Rozdział 14 - Utrzymywanie w mocy uprawnień do świadczeń emerytalnych w czasie przerw w ubezpieczeniu. - Rejestracja, kontrola i udzielanie świadczeń z powodu braku pracy pozostającym bez pracy pracownikom umysłowym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1930.54.459

Akt utracił moc
Wersja od: 17 marca 1934 r.

XIV.

Utrzymywanie w mocy uprawnień do świadczeń emerytalnych w czasie przerw w ubezpieczeniu.

§  44.
Pracownik, pozostający bez pracy z powodu niemożności znalezienia odpowiedniego zajęcia, po wyczerpaniu okresu świadczeń z powodu braku pracy, winien w celu zachowania praw do świadczeń emerytalnych z tytułu ubezpieczenia w Zakładzie Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych (art. 8) zgłaszać się do właściwego urzędu pośrednictwa pracy, stosownie do ogólnie obowiązujących przepisów o rejestracji poszukujących pracy.

Urząd pośrednictwa pracy wpisuje do karty ubezpieczeniowej datę rozpoczęcia i zakończenia czasu pozostawania bez pracy.

W ciągu całego czasu pozostawania bez pracy winien pracownik przedstawiać Zakładowi Ubezpieczeń Pracowników Umysłowych co sześć miesięcy zaświadczenie urzędu pośrednictwa pracy, stwierdzające niemożność znalezienia odpowiedniego zajęcia.

Datę rozpoczęcia i zakończenia czasu pozostawania bez pracy z powodu służby wojskowej, niewoli, internowania (art. 8 p. 1), prowadzenia działań wojennych na obszarze, na którym znajduje się miejsce zamieszkania ubezpieczonego (art. 8 p. 2), lub z powodu choroby (art. 8 p. 3) wpisuje do karty ubezpieczeniowej kasa chorych na żądanie ubezpieczonego na podstawie własnych danych lub okazanych jej dowodów.