Rozdział 3 - Kontrola i ocena materiału siewnego. Inspekcja Nasienna - Rejestr odmian, księga ochrony prawa do odmiany oraz kontrola materiału siewnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1988.12.97

Akt utracił moc
Wersja od: 4 grudnia 1992 r.

Rozdział  3

Kontrola i ocena materiału siewnego. Inspekcja Nasienna

§  20.
1.
Do przeprowadzenia kontroli przez pracownika Inspekcji Nasiennej, zwanego dalej "kontrolującym", upoważnia legitymacja służbowa wraz z poleceniem wyjazdu służbowego.
2.
Kontrolę przeprowadza się w dniach i godzinach pracy obowiązujących w jednostce kontrolowanej. W razie konieczności kontrola może być przeprowadzona poza godzinami pracy i w dni wolne od pracy.
§  21.
1.
Po zakończeniu czynności kontrolnych kontrolujący sporządza protokół, chyba że nie stwierdził nieprawidłowości wymagających postępowania pokontrolnego.
2.
Protokół podpisują kontrolujący oraz kierownik jednostki kontrolowanej lub upoważniona przez niego osoba. Jeden egzemplarz protokołu pozostaje w jednostce kontrolowanej.
3.
Kontrolujący powinien poinformować, że kierownik jednostki kontrolowanej może:
1)
wnieść zastrzeżenia do treści protokołu przed jego podpisaniem, a w razie ich zasadności, kontrolujący wniesie poprawki do protokołu.
2)
zgłosić do Inspekcji Nasiennej w ciągu 7 dni od daty podpisania protokołu pisemne wyjaśnienie co do zawartych w nim ustaleń.
§  22.
W razie ujawnienia w toku kontroli czynu noszącego znamiona przestępstwa, kontrolujący powinien zabezpieczyć odpowiednie dokumenty i dowody rzeczowe.
§  23.
1.
Na podstawie ustaleń zawartych w protokołach kontroli Inspekcja Nasienna może wystosować do kierownika jednostki kontrolującej lub nadrzędnej wystąpienie pokontrolne wraz z zaleceniami i wnioskami.
2.
Kierownik jednostki kontrolowanej powinien w terminie 30 dni od daty otrzymania wystąpienia pokontrolnego powiadomić Inspekcję Nasienną o wykonaniu zaleceń i wniosków.
§  24.
1.
Podstawą do ustalania wysokości wynagrodzeń za ocenę polową oraz za ocenę cech zewnętrznych materiału siewnego przeznaczonego na eksport, a także za pobieranie próbek materiału siewnego do oceny, są:
1)
średnie stawki płacy za godzinę pracy, uzyskiwane przez pracowników Inspekcji Nasiennej.
2)
średni czas niezbędny do:
a)
przeprowadzania lustracji upraw nasiennych,
b)
dokonania oceny cech zewnętrznych sadzeniaków ziemniaka, bulw, kłączy, cebuli i sadzonek oraz materiału szkółkarskiego drzew i krzewów, a także podkładek i zrazów,
c)
pobrania próbki materiału siewnego,
3)
średni koszt przejazdu do miejsca wykonywania czynności oraz koszt zużycia odzieży.
2.
Przepisu ust. 1 pkt 3 nie stosuje się w razie dokonywanie oceny polowej materiału szkółkarskiego, oceny cech zewnętrznych materiału siewnego w punktach granicznych oraz pobierania próbek materiału siewnego przeznaczonego na eksport. W tych wypadkach przysługuje zwrot kosztów przejazdów i noclegów na ogólnie obowiązujących zasadach.
3.
Wynagrodzenie za ocenę polową oraz za ocenę cech zewnętrznych materiału siewnego przeznaczonego na eksport wypłacają okręgowe inspektoraty Inspekcji Nasiennej, a wynagrodzenie za pobieranie próbek materiału siewnego wypłaca zlecający wykonanie tych czynności.
§  25.
Siedziby okręgowych inspektoratów Inspekcji Nasiennej oraz zasięg ich działania określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.