Rozdział 6 - Postępowanie przy przyznawaniu świadczeń z powodu braku pracy. - Rejestracja, kontrola i udzielanie świadczeń z powodu braku pracy pozostającym bez pracy pracownikom umysłowym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1930.54.459

Akt utracił moc
Wersja od: 17 marca 1934 r.

VI.

Postępowanie przy przyznawaniu świadczeń z powodu braku pracy.

§  18.
Kasa chorych porównywa dane, zawarte w zgłoszonym wniosku i jego załącznikach, z danemi, posiadanemi przez kasę dla własnych celów zarządzając potrzebne dochodzenia w razie niezgodności tych danych, oraz przeprowadza inne badania według instrukcji Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych. Wyniki porównania danych i przeprowadzonych dochodzeń zaznacza kasa w aktach. Kasa chorych ma prawo zarządzić badanie lekarskie zgłaszającego roszczenie celem stwierdzenia zdolności do pracy (art. 17 ust. 1 p. 1). O ile zachodzą okoliczności uzasadniające przypuszczenie, że zgłaszający roszczenie nie jest zdolny do pracy, kasa chorych obowiązana jest zarządzić badanie lekarskie.

Jeśli miejsce zamieszkania zgłaszającego roszczenie znajduje się poza obszarem działania kasy chorych, w której był on ostatnio ubezpieczony na wypadek choroby, kasa chorych jego miejsca zamieszkania, po przyjęciu zgłoszenia i ewentualnem przeprowadzeniu badań, wskazanych w ustępie pierwszym, przesyła je niezwłocznie wraz z załącznikami kasie właściwej ze względu na miejsce ostatniego zatrudnienia pozostającego bez pracy celem bezpośredniego przesłania Zakładowi Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych w ciągu najwyżej siedmiu dni.

Jeżeli kasa miejsca zamieszkania nie przeprowadziła wskazanych badań, może te badania zarządzić kasa miejsca ostatniego zatrudnienia.

§  19.
Jeżeli zaświadczenie pracodawcy o ustaniu zatrudnienia zawiera dane, któreby mogły spowodować odmowę świadczeń, albo też ich wytrzymanie z powodów, wymienionych, w art. 50 p. 1, 2 i 4, winna kasa chorych poinformować zgłaszającego roszczenie o podanych w zaświadczeniu okolicznościach, które mogą uzasadniać odmowę lub wstrzymanie świadczeń.

W razie oświadczenia przez zgłaszającego roszczenie, iż zaświadczenie o ustaniu zatrudnienia zawiera dane nieprawdziwe, zobowiązana jest kasa chorych do przeprowadzenia odpowiednich dochodzeń dla ustalenia istotnego stanu rzeczy, posługując się w razie potrzeby pomocą władz państwowych lub komunalnych.

§  20.
Po przeprowadzeniu badań, wskazanych w §§ 13, 18 względnie 19 kasa chorych przesyła zgłoszone roszczenie wraz z załącznikami i sprawozdaniem w ciągu najwyżej dziesięciu dni od daty zgłoszenia właściwemu Zakładowi Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych.

O wypadkach przekroczenia powyższego terminu przez kasę, Zakład Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych zawiadamia okręgowy urząd ubezpieczeń.

§  21.
Zawarte w dostarczonych Zakładowi Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych zaświadczeniach pracodawcy o ustaniu zatrudnienia dane, dotyczące zgłoszenia pozostającego bez pracy, do ubezpieczenia lub opłacenia przez pracodawcę składek w wypadkach, kiedy zgłoszenie nie zostało uskutecznione we właściwym czasie (art. 112 ust. 1) oraz dane co do wysokości wynagrodzenia ubezpieczonego, stanowią dla Zakładu podstawę do oceny uprawnień pozostającego bez pracy do świadczeń na wypadek braku pracy, o ile wynika z nich prawo do świadczeń.

Jeżeli z przedstawionego zaświadczenia o ustaniu ostatniego zatrudnienia nie wynikałoby prawo do świadczeń, ze względu na nieprzebycie wymaganego okresu wyczekiwania (art. 16), winien zgłaszający roszczenie dołączyć posiadane ewentualnie zaświadczenia o ustaniu zatrudnienia poprzednio wykonywanego dla udowodnienia, iż przebył on 6 miesięcy składkowych w ciągu ostatniego roku, licząc wstecz od dnia utraty zajęcia. Wymienione okresy 6-ciu miesięcy i roku, należy obliczać zgodnie z postanowieniami art. 16 ust. 2, 3 i 4.

W razie, jeśli pozostający bez pracy nie może przedstawić zaświadczeń z poprzedniej pracy, o których mowa w ustępie poprzednim, lub jeśli istnieje sprzeczność pomiędzy danemi, zawartemi w przedstawionych zaświadczeniach a danemi, przedstawionemi przez zgłaszającego roszczenie lub przez kasę chorych w sprawozdaniu (§ 20), winna decyzja Zakładu zapaść na podstawie wszystkich danych, dotyczących przebiegu ubezpieczenia zgłaszającego roszczenie, posiadanych przez Zakład.

Jeśli pracodawca poda w zaświadczeniu o ustaniu zatrudnienia dane, niezgodne z rzeczywistym sianem rzeczy, występuje Zakład do powiatowej władzy administracji ogólnej z wnioskiem o zastosowanie postanowień karnych, przewidzianych w art. 134.

§  22.
Zakład Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych rozstrzyga co do zgłoszonego roszczenia i przesyła kasie chorych decyzję z ewentualnem upoważnieniem kasy do uskutecznienia należnych wypłat zasiłku za pełne miesiące pozostawania bez pracy (art. 47 ust. 2), względnie ze wskazaniem miejsca i sposobu wypłaty, o ile do wypłaty kasa chorych nie została upoważniona, zawiadamiając jednocześnie pozostającego bez pracy o przesłaniu kasie chorych decyzji.

W razie upoważnienia kasy chorych do wypłaty zasiłku Zakład obowiązany jest postawić do dyspozycji kasy odpowiednie fundusze.

Decyzję Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych, która winna wskazywać początek i koniec prawa do świadczeń, wyszczególnienie i obliczenie przyznanych świadczeń względnie powody ich odmowy, wstrzymania lub utraty, oraz pouczenia o środkach prawnych, przesyła kasa chorych pozostającemu bez pracy, zawiadamiając go w razie przyznania świadczeń o terminie i miejscu wypłaty zasiłku przez kasę chorych względnie o innym sposobie wypłaty ustanowionym przez Zakład Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych.

§  23.
Jeżeli zgłaszający roszczenie o zasiłek dla utrzymujących rodzinę nie przedłoży przy zgłoszeniu roszczeń wszystkich lub niektórych dokumentów z pośród wymienionych w § 15, Zakład Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych przyznaje świadczenia tylko do wysokości, wynikającej z danych, zawartych w zgłoszeniu roszczenia. Uzupełnienie świadczeń następuje, o ile dokumenty, stwierdzające uprawnienia do zakwestjonowanego zasiłku zostaną złożone w kasie chorych w ciągu sześciu miesięcy od dnia doręczenia pozostającemu bez pracy decyzji Zakładu Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych, powziętej w sprawie roszczenia o te świadczenia.