaracja pracownika i zaświadczenie instytucji rejestrującej winny być połączone na jednym formularzu (zał. Nr. 3).

Przy podpisywaniu deklaracji należy pracownikowi zwrócić uwagę na skutki prawne podania nieprawdziwych danych.

§  30.
Każde zgłoszenie się pracownika potwierdza instytucja rejestrująca odpowiednią adnotacją na legitymacji poszukującego pracy oraz zaznacza w rejestrze poszukujących pracy.

Wykaz pracowników, którzy zgłosili się w ciągu miesiąca w celu stwierdzenia dalszego pozostawania bez pracy, przesyła instytucja rejestrująca niezwłocznie właściwemu urzędowi pośrednictwa pracy w celu dalszego prowadzenia tych pracowników w ewidencji jako poszukujących pracy.

§  31.
Każde uchybienie wyznaczonych terminów zgłaszania się winno być przez pozostającego bez pracy usprawiedliwione niezwłocznie po ustaniu przeszkody. Usprawiedliwienie pracownika przesyła instytucja rejestrująca Zakładowi Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych za pośrednictwem kasy chorych, właściwej dla zgłaszania roszczenia o świadczeniach z powodu braku pracy.
§  32.
Zakład Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych oraz stosownie do wydanych przez Zakład instrukcyj kasy chorych i instytucje rejestrujące, uprawnione są przeprowadzać kontrolę pozostających bez pracy w celu stwierdzenia, czy podane przez nich daty i fakty odpowiadają istotnemu stanowi rzeczy i czy nie istnieją okoliczności, powodujące wstrzymanie lub utratę świadczeń.

Kontrola może być przeprowadzona w miejscu zamieszkania pozostającego bez pracy, w miejscu pracy, w związku zawodowym i t. p.; w szczególności może być nałożony na pracownika obowiązek dodatkowego zgłaszania się do kontroli w instytucji rejestrującej w terminach przez nią oznaczonych, zwłaszcza wtedy, gdy okres pozostawania bez pracy przedłuża się ponad trzy miesiące.

§  33.
Kasy chorych i instytucje rejestrujące za pośrednictwem kas chorych obowiązane są zawiadamiać Zakład Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych o znanych im okolicznościach, powodujących wstrzymanie lub utratę świadczeń, a w szczególności:
1)
o opuszczeniu zajęcia z powodu zawarcia małżeństwa lub gospodarczego usamodzielnienia się (art. 17 ust. 3 punkty 1 i 2),
2)
o utracie zajęcia z własnej winy lub przez dobrowolne ustąpienie bez uzasadnionego powodu lub wskutek strajku (art. 50 punkty 1 i 2),
3)
o odbywaniu kary utraty wolności lub aresztu prewencyjnego (art. 50 p. 3),
4)
o otrzymaniu odprawy lub odszkodowania od pracodawcy (art. 50 p. 4),
5)
o nieprzyjęciu zaofiarowanego odpowiedniego zajęcia (art. 50 p. 5),
6)
o przekroczeniu przepisów o kontroli (art. 50 p. 6),
7)
o udzielaniu nieprawdziwych wyjaśnień lub podawaniu nieprawdziwych danych (art. 50 p. 7),
8)
o uzyskaniu zatrudnienia,
9)
o zmianie stosunków rodzinnych pozostającego bez pracy,
10)
o niezdolności do pracy pozostającego bez pracy i o korzystaniu z jego strony ze świadczeń kasy chorych z powodu niezdolności do pracy (art. 50 p. 9).
§  34.
Dla stwierdzenia, czy przedsiębiorstwo, w którem zaofiarowano zajęcie, objęte jest zatargiem gospodarczym, właściwy jest inspektor pracy.

Jeżeli inspektor pracy stwierdzi, że zaprzestanie pracy wywołane zostało nieprawnemi działaniami lub zarządzeniami pracodawcy, utrata zajęcia spowodowana tem zaprzestaniem pracy nie jest uważana za utratę zajęcia z powodu strajku w rozumieniu art. 50 p. 2.